Az egyenáramú gépek elvi felépítése
Az ábra mutatja az egyenáramú gép elvi felépítését. A tömör acélból készült 1 állórész koszorún helyezkednek el a 2 pólusok, melyek nagyteljesítményű gépeknél két részből állnak: a pólustörzs tömör kovácsolt acél, a pólussaru lemezelt vas. Kis és közepes teljesítményű gépeknél az egész pólus lemezelt. A pólustörzseken elhelyezett tekercsekben
gerjesztőáram létesíti a gép
pólusfluxusát, mely a pólusokon, az álló- és forgórész koszorún át záródik az ábrán látható módon.
A 3 forgórész koszorú dinamó lemezből készül, hornyaiban van a 4 armatúra tekercselés, ebben indukálódik forgás közben a feszültség. Az armatúra tekercselés tekercsenként a kommutátor egy-egy szeletéhez csatlakozik. A kommutátor vörösrézből készül, szeletei egymástól el vannak szigetelve.
Az armatúra árama
a kommutátorhoz szorított szénből készült 5 keféken keresztül folyik át a gépen. Az ábrán úgynevezett gyűrűs armatúrát rajzoltunk. A kerületen lévő hornyokban elhelyezkedő vezetékeket a gyűrűn belül haladó vezetékek kötik össze. Ha a forgórészt forgatjuk, akkor csak a hornyokban lévő vezetékek metszik az indukcióvonalakat, tehát csak azokban indukálódik feszültség, a gyűrűn belüli vezetékekben feszültség nem keletkezik.
Az északi pólus alatt a vezetékekben azonos az indukált feszültségek iránya, ezért azok összeadódnak. A feszültség hatására meginduló áram irányát az ábrába bejelöltük. Ezt az áramirányt a pólusfluxus és a forgatás iránya határozza meg. Az áram a bal oldali kefén folyik ki a gépből. A déli pólus alatt indukált feszültségek iránya ellentétes, ezért az áram is ellentétes irányban folyik, de ugyancsak a bal oldali keféken folyik ki. A bal oldali kefe pozitív, mert a generátornak mindig az a pozitív keféje, amelyiken az áram kifolyik.
A forgó kommutátor és a rögzített kefék a váltakozóáramot egyenirányítják.
Forgás közben az a és b helyeken lévő vezetékekben feszültség nem indukálódik, mert az indukcióvonalakkal párhuzamosan mozognak. Ezért nincs feszültségkülönbség az ábrázolt pillanatokban az 1. és 12. valamint a 6. és 7. kommutátorszeletek között. Ide kell helyezni a keféket, ezt a vonalat semleges vonalnak nevezzük.
A következő ábrán az egyenáramú gépet egyszerűsítve ábrázoltuk. Olyan ez az ábrázolási mód, mintha a kefék az armatúra felületén csúsznának. A bal oldali ábrán a generátort, a jobb oldali ábrán a motort ábrázoltuk. A gép armatúráját úgy kapcsoltuk egy külső egyenáramú energiaforrásra, hogy az armatura áram ellentétes irányba folyjon mint generátoros üzemben. Az armatúra vezetőiben folyó áramok és a pólusfluxus kölcsönhatásaként az északi és a déli pólus alatt ellentétes irányú erők jönnek létre. Ezek nyomatéka a motort a generátorral megegyező irányban forgatja.
Az egyenáramú gép működési elve
Az egyenáramú motorok egyenáramú villamos energiát alakítanak át mechanikai energiává. Az egyenáramú generátorokhoz hasonlóan lehetnek külső, párhuzamos, soros és kettős gerjesztésűek.