Induló kristályok: a kristályosodás kezdetén meglévő kristályok.
Kristályosodási állandó: a kristályosodási sebességi állandó, amelyet a rácsba való beépülés sebessége és a határrétegen való diffúzió sebessége befolyásol.
Kristályosítás
A kristályosítás lényege, hogy gazdasági szempontból értékes anyagokat, például a répacukrot kristályos formában állítunk elő. Más esetekben kristályosítással mikrokristályos szerkezetű masszát, töltelékanyagot hozunk létre cukoroldatból. A kristályosítás során az illető anyag molekulái stabil szerkezetet vesznek fel a kristályrácsba való beépüléssel.
Túltelítés: túltelített oldat előállítása.
Kristályosítás
Valamely oldatból csak akkor válnak ki kristályok, ha az oldat túltelített. Telítetlen vagy telített oldatból túltelített oldatot legegyszerűbben az oldat bepárlásával vagy az oldat hűtésével lehet előállítani. A kristályosodás feltételét minden esetben az oldat előkészítésével kell megteremteni. Fontos ismerni, hogy az illető kristályosítandó anyag oldékonyságát a hőmérséklet milyen mértékben befolyásolja.
Anyagátadási műveletek
A kristályosítás, mint anyagátadási művelet azt jelenti, hogy szétválasztják az oldott anyagot az oldószertől.. Az oldatból csak akkor válnak ki a kristályok, ha az oldat túltelített. Túltelített egy oldat akkor, ha oldott-anyag tartalma nagyobb a telítési koncentrációnál. Túltelített oldatok a természetben nem gyakoriak, azonban néhány élelmiszeripari technológiában mesterségesen előállítunk ilyen oldatokat. Kristályosítás során az oldott anyagok az oldószertől könnyen elválaszthatók. A cukoripar a kristályosodott anyagtömeget centrifugákban választja el az oldószertől.