NTFS állományrendszer
Ezt a tárolási módot a Windows NT operációs rendszer számára alakították ki (NTFS – New Technology File System), ezt ajánlják a Windows XP Professional rendszerhez is. Alkalmazásakor lehetőségünk van a fájlbiztonságot fokozó állományszintű hozzáférési jogok bevezetésére, működés közbeni állománytömörítésre, a hosszú állománynevek korlátlan alkalmazására, „lemeztükrözésre”, amely a hibák elleni védekezés egyik leghatékonyabb módjával másolatot készít a kritikus lemezpartíciókról. Az NTFS állományrendszerű köteteken alkalmazhatunk kvótákat is, amelyek nyomon követik és vezérlik a lemezterület használatát (megakadályozhatjuk velük további lemezterület elfoglalását, és naplózhatjuk, ha a felhasználó túllépi a maximális felhasználható lemezterületet). A lemezkvóták engedélyezésekor beállíthatjuk a lemezkvótát és a lemezkvóta figyelmeztetési szintjét is.
Ebben az állományrendszerben kialakítható legnagyobb merevlemez-partíció (logikai lemez) kapacitása 16 Exabyte, azaz 16 milliárd Gbyte! A meghajtó méretnövekedése nem jár a teljesítmény csökkenésével, mit a FAT esetében. Támogatja a hosszú (legfeljebb 256 karakteres, írásjeleket és szóközt tartalmazó) állománynevek alkalmazását, könyvtárak és állományok tömörítését, az állományokra vonatkozó több jellemző idő- és dátumadat tárolását. Az állománynevek 8.3 formájú változatát itt is automatikusan kialakítja, hogy a Windows korábbi változatai és a DOS alá írt programok is használhassák ezeket az állományokat. Az ilyen operációs rendszerek alatt működő lemez- és állománykarbantartó programokat ne használjuk, mert elérhetetlenné teszik a fájlokat (kivételt képez ez alól az MS-DOS 6.22 változatának és a Windows 95-nek ScanDisk és Defrag programja, amely felismeri a hosszú állományneveket). A hosszú állományneveket FAT-tal formázott lemezre 8.3 típusú állománynév-formátumban is átmásolhatjuk a Windows XP Professional MS-DOS-szerű parancsfelületének copy és xcopy parancsával, ha a parancs után a /n kapcsolót is kiadjuk.
Az NTFS tárolási mód nem konvertálható FAT fájlrendszerbe. AZ NTFS fájlrendszer a merevlemezen legalább 1,5 Mbyte lemezterületet igényel.
CDFS állományrendszer
Ezt a csak olvasható formátumot az operációs rendszer a CR-ROM-lemezek kezelésére használja. Ha a CD-ROM gyökérkönyvtára tartalmaz egy autorun.inf nevű állományt, akkor a lemez behelyezése után automatikusan elindul az abban megadott alkalmazás (például a CD telepítő programja). Ez az AutoPlay szolgáltatás.
Az állományszintű hozzáférési jogokkal lehetőségünk van a fájlbiztonságot fokozni (például írás, olvasás, módosítás).
A lemeztükrözés a hibák elleni védekezés egyik leghatékonyabb módja, amivel másolatot készíthetünk a kritikus lemezpartíciókról.
Olyan kötetek, amik az NTFS fájlrendszert használják. Az NTFS (New Technology File System, új technológiájú fájlrendszer) a Microsoft Windows NT és későbbi verzióinak (Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003) szabványos fájlrendszere.
Az NTFS a Microsoft korábbi FAT fájlrendszerét váltotta le, amelyet az MS-DOS és a korábbi Windows verziók használtak. Az NTFS több újdonsággal rendelkezik a FAT fájlrendszerrel szemben, például a sebesség, a megbízhatóság és lemezterület felhasználás érdekében, továbbá rendelkezik hozzáférés-védelmi listával és naplózó fájlrendszerrel.
A lemezkvóta használatával nyomon követhetjük és vezérelhetjük a lemezterület használatát. megakadályozhatjuk további lemezterület elfoglalását, és naplózhatjuk, ha a felhasználó túllépi a maximális felhasználható lemezterületet.
A lemezkvóták engedélyezésekor beállíthatjuk a lemezkvótát és a lemezkvóta figyelmeztetési szintjét is, ami jelzi, ha túlléptük az előre meghatározott tárterületet.
A Scandisk egy parancs a DOS-ban és a Windowsban, ami ellenőrzi a meghajtókat.
Az Xcopy egy parancs, amivel egyszerre több állományt lehet átmásolni, akár hálózaton keresztül is.
A hosszú állományneveket FAT-tal formázott lemezre 8.3 típusú állománynév-formátumban is átmásolhatjuk a Windows XP Professional MS-DOS-szerű parancsfelületének copy és xcopy parancsával, ha a parancs után a /n kapcsolót is kiadjuk.
Ezt a csak olvasható formátumot az operációs rendszer a CR-ROM-lemezek kezelésére használja. Ha a CD-ROM gyökérkönyvtára tartalmaz egy autorun.inf nevű állományt, akkor a lemez behelyezése után automatikusan elindul az abban megadott alkalmazás (például a CD telepítő programja). Ez az AutoPlay szolgáltatás.