A magyarországi oltási rend
A magyarországi oltási rendben az oltások az alábbi csoportosításban szerepelnek: életkorhoz kötött, kötelező védőoltások, melyeket már gyermekkorában megkap mindenki. Az ajánlott védőoltások, nevükből adódóan nem kötelezőek, de bizonyos betegségek megelőzésére javasolt vakcinák. A megbetegedési veszély elhárítására szolgáló oltásokat akkor ajánlatos, és néha kötelező felvenni, ha fertőzött térségbe, fertőzés által bizonyítottan veszélyeztetett helyre, közösségbe utazik az illető (esetenként pedig a betegség, a fertőzés “utazik” el hozzá…).
Védőoltásoknak két fajtája ismert, attól függően, milyen jellegű oltóanyaggal dolgozik az egészségügyi személyzet. A kétfajta védőoltás hatásaiban is lényegesen eltér.
1. Aktív immunizálásról beszélünk, amikor a kórokozóból származó, veszélytelen oltóanyaggal (vakcina) a szervezetet ellenanyag (védőanyag, immunanyag) termelésére késztetjük. A védelem kialakulása rendszerint 2-4 hét múlva lesz teljes. Betegségenként, oltásonként eltérő mértékben védenek az adott fertőzés ellen. Ennek a fajta védőoltásnak a hatása rendszerint több évig tart.
2. Passzív immunizáláskor más élőlényben, leginkább emberben (aki már átesett a betegségen) előzetesen termelődött, kész ellenanyagot használunk védettség kialakítására. Az injekció beadása utáni percektől kezdve a védelem szinte teljes. Azonban ennek időtartama mindössze általában 6 hét-3 hónap. Milyen védőoltásokkal ajánlott magunkat átmenetileg gyötörni a trópusokra történő kiutazás előtt? Ezek közül nem szükséges mindegyiket felvenni, de ajánlott, ha olyan területre utazunk, ahol az adott betegségről tudható, hogy elterjedt, és gyakoriak a fertőzések. Pár napos tartózkodás miatt szintén nem érdemes mindegyikkel beoltatni magunkat, többnyire az általános higiéniai rendszabályok betartása elegendő. Azonban mielőtt ilyen ügyekben döntene, (ugye ismerős?) konzultáljon orvosával!