Az Intéző ablakának áttekintése
A Windows Intéző előnye, hogy segítségével áttekinthetjük az elérhető mappaszerkezet felépítését és az egyes mappákban található fájlok listáját.
A Windows Intéző ablakának főbb részei a következők:
A szerkezeti panel
A bal oldali szerkezeti panel segítségével tekinthetjük át a mappaszerkezet felépítését, ami esetenként igen bonyolult lehet. Az egyes ágak a könnyebb áttekinthetőség érdekében nem látszanak teljes terjedelmükben. A szerkezet további részeinek kibontásához kattintsunk az egyes objektumok mellett látható jelre, amely ezután jellé változik. A mappaszerkezet kibontott ágainak elrejtéséhez a kiinduló objektum melletti jelre kell kattintanunk.
Ha a mappaszerkezet valamely eleme mellett nem látunk sem , sem jelet, akkor annak nincsenek további ágai.
A fájlok tárolására szolgáló mappákat mindig sárga mappával, míg az egyéb elemeket más ikonokkal jelöli a Windows.
A bal oldali szerkezeti panel a fájlok listáját soha nem tartalmazza.
A listapanel
A jobb oldali listapanel a szerkezeti panelen kijelölt elem közvetlen tartalmát – beleértve a fájlok, mappák és egyéb objektumok listáját – mutatja. Egy másik objektum tartalmának megtekintéséhez kattintsunk a szerkezeti panelen annak ikonjára.
A listapanel tartalmát többféle módon is megtekinthetjük és rendezhetjük. Az ezekre vonatkozó parancsokat a Nézet menüben vagy a Windows Intéző eszköztárának Nézetek gombjára kattintva lenyíló listájában találjuk.
Az Ikonok nézet abban az esetben hasznos, ha ismerjük az egyes fájltípusok jelölésére használt ikonokat.
A Mozaik nézetet abban az esetben érdemes használnunk, ha a fájlok ikonján és nevén kívül további információkat is szeretnénk megjeleníteni.
A Lista nézet segítségével az előbbieknél több fájl megjelenítése lehetséges.
A Részletek nézet segítségével az egyes elemekről nevük mellett további információkat tudhatunk meg. A Név oszlop a fájlok nevét és kiterjesztését tartalmazza. A Méret oszlopban a fájlok méretét látjuk KB-ban megadva. A Típus oszlop az adott fájl típusát szövegesen jeleníti meg. A Módosítva
oszlopból megtudhatjuk, hogy egy állományt mikor módosítottak utoljára. A lista rendezését az oszlopok címkéjére kattintva megváltoztathatjuk.
A Miniatűrök nézet segítségével lekicsinyített formában megjeleníthetjük a képfájlok tartalmát.
A képfájlokat tartalmazó mappákban választható Filmszalag nézetben az egyes képeket kinagyítva is megtekinthetjük.
Fájlok és mappák kijelölése
A kijelölés segítségével határozhatjuk meg, hogy egy művelet melyik objektumra vonatkozzon. A kijelölt objektumok mindig a többitől eltérő színben jelennek meg a képernyőn.
Egy objektum kijelöléséhez elegendő a jobb vagy bal oldali panelen az objektumra kattintanunk.
Több objektumot csak a listapanelen jelölhetünk ki, az alábbi módszerek valamelyikével.
Több, nem szomszédos elem kijelölése
Több, nem szomszédos elem kijelöléséhez kattintsunk az első elem ikonjára, majd a CTRL billentyű folyamatos nyomva tartása mellett a továbbiakra. Ebben az esetben az objektumok bármilyen sorrendben kijelölhetők.
A CTRL billentyű nyomva tartása közben egy már kijelölt elemre kattintva megszüntethető annak kijelölése.
A kijelölés teljes megszüntetéséhez kattintsunk a listapanel egy üres területére.
Több, egymást követő elem kijelölése
Több, egymást követő elem kijelöléséhez kattintsunk az első, majd a SHIFT billentyű nyomva tartása mellett az utolsó kijelölendő elem ikonjára. Így a két objektum közötti összes elem is kijelölődik.
A kijelölés teljes megszüntetése itt is a listapanel egy üres területére való kattintással történik.
Fájlok kiterjesztésének megjelenítése
A fájlok kiterjesztésének megjelenítéséhez vagy elrejtéséhez lépjünk be az Eszközök menübe, és adjuk ki a Mappa beállításai parancsot. A megjelenő párbeszéd panelen válasszuk a Nézet fület, majd kapcsoljuk ki vagy be a Speciális beállítások lista Ismert fájltípusok kiterjesztésének elrejtése jelölőnégyzetét.
A bal oldali szerkezeti panel segítségével tekinthetjük át a mappaszerkezet felépítését, ami esetenként igen bonyolult lehet. Az egyes ágak a könnyebb áttekinthetőség érdekében nem látszanak teljes terjedelmükben. A szerkezet további részeinek kibontásához kattintsunk az egyes objektumok mellett látható plusz jelre, amely ezután mínusz jellé változik. A mappaszerkezet kibontott ágainak elrejtéséhez a kiinduló objektum melletti mínusz jelre kell kattintanunk.
A jobb oldali listapanel a szerkezeti panelen kijelölt elem közvetlen tartalmát – beleértve a fájlok, mappák és egyéb objektumok listáját – mutatja. Egy másik objektum tartalmának megtekintéséhez kattintsunk a szerkezeti panelen annak ikonjára.
Az Ikonok nézet abban az esetben hasznos, ha ismerjük az egyes fájltípusok jelölésére használt ikonokat.
A Mozaik nézetet abban az esetben érdemes használnunk, ha a fájlok ikonján és nevén kívül további információkat is szeretnénk megjeleníteni.
A Lista nézet segítségével a Mozaik nézetnél több fájl megjelenítése lehetséges.
A Részletek nézet segítségével az egyes elemekről nevük mellett további információkat tudhatunk meg. A Név oszlop a fájlok nevét és kiterjesztését tartalmazza. A Méret oszlopban a fájlok méretét látjuk KB-ban megadva. A Típus oszlop az adott fájl típusát szövegesen jeleníti meg. A Módosítva oszlopból megtudhatjuk, hogy egy állományt mikor módosítottak utoljára. A lista rendezését az oszlopok címkéjére kattintva megváltoztathatjuk.
A fájlok kiterjesztése a fájlok típusának meghatározására szolgál. Például: EXE, COM, BAT: futtatható fájlok; BMP, JPG, GIF: képállományok.