A transzformátor működési elve
A transzformátor jól mágnesezhető anyagból készült lemezelt, zárt vasmagból és tekercsekből áll. A vasmagnak az a része, amelyen a tekercsek vannak, az oszlop, a többi részének az elnevezése: járom. Egy ilyen transzformátor látható a következő ábrán.
Az
menetszámú primer tekercs a hálózatból teljesítményt vesz fel, az
menetszámú szekunder tekercs teljesítményt szolgáltat. A két tekercs felcserélhető, ezért sok esetben a tekercseket feszültségeik szerint különböztetjük meg: beszélünk nagyobb és kisebb feszültségű tekercsről.
A transzformátor üresjárása
Kapcsoljunk a primer tekercsre f frekvenciájú
feszültséget és a szekunder tekercset hagyjuk nyitottan. Az
feszültség hatására
gerjesztő áram folyik a primer tekercsben. Ennek a gerjesztése a vasmagban szinuszosan váltakozó fluxust létesít, maximális értéke
. Ez a fluxus a primer tekercsben:
a szekunder tekercsben pedig :
feszültséget indukál.
Az indukált
feszültségek arányosak a menetszámokkal. A két indukált feszültség hányadosát menetszám-, vagy feszültségáttételnek szokás nevezni. Jele: a.
A fluxust nem csak a vas vezeti, hanem kismértékben a levegő is. A fluxusnak a vasmagon, tehát mindkét tekercsen át záródó része a főfluxus
, csak a primer tekercs körül záródó része a primer szórt fluxus
. Ha a szekunder tekercset nem terheljük, nem kapcsolunk rá fogyasztót, akkor üresjárásról beszélünk.
A transzformátor jól mágnesezhető anyagból készült lemezelt, zárt vasmagból és tekercsekből áll. A vasmagnak az a része, amelyen a tekercsek vannak, az oszlop, a többi részének az elnevezése: járom.