A tanulás az egyik legfontosabb tevékenység, amely a munkának előfeltétele.
A tanulás fontossága
Az ember tanulási tevékenysége nélkülözhetetlen a természeti és társadalmi környezetben történő létezéshez és integrálódáshoz. Az emberi élet valamennyi szakaszában fontos szerepet játszik. Napjainkban pedig már nem csak a társadalmi élet szabályainak elsajátítása lényeges, hanem rendkívül felértékelődött az intézményi keretek között történő tanulás, ahol a tényszerű ismeretek elsajátításán túl, készség és képesség fejlesztés is történik, annak érdekében, hogy a tanulók a megfelelő műveltségi és szakmai ismereteket befogadhassák és alkalmazni tudják.
Tanulási módszerek
A tanulás módszereit vizsgálva két alapvető típust különböztethetünk meg. Egyrészt a tapasztalat útján történő ismeret elsajátítást, amely kikerülhetetlen és végigkíséri az ember életét, hiszen folyamatosan új információkkal és helyzetekkel találkozunk, amelyekhez a megfelelő választ, viselkedést el kell sajátítani. Valamint ismerjük az információk, konkrét tény és ismeretanyag elsajátítását. Ez elsősorban az intézményesített keretek között történő tanulási tevékenység jellemzője.
A tanulás információfeldolgozási modellje
A tanulási tevékenység nem más, mint a környezetből érkező ingerre történő reagálás. Ez lehet tudatos és nem tudatosuló válasz. A leghétköznapibb értelemben vett tanulási tevékenység (azaz iskolai tanulás) ugyancsak leírható ezzel a modellel. Ebben az esetben az inger az új információ, ismeretanyag, amelyet a tanuló észlel, és előbb a rövid, majd a hosszú távú memóriájában rögzít. A későbbiekben szükség esetén (pl. felelés, dolgozat) előhívja ezt az információt és alkalmazza, azaz viselkedésében a megfelelő válasz megjelenik.