A terhes nők és a malária
Ajánlatos az utazással, utazási tervvel kapcsolatosan tanácsot kérni az utazás-egészségügyben járatos orvostól, mielőtt a programot véglegesítenék. Az állapotos kismamák nagyon sok gyönyörű helyet veszélytelenül meglátogathatnak, de például maláriával fertőzött területre lépni a magzat szempontjából sem ajánlatos. A malária az átlagemberre is veszélyes betegség, ám még ennél is sokkal súlyosabb következményekkel járhat a terhes nőkre nézve, mivel a maláriaellenes gyógyszerek terhességben csak igen nagy kockázattal szedhetők. A terhesség első három hónapjában vakcinát adni ellenjavallt, főleg az élő vakcinával történő oltás jelent kockázatot. De a malária elleni gyógyszeres megelőzés ezzel szemben nem. Sem a chloroquine, sem a proguanil nem jelent magzatkárosodást, - a malária viszont igen! Ezen két gyógyszer kombinációja ajánlott a gyógyszer rezisztens Plasmodium falciparum fertőzés kivédésére is. Természetesen a védelem hatásfoka növelhető az egyéb módszerek (repellens használata, szúnyogháló, stb.) együttes alkalmazásával.
A terhes nők és az utazásegészségügy
A terhes nők speciális területet jelentenek az utazás-egészségüggyel foglalkozó szakembereknek. Külön kell velük foglalkozni a védőoltások és más egészségvédelmi javaslatok vonatkozásában is, hiszen ilyenkor nem egyetlen ember, hanem mind az anya, mind magzata egészsége foroghat kockán. Ráadásul a terhes nő szervezete nem mindig úgy működik, mint ahogy azt egyébként elvárhatnánk. Az utazással kapcsolatos tanácsadás még az előtt lenne aktuális, mielőtt az állapotos kismama egyáltalán megrendelné jegyét az utazási irodában. Ha a kismama egészséges, terhessége orvosi szempontból folyamatosan és pontosan követett, maga a terhesség nem jelent akadályt az utazás tekintetében. Ha az első gyermekét várja, talán ez az utolsó lehetőség egy felhőtlen, szabad utazásra!
Az ismeretlen egészségügyi hálózat veszélyei
A legtöbb terhesség teljesen normális lefolyású, mégis: fejlődő országba utazni, ahol a ritkán fellelhető, megbízhatatlan, ismeretlen egészségügyi hálózat is fejlődőben van, könnyen katasztrófával végződhet, ha például a váratlanul megindult szülés során szövődmények lépnek fel. Biztonságosabb olyan országokba utazni, ahol az egészségügyi hálózat magas színvonalú, és rövid időn belül jól képzett, tapasztalt szakemberek vehetik kezükbe az esetleg időközben „elszabadult” folyamat irányítását. Ha ez az első terhesség, célszerű utánajárni, hogy a hetek előrehaladtával mi minden történik a szervezetben. A terhes nő általában fáradékonyabb, gyorsabban megéhezik, és a hólyagot is gyakrabban kell üríteni.
Mikor utazhat biztonágosan a kismama?
A terhesség középső harmada a legbiztonságosabb periódus az utazáshoz. Az első trimeszter, vagyis a 12–16. hét után a terhesség megszakadásának esélye csökken, a reggeli rosszullétek is lényesen ritkábban jönnek elő. A 28. hét után már meglehetősen nagy a „pocak”, s ez több kényelmetlenséget okozhat. Ilyenkor a leendő anya fokozottan igényli a délutáni szundikálást, lába erősen bedagadhat a repülőutak alatt. A légitársaságok különben is rendszerint elutasítják a 36. terhességi hét feletti nők jegyigénylését. Senkinek nem hiányzik ugyanis a repülőgép fedélzetén, meglehetősen rossz egészségügyi háttér mellett világra hozni gyermekét. A 36. hét után egyébként is ajánlatos, – minden eshetőségre készen – a megfelelő orvosi ellátást biztosítani tudó intézmény közelében tartózkodni. Az állapotos nők a repülőgépek technikai lehetőségeihez mérten speciális ülőhelyet igényelhetnek, ahol lábaikat kényelmesen kinyújthatják, mozgathatják. Tanácsos nemdohányzó ülőhelyet rendelni a gépen, habár a legtöbb légitársaság már nemdohányzó járatokat üzemeltet. Kezdje kipihenten az utazást, ha lehetséges: előtte legalább két éjszakát teljes nyugalomban aludjon végig.
Praktikus tanácsok utazással kapcsolatban a terhes nőknek
- Kiegyensúlyozott diéta szükséges
- Vigyen magával rágcsálnivalót, ha esetleg nem talál normális ennivalót a környéken!
- A ruházatát úgy válassza meg, hogy ne akadályozza a gyakori toalett látogatásokat!
- Szervezze meg úgy az utazást, hogy sok ideje legyen pihenni!
- Az úti céltól függően készüljön fel a vitaminok, ásványi anyagok (kalcium, magnézium) pótlására, utánpótlására is!