Úti patika
1. Aszpirin (Aspirin), paracetamol (Panadol) vagy acetaminophen (Algopyrin) láz és fájdalomcsillapításra. Görcsoldó tabletták (No-Spa), esetleg cseppek fülfájásra (úszóbetegség!), lázcsillapítók (kisgyermeknek kúp: Germicid C).
2. Szükség esetén orrcsepp, szemcsepp.
3. Antihisztaminok hasznosak a megfázásos orrdugulás csökkentésére, a rovarcsípéseknél, a mozgásbetegség (tengeribetegség) megelőzésére, Sokféle antihisztamin van a patikákban, valamennyinek különböző hasznos és mellékhatása van. Emiatt célszerű, ha ezek kiválasztásakor orvosa vagy a gyógyszerész tanácsaira hallgat! Néhány antihisztamin álmosságot okoz, és alkohollal együtt kiszámíthatatlan hatások is előjöhetnek, így célszerű alkoholmentes állapotban bevenni őket.
4. Antibiotikumok. Igen hasznosak lehetnek, ha a “kitaposott” ösvényről letérve kalandtúrákba kezdünk, ahol nem várt, szokatlan és egzotikus élőlények, rovarok, hüllők társaságában töltünk néhány napot. Ajánlatos orvosi utasítás mellett szedni őket, mert különböző kórokozók esetén néha nagyobb kárt lehet velük okozni, mint amekkora haszonnal járhat az alkalmazásuk. Hasmenések ellen első beavatkozásként a folyadékpótlás javallt, és később is inkább “hasfogó” készítményeket volna ajánlatos szedni, mint azonnal antibiotikumokat.
5. Rehidrációs keverék. Adott fejezetben lesz róla szó, de ha valaki visz magával az útra cukrot, sót, szódabikarbónát, akkor saját maga is előállíthatja a létfontosságú elegyet. Gyári készítmények használata egyszerűbb, összetevőiknek pontos aránya garantált. A megfelelő folyadék és ásványanyag pótlás különösen fontos gyermekek esetében (bár ők fogják a leghamarabb kiköpni a gondosan összeállított, de meglehetősen furcsa ízű keveréket).
6. Fertőtlenítőszerek. A vágott, horzsolt sérülések ellátásakor, fertőtlenítésekor nélkülözhetetlen, de a friss forrásvizek csírátlanításához is szükséges. Legelterjedtebben a jódszármazékokat (Betadine) vagy a klórkészítményeket (Neomagnol) használják.
7. Multivitaminok. Különösen a hosszabb utazások alkalmával ajánlatos magunkkal vinni, mert a folyadék és kalória-bevitel mellett még ezekre is szükség van a szervezet háztartásának egyensúlyban tartásához. Mindemellett a fertőtlenített ivóvíz mellékízének elvételéhez is jól használható néhány ízesített multivitamin pezsgőtabletta.
8. Kötszerek, géz, ragtapasz. A kisebb sérülések ellátásához nélkülözhetetlen, de a ragtapasz még ezernyi területen jól használható kiegészítője utazásainknak.
9. Olló (repülőgép fedélzetére ne!), hőmérő (lehetőség szerint digitális), csipesz. Nagyon fontos kiegészítők lehetnek, de nem árt tudni, hogy a higanyos hőmérőket néhány légitársaság nem látja szívesen a repülőgépeken, azonkívül rendkívül törékeny is.
10. Rovarriasztók, napvédő krémek, víztisztító (fertőtlenítő) tabletták, ajakír.
11. Megfázás elleni gyógyszerek, torokfertőtlenítő készítmények, mentolos cukorka (repülőgépen leszálláskor, megfázáskor stb.).
12. Injekciós fecskendők, tűk, ha egészségügyi okok miatt szükséges (orvosi igazolás szükséges, hogy a vámon kényelmetlenségek nélkül át tudjuk vinni). Előzetesen konzultáljunk a légitársaságokkal ezen felszerelések utastérben való elhelyezésének lehetőségéről!
13. Pillanatragasztó, szigetelőszalag, tű (repülőgép fedélzetére ne!), cérna, madzag stb.
Kapcsolódó információk: