- 6 téma
Aedes aegypti
Az Aedes aegypti afrikai eredetű, kozmopolita szúnyogfajta, amely az Egyenlítőtől északra és délre, a trópusi, szubtrópusi éghajlaton egyaránt elterjedt és számos ismert trópusi betegség terjesztője.
Afrika
Afrika a Föld második legnagyobb és második legnépesebb kontinense. Területe a part menti szigetekkel együtt nagyjából 30 300 000 km², így a Föld felszínének 5,9%-át, a szárazföldek területének pedig 20,3%-át teszi ki. 52 országában több mint 900 millió ember él, amely a Föld népességének több mint 12%-a.
afrikai méh
A szürkéssárga afrikai méh (Apis adamsonii) vadonban él, az afrikai kontinens egész területén megtalálható, kivéve Algirt és Egyiptomot, Afrika mellett egyes dél-amerikai területeken, és az USA déli államaiban is előforduló méhek az egyik legagresszívabban támadó méhcsoport, méreganyagaik durvább allergiás jelenségeket provokálhatnak, tömeges támadásuk gyakrabban fordulhat elő, és sokkal veszélyesebb.
agy
Az idegrendszer központja, mely a koponyában helyezkedik el, fontosabb részei: nyúltagyvelő, híd, kisagy, nagyagy, középagy.
agyhártyagyulladás
A lágyagyhártyák lobos folyamata. Keletkezésében vírusok és baktériumok játszanak szerepet. Tünetei: fejfájás, tarkómerevség, a fej mozgása közben jelentkező fájdalmak, magas láz, hányás. A diagnózis felállítására gerinccsapolást és a nyert folyadék laboratóriumi vizsgálatát szokták elvégezni. Különböző formái ismertek. A járványos agyhártyagyulladás kórokozója a meningokokkusz, mely az orr- és garatüregben betegség nélkül is gyakran kimutatható. Az általános tüneteken kívűl tudatzavar, eszméletlenség támadhat és súlyos esetekben néhány óra alatt halálos szövődmény alakulhat ki. A betegség légutakon át terjed. Az egyéb baktériumok által előidézett agyhártyagyulladás a közvetlen környék, a középfül, az orrmelléküregek gyulladásának terjedése, vagy a vér által tovasodort baktériumok útján keletkezhet. Különleges formája a tbc-s agyhártyagyulladás, látászavarokat okozva az agyalapon jelentkezik. A szerózus agyhártyagyulladást vírusok okozzák. Az agyvíz felszaporodásával járó, rendszerint jóindulatú, gyorsan lezajló betegség. Agyhártyagyulladás már a méhen belüli életben is támadhat, rendszerint agyvelőgyulladással szövődve.
agyvelőgyulladás
Különböző kórokozók hozhatják létre. Nagy részük vírusfertőzés kapcsán fejlődik ki. A vírusok az orr-garat üregekből kerülnek az idegek mentén az agyvelőbe. Okozhatják a koponya üregrendszereiben kifejlődő gennyes folyamatok is, ilyenkor az agyhártyán keresztül vagy a véráram útján fertőződik az agyállomány és sok esetben agytályog is kialakul. Veszett kutya harapása, kullancscsípés és néha oltás után is támadhat. Előfordul, hogy az egész agyállomány érintett a gyulladásban, máskor viszont az agynak csak körülhatárolt területein jelentkezik. A gyulladás hatására az agy idegsejtjei elpusztulnak és az általuk végzett idegműködés károsodik vagy kiesik. A klinikai tünetek kialakulása attól függ, hogy milyen területen zajlik le a gyulladás. Gyógyítása főleg tüneti kezelésből és egyes esetekben antibiotikumok adásából áll. Kimenetele változó, gyakoriak a teljesen gyógyult esetek, máskor egész életre szóló bénulások, vagy más kiesési tünetek maradhatnak vissza.
Airbus
A hosszú, kontinensek közötti járatokon közlekedő gépek mind nagy magasságokban repülnek, ahol nagyobb a sugárterhelés is. Ebbe a csoportba az alábbi gépek tartoznak: Boeing 747SP, Boeing 747-400, Boeing 767-300ER, Airbus A340-200, MD-11.
akklimatizáció
Élőhelyünknek megvan a maga sajátos éghajlata, klímája. A klíma befolyásolja a szokásainkat, öltözködésünket, életmódunkat. Ha olyan helyre kerülünk, amelynek más éghajlata van, az új tényezők kihatnak egész szervezetünkre. Az akaratunktól függetlenül működő vegetatív idegrendszer szabályozása mellett szervezetünk a megváltozott környezetben kis biztosítja az életfolyamatok zavartalanságát. Ez a folyamat az akklimatizáció.
aktív immunizálás
A már megbetegedett, vagy nagy valószínűséggel fertőzött szervezet megsegítésére történik. A fertőzés gyanúja esetén, a lappangási idő alatt oltással bevitt vírus még a fertőzés útján bekerült vírusok elszaporodása előtt ellenanyag képzést indít meg a szervezetben.
algák
Moszatok. Ősi, egyszerű felépítésű, sejtmaggal rendelkező, a természetben mindenütt megtalálható növények, amelyek alig differenciáltak. Nagyobb részt önálló táplálkozású, fototrop szervezetek. Egy részük sötétben is fedezni tudja energiaszükségletét kemoszintézis útján. Részben egysejtűek, részben fonalas vagy telepes szerveződésüek. Vegetatív, ivartalan és ivaros szaporodásúak. Mint állati tápanyag is jelentősek. Az algák nagy mennyiségű fehérjét tartalmaznak, illetve emberi fogyasztásra is alkalmas táplálékot is képesek előállítani.
állatkísérletek
Az állatkísérletek során a beteg embert a beteggé tett állat helyettesíti. Ha állatkísérletben sikerül az emberi megbetegedéssel azonos kórkép létrehozása, a kísérleti állatok megadják a lehetőséget arra, hogy a kórképet kifejlődésének egyes stádiumaiban is pontosan tanulmányozzák és kezelésére hatásos gyógyszert találjanak. Gyógyszerek mellékhatásainak vizsgálatára, új vizsgáló- és műtéti eljárások biztonságos és megbízható kivitelezésének keresésére ugyancsak az állatkísérletek biztosítják a lehetőséget.
állatpatogenitás
Csak az állatokat megbetegítő kórokozó, ezek mutációjuk révén az emberre is fertőző lehet.
allergia
Az allergia az immunrendszer túlzott reakciója. Az allergiával küzdő emberek immunrendszere a normálisnál erősebb választ ad egy vagy több, a környezetben megtalálható anyagra. Ezen anyag(ok) - allergének - egészséges emberben semmilyen reakciót nem váltanak ki, a szervezet ártalmatlannak tekinti őket. Az allergiás szervezet ezzel szemben ártalmas anyagként ismeri fel őket, és védekezően lép fel ellenük. Az allergiás betegségek nagyon gyakoriak. Fejlett országokban, így hazánkban is a lakosság 15-20 %-a szenved valamilyen allergiás megbetegedésben.
allergiás reakció
Immunfolyamat, amelyben az antigén hatására olyan specifikus ellenanyag képződik, amely a szervezetet az antigénnel szemben érzékennyé teszi, szenzibilizálja. Az antigén újabb behatolása esetén a túlérzékeny szervezet másképpen válaszol, mint egyéb immunfolyamatokban. Az immunválasznak ezt a formáját nevezzük allergiás reakciónak.
álomkór
Trópusi betegség. Okozója a Tripanoszóma családba tartozó élősdi, melyet a cecelégy terjeszt. A légy csípése útján a kórokozó a vérbe kerül, majd megtelepszik a nyirokcsomóban és az agyban. A légy csípése után a lappangási idő 2-3 hét, azután lázas keletkezik és ezt követi az úgynevezett álomkóros szak. A betegségnek ebben a stádiumában a beteg feledékennyé, közönyössé válik, végtagjai remegnek, aluszékony lesz (az aluszékonyság azután állandósul), rendezetlen mozgások jönnek létre. Az állapot súlyosbodásával a betegség halálhoz is vezethet. Hazánkban nem fordul elő. Az álomkórt kemoterápiás szerekkel gyógyítják.
alteromas baktérium
Méreganyagokat termelő baktériumok.
amnesticus mérgezés (ASP)
A kagylók okozta mérgezéses, fertőzéses betegségeket négy nagy csoportba oszthatjuk: a bénulásos mérgezések (PSP), idegrendszert érintő mérgezések (NSP), hasmenéses formák (DSP) és az amnesticus mérgezés (ASP).
Mind a négy tünetegyüttesben megtalálhatók közös jellemvonások, és elsősorban az úgynevezett kétlemezes kagylókra (mussels, clams, oysters és scallops) jellemzők. Ezekben a kagylókban ugyanis megtalálható egy speciális "filter", mellyel a tengervízből kiszűrik az apró algákat, planktonokat, melyekből a toxinok a kagylókba kerülnek, s feldúsulnak.
A toxinok, melyek ezekért a mérgezésekért felelősek, vízoldékonyak, hő- és savstabilak, és a hagyományos konyhatechnikai eljárásokkal nem inaktiválhatók. A négyféle fertőzésért négy különböző toxin tehető felelőssé. A saxitoxin (PSP-ben) gátolja az ideg-izom kapcsolatban működő Na-csatornák működését. A brevetoxinok (NSP-ben) hasonlóképpen hatnak, mint a ciguatoxin, az izmok és az idegek Na-ion csatornáit stimulálják. Az ocadic sav (DSP-ben) a bél egyik sejtrétegében növeli meg annak áteresztő képességét, ezáltal okoz hasmenést. A domoic sav (ASP-ben) szerkezetileg nagyon hasonlít a szervezet egyik fontos ideg ingerület átviteli anyagára (neurotranszmitterére), a glutaminsavra. Emiatt olyan agyi struktúrákhoz kötődik, melyekhez a glutaminsav, és idegi depolarizációt eredményez. Az amygdala és a hyppocampus egyes területeinek elhalásához vezet a mérgezés.
amoxicillin
A széles spektrumú penicillinek csoportjába tartozó aminopenicillin. A szert bontják a staphylococcusok által termelt béta-lactamase-ok. Számos Gram - negatív pálca ellen hatásosak, de a természetes penicillineknél kevésbé hat a Gram pozitív baktériumokra. Szájon át, enyhe fertőzések kezelésére adják, gyakran használják húgyuti fertőzések, hörghurut kezelésére.
ampulla
1 vagy több ml űrtartalmú, leforrasztott üvegedényke, amelyben a rendszerint befecskendezésre szolgáló gyógyszeres oldat csíramentesen tartható. A fecskendőbe való felszívás előtt az ampullát reszelővel feltörik, vagy a gumiburkot felszúrják.
