Rekord
Az összetett változóknak (rekord) adunk egy közös nevet, valamint a különböző típusú részeinek (mező) szintén. Ezzel lehetőségünk lesz a rekord eleminek önálló, külön kezelésére, valamint a részek közös feldolgozására is.
Mostantól egy autó nyilvántartásban egy egyed azaz egy autó adatainak összességére hivatkozhatunk auto, a típusára pedig auto.típus, rendszámára pedig auto.rendszam.
Rekord kiválasztás
Ebben a formában előre írjuk a közös nevet, majd egy pont következik, és utána írjuk a rész nevét. Ezt a műveletet kiválasztásnak, szelekciónak nevezzük. A Basic nyelvben ezeket az adatokat vagy külön változókban, vagy tömbökben tudjuk tárolni.
Alternatív szerkezet
Az alternatív szerkezet abban különbözik a rekordtól, hogy összetételében változhatnak a részek is. Például, ha személyi nyilvántartást készítünk, a nőkről tárolt adatoknál szükség van a leánykori névre, de a férfiak esetében erre nincs szükség. A programozás során szükség lehet arra, hogy egy összetett adatszerkezetet, azaz rekordot alternatív szerkezetben valósítsunk meg, tehát a rekord mezőinek érékétől függ, hogy milyen további mezőkre van szükségünk. Amennyiben egy programozási nyelv erre nem ad lehetőséget, minden mezőt meg kell adnunk minden esetben ott is, ahol felesleges.
Szekvenciális állomány
A szekvenciális állománynak két típusát különböztetjük meg. bemeneti állomány, illetve kimeneti állomány.
A bemeneti állományból csak olvasni lehet.
A kimeneti állományba csak írhatunk.
Szekvenciális állomány műveletei
• A bemeneti állomány első rekordjának felhasználása, majd átlépése, ezután a következő rekord lesz elérhető.
• A bementi állomány végén állunk-e
• A kimeneti állomány végére új rekord írása.
A műveletek nagyon hasonlítanak a SOR szerkezet műveleteire, de ebben az esetben a bemeneti állomány egy olyan sor, amiből csak elemet lehet kiolvasni, a kimenetei állomány pedig olyan , amelybe csak elemet tehetünk be.
Az állomány elemek (rekordok) sorozata, amelyre típusától függően különböző műveleteket definiálunk.
Direkt állomány
A direkt állományból adatokat olvashatunk ki, illetve adatokat írhatunk be. Bármelyik pillanatban bármelyik rekordja elérhető, módosítható. A rekordokat egy azonosítóval leggyakrabban sorszámmal látják el. A direkt állomány rekordszáma növelhető.
Direkt állománnyal végezhető műveletek
Az adott sorszámú rekord megtalálása, módosítása
Új rekord felvétele az állomány végére
Index állomány
Az index állományban a rekordokat egy jellemző adatukkal azonosítják. Az állományhoz tartozik egy indextábla, amely a kívánt adatot (kulcsmező), és egy a rekordra mutató értéket tartalmaz. Az indextábla a kulcsmező szerint van rendezve. Ha indextábla elemeit csak egymás után sorosan érhetjük el, akkor indexszekvenciális állományról beszélünk.
Index állománnyal végezhető műveletek
1. Az állomány első rekordjának elérése, beolvasása, kiírása
2. Az állomány logikailag következő állományának elérése
3. Az állomány adott kulcsú rekordjának elérése
4. Az állomány adott sorszámú rekordjának elérése.
előre írjuk a közös nevet, majd egy pont következik, és utána írjuk a rész nevét. Ezt a műveletet kiválasztásnak, szelekciónak nevezzük. A Basic nyelvben ezeket az adatokat vagy külön változókban, vagy tömbökben tudjuk tárolni.
Az alternatív szerkezet abban különbözik a rekordtól, hogy összetételében változhatnak a részek is. Például, ha személyi nyilvántartást készítünk a nőkről tárolt adatoknál szükség van a leánykori névre, de a férfiak esetében erre nincs szükség. Programozás szükség lehet arra, hogy egy összetett adatszerkezetet rekordot alternatív szerkezetben valósítsunk meg, azaz a rekord mezőinek érékétől függ, hogy milyen további mezőkre van szükségünk. Amennyiben egy programozási nyelv erre nem ad lehetőséget, minden mezőt meg kell adnunk minden esetben ott is ahol felesleges.
A direkt állományból adatokat olvashatunk ki, illetve adatokat írhatunk be. Bármelyik pillanatban bármelyik rekordja elérhető, módosítható. A rekordokat egy azonosítóval, leggyakrabban sorszámmal látják el. A direkt állomány rekordszáma növelhető.
Az index állományban a rekordokat egy jellemző adatukkal azonosítják. Az állományhoz tartozik egy indextábla, amely a kívánt adatot (kulcsmező), és egy a rekordra mutató értéket tartalmaz. Az indextábla a kulcsmező szerint van rendezve.
Ha indextábla elemeit csak egymás után sorosan érhetjük el, akkor indexszekvenciális állományról beszélünk.