Attribútum
Az adatbázis-mező tulajdonságainak meghatározója, módosítója.
Attribútumok szám szerinti csoportosítása
Attribútumok szám szerinti csoportosítása: lehet egyszerű, azaz tovább nem bontható, illetve összetett, azaz több egyszerű értékből alkotott (például az irányítószámból, városnévből, közterület-azonosítóból stb. álló cím).
Az attribútumok érték szerinti csoportosítása
Az attribútumok érték szerinti csoportosítása: lehet egyértékű, amely minden egyes előfordulásnál csak egy értéket vehet fel (például a születési hely), illetve többértékű vagy halmazértékű, amely minden előfordulásnál akár több értéket is felvehet (például, hogy egy személy milyen nyelvvizsgákkal rendelkezik).
Az attribútumok tárolása
Az attribútumok tárolás szerinti csoportosítása: lehet tárolt, amely értékeit az adatbázis tartalmazza, illetve származtatott, melyek értéke más attribútumok alapján határozható meg, illetve számítható ki.
Attribútumok tartalma
Egyes attribútumok tartalmazhatnak egyedi, azaz nem ismétlődő adatot, amelyet később kulcsként, a rekordok egyértelmű azonosítására használhatunk. Az ismétlődő adatokat tartalmazó mezők (attribútumok) nem alkalmazhatók kulcsként, mivel nem egyediek.
A mezők meghatározásának alapelvei
A mezők meghatározásakor ügyeljünk a következőkre:
minden szükséges adatot vegyünk fel,
hagyjuk ki a származtatott vagy kalkulált adatokat,
az összetett attribútumokat bontsuk fel egyszerű attribútumokra, azaz tároljuk az információt a legkisebb egységek szerint (például külön a családnevet és a keresztnevet).
A mezőszélesség
A mezőszélesség lehet állandó, és lehet változó. Adattárolás szempontjából az állandó szélesség egyszerűbb, itt azonos méretű helyeket foglalunk le. Változó mezőszélességnél két megoldást szoktak alkalmazni: vagy rögzítenek egy elvi maximumot, amit nem lehet túllépni, és mindig ugyanolyan hosszan tárolják az adatokat, vagy pedig minden mezőhöz tartozik egy (vagy több) mutató, ami a következő (és esetleg előző) mezőre mutat. Az előbbi megoldás előnye: gyorsabb elérés, viszont a hátránya az, hogy helypazarló. Az utóbbi megoldás előnye a helytakarékosság, a hátránya pedig az, hogy csak szekvenciálisan (egymás után) lehet bejárni.
Kötött mezőszélesség
Bizonyos mezőtípusoknál kötött mezőszélességgel találkozunk. Ilyen például a dátum, a logikai és a megjegyzés (memo) típusú mező. A karakteresnél viszont mi állíthatjuk be a mezőszélességet.
Szöveges vagy szám típusú mező?
A mező típusánál mindig gondoljuk át, hogy a későbbiekben milyen műveleteket végzünk az adatainkkal. A telefonszámmal például nem számolunk, nyugodtan tárolhatjuk szöveges mezőben. A születési dátumot viszont ne tároljuk szövegként, hanem válasszuk a dátum típust.
Attribútumok módosítása
Ha módosítjuk az attribútumok értékkészletét, adatvesztés léphet föl. Például ha valós típusú adatokat tárolunk, és aztán egész típusúra módosítjuk az attribútumot, már nem tudjuk az adatokat visszaállítani, csak úgy, ha újra begépeljük, illetve rögzítjük a megfelelő adatokat.
Attribútumok hozzáadása
Attribútum hozzáadására van lehetőségünk, az Accessben például úgy, hogy tervező nézetben új mezőt írunk be. Ekkor minden rekordhoz hozzáfűződik az új mező, üres (null) értékkel.
Attribútumok törlése
Ha törlünk egy mezőt (attribútumot), akkor a tábla minden rekordjából törlődik a mező. Ezáltal adatvesztés történik, amit már később nem tudunk visszavonni.
Az adatbázis-kezelésnél használt kifejezés, amely tovább nem bontható attribútum (pl. vezetéknév) megjelölésére szolgál.
Az adatbázis-kezelésnél használt kifejezés, amely több egyszerű értékből alkotott attribútum (pl. lakcím) megjelölésére szolgál.
Az adatbázis-kezelésnél használt olyan attribútum, amelynek minden egyes egyed-előfordulása csak egy értéket vehet fel. Például a születési hely.
Az adatbázis-kezelésnél használt olyan attribútum, melynek minden előfordulásához akár több érték is rendelhető. Ilyen például a szakképesítés vagy a nyelvvizsga.
Az adatbázis-kezelésben használt kifejezés. Konkrétan bevitt értéket tartalmazó attribútum
Az adatbázis-kezelésben használt kifejezés. Az egyed olyan tulajdonsága, melyet más tulajdonságok határoznak meg.