anafilaxiás
Az anafilaxiat allergének váltják ki, amelyek hatására a szervezetben IgE osztályba tartozó ellenanyagok keletkeznek. Ezen ellenanyagok sajátsága, hogy szövetekhez, sejtekhez kötődnek. Az allergén a szervezetbe jutva, sejtek felületéhez kötődő ellenanyagmolekulákkal reagál, e reakció hatására mediátoranyagok (hisztamin, bradikinin, szerotonin stb.) szabadulnak fel és ezek eredményezik az anafilaxias reakció tüneteit. Az anafilaxias reakció két megnyilvánulási formája ismeretes. Az emberen viszonylag ritkán előforduló általános reakció és a meglehetősen gyakori helyi reakció. Az általános reakciót szenzibilizált egyéneken gyógyszerek, méhcsípés válthatja ki. Ezek hatására súlyos sokk jöhet létre, amely a beteg életét is veszélyeztetheti. Később helyi anafilaxiara jellemző tünetek jelentkezhetnek. A helyi reakció leggyakrabban szénanátha, allergiás asztma formájában jelentkezik.
anatómia
Bonctan. Tudományág, amely különféle élőlényeket boncolás segítségével vizsgál és ír le.
angina pectoris
Rohamokban keletkező, heves szívtáji, szorító-markoló jellegű fájdalom, amely legerősebben a szegycsont tájékán vagy attól balra keletkezik. A fájdalom kisugárzik a bal karba, a hátba, a bal lapocka tájékára, néha a nyak bal oldalára is. A fájdalomhoz gyakran halálfélelem, megsemmisülésérzés is csatlakozik. Előfordul a fájdalommal egyidőben nehézlégzés is. Gyakran fizikai megterhelés váltja ki, előfordul, hogy túlzott dohányzás, alkoholfogyasztás, esetleg túl bő étkezés áll a hátterében. Sokszor nem lehet kideríteni az okot. A betegek egy részénél a szív vagy az erek állapota rohammentes időben nem tér el az éptől, van akinél azonban több-kevésbé kifejezett érelmeszesedést találni. Valószínű, hogy kialakulásának hátterében az áll, hogy a szívizom valamilyen oknál fogva kevesebb vért, illetve oxigént kap, mint amennyi a munkavégzéshez feltétlenül szükséges, így a szív több munkát kénytelen végezni, mint amennyi vér, illetve oxigén áll rendelkezésére, a szív nem kap elegendő vért, oxigént.
angináj
Szorongató fájdalom.
angioplasztika
Az erek szűkült, elzáródott szakaszainak tágítása, megtísztítása az elzáródást okozó anyagtól.
anopheles
Szúnyog. A malária kórokozója, átvivője.
anthrax
Lépfene. Növényevő és egyes mindenevő állatok betegsége. A kórokozó spórás, tehát a legellenállóbb bacilusok közé tartozik. A fertőzött állatokból kikerülő bacilusok spórái a talajban évekig fertőzőképesek maradhatnak és fertőzik a ráhajtott állatokat. Az ember betegségét három behatolási kapun át szerezheti: 1. bőrantrax esetében a fertőzés helyén vérzéses hólyag és nagy területre kiterjedő vizenyő keletkezik. 2. a bélantrax hirtelen gyomorfájással és véres hasmenéssel. 3. tüdőantrax pedig véres tüdőgyulladás képében zajlik le. A két utóbbi forma csak ritkán jelentkezik és nagy halálozással jár. Lappangási ideje 3-4 nap.
antibakteriális szappan
A bőr felszínére került baktériumok kiírtására szolgáló tisztálkodószer.
antibiotikum
Olyan anyag, melyet mikroorganizmusok termelnek, más mikroorganizmusok szaporodását gátolja, vagy elpusztítja azokat. Gyógyszerként használt antibiotikum a penicillin, neomicin, stb.
antidiabetikum
A cukorbetegség kezelésére alkalmazható szerek.
antigén
A gerincesek szervezetébe kerülő anyag, mely immunválaszt vált ki. Leghatásosabb antigének a fehérjék.
antihisztamin
A szervezet allergiás reakcióit csökkentő készítmény.
antitrombózis harisnya
Gumiharisnya. Gumírozott textilből készült harisnya. Rendszerint a végtagok érbetegségei, illetve az érbetegségek következtében fellépő vizenyők esetében viselik. A gumiharisnya anyaga rugalmasságánál fogva részben pótolja a visszerek megromlott működését, elősegíti a vér visszaáramlását a szív felé.
arachnophobia
Beteges félelem a pókoktól.
arcüreg
A felső álcsont ürege. Az arckoponya egyes csontjai légtartalmú, nyálkahártyával bélelt üreget zárnak magukba. Általuk az arckoponya nagyobb csontjai könnyebbé válnak. Legnagyobb közöttük a felső álcsont ürege, az úgynevezett Highmore - üreg vagy arcüreg.
arcüregpolip
Az arcüregben elhelyezkedő jóindulatú daganat. A daganat sejtjei a kötőszöveten helyezkednek el, a kötőszövet pedig hosszú, elnyúlt kocsányon függ össze az anyaszövettel. Veleszületett, vagy szerzett hajlam és idült orrmelléküreg gyulladás tünete. Ritkán daganat is megjelenhet polyp képében. Gyakran kiújulnak.
arcüreggyulladás
Hevenyen nátha, vagy influenza szövődményeként fejlődik ki, de az arcüreg gyulladása a foggyökér körüli folyamatok átterjedéséből is kialakulhat. Sérülések, idegentestek arcüregi elhelyezkedése kapcsán is létrejöhet. Néha rövid idő alatt, az alapbetegség lezajlásával együtt meg is szűnhet, sok esetben azonban az arcüreg - nyálkahártya duzzanata az egyébként is szűk kivezetőnyílásokat teljesen elzárja, emiatt az üregben a váladék pang. Ilyenkor a folyamat elhúzódó. Sok sűrű, sárgás gennyel járó náthát, általános rossz közérzetet, fejfájást és a folyamat helye szerinti lüktető fájdalmat okoz. Az üreg helye szerint a fölötte lévő csont nyomásra érzékeny. Néha láz, illetve idegzsábaszerű fájdalmak kísérik.
arginin
Bázikus aminosav, az esszenciális aminosavak egyike.
artériás
Ütőér, verőér. A szív felől áramló, vér továbbítására szolgáló csőrendszer, amely az aortából elágazódó ereket foglalja magába. Ezek átmérője a szívtől távolodva mindinkább csökken. Szerkezetileg két fajtája különböztethető meg: az egyik típusban a rugalmas elemek, a másik típusban a simaizomsejtek vannak túlsúlyban. Rugalmasságuk a vér áramlását segíti, mert a beléjük került vér hatására kitágulva, majd összehúzódva a vér továbbjutását biztosítják. A gyüjtőér, vagy visszér a véna, a test különböző részeiről a vért a szív felé továbbítja. A hajszálerek hálózatával kezdődő, majd fokozatosan nagyobbodó űrtérrel egymásba ömlő erek hálózata végül is két nagyérbe torkollva a szív jobb pitvarába önti a vért. A vénák fala vékony, túlnyomórészt simaizomsejtek alkotják. A vénákban a vér visszafolyásának megakadályozására billentyűk szolgálnak. Ezek vékony lemezek, melyek csapóajtó módjára működnek.
artériás gázembólia
Az artériás gázembólia (AGE) a 2. típusú dekompressziós betegség legveszélyesebb formája. Akkor következik be, amikor a túl gyors felszínre emelkedés miatt a nitrogén gázbuborékok formájában (mint a szódavíz) megjelenik az artériás vérben. A vérrel aztán eljut az agyba, a szívbe vagy a tüdőbe. Tulajdonképpen ezek azok a szervek, ahol a legnagyobb kárt tudja okozni. Közvetlen életveszélyt jelent, és akkor is kialakulhat, ha viszonylag kis mélységből emelkedik a búvár hirtelen a felszínre. Azon embereknél, akiknél megmaradt a magzati korból a szívüregek közti kis átjáró (ez a népesség 30%-a!), a gázbuborékok átjutnak a nyíláson, és elindulhatnak az agy felé.
Aspirin
Lázcsillapító és gyulladáscsökkentő szer. Enyhe vérzési hajlamot is okoz, valamint irritálja a gyomornyálkahártyát. Hatóanyaga az acetilszalicilsav.
asszimiláció
Folyamat melyben az attitűdhöz közel eső információt azzal teljesen egyezőnek érzékeli az egyén
asztma
Az asztma az allergiás betegségek egyike; jellemzője, hogy a hörgők mindenféle külső ingerre különlegesen érzékenyek. Léteznek provokáló tényezők, az asztmás egyénnél azonban először különféle allergiás reakciók jönnek létre, vagy pl. akár egy szénanátha is lehet a kezdet, és fokozatosan alakul ki az asztma. Tünetei: a hörgők és a nyálkahártya különlegesen érzékennyé válik. Megduzzad, és sűrű váladékot termel, miáltal a hörgők beszűkülnek. Bizonyos faktorokra kimondott asztmás görcs alakulhat ki. Ám betegségnek vannak tünetmentes és hullámszerűen visszatérő fulladásos időszakai, amikor a légzésben az asztmás görcsök mellkasi sípolással, búgással nyilvánulnak meg. A kiváltó okok lehetnek: házi por, mikroorganizmusok, stb.
azithromycin
Szisztémás fertőzés elleni szerek hatóanyaga.
