A cukorbetegek utazása
Bár a cukorbetegség nevében ott áll a „betegség” szócska, a megfelelő kezelés mellett teljes életet élhet az illető. Ebbe beletartozik a szabadság, a kirándulások és az utazás is, tehát annak ellenére, hogy valaki cukorbeteg, nyugodtan és biztonságosan utazhat akár távoli egzotikus országokba is: gyakorlatilag bárhová a világon. Mindezt azonban igen gondos előkészítésnek, útvonaltervnek kell megelőznie! Ez azt jelenti, hogy mindenképpen keresse fel az út tervezésekor diabetológusát, kezelőorvosát, illetve győződjön meg arról, hogy rendelkezik-e megfelelő, az út bármely pontjára, a távollét minden percére kiterjedő egészségügyi és utasbiztosítással. Jó, ha felkészül arra is, elméletben milyen lépéseket kell majd követnie, ha az úton megbetegszik. Szerencsére a modern technika segítségével egyre könnyebbé válik a cukorbetegek biztonságos utazásának előkészítése, lebonyolítása. Léteznek olyan hordozható vércukormérő készülékek, amelyek szinte bárki számára könnyen hozzáférhetők, és a vércukormérés alapját képezik. Az elmúlt években megjelent újabb inzulinkészítmények, adagolóeszközök egyszerűbbé teszik a cukorbetegek utazás alatti kezelését.
Hogyan készüljön fel az útra?
Aki cukorbeteg, annak különösen fontos, hogy elolvassa az egészségügyi és utazási biztosítás által fedezett orvosi ellátás feltételeiről szóló részt a biztosítási okiratokon. Bizonyosodjon meg arról, hogy Magyarországnak van egészségügyi egyezménye a célországgal a sürgősségi betegellátásra vonatkozóan. Nézzen utána, hogy a hagyományos utasbiztosítás elegendő-e az Ön számára, fedezi-e az esetlegesen fellépő sürgős szükséghelyzet orvosi ellátását? Amennyiben nem, mindenképpen kiegészítő biztosítás megkötése szükséges. Győződjön meg arról, vajon a biztosítás nyújt-e lehetőséget, biztosít-e fedezetet az adott területről történő hazaszállítás költségeire abban az esetben, ha a rosszullét miatt modern, a helyszínen nem elérhető orvosi ellátására volna szüksége. A helyi egészségügyi szolgálatok helyzetét megkönnyítendő, hordjon magánál olyan, a személyazonosságot is tartalmazó lapocskát, amely tartalmazza az adott ország nyelvén és/vagy angolul mindazon adatokat, amelyek betegsége(i) mibenlétét, kezelését és fontosabb egészségügyi adatait jelzik. Vigye magával kezelőorvosának elérhetőségeit (telefon, fax, e-mail), ha esetleg orvosi tanácsra volna szüksége. Így az adott ország egészségügyi szolgálata is konzultálhat kezelőorvosával.
Hogyan tud a kezelőorvos segíteni?
Az orvosi vizitnél beszéljék meg, mennyi inzulint írhat fel kezelőorvosa, s az mennyi időre lesz elegendő. Szükség esetén közösen egyeztessenek a gyógyszergyárral egyrészt az Ön által használt inzulin külföldi elérhetőségéről (különösen fejlődő országokba tervezett hosszabb utazásoknál), másrészt az itthonról vitt nagyobb adag pótlásáról. Célszerű összegyűjteni, beszerezni az útvonalon fekvő városok kórházainak címét, telefonszámát. Ha lehetősége van rá, tanulja meg, vagy írja fel az adott országok nyelvein azokat a mondatokat, amelyek betegségével összefüggésben segítségkérésre alkalmasak (Cukorbeteg vagyok! Kérem, adjon cukrot vagy gyümölcslevet! Alacsony a vércukrom!). Tájékozódjon az úti céljának megfelelő országok étkezési szokásairól, hogy a megfelelő, szokásos szénhidrátmennyiséget ott milyen formában tudja majd biztosítani. Előfordulhat ugyanis, hogy csak olyan ételekkel vihetné be a megfelelő szénhidrátot, amelyeket Ön a világ minden kincséért sem kóstolna meg. A gyümölcslé és cukor azonban rendszerint mindenütt egyforma.