A műszaki ábrázolás alapjai
A műszaki ábrázolás az ábrázoló geometriából és a műszaki rajzból tevődik össze. Első ízben a Monge- féle kétsíkos képábrázolással ismerkedhetünk meg, majd a vetületi ábrázolással. Ezek után következik az áthatások, majd a lemeztárgyak szerkesztése. A szabványok megismerésével megkezdődik a műszaki rajzok elsajátítása. Nem csupán a rajzok elkészítését kell elsajátítani, hanem a rajzolvasási kézséget is tökéletesíteni kell. A műszaki ábrázolás segít abban, hogy a rajzok igényesebbek legyenek és kifinomultabbak. Segíti a térlátás kifejlődését és segíti a kreativitást.
A műszaki ábrázolás ugyanakkor elengedhetetlen a műszaki kommunikációban, a leghatásosabb kifejezőeszközök egyike.
Mechanika
A mechanika az anyagi testek mozgásával és az erőkkel foglalkozó tudomány. A mechanika nem új keletű fogalom. Alapjait már az ókori görögök is lefektették, majd az igazán nagy előrelépést Newton hozta a mechanikában, törvényei mindmáig a mechanika alapjait képezik. A mechanika két nagy fő részből áll: a kinematika és a dinamika. A dinamika a statikából és a kinetikából áll. A statika a merev testek statikájából és a szilárdságtanból áll.
A mechanika a matematikát és a fizikát egyesíti és használja az azokból szerzett tapasztalatokat.
Részletesen tárgyalja az erők egyensúlyát, a tartók szilárdságtani tulajdonságait, a súrlódást, az igénybevételeket, és a tömegközéppont megkeresését, illetve tömegkiegyensúlyozást.
A mechanika mindennapi életünkben is nagy szerepet játszik, az itt tanultak jól hasznosítható a hétköznapokban.
Gépelemek
A gépelemek az alkatrészek legkisebb, tovább nem bontható részei. Ha a gépelemek megfelelő kiválasztása és méretezése a feladat, akkor a gépelemek tárgy megadja a megfelelő segítséget.
Egy szintetizáló tárgy, mely a matematikát, anyagismeretet, mechanikát ötvözi és alkalmazza az ott szerzett tapasztalatokat.
Bármilyen gépelem az igénybevételek ismeretében a megfelelő képlet behelyettesítésével, az anyagminőség tudatában méretezhető.
Anyagismeret
Az anyagismeret a fémipari képzés egyik elengedhetetlen része. Az anyagok tulajdonságaival foglalkozik. Foglalkozik a fémek összetételével, kristályszerkezetével, hőkezelésével, mechanikai tulajdonságaival.
A nem fémes anyagok szintén, vagy még összetettebbek. A különböző anyagvizsgálati módszereket nem elegendő ismerni, hanem azok közül van, amelyeket el is kell tudni végezni. A szakítóvizsgálattól kezdve a keménységmérésen át a hibakereső vizsgálatokig.
Milyen hőmérsékleten veszti el vas a mágnesezhetőségét? Miért kell a magas hőmérsékletű edzés után megeresztés? Hogyan tudjuk egy munkadarab keménységét megmérni?
Ezekre a kérdésekre ad választ az anyagismert, ezért az anyagok tulajdonságainak ismerete elengedhetetlen.