Ázsia
Ázsia a Föld legnagyobb és legnépesebb kontinense. Területe 44,4 millió km². A Föld összes szárazföldjének mintegy 30%-át teszi ki. Ázsia észak-déli kiterjedése 11 000 km; kelet-nyugati irányban 9000 km. Európával együtt alkotja Eurázsiát, amelynek Ázsia a négyötöd részét teszi ki.
baktérium
A baktériumok hasadó gombák, a növényvilág legegyszerűbb törzse. Testüket kívülről sejtfal és ezen belül sejthártya határolja, a citoplazmában helyezkedik el az egyetlen kromoszómából álló sejtmag. Általában szerves anyagok felvételére kényszerülnek, ritkábbak az önálló táplálkozásúak. Sok él közöttük szimbiózisban.
baro-otitis
Az Eustach-kürt elzáródása több okból kifolyólag is kialakulhat, amelynek következtében nem pótlódik a levegő a középfülbe (ahonnan ugye folyamatosan felszívódik), a dobhártya behúzódik, nem rezonál megfelelően, halláscsökkenés alakul ki. Ráadásul a feszes dobhártya igen fájdalmas is tud lenni. Egy idő múlva, ha az Eustach-kürt nem nyílik ki, savós váladék szaporodik fel a középfülben, amit savós középfülgyulladásnak (serosus otitis) vagy baro-otitisnek neveznek.
barracuda
A nyilascsuka félék közé, a tengeripér alakúak rendjébe tartozó halfaj. Trópusi és szubtrópusi tengerekben élő, Rendkívül gyors és kiváló látással rendelkező ragadozó, húsa számos mérgező anyagot tartalmaz.
bélfalak
A belek fala izmos, falát hashártya borítja, amely lehetővé teszi a belek egymáson való elmozdulását.
bélgyulladás
A tápcsatorna gyulladásos betegségeinek nagy részében ismert a kiváltó tényező. Vannak múló, véglegesen gyógyuló, úgynevezett heveny vagy akut betegségek, mint a fertőzéses eredetű bélgyulladás, vagy a különböző mérgek, mérgező anyagok okozta bélgyulladások, amelyek maguktól vagy megfelelő kezelés hatására meggyógyulnak. Olykor valamilyen ismert kiváltó tényező okoz idült gyulladást (például röntgensugarak okozta bélkárosodás : irradiációs colitis). A krónikus lefolyás azt jelenti, hogy a kezelés nem hoz végleges gyógyulást, a betegség kiújulhat.
bélrendszer
A tápcsatorna része. A hasüregben helyezkedik el. Izmos falú, nyálkahártyával bélelt kanyargós csőrendszer. A bélrendszer több szakaszra osztható. Leghosszabb része a vékonybél, ez a gyomor elszűkülő jobb alsó részéből indul ki, melyet nyombélnek, duodenumnak neveznek. A nyombélnek a folytatásába esik a vékonybél többi része, amelynek két része különíthető el, az egyik a jejunum, a másik az ileum, az éh-, illetve a csípőbél. a vékonybelek a jobb csípőárokba nyúlnak a vastagbélbe, amelynek ezen kezdeti része a vakbél. A vastagbél több részre tagolható, így például a felszálló, haránt és leszálló vastagbél, majd a leszálló vastagbél a bal csípőárokban az S alakú szigmabélben folytatódik, amely egy kanyarulattal a végbélbe megy át.
bénulásos mérgezések (PSP)
A kagylók okozta mérgezéses, fertőzéses betegségeket négy nagy csoportba oszthatjuk: a bénulásos mérgezések (PSP), idegrendszert érintő mérgezések (NSP), hasmenéses formák (DSP) és az amnesticus mérgezés (ASP).
Mind a négy tünetegyüttesben megtalálhatók közös jellemvonások, és elsősorban az úgynevezett kétlemezes kagylókra (mussels, clams, oysters és scallops) jellemzők. Ezekben a kagylókban ugyanis megtalálható egy speciális "filter", mellyel a tengervízből kiszűrik az apró algákat, planktonokat, melyekből a toxinok a kagylókba kerülnek, s feldúsulnak.
A toxinok, melyek ezekért a mérgezésekért felelősek, vízoldékonyak, hő- és savstabilak, és a hagyományos konyhatechnikai eljárásokkal nem inaktiválhatók. A négyféle fertőzésért négy különböző toxin tehető felelőssé. A saxitoxin (PSP-ben) gátolja az ideg-izom kapcsolatban működő Na-csatornák működését. A brevetoxinok (NSP-ben) hasonlóképpen hatnak, mint a ciguatoxin, az izmok és az idegek Na-ion csatornáit stimulálják. Az ocadic sav (DSP-ben) a bél egyik sejtrétegében növeli meg annak áteresztő képességét, ezáltal okoz hasmenést. A domoic sav (ASP-ben) szerkezetileg nagyon hasonlít a szervezet egyik fontos ideg ingerület átviteli anyagára (neurotranszmitterére), a glutaminsavra. Emiatt olyan agyi struktúrákhoz kötődik, melyekhez a glutaminsav, és idegi depolarizációt eredményez. Az amygdala és a hyppocampus egyes területeinek elhalásához vezet a mérgezés.
Betadine
Fertőtlenítő hatású jódkészítmény.
betegség
Az élő szervezet olyan állapota, amelyben az életfolyamatok a szokott normálistól eltérnek.
bevérzés
A tompa erőbehatás következtében létrejött bőr alatti vérzés vagy vérbeszűrődés.
bilharziázis
Szkisztozomiázis. Főleg a Nílus mentén Egyiptomban és Szudánban, továbbá Japánban, Kínában, Koreában és Brazíliában előforduló súlyos féregfertőzés. A kórokozó olyan vérmétely, amelynek háromféle típusa van. Közti gazdája egy vizicsiga. Az abból kirajzó lárvák a bőrön át, a víz közvetítésével kerülnek az emberbe. Az ember ép bőrén is átfurakodnak a lárvák és az emberben veszik fel végső alakjukat és elhúzódó, súlyos, gyakran halálos megbetegedést okoznak. A tünetek több heti lappangás után időszakos vérvizeléssel, véres hasmenéssel kezdődnek, amit lassú sorvadás követ.
biológiai óra
A cirkadian ritmusok a szellemi és fizikai állapotunk napi, rendszeres, szabályos váltakozása, melyet a szervezet biológiai órája szabályoz. Ez a biológiai óra, amit az agyban suprachiasmaticus magnak (SCN) neveznek, gyakorlatilag két gombostűfejnyi agyi struktúrát takar, melyek összesen csaknem 20,000 idegsejtből állnak. A hypothalamus környékén, a látóidegek kereszteződése felett helyezkednek el. A fény, ami a szem ideghártyáját éri, a látóidegen keresztül jut el a biológiai órához. Ebből már gyanakodhatnak arra, hogy a fénynek nagy szerepe lesz a biológiai óra beállításában. Innen, az SCN-ből az információ különféle agyi régiókba jut el, beleértve a tobozmirigyet is, ahol a fény által keltett inger kikapcsolja a melatonin nevű hormon termelését. A szervezet melatonin szintje normálisan megemelkedik, amikor odakinn besötétedik, s ez teszi az embereket álmosabbá. Az SCN irányítja azokat a funkciókat, melyek az alvás-ébrenlét körforgásával együtt változnak. Ilyen például a testhőmérséklet, a hormonkiválasztás, a vizelet-elválasztás valamint a vérnyomás napi ingadozása.
biotoxin
Néhány hal és kagyló különféle biotoxinokat, méreganyagokat tartalmaz, még abban az esetben is, ha a nyersanyagot alaposan átfőzik. Az utazókat érintő, biotoxinokkal kapcsolatos leggyakoribb mérgezés a ciguatera halakhoz fűződik. A barracuda a legmérgezőbb hal, és a legjobb, ha messziről elkerülik. A red snapper, grouper, amberjack, sea bass és még sok más, kevésbé ismert trópusi halfajta meghatározhatatlan időszakokban tartalmaz méreganyagot. A ciguatera halak toxinjaival történő mérgezés a leggyakrabban Nyugat India, a Csendes óceán és az Indiai óceán szubtrópusi, trópusi szigeteinek környékén fordul elő. Ezeken a területeken honos leginkább a ciguatera faj, és itt fordulhat elő, hogy ezt a halat feldolgozzák, elfogyasztják.
biztonsági öv
Tenyérnyi széles, csattal rögzíthető öv, amely a személygépkocsiban ülőket összeütközés esetén megvédi a kieséstől és az előrebukástól.
Boeing
A The Boeing Company (röviden Boeing) a világ legnagyobb, immáron több mint 80 éve működő amerikai, repülőgépgyártó gyártó vállalata.
bokaízület
A láb mozgásai a bokaizületben jönnek létre. Ez a sípcsont, a szárkapocs és az ugrócsont közötti összeköttetés. A bokaizületben történik a lábfej hajlítása, feszítése, közelítése-távolítása és forgatása. A bokaizületet erős oldalszalagok végik a ficamok ellen.
Boyle és Henry fizikai törvényei
Henry törvénye szerint a gázok folyadékban való oldékonysága egyenesen arányos a gáz nyomásával. Boyle törvénye szerint állandó hőmérsékleten a gázok térfogata fordítottan arányos a nyomással
bőr
Testünk egészét kívűlről bőr borítja. A bőr nagyobb kiterjedésű érzékszerv. A másik fontos funkciója védő szerepe. Szerkezetileg megkülönböztetünk egy külső réteget, az alatta fekvő kötőszövetes irharéteget és a bőr alatti kötőszövetet. Az első két réteg közös névvel a tulajdonképpeni bőr. A bőr tömött, de egyben rugalmas elemekből áll. A mechanikai igénybevétellel szemben ellenálló. A legtöbb oldott vagy gáz alakú anyaggal továbbá baktériumokkal szemben átjárhatatlan. A bőr mirigyeinek savas vegyhatású váladéka kémiai védőburkot képez mindennemű fertőző anyag áthatolása ellen. A bőrnek fontos szerepe van a hőszabályozásban is. A bőr mirigyrendszere révén kiválasztószerv is, és ezzel a működésével a vese munkáját támogatja.
bőrkiütés
Exantéma. Különféle belső és külső eredetű betegségeknek a bőr felszínén látható szétszórt vagy körülírt, különálló vagy egybefolyó tünetei. A bőrbetegségeken kívűl sajátos bőrkiütés jellemzi a fertőző betegségek nagy részét és bizonyos mérgezéseket. A kiütés állhat különböző színű foltokból, apró vagy nagyobb kiemelkedő göbcsékből, ill. csomókból, savós vagy gennyes hólyagocskákból, ill. hólyagokból, továbbá a felsoroltakból kialakult fekélyekből.
bőrrák
A bőr felhámját alkotó többrétegű elszarusodó laphám sejtjeinek rosszindulatú, rákos elváltozása. A kóros osztódás miatt sejtburjánzás alakul ki.
brevetoxin
A toxinok, melyek a kagylók okozta a mérgezésekért felelősek, vízoldékonyak, hő- és savstabilak, és a hagyományos konyhatechnikai eljárásokkal nem inaktiválhatók.A négyféle fertőzésért négy különböző toxin tehető felelőssé. A saxitoxin (PSP-ben) gátolja az ideg-izom kapcsolatban működő Na-csatornák működését. A brevetoxinok (NSP-ben) hasonlóképpen hatnak, mint a ciguatoxin, az izmok és az idegek Na-ion csatornáit stimulálják. Az ocadic sav (DSP-ben) a bél egyik sejtrétegében növeli meg annak áteresztő képességét, ezáltal okoz hasmenést.
