Kiszolgáló, szerver
A kiszolgáló másnéven gazdagép, szerver (server) olyan nagy teljesítményű számítógép, amely a többi gépnek elérhetővé teszi a rajta tárolt adatokat. A kiszolgáló vagy szerver több felhasználó által egyidőben hozzáférhető: az ügyfelek (kliensek) adatállományait (weboldalait, leveleit, stb.) tárolja, és lehívásra elérhetővé teszi, ugyanakkor parancsra összeköttetést épít fel távoli gazdagépekkel. A szervereket sok helyen felhasználják, például adatbázis-kiszolgálóként, webkiszolgálóként.
Szerverek csoportosítása
• a funkciójuk szerint: webkiszolgálók, FTP-kiszolgálók, adatbázis-kiszolgálók,
• a kiszolgált kör alapján: internetes kiszolgálók, intranetes kiszolgálók,
• a teljesítményük alapján.
A webszerver
Funkció szerinti csoportosítás
a) A webszerver egy kiszolgáló, mely elérhetővé teszi a helyileg tárolt weblapokat a HTTP protokollon keresztül. A HTTP webszerverekhez webböngészőkkel lehet kapcsolódni.
Egy webszerver két típusú lehet:
• egy erre a célra kialakított számítógép;
• egy számítógépes program, mely a háttérben futva biztosítja a weblapok elérését.
Általános funkciók
Bár a webszerverek többnyire különböznek a részletekben, az alapvető funkcióik azonosak. Minden webszerver HTTP kéréseket fogad a hálózatról, és HTTP válaszokat küld vissza. A HTTP válasz az esetek többségében egy HTML dokumentum, de lehet még egyszerű szöveges fájl, kép, vagy más típusú fájl is.
Útvonalak feloldása
A webszerverek a kliensektől kapott kérésekben úgynevezett URL útvonalakat kapnak, melyeket aztán a helyi fájlrendszerben található erőforrásokra fordítanak le. A kliens által megadott útvonal relatív a webszerver gyökérmappájához képest.
Az FTP
A File Transfer Protocol, vagy rövid nevén FTP TCP/IP hálózatokon – mint például az Internet – történő állományátvitelre szolgáló szabvány.
Gyakran van arra szükség arra, hogy valamilyen állományt az Interneten keresztül kell letölteni a saját gépre, vagy egy állományt mások számára is hozzáférhetővé tenni. Erre alkalmas az FTP, ami lehetővé teszi a különböző operációs rendszerű gépek közötti információcserét.
Az FTP kapcsolat ügyfél/kiszolgáló alapú, vagyis szükség van egy kiszolgálóra, (server, vagy demon) és egy ügyfél (kliens) programra. A Linux vagy UNIX rendszerben az operációs rendszer alapszolgáltatása az FTP program.
Egy FTP szerver elérésekor FTP protokollt kell használni, azaz a „http://” helyett az „ftp://” helyettesíti a cím kezdő karaktereit. Igen sok FTP program létezik az interneten is, melyek többsége freeware vagy shareware, azaz szabadon letölthető.
Adatbázis-kiszolgáló
Adatbázis-kiszolgáló különböző adatbázisokhoz való külső hozzáférést tesz lehetővé.
Az adatbázis olyan, elsősorban elektronikus, adatgyűjtemény, amely többféle szempont (kulcs) szerint teszi lehetővé szövegek, adatok, képek vagy egyéb rögzített vagy felvett anyagok rendezését, megjelenítését illetve visszakeresését. Ezen gépi adatfeldolgozási műveletek technikailag az adatbázis-kezelő szoftver segítségével valósulnak meg a megfelelő kereshető adathordozók és kereső, lekérdező nyelvek felhasználásával.
Kiszolgált kör szerinti csoportosítás
A kiszolgált kör szerinti csoportosítása: lehetséges Internetes kiszolgálók és Intranetes kiszolgálókra való bontással.
Internetes kiszolgáló
Az Internetes kiszolgáló az internetes adatforgalom lebonyolításáért felelős. Biztonsági megoldásként általában fel van készítve a RAID logikai lemeztömbök kezelésére, mely a szerveren tárolt adatok megőrzését szolgálja az esetleges hardver meghibásodás esetén is.
Intranetes kiszolgáló
Az intranetes kiszolgáló egy internetes kiszolgáló mintájára tervezett, vállalaton vagy szervezeten belüli, információfeldolgozásra szolgáló szerver.
Az Intranet egy cég vagy szervezet saját belső hálózata, ahol a különböző internet alapú szolgáltatásokat csak a belső számítógépekről lehet igénybevenni. Olyan szolgáltatásai vannak, mint dokumentumok és szoftverek terjesztése, adatbázisokhoz és tanfolyami anyagokhoz való hozzáférés. A belső hálózatot azért nevezik így, mert általában az internettel kapcsolatos alkalmazásokat, például weboldalakat, webböngészőket, FTP-helyeket, elektronikus levelezést, hírcsoportokat és levelezési listákat használ, melyek azonban csak a vállalat vagy szervezet tagjai számára elérhetőek.
A kiszolgáló más néven gazdagép, szerver (server) olyan nagy teljesítményű számítógép, amely a többi gépnek elérhetővé teszi a rajta tárolt adatokat. A kiszolgáló vagy szerver több felhasználó által egy időben hozzáférhető: az ügyfelek (kliensek) adatállományait (weboldalait, leveleit, stb.) tárolja, és lehívásra elérhetővé teszi, ugyanakkor parancsra összeköttetést épít fel távoli gazdagépekkel. A szervereket sok helyen felhasználják, például adatbázis-kiszolgálóként, webkiszolgálóként.
A webszerver egy kiszolgáló, mely elérhetővé teszi a helyileg tárolt weblapokat a HTTP protokollon keresztül. A HTTP webszerverekhez webböngészőkkel lehet kapcsolódni.