A nemesfémek
A nemesfém levegőn közönséges hőmérsékleten nem oxidálódó, elemi állapotban igen stabil, természetben színfém állapotban is megtalálható fém.
Azokat a fémeket nevezzük nemesfémeknek, amelyek aránylag nehezen reagálnak más elemekkel.
Nemesfémek tulajdonságai
A nemesfém viszonylag egyszerű kohászati művelettel nyerhető ki érceiből. A nemfémes anyagok vezetésre képtelenek. Ezeket az anyagokat szigetelésre használják föl. Például: gázok, olajok, üveg, műanyagok, kerámiák. Külső hatásokkal szemben sokkal ellenállóbbak, mint más anyagok, és formájukat, fémes fényüket hosszú ideig megőrzik, legfeljebb a felületüket kell egy kicsit megtisztítani. Éppen ezért használjuk e fémeket ékszerek, pénzérmék készítésére, amelyek értékét nemcsak szépségük adja, hanem az is, hogy e fémek rendkívül ritkák. A nemesfémek közé tartozik az arany, az ezüst és a platinafémek.
Arany
Sárga, élénken csillogó nemesfém, lágy, jól nyújtható, kémiailag nagyon ellenálló fém. Az ipari felhasználása kisebb mértékű. Elsősorban ékszerek formájában találkozunk vele, de orvosi és műszaki területen is használják.
Ezüst
Fehér színű, vékony rétegben kékesen áttetsző, igen képlékeny nemesfém, szilárdsága, rugalmassága kicsi. A fémek közül az ezüst vezeti legjobban a hőt és az elektromosságot. Az ipari felhasználása jellemzően: fényképészeti célokra, ezüstözésre, ezüstforraszhoz, gyógyszerekhez stb. használják.
Platinafémek
A platinafémek a periódusos rendszer VIII. oszlopába tartozó nemesfémek. A platinafémek régebben platinaércekből, ma inkább nikkel- és nikkel-réz ércekből állítják elő.
A platinafémek közé tartozik a ruténium (Ru), a ródium (Rh) és a palládium (Pd), valamint az ozmium (Os), az irídium (Ir) és a platina (Pt). Az előbbi hármat könnyű platinafémeknek (sűrűségük kb. 12 g/cm3), míg az utóbbi hármat nehéz platinafémeknek (sűrűségük kb. 22 g/cm3) nevezzük. Azonban ezek nemcsak platinafémnek nehezek, hiszen náluk nehezebb (nagyobb sűrűségű) elem nincs is.
Sárga, élénken csillogó nemesfém, lágy, jól nyújtható, kémiailag nagyon ellenálló fém. Az ipari felhasználása kisebb mértékű.
Fehér színű, vékony rétegben kékesen áttetsző, igen képlékeny nemesfém, szilárdsága, rugalmassága kicsi. A fémek közül az ezüst vezeti legjobban a hőt és az elektromosságot.
A nemesfém levegőn közönséges hőmérsékleten nem oxidálódó, elemi állapotban igen stabil, természetben színfém állapotban is megtalálható fém.