British Airways
Az Egyesült Királyság 1974-ben alapított nemzeti légitársasága, mely egyben Európa legnagyobb légitársasága is; két központi repülőtere a Heathrow és a Gatwick Londonban.
bronchopneumonia
A tüdőhólyagocskák gyulladásos megbetegedése, amikor üregüket gyulladásos váladék tölti ki. A tüdőgyulladások elkülöníthetők egymástól kiterjedésük alapján lebenyes és gócos tüdőgyulladásra.
bullák
Egyes bőrrétegek közti folyadék felgyülemlés, amely nagy hólyagokat okoz.
callistin kagyló
Japán tengerben élő kagylófaj, húsának fogyasztása a peterakás időszakában, májustól szeptemberig súlyos, allergiás tünetekkel járhat.
Campylobacter
Akut bélgyulladást okozó baktérium. Tünetek: láz, görcsök, hasmenések, véres székletek.
cecelégy
A álomkórt okozó élősdi terjesztője.
Chagas-kór
Dél-amerikai trypanosomiasis. A Chagas kórt a Trypanosoma cruzi - az emberekben, valamint vad- és háziállatokban élő parazita - okozza. A Trypanosoma cruzi csak az amerikai kontinensen fordul elő. A Trypanosoma cruzit a rablópoloskák számos faja terjeszti, amelyek a fertőzött állatokból vagy emberekből történő vérszíváskor a keringő trypanosomákkal fertőződnek. A rablópoloska tápcsatornájában a kórokozó szaporodik, a fertőző alakok a széklettel távoznak. Az emberi fertőzés a poloska ürülékkel történő érintkezés útján következik be, a parazita a bőrön vagy a kötőhártyán hatol be. A trypanosomák először a belépés helyéhez közel szaporodnak. Ezután belépnek a keringésbe, elárasztják a szivet és egyéb szöveteket, ahol lekerekedett, ostormentes alakot öltenek. Szaporodásuk sejtpusztulást, gyulladást és rostos elfajulást okoz. A fertőzés éveken át, valószínűleg az egész életen át fennmarad. A fertőzött személyek többsége panaszmentes. Az akut stádium 2-4 hónapon keresztül tart és akár halálhoz is vezethet. A legkorábbi jelenségek a behatolás helyén kezdődnek, ha ez a szem, akkor féloldali, mindkét szemhéjat érintő duzzanat, kötőhártyagyulladás, a környéki nyirokcsomók duzzanata. Ha a bőr volt a belépés helye, akkor furunkulus-szerű elváltozás, helyi nyirokcsomó megnagyobbodás. A későbbi tünetek láz, fejfájás, a máj megnagyobbodása. 10-30 éven keresztül tartó lappangási időszak következhet, melynek során a beteg tünetmentes. A krónikus stádiumban a betegség szívbetegség képében mutatkozik, melyet ritmuszavarok, pangásos szívelégtelenség jellemeznek. Bél- illetve nyelőcsőfal károsodásaira is számítani kell.
chlorogen
A klórt évszázadok óta használják a vizek fertőtlenítésére. Ellene a leggyakrabban hangoztatott kifogás az íze. Hátrányaként emellett megemlíthetjük, hogy a szokásos koncentrációban nem pusztít el minden kórokozót. Például a gyomor-bélrendszeri fertőzést okozó Giardia cisztáit nem pusztítja el. Gyógyszertári készítményként a chlorogen hatóanyagú tablettát használhat a víz fertőtlenítésére. A hazai kiszerelésű tablettákból kb. 1 liter vízbe 1/4 tablettát számolhat. A behatási idő ebben az esetben 2 óra. Ekkor még az íze sem elviselhetetlen. A vízből ezután a lebegő tablettamaradványokat egyszerűen (vászonzsebkendőn átszűrve) eltávolíthatja. Melegben és nyirkos levegőn tárolva a tabletta hatása csökkenhet. A tabletták csomagolásához mellékletben az adagolási javaslatot is csatolják.
chloroquine
A maláriás rohamok visszaszorítására, illetve megelőzésére szolgáló gyógyszer.
Ciguatera mérgezés
A szubtrópusi, trópusi vizek környékén élő növényevő halak húsának elfogyasztása által okozott mérgezés. A méreganyagokat a korallszirtek között élő halak, az ott élő algák elfogyasztásával veszik magukhoz, melyek a halak elfogyasztása után az emberre is veszélyes tüneteket okoznak. A ciguatera mérgezés tünetei a következők: zsibbadás, érzéskiesések a végtagokban, a száj körül. Viszketés, homályos látás, fejfájás, izomfájdalmak, depresszió és fáradtság, kimerültség és a hőérzet megváltozása.
ciguatoxint
A ciguatera egy másik hétköznapi oka lehet a halak okozta mérgezéseknek. A szubtrópusi, trópusi vizek környékén fordul elő. Az első ilyen mérgezést még az ősi egyiptomi kultúrákban írták le, napjainkban a Csendes és Indiai óceánban, a karibi térségben ismert. Azok az emberek betegedhetnek meg, akik a korallszirtek között élő halakat fogyasztják. Maguk a halak tartalmazzák az igen hatékony méreganyagokat, pontosabban a ciguatoxint és a maitotoxin. Ezen mérgek eredetileg a korallszirteken élő algákból származnak, melyek a halak táplálékát képezik. A növényevő halak elfogyasztják az algákat (és mérgeiket), melyek aztán a táplálkozási láncon felfelé haladva, a húsevő halakon keresztül végül eljutnak az emberhez. A méreganyag koncentrációja a halakban az elfogyasztott algamennyiségnek megfelelően folyamatosan emelkedik, s ez okozhatja az emberi szervezet mérgezéses tüneteit.
ciprofloxacin
Szisztémás fertőzés elleni szerek hatóanyaga.
circadian dysrythmia
A cirkadian dysrythmia megszokott napszaki ritmusunk szinte teljes felborulása olyan fizikai és pszichológiai stressz helyzetet teremt, amelynek megoldása, csökkentése csak tudatos tervezéssel, előkészületekkel lehetséges.
cirkadian ritmus
24 órás ismétlődésből álló folyamat. Ilyen például az alvás-ébrenlét ritmus.
coelenterates fajok
Törzs. Egyszerű kocsonyás testű, sugaras szimmetriájú állatok tartoznak ebbe a törzsbe. Egyetlen testnyílásukat csalántüskés tapogatók fogják közre. A testfalukat két sejtréteg alkotja és egy kocsonyás réteg ékelődik ezek közé. Ilyenek a medúzák, tengeri rózsák, korallok.
coli baktérium
A hasmenések közül a vizes hasmenéssel járó kórformát elsősorban az E. coli baktérium különböző törzsei okozza. Gyakorlatilag a rövid ideig tartó utazások 60%-ában fellelhető. Tünetei közül kiemelendő a hirtelen jelentkező, nem véres hasmenés, hányinger, hányás, hasi görcsök, láz.
Coronaria bypass
A koszorúserek elzáródása miatt a két elzáródott eret átültetett szövettel hidalják át, így biztosítva a szabad véráramlást.
cukorbetegség
Anyagcsere-betegség. Lényege, hogy a szervezet a táplálékkal bevitt szénhidrátot egyáltalán nem, vagy csak részben képes értékesíteni. Azáltal, hogy a szövetek nem tudják a cukrot felhasználni, az felszaporodik a vérben. A vérben felszaporodott cukrot a vese kiválasztja, ezért a cukor megjelenik a vizeletben is, holott normális esetben a vizelet nem tartalmaz cukrot. A cukor oldásához folyadékra van szükség. Minél több cukrot választ ki a vese, annál több a cukor oldásához szükséges folyadék mennyisége. A vese által kiválasztott cukor mennyiségével arányosan megnő a vizelet mennyiségének feltűnő megszaporodása. A cukor elégése és felhasználása bonyolult folyamat, amelyben a hasnyálmirigy hormonja, az inzulin játszik nagy szerepet. A cukorbetegség keletkezésében is nagy jelentősége van az inzulin hiányának. A cukorbetegségnek nem csak az inzulin hiánya lehet az oka, hanem az agyalapi mirigy rendellenes működése és az anyagcserefolyamatok lefolyásának egyéb rendellenessége. A cukorbetegség különböző szövődményekkel járhat.
cumisüveg
Olyan üveg, melynek száján egy gumikúp van nyílással, a csecsemőket etetik belőle.
csalánozók törzse
Biológiai rendszertani egység, meglehetősen ősi állatcsoport. Testfelépítésükre két alapvető forma jellemző: aljzaton élő polip forma, és az úszó medúza forma. Mindkettő teste egy külső és egy belső rétegből áll - már valódi szövetekből áll, sugaras szimmetria jellemzi őket. Egyetlen testnyílásuk a szájnyílás.
csalánsejt
A csalánozók törzsébe tartozó állatok egyszer használatos érzékelősertéi, melyek általában testük külső rétegében találhatóak.
csecsemő
Az 1. életév betöltéséig a gyermeket csecsemőnek nevezik. Maga a szó a szoptatás időszakára szolgál.
csecsemőülés
Babák biztonságos szállítására kifejlesztett, gépkocsikba utólag beszerelhető ülésfajta. Több fajtájuk kapható, általában korcsoport és testtömeg szerinti kategóriáknak megfelelően.
csípés
Rovarok okozta, kisebb-nagyobb fájdalommal járó bőrsérülés, mely legtöbbször viszketéssel és a bőr megduzzadásával, illetve egyéb allergiás reakciókkal jár.
csontrák
A csont daganatos megbetegedései leginkább másodlagos tumorként fordulnak elő, ritka, hogy az elsődleges megjelenési helye a daganatnak a csont legyen. Tünetei az állandó csontfájdalom, duzzanat, a szomszédos izületek mozgáskorlátozottsága. Gyakran előfordul a spontán törés. Halálozási aránya 50 %-os a kemoterápiás kezelések és a besugárzás valamint a műtét ellenére.
Darwin
Charles Darwin (1809.-1882.) angol természettudós, az evolúcióelmélet megalkotója. A fajok eredete című, 1859-ben megjelent munkája meghatározó jelentőségű mérföldkő a tudományban.
