A villamos gépek felosztása
A gépeknek nevezzük azokat a szerkezeteket, amelyek energia felhasználása árán munkát végeznek, vagy a felhasznált energiát más jellegű energiává alakítják át. Az ipar nagymértékű fejlődése csak akkor indulhatott meg, amikor a gépek hajtásához az ember energiája helyett kezdték felhasználni a természetben található energiákat. Kezdetben vízerőgépeket, majd gőzgépeket használtak a munkát végző gépek hajtására. Az elektrotechnika nagyarányú fejlődése a 19. században indult meg. Ennek nyomán alakultak ki a villamos gépek, melyek lehetővé teszik a hatalmas mennyiségű villamos energia előállítását, nagy távolságra történő szállítását és mechanikai munkává történő átalakítását.
Az ipar, a mezőgazdaság, a mindennapi élet ma már elképzelhetetlen villamos gépek nélkül. Aránylag egyszerű felépítésűek, könnyű kezelhetőségük és karbantartásuk miatt annyira elterjedtek, hogy pl. a helyhez kötött motorok szinte kizárólag villamos gépek. Teljesítményük néhány wattól több száz MW-ig terjed. A legnagyobb teljesítményű gépek a villamosenergia-ipar területén találhatóak: az erőművi generátorok és transzformátorok. A legkisebbek műszerekben és a háztartásokban: porszívóban, mosógépben, magnóban.
A villamos gépek rendszerezése többféle módon történhet. Itt az energia átalakítása és az áramnem szerinti rendszerezéssel foglalkozunk.
Az energia átalakítása szerint megkülönböztetünk generátorokat, motorokat és átalakítókat.
A gépeknek nevezzük azokat a szerkezeteket, amelyek energia felhasználása árán munkát végeznek, vagy a felhasznált energiát más jellegű energiává alakítják át.