Az ipar területei, ahol villamos gépeket alkalmaznak
Az ipar különböző területein (vegyipar, kohászat, járműipar) még alkalmaznak jelentős számban egyenáramú gépeket. Ezen gépek többnyire egyenáramú motorok, hiszen az egyenáramú generátorokat a teljesítményelektronika óriási fejlődése kiszorította.
Ahol kiterjedt egyenáramú hálózatra van szükség (pl. villamos vontatás), ott az egyenáramot a váltakozóáram egyenirányításával állítják elő. Így az egyenáramú generátorok jelentősége nagymértékben csökken.
A kohászat területe
A gépipar és a kohászat területén az egyenáramú motorok felhasználása jelentőséggel bírt, de napjainkban a korszerű frekvenciaváltók alkalmazásával az egyenáramú motorok kiszorultak.
A szerszámgépipar, papíripar, textilipar előszeretettel alkalmazta a külsőgerjesztésű egyenáramú motort, mert állandó fordulatszámot és könnyű fordulatszámszabályozást lehetett vele elérni.
A kohászat területén aszinkron gépek
A hengersorok hajtására a fordulatszámszabályozás lehetősége miatt jól felhasználható.
Az egyenáramú külsőgerjesztésű motorok forgásirányváltása könnyen megoldható az armatúra feszültség irányának a megváltoztatásával.
Az egyenáramú gép generátorként való felhasználása alkalmassá teszi a fordulatszám érzékelésére, mert a feszültség és a fordulatszám között jól leírható kapcsolat van. Ezen generátorokat tachométerdinamónak is nevezik.
Az egyenáramú gépek alkalmazása szervóhajtásokban
A kisteljesítményű egyenáramú motorok alkalmasak kisteljesítményű hajtások kialakítására, hiszen képesek gyorsan elindulni és megállni esetleg irányt váltani. A motor forgása közben a forgórészben feszültség indukálódik, de a feszültség lekapcsolása után az armatúra (forgórész) rövidrezárása miatt a benne folyó áram igen rövid idő alatt képes a gépet lefékezni, megállítani. Ha a gépet úgy tervezik, hogy az ilyenkor fellépő jelentős áramot képes legyen elviselni, akkor ilyen feladatra is alkalmas eszközt kapunk.
Az ablaktörlő és ablakmozgató motor
A járműiparban az egyenáramú gépek felhasználása sokrétű, hiszen a gépjárművek hálózata egyenfeszültségű, és ez megadja a felhasználható gépek típusát. Így alkalmazzák például ablaktörlő motorként, vízszivattyú hajtására, de a legfőbb területe az indítómotorként való alkalmazás.
Az egyenáramú motorok felhasználása a járműiparban
A mai korszerű gépjárművek (extra felszereltség) sajátossága a villamos motorral működő ablakemelő és rádió antenna. Ezek forgásirányváltása is polaritás cserével könnyen megoldható.
Mivel az itt alkalmazott soros motor indítónyomatéka igen nagy, így jól használható a belsőégésű motorok hajtására. Induláskor a gép mindig terhelve van, így nyomatéka nagy és nem szaladhat meg a gép. Az ilyen motort terhelés nélkül indítani nem szabad.
Ezen motorok áramfelvétele induláskor igen nagy, akár száz amper is lehet, ezért a hozzávezetésekre figyelni kell (nagy keresztmetszetű vezeték, kis átmeneti ellenállás, jó akkumulátor).
A járműiparban a gépjárművek villamos energia termelése régebben egyenáramú generátorral (dinamóval), manapság már háromfázisú generátorral történik, melynek feszültségét egyenirányítják.
Szinte mindennap találkozunk a kerékpárdinamóval, amely egy kis teljesítményű állandómágnesű egyenáramú gép. Jellemzője, amit egyébként tapasztalunk is, hogy a dinamó feszültsége függ a forgórész fordulatszámától.
Egyenáramú motorok egyéb alkalmazásai
Az iparban esetenként alkalmaznak úgynevezett gépcsoportokat, amely lehet egyenáramú gépcsoport. Itt az egyik gép motorként, a másik gép generátorként üzemel. A generátor kapocsfeszültsége finoman szabályozható.
Az egyenáramú generátor, mint az áramfejlesztés eszköze
A nagyobb teljesítményű egyenáramú generátorokat alkalmazzák a nagyteljesítményű szinkron generátorok gerjesztőgépeként, ahol ez biztosítja a forgórész gerjesztőáramát. Esetenként alkalmazzák speciális igényekre, ilyen például a hegesztő dinamó.
Az ipar azon területe, amely a fémek előállításával, feldolgozásával és megmunkálásával foglalkozik.
Olyan üzemrész, ahol a durva vagy finom lemezek hengerlése történik.
Fordulatszámot érzékelő egyenáramú generátor.
Az alkalmazott külsőgerjesztésű egyenáramú szervomotor a szervohajtások beavatkozó eleme.
Az iparban esetenként alkalmaznak ún. gépcsoportokat, amely lehet egyenáramú- egyenáramú gépcsoport. Itt az egyik gép motorként, a másik gép generátorként üzemel. A generátor kapocsfeszültsége finoman szabályozható.