Kolera
Ezt a gyomor-bél rendszert érintő fertőző megbetegedést a Vibrio cholerae okozza, mely jelenleg Afrika, Ázsia, Közép- és Dél-Amerika valamint a Közel-Kelet 62 országában okoz fertőzéseket. Bár a WHO nem ajánlja, hogy az utazó vegyen fel védőoltást a kolera ellen, több ország egészségügyi vezetése kéri ezt. Az úgynevezett aktív immunizáció elölt kórokozókat tartalmazó vakcinával történik, s egyes vélemények szerint nem nagy gyakorlati értéke van a fertőzött területeken. Ezek a vakcinák továbbá azért sem nagyon ajánlottak, mert kb. 50%-os védelmet nyújtanak a fertőzés ellen, s azt is csak 3-6 hónapig. Létezik a világon két, szájon át is bevehető vakcina, mely tartósabb és jobb védelmet nyújt a V. cholerae 01 ellen, de ezek (az áruk miatt) nem érhetők el mindenki által.
Diftéria
Jelenleg is előfordulnak kisebb-nagyobb járványok (FÁK, Afrika, Ázsia egyes országaiban). Aki fertőzött területre utazik, annak a gyermekkorban kialakított immunizációját 10 évente érdemes megerősíteni 1-1 emlékeztető oltással. Az egyéni immunstátusz függvényében a betegség kezelhető egyetlen adag penicillinnel, vagy 10 napos erythromycin kúrával.
Hepatitis A
Azon utazók, akik a fertőzött területre szándékoznak utazni, jól teszik, ha felveszik az aktívan immunizáló Hepatitis A védőoltást. Az aktív immunizálás javasolandó mindenképpen, mert az immunizációval kialakított védettség hamarabb jön létre, mint maga a betegség kialakulna (mivel hosszú inkubációs idejű betegségről van szó). A fertőzött térség gyakorlatilag megegyezik a kolera által elfoglalt térségekkel, kiegészítve Kelet-Európa távoli területeivel. Ha megelégszünk a legfeljebb 3 hónapos védelemmel, egyszeri passzív immunglobulin injekció (0,02 ml/ttkg) elegendő, de manapság már idejét múlta ez a megelőzési mód. Tartósabb kintléthez az első adagot emelni kell (0,06 ml/ttkg), és ismételni ajánlatos 4-6 havonta. Korszerűbb készítmény az aktív immunizálást biztosító védőoltás. Napjainkban emiatt is az aktív immunizálás ajánlott inkább. Az inaktivált Hepatitis A vírust tartalmazó aktív oltás 1 ml-es injekció, amit a felkar deltaizomba kell adni, és 6-12 hónap múlva adott "emlékeztető" oltással kell megerősíteni. Az aktív védőoltás a beadás után két héttel hatékony, 2 év felett adható. A passzív oltás azonnal hatásos, az aktív vakcina védőhatásának kialakulásához 4 hét szükséges.
Hepatitis B
A védőoltás azoknak ajánlott, akik 6 hónapnál tartósabb utat terveznek olyan térségbe, ahol közepes vagy magas kockázata van a fertőzésnek. Különösen olyan helyen ajánlott a védőoltásokat felvenni, ahol a lakossággal szorosabb kapcsolatban álló munkáról, kutatásról, esetleg gyógyító tevékenységről van szó. A géntechnológiával előállított (rekombináns) Hepatitis B vakcina első 1 ml-es adagját 1 hónap múlva, majd 6 hónap múlva, végül 5 év múlva kell megismételni. Japán B encephalitis (agyvelőgyulladás) Ellene Magyarországon nem kapható védőoltás, ugyanis kis védettséget biztosít csak, viszont mellékhatásai lehetnek. Azon utazóknak ajánlott, akik több, mint egy hónapot töltenek el a fertőzött térségekben, és a fertőzés átvitelére kifejezetten alkalmas szezonban látogatnak el oda. A "szezon" a mérsékelt égövben áprilistól szeptemberig, India északi részén és Nepálban júniustól novemberig, Ázsia trópusi területein egész évben tart. A védőoltás itt is több részletből áll, az inaktivált kórokozót tartalmazó vakcina 1 ml oldatot tartalmaz, melyet a bőr alá adnak be. Majd újabb 1 ml következik a 7. és a 30. napon. Ügyeljünk arra, hogy az utolsó dózis még a kiutazás előtti 10. napon beadásra kerüljön, hogy kialakulhasson a megfelelő védelem a kórokozóval szemben.