A transzformátor felépítése
A transzformátor vastestből és tekercsekből áll. Ehhez járulnak még a hűtésre szolgáló szerkezeti részek és más külső szerelvények.
A vastest
A váltakozó áramú fluxust mennél kisebb veszteséggel kell vezetnie, ezért szilíciummal ötvözött lemezekből készül. Az egyfázisú transzformátorok vasteste lehet láncszem, mag vagy köpeny típusú. A láncszem típusú vasmag és a tekercsek úgy kapcsolódnak egymáshoz, mint egy lánc két szeme.
A
mag típusú vasmag két oszlopára fele-fele arányban osztják el a primer és szekunder tekercseket.
A köpeny típusnál a két járom úgy veszi körül az oszlopon elhelyezkedő tekercseket, mint a köpeny.
Az egyfázisú transzformátorok vasmagtípusai a következő ábrán láthatóak.
A háromfázisú transzformátorok mag, köpeny vagy ötoszlopos típusúak. Három fázis esetén leggyakrabban mag típust alkalmaznak.
Köpeny típus esetén a három fázis fluxusai egymástól függetlenül alakulnak ki, hasonlóan, mint három egyfázisú transzformátorban.
Az ötoszlopos típus elnevezés helytelen, mert csak három oszlopon van tekercs, a másik kettő tulajdonképpen járom. Ezt a típust nagy teljesítmény esetén alkalmazzák, mert az alacsonyabb járom miatt alacsonyabb transzformátorok készíthetőek. A háromfázisú feszültségváltók is készülhetnek öt oszlopos kivitelben. Az 1. és 5. oszlopon jelzőtekercseket helyeznek el.
A lemezelés az indukcióvonalak mentén történik, hogy a mágneses ellenállás mennél kisebb legyen. A vasmaggyártás hagyományos anyaga a 3…4,5 %-os szilícium tartalmú melegen hengerelt lemez. A lemezek egyik oldalát szigetelik.
A tekercsek
Anyaguk réz vagy alumínium. A huzalkeresztmetszet 5
-ig kör, felette téglalap. A huzalok szigetelése lehet zománclakk, rácsévélt papírszalag és ez esetleg rögzíthető pamuttal fonva vagy szőve.
A tekercselés elrendezése lehet hengeres vagy tárcsás. A legegyszerűbb hengeres tekercs az egy vagy több rétegű spirális.