DEET
Az Egyesült Államok Hadserege által kifejlesztett, rovarok ellen használatos kémia anyag. A DEET alkalmazásával a rovarok elveszítik azon érzékszerveiket, melynek segítségével felkutatják az emlősöket, így téve lehetetlenné, hogy az élősködők megtalálják áldozataikat
dehidráció
Kiszáradás. A szervezet nagy mennyiségű folyadékvesztesége. Minél fiatalabb a szervezet, annál könnyebben veszít vizet, mert a sejtek közötti víztér gyermeknél jóval nagyobb, mint felnőtt korban. Több módon jöhet létre. Leggyakoribb a hányással, hasmenéssel bekövetkező vízveszteség, ilyenkor sókat is veszít a szervezet. Izzadás és szapora légzés, különösen lázas betegségekben szintén kiszáradáshoz vezethet. Tünetei a súlyesés, beesett szemek, száraz nyelv, cserepes ajkak.
dehidrálás
A szervezet folyadékvesztése, mely súlyos állapotokhoz vezethet, emiatt folyamatosan pótolni kell a szervezetből távozott folyadékot.
dekompressziós betegség
A dekompressziós betegség a gázbuborékok által okozott betegségcsoport, amely a szervezet legkülönfélébb szöveteiben szabadulhat fel, ezzel a legkülönfélébb panaszokat, betegségeket okozva. Az ízületekben felszabaduló gáz "csak" helyi fájdalmat okoz, de a gerincvelő környékén vagy az idegek körül felszabaduló buborékok érzészavarokat, idegrendszeri zavarokat, bénulásokat eredményezhetnek. Azonban a vérben felszabaduló buborékok okozhatják a legnagyobb gondot: a tüdőben vagy az agyban gázembólia alakul ki.
Dél-Amerika
Dél-Amerika a Csendes-óceán és az Atlanti-óceán között elterülő kontinens. Legnagyobb része a déli félgömbön található. Észak-Amerikával együtt Amerikaként említik, nevét Amerigo Vespucciról, az első európairól kapta, aki először jött rá, hogy egy új földrészen és nem Indiában jár. Területe 17 840 000 km² a Föld felszínének kb. 3,5%-a. 2005-ös adatok szerint népessége több mint 371 000 000.
delírium
A tudatzavar egyik formája, a tudat hirtelen, mély elborulása. Leggyakrabban lázas, fertőző betegségekben, hosszas éhezés,kiszáradás, vagy mérgezések esetében jön létre. 3 fázisa különíthető el. Az első fázisban rossz közérzet, nyugtalanság, fejfájás, ingerlékenység, fáradékonyság, erős indulathullámzás különíthető el. A második fázisban a betegnek hallucinációi lesznek. Erélyes felszólítással a delírium még rövid időre megszakítható. A harmadik fázisban a beteggel kapcsolat nem létesíthető, kiabál, dobálja magát, majd csökken az izgalmi állapot, kézremegés, pehelyszedegető mozgás, momogás közben mély tudatzavar áll be.
DEN
A Dengue láz kórokozó vírusának 4 szerotípusa van, melynek jelölése: DEN 1,2,3,4.
denevér
A denevérek rendjébe tartozó, végtagjaik között szárnyszerűen kifeszülő bőrhártya segítségével repülni tudó emlősök. Két fő csoportjuk a kisdenevérek, az Európában is jól ismert rovarevő és a nagydenevérek, vagy repülőkutyák, többségükben gyümölcsevő trópusi állatok.
Dengue láz
A dengue vírusos betegség, melyet az Aedes szúnyog csípése terjeszt. A vírus az északi és déli 25. szélességi fok között nagy területen elterjedt (Thaiföld, India, Fülöp-szigetek, Karib-tenger stb.). Csak az aktív szúnyoginvázió idején (meleg időjárás) jön létre a betegség. Lappangási idő 3-15 nap. Hirtelen fellépő magas lázzal, borzongással, súlyos fej-, hát és végtagfájdalmakkal kezdődik, melyhez torokfájás, levertség és depresszió társul. A kötőhártya belövellt lehet, a bőr kipirosodott. Az első lázas időszak 3-7 napig tart, melyet néhány órán, esetleg 2 napig tartó tünetmentesség követ. A betegek 80 %-ában a tünetmentesség alatt vagy a második lázas szakban bőrkiütés jelenik meg, mely 1-2 napig tart. Ezen második szakot hasonló, de rendszerint enyhébb tünetek kísérik. A kiütés először a kéz- és lábháton jelenik meg, majd a karokra, lábakra, törzsre és nyakra terjed, de ritkán érinti az arcot. A kiütés időtartama 2 órától 2 napig terjedhet és hámlás követi. Pontszerű vérzések és emésztőrendszeri vérzés jelentkezik a dengue vérzéses láz részjelenségeként.
dezorientált
Tájékozódási zavarban szenvedő, szellemileg leépült beteg.
DHF – Dengue haemorrhagic fever
Dengue vérzéses láz. A dengue vírusos betegség, melyet az Aedes szúnyog csípése terjeszt.Pontszerű vérzések és emésztőrendszeri vérzés jelentkezik a dengue vérzéses láz részjelenségeként.
diabetológus
Cukorbetegséggel, cukorbetegek kezelésével, gyógyszerelésével foglalkozó szakorvos.
diagnosztizálás
A betegség felismerése és jellegének megállapítása, a helyes gyógykezelés elindításának érdekében.
Dientamoeba fragilis
Az egyik leggyakoribb trópusi megbetegedés.
diéta
Életmód, étkezés rendje, speciális étrend.
diftéria
A diftéria a Corynebacterium diphtheiae által okozott heveny fertőzés, mely rendszerint a légutakat betegíti meg, de bármely nyálkahártyát vagy a bőrön lévő sebet érinthet. A kórokozó rendszerint a a légutakon keresztül hatol be és elsősorban a beteg vagy az egészséges hordozó légúti váladékával terjed tovább. A lappangási idő 2-7 nap. Az orra, gégére, garatra, valamint bőrre terjedő formái fordulnak elő. Az orr fertőzése az orrfolyáson kívűl kevés panaszt okoz. A gégefertőzés felső légúti és hörgi elzáródást okozhat. A leggyakoribb formában, a garat diftériában tapadós szürke membrán fedi a mandulákat és a garatot. A leggyakoribb és legsúlyosabb szövődmények a szívizomgyulladás és az ideggyulladás.
dinoflagelláták
Egysejtű algák.
diphteria
A diphteria a Corynebacterium diphtheiae által okozott heveny fertőzés, mely rendszerint a légutakat betegíti meg, de bármely nyálkahártyát vagy a bőrön lévő sebet érinthet. A kórokozó rendszerint a a légutakon keresztül hatol be és elsősorban a beteg vagy az egészséges hordozó légúti váladékával terjed tovább. A lappangási idő 2-7 nap. Az orra, gégére, garatra, valamint bőrre terjedő formái fordulnak elő. Az orr fertőzése az orrfolyáson kívűl kevés panaszt okoz. A gégefertőzés felső légúti és hörgi elzáródást okozhat. A leggyakoribb formában, a garat diftériában tapadós szürke membrán fedi a mandulákat és a garatot. A leggyakoribb és legsúlyosabb szövődmények a szívizomgyulladás és az ideggyulladás.
dobhártya
0,1 mm vastag, közel kerek, 10-11 mm átmérőjű rugalmas hártya, mely a külsőfület a középfültől elválasztja. Élőben szürkés színű, rajta a középfül képletei áttűnnek. A dobhártyát a külső hallójárat felől a bőr, a dobüreg felől nyálkahártya fedi. Belső felszíne a kalapáccsal szorosan összenőtt. A dobhártya ezáltal kissé befelé domborodik, tölcsérszerűvé válik.
doxycyclin
Antibiotikum. Kismedencei gyulladásokban, Lyme kórban, maláriában, utazóknak megelőzésre és syphilisben alkalmazzák leginkább.
DSS – Dengue shock syndrome
Dengue vérzéses láz. A dengue vírusos betegség, melyet az Aedes szúnyog csípése terjeszt.Pontszerű vérzések és emésztőrendszeri vérzés jelentkezik a dengue vérzéses láz részjelenségeként. Vérzéses dengue-ben shock fordulhat elő., melyet a keringő vérmennyiség növelésével kezelnek. A vérzés miatt a vér kevés ahhoz, hogy kitöltse az egész érpályát és shock-os állapot jön létre.
duzzanat
A szervezet gyulladásos reakciójának következménye. A kórokozó hatására az erekből először a vérsavó, majd a plazma részei lépnek a környező szövetekbe, amit a gyulladást elhárító fehérvérsejtek kilépése követ. Mivel a szövetközökben felszaporodnak a gyulladásos termékek és a savó, ezért a terület megduzzad.
D-vitamin
Kalciferol. A D vitamin gyűjtőnév, több azonos biológiai hatású, kémiailag azonban egymástól különböző anyagot jelölnek vele. Elővitaminja (provitaminja) az ergoszterin, a bőrben tárolódik és az ibolyántúli sugarak hatására alakul át D vitaminná. A D vitamint a halmáj, a tojássárgája, a vaj, a tej tartalmazza, növényi olajokban fordul elő. D vitaminhiányban a csontok mésztartalma csökken, hossznövekedésük elmarad. A csontok elhajlanak, rendellenes görbületek jelentkeznek, leginkább a gerincen. A hiánybetegség összefüggésbe hozható a napfény hiányával.
Echinococcus
3-6 mm hosszú bélféreg, amely főleg a kutyákban él. A petével történő fertőzés esetén a véletlen köztigazda lehet az ember is. A lenyelt petéből kikelő ébrény átfúrja magát a bélfalon és a vérpályába jutva a májban, a tüdőben, ritkán egyéb szervekben akad meg, ahol belőle tömlő, úgynevezett hólyag fejlődik. A tömlő néhány hónap alatt 1 cm átmérőjű, később almányi nagyságú is lehet.
egyenlítői éghajlat
Az Egyenlítő mentén húzódó egyenlítői öv észak és dél felé körülbelül a 10. szélességi fokig terjed, éghajlatára jellemző, hogy a napsugarak delelési hajlásszöge 66,5 és 90 fok között váltakozik, az évi középhőmérséklet pedig 25-27 Celsius-fok. Az évi hőingadozás kicsi 2-3 Celsius-fok, a napi hőingadozás pedig 8 és 12 Celsius-fok között alakul. A rendkívül gyors nappal felmelegedés és az erős napsugárzás következtében kora délután szinte minden nap heves zivatarok alakulnak ki. A sok csapadék miatt a levegő páratartalma rendkívül magas, ezen a területen a folyóhálózat sűrű, a folyók bővizűek, vízjárásuk egyenletes.
EKG
Elektrokardiogram. A szív elektromos áramának ingadozásáról készített görbe.
ekvilibráció
Az ekvilibráció az új jelenség meglévő sémákkal történő értelmezése és a séma új információknak megfelelő átdolgozása közötti folyamatos huzavona, és egyensúlykeresés.
elektrolit
Töltést hordozó, ezért elektromos áram vezetésére alkalmas folyadék.
