Az osztás és modul fogalmai
A fogaskerékhajtásoknál egy fogaskerék modulja, és fogosztása szoros kapcsolatban áll egymással, az osztás egyenlő a modul és a π szorzatával. Ferde vagy ívelt fogazat esetén a modul és az osztás helyett a homlokmodult vagy normálmodult, és a homlokosztást vagy normálosztást használjuk.
A homlokosztást úgy számolhatjuk ki, hogy a homlokmodult megszorozzuk a π-vel, a normálosztást pedig úgy, hogy a normálmodult szorozzuk a π-vel. A normálmodult viszont úgy kaphatjuk meg, hogy a homlokmodult megszorozzuk a fogferdeségi szög cosinus-ával.
Az osztás és a modul számítási paraméterei
Ha az osztást kell meghatározni, akkor általában megadják a modult, és a fogszámot, amely paraméterek legyenek most m=1,25[mm], és z=23 értékűek. Az osztás képlete:
, amibe behelyettesítve p=1,25[mm], értéket kapjuk.
Ha a modul meghatározása a feladat, akkor többnyire megadják a fogszámot, és az osztást például, amelyek értéke legyen most z=19, és p=7,8537[mm]. A modul képlete:
, amibe behelyettesítve:
modulértéket kapjuk.
Az osztás számítása
Az osztás számítása többféleképpen történhet, attól függően, hogy milyen adatokat ismerünk. Meg lehet határozni úgy például, hogy az osztókörátmérő ismeretében kiszámoljuk a kerületet az osztókörön, és a kerületet elosztjuk a fogak számával, . Kiszámolható továbbá még az eddig megismert módon (amit megkaphatunk, ha az előző számítást levezetjük), , . Ferde vagy íveltfogazatnál a homlokosztást a képlettel kaphatjuk meg, ahol a modul helyett a homlokmodul szerepel, a normálosztást pedig képletből számolható.
A modul, homlokmodul és normálmodul számítása
A modul értékét úgy kaphatjuk meg, ha a fogosztást elosztjuk π-vel, ha a fogosztást mm-ben helyettesítjük be a képletbe, akkor a modult is mm-ben kapjuk, . A homlokmodult a következőképpen határozhatjuk meg a homlokosztás ismeretében: a homlokosztást elosztjuk π-vel, , itt is ügyelni kell a mértékegységekre. A normálmodul számításának a menete a következőképpen alakul: a már kiszámolt homlokmodult megszorozzuk a foghajlásszög cosinus-ával, , ebben a képletben a szöget fokban kell beírni, vagy a szög cosinus-át radiánban.
Szabványos értékek keresése
Az osztásnak nem kell szabványos értéknek lennie. Az alapprofilhoz hasonlóan fontos volt az evolvens fogazatú hengereskerekek moduljainak, és az egyenes fogú kúpkerekek moduljainak a szabványosítása, ezeket az értékeket táblázat tartalmazza. A táblázatban több oszlopban szerepelnek a szabványos értékek, mindig az első sorozat oszlopából kell kiválasztani a modult, és mindig felfelé kell kerekíteni. Bár az osztás nem szabványos, de a modul igen, ezért az midig vagy a π, vagy a érték szerint változik.