Mikroelektronika
A tranzisztor kifejlesztése (1948) után az áramkörök miniatürizálása jelentősen felgyorsult. A jobb térkihasználás érdekében több alkatrészt közös kivezetésekkel és burkolattal ellátva, mikromodulként kezdtek el gyártani. A mikromodulok megjelenésével kialakult az elektronika új területe, a mikroelektronika. A mikroelektronika területén azonban a legjelentősebb fejlődés az integrált áramkörök elterjedésével következett be.
Az integrált áramkör egy alaplemezen egyidejűleg, azonos technológiai lépésekkel létrehozott alkatrészekből álló egységes áramkör.
Az integrált áramkör jellemzői:
- Roncsolás nélkül nem bontható alkotóelemeire.
- Nem javítható.
- Nem változtathatók meg az alkatrészeinek az értékei.
- Nagy megbízhatóságú.
- Széles körben felhasználható.
- Kis helyigényű.
- A gyártási költsége kedvező.
Az integrált áramkörök csoportosítása
Az integrált áramkörök csoportosítása gyártástechnológiájuk szerint:
- Monolitikus áramkörök
- Hibrid áramkörök
A monolitikus integrált áramkör
A monolitikus integrált áramkörben az áramkör valamennyi aktív és passzív elemét (tranzisztorok és diódák, illetve ellenállások és kis értékű kondenzátorok), valamint a hozzájuk tartozó összekötéseket egyetlen félvezető-egykristály lemezkén vagy „chip”-en (morzsán) alakítják ki. Ezt a kialakítást szokás félvezető alapú integrált áramkörnek is nevezni. A félvezető alapanyag a legtöbb esetben szilícium. Az áramkörök elemeit több egymás után következő és egymáshoz kapcsolódó gyártási fázisban adalékanyagok különböző mértékű bevitelével, illetve zárórétegek kialakításával hozzák létre.
A hibrid integrált áramkör
A hibrid integrált áramkörökben szigetelő alapanyagon állítják elő a vezetőpályákat és az ellenállásokat. Ezt a kialakítást szokás szigetelő alapú integrált áramkörnek is nevezni. A szigetelő lapra készítik el a passzív és az aktív elemeket. Az aktív elemek lehetnek monolitikus integrált áramkörök is.
Az integrált áramkörök csoportosítása
Csoportosíthatjuk az integrált áramköröket a chipfelületen kialakított funkciók sűrűsége, ill. az integrált áramkör mérete szerint is.
A monolitikus digitális integrált áramkörök gyártástechnológiája
A félvezető alapú integrált áramkörökben valamennyi aktív és passzív elemet egy félvezető (leggyakrabban szilícium) egykristályban vagy kristályon képeznek ki.
Chipek kialakítása
Az integrált áramkörök gyártástechnológiájának első lépése a nagy tisztaságú szilícium-egykristály rúd növesztése. Ezután ebből vékony tárcsákat szeletelnek, a kristályrács meghatározott irányában. Az integrált áramkör méreteire jellemző, hogy egy szeleten egymás mellett több tucatot lehet előállítani. Azt hogy a gyártás során milyen előállítási technológiát alkalmaznak, a következő feltételek határozzák meg:
- műszaki követelmények,
- az integrált áramköri elemek szigetelési módja,
- az áramkörök tranzisztorainak típusa.
Az ellenőrzés után a darabolás művelete következik. A szeletek chipekre darabolását a törési vonal mentén egy gyémántcsúccsal való karcolás segíti elő. A feldarabolás utáni műveletek:
- Minden egyes chipet egy-egy megfelelő alapra helyeznek.
- A kivezetéseket bekötik.
- Az integrált áramkört tokozással légmentesen lezárják.
- A kész integrált áramkört részletes vizsgálatnak vetik alá.
Az integrált áramkör kialakításának lépései
A gyártási folyamatból azt vizsgáljuk meg, hogyan alakítják ki az integrált áramkört a szilícium chip-en!
A bipoláris és MOS integrált áramköröket nagy pontosságú planár technológiával állítják elő.
Planár technológia
A planár technológia legfontosabb lépései:
- A szilícium szelet felületén szilícium-dioxid (
- A szilícium szelet felületén létrehozott oxidrétegből fotolitográfiai és maratási eljárással oxidmaszk kialakítása.
- Az adalékanyag (P vagy N típusú szennyező) bejuttatása az oxidmaszk nyílásán keresztül a kristályba.
Fotólitográfiai eljárás
Az ábra segítségével kövessük végig, hogyan lehet egy N típusú kristályban oxidmaszkon keresztül P típusú szennyező-réteget létrehozni!
- A szilícium szelet felületének egyenletes vastagságú oxidálását különleges kályhában, vízgőzzel telített oxigénárammal végzik.
- A fotolitográfiai eljárás első lépéseként az oxidréteg felületét vékony fényérzékeny lakkréteggel (fotoreziszt) vonják be. A fotolakk egyenletes vastagságát a szelet nagy sebességű centrifugálásával érik el.
- A lakk felületére nagy pontosságú, állítható befogószerkezettel helyezik rá a maszk fotonegatívját, amelyen keresztül UV fénnyel megvilágítják a fotolakkréteget.
- A megvilágított helyeken a lakkréteg polimerizálódik, így előhíváskor ez a lakkréteg nem oldódik, csak a megvilágítatlan helyeken. A fedetlen helyeken az oxidréteget egy olyan savkeverékkel távolítják el, amely sem a polimerizált lakkréteget, sem a tiszta szilíciumot nem támadja meg.
- Ezután eltávolítják a polimerizált lakkréteget is.
- Végül a maszkon keresztül a szeletbe juttatják a megfelelő (itt P típusú) adalékanyagot.
Az adalékanyagok bejuttatása különféle módszerekkel történhet, például:
- Diffúzióval.
- Ionimplantációs technikával.
- Epitaxiális rétegnövesztéssel.