élősködő
Parazita. Olyan élőlény, amely egy másik testén vagy testében él. Ez utóbbit gazdaszervezetnek nevezzük. A parazita táplálékigényét vagy más szükségleteit a gazdaszervezet rovására elégíti ki.
emberpatogének
Emberpatogénről akkor beszélünk, ha a kórokozó kizárólag embereket betegít meg.
embriotoxikus
A méhben lévő, fejlődő embriora ártalmas anyagok.
emlőrák
Az emlő rosszindulatú daganata. Leggyakoribb megjelenési formája a fájdalmatlan, tömött, nem éles határú göb. Magasabb az előfordulási arány idős, először szülő nőkben, akiknek a családjában fordult már elő emlődaganat, vagy akik mellében már fordult elő más elváltozás. A daganat eleinte különálló, nem nyomásérzékeny, nem körülhatárolt, kifejezetten kemény ellenállás. Később a bőr, vagy az emlőbimbó behúzódik, a hónaljárokban megnagyobbodnak a nyirokcsomók, megnagyobbodik a mell is, bőrpír, fájdalmasság jelentkezik, a tumor a bőrrel, vagy a mellkasfallal is összekapaszkodik. Végső állapotban kifekélyesedés, nyirokcsomómegnagyobbodás, kardagadás egyéb távoli áttétek jelentkezhetnek. Az emlődaganat kiszűrhető ultrahangvizsgálattal vagy mammográfiával, ha ott valamilyen jellegű elváltozást fedeznek fel, abból szövettani mintát vesznek. Ha a rosszindulatú jelleg beigazolódik, elkezdik a megfelelő kezelést.
Entamoeba
Hasmenéses megbetegedések enyhébb formájának kórokozó baktériuma.
Entamoeba histolytica
Amoebiasist okozó protozoon (véglény). A mikroorganizmus élhet úgy a vastagbélben, hogy nem okoz betegséget, illetve megtámadhatja a vastagbél falát, ami változó súlyosságú hasmenést okoz. A kórokozó a vérrel eljuthat a májba is, ahol májtályogot hoz létre. Ritkán a tüdőkbe, agyba, vagy egyéb szervekbe sodródik. A betegség az egész világon előfordul, de leggyakrabban a trópusi területeken.
enzim
A tápanyagok kémiailag bonyolult, vízben oldhatatlan vegyületek, amelyek felszívódása, a sejtekbe való beépülése és felhasználódása csak alkotórészeikre bomlásuk után jöhet létre. A tápanyagok e lebontási folyamatait, sőt a szervezet összes kémiai folyamatait speciális anyagok, az enzimek irányítják. Az enzimek szerves katalizátorok, amelyek megtalálhatók az összes sejtben.
eozinofil
Granulocyta. A granulocytak fehérvérsejtek. Lebenyezett magvú, szemcsézett plazmájú sejtek, amelyeket a szemcsék festődése szerint neveztek el eozinofilnek (csak savanyú festékkel festhető). Számuk allergiás vagy bélférges megbetegedésben növekszik.
epehólyag-gyulladás
Oka rendszerint bakteriális fertőzés. Heveny és idült formája van. A heveny epehólyag gyulladás kifejlődésekor epeköves rohamhoz hasonló tüneteket okoz. A jobb bordaív alatt heves fájdalmak, a bordaív alatti izomzat feszülése, láz, esetleg hányinger, hányás jelentkezik. Gyakran a gyulladást epekő váltja ki. A heveny epehólyag gyulladás különösen köves epehólyagban idült epehólyag gyulladássá alakulhat, ami periodikusan visszatérő rohamokban és fájdalmakban nyilvánul meg.
epidémia
Járvány. A fertőző betegségek elterjedése, tovahurcolása, tovaterjedése.
epidemiologia
Az egészséggel kapcsolatos állapotok, jelenségek megoszlásának és előfordulásukat befolyásoló tényezőknek a tanulmányozása egy meghatározott populációban, azzal a céllal, hogy eredményeit felhasználja az egészséggel kapcsolatos problémák felügyeletéhez és megoldásához.
epilepszia
Az epilepszia szervi agybetegséghez társuló idegrendszeri bántalom, amelyet már az ókorban is ismertek. Periodikusan és rohamszerűen jelentkező, meghatározott tünetegyüttesből áll. Az epilepszia oka lehet a koponyát ért sérülés, agydaganat, vérzés, valamint veleszületett vagy szerzett fokozott görcskészség. Az epilepsziás tünetek jelentkezhetnek mint eszméletvesztéssel járó görcsök vagy tudat- és érzészavarok, ritkábban mint vegetatív zavarok, vagy a fenti tünetek különböző kombinációi. Az úgynevezett típusos epilepsziás nagyroham vagy "grand mal" lefolyásában szakaszok különböztethetőek meg. Az első szakban, mely a tulajdonképpeni görcsrohamot órákkal vagy napokkal megelőzheti, a betegek nyugtalanok, ingerlékenyek, fejük fáj, szédülnek, esetleg émelyegnek, hánynak. Ebben a stádiumban rendszerint gátolt a gondolkodás és a cselekvőkészség. A következő stádium közvetlenül megelőzi a rohamot, egy-két percig tart, ilyenkor az érzékszevekben jelentkeznek kóros érzések, majd bekövetkezik a roham, amelynek során a beteg eszméletét veszti, az izomzatban hirtelen elernyedés, majd izom-összehúzódás és izommerevedés támad, ez utóbbit nevezik görcsnek. A görcsöket alvás követi, mely rövidebb-hosszabb ideig tarthat, majd ébredés után a beteg a rohamra rendszerint nem emlékezik és fáradtnak, kimerültnek érzi magát. Régebben a görcsrohamot a néphit vallásos megszállottsági állapotnak vélte, ezért nevezték szent betegségnek.
ér
Feladata, hogy a vérkeringés részeként a szívből kiinduló vér útját biztosítsa a szervekhez és a szervektől vissza a szívhez.
érhálózat
A verőerek, gyüjtőerek és a hajszálerek között összeköttetés áll fenn, ezek feladat, hogy a vérpálya valamely szakaszának elzáródása esetén a kiesett ér által ellátott terület vért kapjon, másrészt a vérkeringés szabályozásában való részvétel.
érpálya
A vérérrendszer a verőerekből, visszerekből és a közéjük iktatott hajszálerekből áll.
Európa
Földünk második legkisebb kontinense, amelynek határait nyugaton az Atlanti-óceán, északon a Jeges-tenger, keleten az Urál-hegység és az Urál folyó, délkeleten a Kaukázus és a Fekete-tenger, délen pedig a Földközi-tenger alkotják. Európa Ázsiával együtt alkotja Eurázsiát, amelynek Európa a nyugati ötödrészét teszi ki.
eustach-kürt
Bartolomeo Eustachio által felfedezett fülkürt, mely a közpfül és az orrgaratüreg közötti járat
faeco-oralis fertőzés
A faeco-oralis fertőzések annyit jelentenek, hogy a székletben lévő baktériumok higiénés hiányosságok (kézmosás stb.) miatt ételhez, italhoz keveredve a szájon keresztül bejutnak a szervezetbe, ahol fertőzést okoznak.
fagyásos sérülés
Huzamosabb ideig tartó, illetve erős hideghatásra következik be. Tünetei hasonlítanak az égéshez. Három fokozatát különböztetjük meg: vérbőség, hólyagképződés, elhalás. A tünetek legtöbbször a testvégeken vagy a kiálló testrészeken jönnek létre, mert itt a keringési viszonyok rosszabbak és ezek a testrészek aránylag nagy felületen érintkeznek a hideg környezettel. A hideg hatására az ember erei összeszűkülnek, elsápadás alakul ki, fagyásra hajlamos embereknél hideghatásra az erek kezdeti összehúzódását görcsszerű állapot követi, amia a szövetek táplálását akadályozza.
faj
Azokat az élőlényeket soroljuk egy fajba, amelyek lényeges külső és belső tulajdonságaikat tekintve hasonlóak egymáshoz.
fájdalom
Kínzó érzés, mely erős külső ingerekből vagy egyes megbetegedett szervek felől kiinduló, kóros ingerekből ered
farizom
A fartájék formáját három farizom adja meg, amelyek a medencecsont külső felszínén erednek és a combcsonton tapadnak. E három izomnak a comb mozgásaiban és a test tartásában van jelentősége.
fehérje
Bonyolult felépítésű, nagy molekulasúlyú anyagok, amelyek albumózokra, majd peptonokra, polipeptidekre és végül elemi alkotórészeikre, aminosavakra bonthatók. Az egyszerű fehérjéken kívűl vannak összetett fehérjék, amelyekben a fehérje alkotórészekhez még más vegyületek is kapcsolódnak. Fehérjék főleg állati eredetű táplálékban, de növényi (bab, borsó) eredetűekben is előfordulnak.
fehérvérsejt
Haemoglobint nem tartalmaznak, színtelenek. Számuk köbmilliméterenként 6-8000. Ez a szám nagy ingadozásnak van kitéve. Hatással van rá elsősorban az étkezés, az erős testi munka, a terhesség stb. A vörösvértestekkel ellentétben magvuk van. 3 csoportba soroljuk őket: granulociták, limfociták, monociták. A szervezet védekezőberendezésének fontos elemei.
fejlődési szakasz
A fejlődési szakaszok, olyan egymástól jól elválasztható időszakok a gyermek életében, amikor a viselkedése minőségileg változik, és ez a változás ugyanabban az ütemben megy végbe minden gyermek esetében.
fekély
A testfelszínt borító bőr, az üreges szerveket borító nyálkahártya körülírt hiánya. Az elpusztulást a külvilágból származó valamilyen behatás, égés, fagyás,sérülés, sugárhatás, maró anyag okozhatja, de bekövetkezhet a véráramlás romlásának következményeként, vagy tönkreteheti a fedőhámot valamilyen a mélyből felszínre törő folyamat. A hám elpusztulása a hám alatti szövetek károsodásával jár együtt.
felsőlégút
A légzőrendszer része. A levegő a felső és alsó légutakon keresztül jut a tüdőbe. A felső légutakhoz tartozik az orrüreg, a szájüreg, a garat és a gége, az alsó légutakhoz a légcső, a hörgőrendszer és mint légzőszerv a tüdő. A felső légutakban a levegő felmelegszik és párával telítődik.
