A transzformátorok fajtái
Már az előbbiekben volt szó arról, hogy a transzformátorok lehetnek egy és háromfázisú kivitelűek.
Ha a transzformátor háromfázisú, akkor mindkét tekercsrendszere lehet csillag és delta ( háromszög) kapcsolású. Ettől függően a transzformátorok viselkedése igen eltérő lehet. Így különböző kapcsolási csoportok értelmezhetőek.
Takarékkapcsolású transzformátor
• Takarékkapcsolású transzformátor: gyakran használt elnevezése booster (ejtsd: buszter), de szerkezetére legjellemzőbb az egytekercselésű transzformátor elnevezés. A takarékkapcsolású transzformátor olcsósága ellenére jelentős hátránnyal is rendelkezik, így alkalmazhatósága korlátozott. Meghibásodás esetén (pl. szakadás az s helyen) a teljes nagyobb feszültség megjelenhet a kisebb feszültségű oldalon, kapcsokon. Ezért, ha a transzformátorral a feszültséget életvédelmi szempontból kell csökkenteni, akkor nem alkalmazható.
Ívhegesztő transzformátor
• Ívhegesztő transzformátor: primer tekercsét hálózati feszültségre kapcsoljuk, szekunder tekercsének egyik kivezetése a hegesztő pálcára, másik kivezetését földeljük. Velük szembeni követelmény, hogy üresjárásban szolgáltassa az ív begyujtásához szükséges feszültséget, meghibásodás nélkül rövidrezárható legyen és terheléskor csak akkora legyen a feszültsége, amekkora az ív fenntartásához szükséges. A következő ábrákon láthatóak a hegesztő transzformátor szerkezete és az ív jelleggörbék.
3/6 fázisú transzformátorok
• 3/6 fázisú transzformátorok: az egyenirányítók készülhetnek 6 fázisú táplálásra is, és ezekhez kell olyan transzformátor, amely előállítja a 6 fázist. Lehetnek csillag/csillag és háromszög/csillag kapcsolásúak is.
Mérőtranszformátorok
• Mérőtranszformátorok: ezen eszközöket attól függően, hogy feszültséget, vagy áramot szeretnénk mérni velük, feszültség-, illetve áramváltónak nevezzük. A feszültségváltó egy üresjárásban működő transzformátor, melynek szekunder tekercsét csak egy nagy ellenállású voltmérő-, wattmérő feszültségtekercse terheli. A közvetlenül nem mérhető nagy feszültséget szabványos 100 vagy 110 V- ra csökkenti le. Az áramváltó egy rövidrezárási állapotban működő transzformátor, melynek szekunder tekercsét az ampermérő vagy a wattmérő áramtekercse zárja rövidre. Névleges szekunder rövidrezárási áramuk 1 ill. 5 A lehet.
Takarékkapcsolású transzformátor: gyakran használt elnevezése booster, de szerkezetére legjellemzőbb az egytekercselésű transzformátor elnevezés.
Olyan transzformátor, melynek egy tekercse van, autótranszformátornak is nevezik.
Ívhegesztő transzformátor: primer tekercsét hálózati feszültségre kapcsoljuk, szekunder tekercsének egyik kivezetése a hegesztő pálcára, másik kivezetését földeljük.
3/6 fázisú transzformátorok: az egyenirányítók készülhetnek 6 fázisú táplálásra is, és ezekhez kell olyan transzformátor, amely előállítja a 6 fázist. Lehetnek csillag/csillag és háromszög/csillag kapcsolásuak is.
Mérőtranszformátorok: ezen eszközöket attól függően, hogy feszültséget, vagy áramot szeretnénk mérni velük, feszültség-, illetve áramváltónak nevezzük.