Fenistil
Allergiás reakciókra alkalmazható készítmény. Több formája létezik, csepp, kenőcs.
fényvédő krém
A napsugárzás káros ultraibolya sugárzásának hatásait csökkentő kozmetikai készítmények, melyeket az általuk biztosított védelem szerint osztályoznak. Minél magasabb faktorszámú egy fényvédő krém, annál nagyobb védelmet nyújt az UV sugarak ellen, aktív napozáshoz legalább 20-as faktorú fényvédő krém használata ajánlott.
fertőzés
Fertőzésről akkor beszélünk, ha egy kórokozó nemcsak bejut a szervezetbe, hanem legyőzi a szervezet védekező erőit, megtelepszik a szervezetben, sőt el is szaporodik. A fertőzés hatására a szervezet azonnal különféle nedveket, ellenanyagokat termel és mozgósítja a kórokozókat elpusztító falósejteket is. A fertőzés pillanatában tehát küzdelem indul meg a szervezet és a kórokozó között. A küzdelem eredményezi azokat a tüneteket, amelyek a fertőzést követik és a betegséget jellemzik.
fertőző betegség
Alacsonyabb rendű élőlények által az emberben vagy az állatokban előidézett betegségek. A kórokozók lehetnek baktériumok, vírusok, gombák, protozoonok stb. A fertőzés módja igen különböző, a kórokozó közvetlenül, vagy közvetítő révén hatol be a szervezetbe. Egyes betegségek csaka már megbetegedett másik ember vagy állat közvetítésével terjednek. Olykor maga a közvetítő nem betegszik meg, nem érzékeny a kórokozó iránt.
ficam
Az izületet alkotó két csontvég egymástól eltávolodik és ebben a helyzetben rugalmasan rögzül. Az izület túlnyújtása vagy ritkán túlhajlítása következtében az izületi tok elszakad, az izületi fej az ízvápából kiugrik és a környező izmok összehúzódása következtében ebben a helyzetben rögzül.
Filaria
Fonalféreg. A filariasis kórokozója.
filariázis
Fonálférgekhez tartozó filaria faj által okozott betegség. Földünk mindkét féltekéjén elterjedt a trópusi, szubtrópusi területeken, valamint a csendes - óceáni szigeteken. Szúnyogok terjesztik. A szúnyogok a vérszíváskor szervezetükbe kerülő microfilariákkal fertőződnek, későbbi táplálkozásaik alkalmával újabb fogékony szervezetbe juttathatják a kórokozót. Az emberben hónapok alatt fejlődnek ki az ivarérett férgek. A felületes és mély nyirokcsomókban, illetve nyirokerekben vagy ezek környékén élősködnek. Elevenszüléssel nagyszámú microfilariát juttatnak a keringésbe, ezek a fertőzés bekövetkezte után 6-12 hónappal jelennek meg a vérben. Számos fertőzés tünetmentes marad. A korai szakban rendszertelen időközönként több napig tartó lázas periódusok jelentkeznek. Ezeket a nyirokcsomók és nyirokutak gyulladása kísérheti. A kórkép következő szakaszában a normális nyirokelvezetés akadályozottságának következtében elzáródásos jelenségek lépnek fel. A húgyutakba domborodó nyirokerek megrepedése következtében tejszerű vizelet jelenhet meg.
flavivírus
Vírus. A sárgalázért felelős kórokozó.
fluoroquinolon
Antibiotikum. A bakteriális hasmenések kezelésére a fluoroquinolon csoportba tartozó antibiotikumok hatásosak (ciprofloxacin, norfloxacin, ofloxacin, vagyis a Ciprobay, Nolicin, Tarivid). Rendszerint közülük is a ciprofloxacint ajánlják.
folyamatosság
A folyamatosság a fejlődéslélektan azon fő kérdése, hogy az ember képességeinek és viselkedésének evolúciós fejlődése állandó, azonos sebességgel zajló folyamat, vagy inkább szakaszos fejlődés.
fonalféreg
Parazita. A fertőzés létrejöttéért legtöbbször nem a féreg, hanem valamely fejlődési alakja felelős. A szervezetben több helyen is élősködhet.
foszfolipáz
A sejtek ásványi anyag felvételét megakadályozó, gyulladáskeltő hatású enzim, többek között megtalálható a méhméregben is.
földrajzi szélesség
Földrajzban használatos mértékegység, mely egy adott hely Egyenlítőtől való távolságának észak-déli irányban való mérésére szolgál, mértékegysége a meridián fok.
fugu mérgezés
A fugu mérgezés egyike a legsúlyosabb formája a halak által okozható mérgezéseknek, melyet a gömbhalak testében található méreganyag a tetrodotoxin elfogyasztása okoz. A mérgezés tünetei rendszerint zsibbadással, enyhe eufóriával kezdődnek, ez azonban később hányáshoz, majd izomgyengeséghez vezetet, mely akár halálos kimenetelű fulladást is okozhat.
fullánk
Számos állat, többségében rovar (és néhány növény), olyan, támadásra szolgáló hegyes testrésze, melynek révén általában méreganyagot juttatnak ellenfele szervezetébe. A mindenki által ismert méhek és darazsak is fullánkjuk révén juttatják méreganyagukat ellenfelük szervezetébe, melyek allergiás reakciókat válthatnak ki az áldozatból, és melyek akár halálos kimenetelűek is lehetnek.
garatfal
A garat a szájüreg mögött elhelyezkedő függőleges üreg, mely felterjed a koponyaalapig, lefelé pedig a nyelőcsőben folytatódik. Azáltal, hogy összefüggésben áll a az orrüreggel és a szájüreggel, középső szakasza a lég- és emésztőutak közös részét képezi. A garat nyálkahártyával bélelt cső. Hátsó fala a gerincoszlopon nyugszik. Hátsó és oldalsó falát erős izmok képezik, elöl fent az orrüreg, lejjebb a szájüreg nyílik bele.
gastroenteritis
Gyomor- és bélhurut. A gyomor- és vastagbélnyálkahártya gyulladása. Tünetei: görcsök, hányinger, hányás, hasmenés.
gasztroenterológus
A gyomor-bél rendszer (emésztőrendszer) betegségeinek okaival, klinikumával és kezelésével foglalkozó orvosok.
genotípus
Az öröklött tulajdonságok összessége.
gerincvelő
A központi idegrendszer gerinccsatornában elhelyezkedő része. A koponya öreglikától a második ágyékcsigolyáig terjed. Ujjnyi vastag agyszövet, amelyben az idegsejtek a H alakú, úgynevezett szürkeállományban csoportosulnak, az idegrostok pedig ekörül helyezkednek el. A szürkeállomány idegsejtjei érző, mozgató és vegetatív gerincvelői központokat alkotnak. E központok idegrostok útján összeköttetésben állnak magasabb rendű agyi központokkal, illetve a belőlük eredő úgynevezett ideggyökerek a gerinccsatornán kívül a szervezet idegeit képezik. A gerincvelői központok működését az agyvelő és az agytörzs magasabb rendű központjai szabályozzák. A gericnvelő szelvényes felépítettségű. A szelvényhez tartozik a gerincvelő egyik szakasza, mely hozzávetőlegesen azonos egy csigolya magasságával, valamint azok az ideggyökerek, amelyek ezen a szakaszon a gerincvelőt elhagyják (mozgató), illetve a gerincvelőbe érkeznek (érzőidegek). A gerincvelőben két állomány különül el, a belső szürkeállomány és egy külső fehérállomány, amely az előbbit körülveszi. A szürkeállomány mellső, vaskosabb része az elülső szarv, hátsó karcsúbb része a hátsó szarv, a mellkasi szakaszon az elülső és hátsó szarv között még oldalfelé kiemelkedik az előbbieknél jóval kisebb oldalszarv. A szerv elnevezés csak a keresztmetszeti képre érvényes, ezek valójában a gerincvelő egész hosszában tekintve szürke oszlopok. A kétoldali szürkeállományt a központi szürkeállomány kapcsolja össze, mely egyúttal magában foglalja a gerincvelő egész hosszában végighúzódó központi csatornát. A szürkeállományt idegsejtek, a fehérállományt idegrostok, úgynevezett pályák építik fel. Funkcionálisan a szürkeállomány a kapcsoló, szabályozó központot, a fehérállomány az ingerületvezető rendszert jelenti. Az elülső szarvban kizárólag motoros sejtek találhatóak, a hátsó szarvban peidg érző sejtek helyezkednek el. Az oldalszarvban vegetatív sejteket találunk.
gerincvelő gyulladás
Polyomyelitis. Vírus okozza. Lappangási idő 5-35 nap. A fertőzőképesség a betegség első hetében a legnagyobb, de a vírus a széklettel több héten keresztül ürül. Az enyhe lefolyású formájában a panaszok lázból, fejfájásból, hányingerből, hányásból, székrekedésből és torokfájásból állnak. Másik fajtája a nem paralyticus poliomyelitis, melynek tünetei: fejfájás, háti és végtagfájdalmak, valamint láz, hányás, hasi fájdalom, levertség, ingerlékenység. A betegek nyak- és hátizmaikban valamint gyakran a comb izomzatában és egyéb izmokban is görcsök keletkeznek. Az izmok tapintáskor érzékenyek lehetnek. Legveszélyesebb formája a paralyticus poliomyelitis. Ez a kórforma az összes eset 0,1 %-át teszik ki. A lázas időszak alatt bármikor jelentkezhet bénulás. Remegés, izomgyengeség, székrekedés és bélelzáródás alakulhat ki. A bordaközi izmok és a rekeszizmok bénulását gyakran megelőzi a vállövi izmok bénulása, ami a mellkas tágulásához vezethet.
gerincvelő harántlézió
A Schistosomiasis fertőzés után napokon (0-72 órán) belül a behatolás helyén a bőr viszketni kezd, piros kis bőrgyulladás alakul ki (ami elvileg még ugye bármi is lehet). Azonban a láz, hidegrázás, köhögés, izomfájdalmak jelentkezése (3-8 héten belül) már kérdésessé teszi a dolgot. Ez a jelenség (ami csak az egyik fajta Schistosomiasis-nál, a Sch. japonicum okozta betegségnél létezik,) a Katayama láz A legtöbb embernek a korai fázisban nincsenek tünetei, mellyel erre a betegségre lehetne gyanakodni. A vándorló peték ritkán az idegrendszerbe is bejuthatnak (agyba, gerincvelőbe). Ilyen esetben a tüneteket színesíti a bénulás, gerincvelő gyulladás, görcsrohamok. Az idegrendszeri szövődmények közül a gerincvelő harántléziója gyakori
Giardia ciszta
A giardisis a vékonybél felső részének protozoon fertőzése, melyet az ostoros Giardia lamblia okoz. A parazita világszerte megtalálható. A kórokozó a székletben szimmetrikus, szív alakú ostoros trohpozoitaként és cystaként található. Szájon át csak a cysta forma fertőző. A cysták terjedési módjai: víz vagy étel széklettel történő érintkezése, emberről emberre történő közvetlen terjedés. A cystak lenyelését követően a nyombélben és az éhbélben válnak szabaddá a trophozoitok.
Giardia fertőzés
A giardisis a vékonybél felső részének protozoon fertőzése, melyet az ostoros Giardia lamblia okoz. A parazita világszerte megtalálható. A kórokozó a székletben szimmetrikus, szív alakú ostoros trohpozoitaként és cystaként található. Szájon át csak a cysta forma fertőző, a gyomorsav a trophozotokat elpusztítja. A Giardia hordozói az emberek, de állati eredetű fertőzőforrások lehetnek kutyák és hódok is. A cysták terjedési módjai: víz vagy étel széklettel történő érintkezése, emberről emberre történő közvetlen terjedés. A cystak lenyelését követően a nyombélben és az éhbélben válnak szabaddá a trophozoitok. A hám károsodását, a bélbolyhok sorvadását okozzák. Akut hasmenés, felszívódási zavarok jelentkezhetnek. A lappangási idő 1-3 hét, de ennél hosszabb is lehet. Az akut szak napokig vagy hetekig tarthat, de rendszerint magától szűnik, bár a cysták ürítése fennmaradhat. Néhány betegben a kórkép krónikussá válhat és a betegség éveken át elhúzódhat. A betegség akut és krónikus formájában is a hasmenés foka enyhétől súlyosig terjedhet, de leggyakrabban enyhe. A nagy mennyiségű laza székletek - gyakran a reggelizést követő - ürítésén kívűl esetleg egyéb panaszok fel sem lépnek. A székletekben vér és genny általában nem található. A széklet nagy mennyiségű, habos, bűzös és zsíros. Testsúlycsökkenés és gyengeség előfordulhat.
Giardia lamblia
Ostoros protozoon, mely a giardiasist okozza.
Gila monster
USA dél-nyugati területein és Mexikóban élő gyíkfajta.
gömbhal
Gömbhal, más néven Fugu, a mérgező halak legmérgezőbbike. Nevét onnan kapta, hogy izgatott állapotában eredeti méreténél kétszer-háromszor nagyobbra fújja fel magát vízzel, hogy elijessze a környezetébe betolakodó ellenséget. Szinte bármilyen vízben találkozhatunk gömbhalakkal, fogyasztása azonban nem ajánlott, mert szervezetében nagy mennyiségben megtalálható a tetrodotoxin nevű mérgező vegyület, mely akár halálos kimenetelű mérgezést is okozhat.
granulómás gyulladás
Hegesedéssel gyógyuló gyulladás, mely a hámréteg szemcsézettségét eredményezi.
gyógyszerrezisztens
Különféle kórokozók gyógyszerekkel szembeni ellenállása. Ha rövid ideig és kis mennyiségben alkalmazzák a gyógyszert, az kedvez az ellenállás kifejlődésének és a betegség kiújulását eredményezheti. Rezisztens törzsek kialakulását eredményezheti a gyógyszerek gyakori és felesleges alkalmazása is.
gyöngy gyík
Mexikóban élő mérgező gyíkfajta.
gyulladás
A szervezet védekező válasza a szervezetet ért fertőzésre. A védekezés nemcsak a közvetlen helyi területet, hanem az annak környezetében futó idegeket és ereket is érinti. Ezek hatására jelennek meg a gyulladás jellemző tünetei. A gyulladás kezdetén a kórokozó hatására kitágulnak az erek, ennek következtében a gyulladás területe vörösen elszíneződik és a környező ép területhez viszonyítva melegebbé válik. A gyulladást keltő kórokozók hatására az erekből először a vérsavó, majd a plazma részei lépnek a környező szövetekbe, amit a gyulladást elhárító fehérvérsejtek kilépése követ. Mivel a szövetközökben felszaporodnak a gyulladásos termékek és a savó, ezért a terület vörös színe, melegsége mellett meg is duzzad. A szövetek között felszaporodott anyagok az idegvégződésekre nyomást gyakorolnak, ezért a gyulladásos terület fájdalmassá is válik. Ha a gyulladás olyan szervben vagy szövetben van, amelynek működése ezt a fájdalmat kiváltja, vagy fokozza, akkor a szerv működési zavara is kialakul.
haematobium
A vérmételyek okozta betegség egyik fajtája, a húgyhólyag schistosomiasist okozza. Közel Keleten és Afrikában fordul elő. A kifejlett S. haematobium a húgyhólyagban, végbélben, prosztatában és a méhben élősködik.
hajszálér
Az érhálózat legfinomabb szerkezeti része, az artériák és a vénák átmeneti szakaszán található. A vér és a szövetek közötti anyagcsere a hajszálerek területén bonyolódik le. A vér útján szállított oxigén és tápanyagok a hajszálérből a szövetek felé, a bomlástermékek és a széndioxid a szövetekből a hajszálér felé áramlanak. A hajszálerek hálózata összmennyiségben óriási, ezért mindig csak azon a területen nyílnak meg és működnek, ahol a szervezet számára szükséges anyagcsere-folyamatok mennek végbe.
hámsejt
A hámrétegen belül különböző sejtsorokat különböztetünk meg. A legalsó alapréteg sejtjeinek állandó oszlása termeli a felette lévő tüskésréteget. A tüskésréteg több sejtsorból áll. A sejtek a felszín felé haladva fokozatosan elszarusodnak, alakjuk laposabbá válik, majd szarulemezek formájában a természetes hámlás következtében eltávoznak.
hányás
A gyomortartalom szájon keresztül történő kiürülése a hányásközpont izgalmának következtében. A hányás különböző okokból keletkező reflexmozgás, amelyet előidézhet hasi megbetegedés, mérgezés, altatás, terhesség, idegrendszeri megbetegedés, félelem vagy undorérzés. A hányást hányinger előzi meg vagy bevezető tünet nélkül hirtelen következik be.
hányinger
Émelygéssel, nyálfolyással, öklendezéssel, gyakran fejfájással együttjáró tünetcsoport. Legtöbbször gyomorbetegség, vagy ételmérgezés okozza. Számos heveny lázas betegség tünete is lehet.
hasi görcs
Görcsös fájdalom a köldök körül vagy az alhasban. A csikaró fájdalmat leggyakrabban a vékonybelek gyors mozgása okozza, ez az emésztőszervi betegségek egyik tünete. A heveny hasi megbetegedésekben állandóan ismétlődik, fájdalmassága fokozódik és néha csak az időnkénti székletürítés hoz átmeneti enyhülést. Tűrhetetlen hasi fájdalommal jár az epekő és a vesekőroham. Az alhasi görcsös fájdalmak sokféle okból jöhetnek létre, nagyon gyakran heveny hólyaghurut vagy nőgyógyászati megbetegedés következményei.
hasmenés
Gyakori híg székletürítés, amelyet gyakran hasi görcsök kísérnek. A székletek száma napont 15-20 is lehet. A széklet híg és nyálkát, gennyet vagy vért is tartalmazhat. Gyakori székelés esetén a beteget ismételten jelentkező, eredménytelen székelési inger kínozhatja. A hasmenés tünet, melyet többféle ok válthat ki. Előidézheti a bélfal gyulladása, emésztési zavar, allergia, stressz stb. Diéta mellett gyógyszerek is alkalmazhatók kezelésében.
hasmenéses formák (DSP)
A betegségnek több felosztása ismert. Akut és krónikus, valamint az akut hasmenésen belül a vizes és véres székletürítésre osztható fel.
A vizes hasmenéssel járó kórformát elsősorban az E. coli baktérium különböző törzsei okozza. Gyakorlatilag a rövid ideig tartó utazások 60%-ában fellelhető. Tünetei közül kiemelendő a hirtelen jelentkező, nem véres hasmenés, hányinger, hányás, hasi görcsök, láz.
A dysenteriás forma az utazók 15%-át betegíti meg. Hevenyen alakul ki, véres, nyálkás hasmenéssel, bélgyulladással jár, melyet láz, hasi fájdalom, kimerültség kísér. Ez a hasmenéses forma antibiotikumos kezelést igényel. A betegséget szinte kizárólag Shigella baktériumok okozzák, azonban számolni kell az enyhébb, Entamoeba okozta formával is..
Krónikus hasmenéssel mindössze az utazók alig 2%-a jelentkezik orvosánál. Ez a betegség gyakran hetekig is eltart, bizonytalan hasi fájdalom, puffadás, levertség, súlyvesztés, ritkábban láz kíséri. A leggyakrabban Giardia fertőzés az oka a betegségnek. A Giardia lamblia egysejtű élősködő, mely az előbbiekkel ellentétben hosszabb lappangási idővel rendelkezik. A kórokozó bekerülésétől a betegség megjelenéséig 10-14 nap is eltelhet. A hasmenés sem olyan "durva", mint a bakteriális eredetű eseteknél. Néha jelentkezik, aztán kis ideig semmi, majd újra. Az utazók többnyire azt gondolják a tünetmentes periódusban, hogy átvészelték a bajt, és nem fordulnak orvoshoz, csak hetek múlva. Ebben az esetben is orvosi segítség, gyógyszeres terápiás (tinidazol, metronidazol, vagyis Tinidazole, Klion) kezelés jelenti a megoldást. Ezen gyógyszerek azonban nem tűrik az alkoholt! Ha ilyen típusú szereket szed, semmiképpen ne fogyasszon alkoholos italokat!
A közhiedelemmel ellentétben az első hasmenéses periódus átvészelése nem nyújt teljes védelmet a további hasmenéses epizódok ellen. Valamennyi hasmenéssel járó betegségben elsődleges, kiemelt fontosságú a megfelelő folyadékpótlás. A folyadékpótlásra készen kapható, vízben oldódó por felelne meg a legjobban, de ennek hiányában házilag is elkészíthető az úgynevezett rehidráló folyadék, amit természetesen meg kell inni.
hasűri vérzés
Belső (hasűri) vérzések gyanúját veti fel, ha baleset következtében a sérült a látható (csekély) vérmennyiség ellenére sápadt, verejtékezik, gyors szívverést tapintunk és a hasat ért erős ütés lehetősége áll fenn a balesetből kifolyólag. A hasűri vérzés életveszélyes, ezért a legkisebb gyanú (pl. kerékpárost gépkocsi elüt, de az illető feláll, menne tovább hasi fájdalmai lehetnek, néhány lépés után vagy órák múlva rosszul lesz, sápad, verejtékezik, hasi fájdalmai fokozódhatnak) esetén is mentőt kell hívni és kórházba kell szállítani.
Minden vérzéscsillapításnál fel kell hívni az első ellátást végző figyelmét arra, hogy sok betegség a vérrel terjed, ezért saját magunk védelmében a vérrel való érintkezés előtt húzzunk gumikesztyűt, ami minden elsősegélycsomag fontos tartozéka nem árt ellenőrizni!
hatóanyag
A gyógyszerek hatékonyságát biztosító vegyület.
hegszövet
A szervezetet a szöveteket ért károsodás után sok esetben nem jön létre a szövetek teljes értékű megújulása és a gyógyulás hegesedéssel történik. A hegesedés lényegében a sérülés helyén sarjszövet, kötőszövet növekedése,mely a környező ép szövetek felől indul meg. A sarjszövet eleinte érdús, így a sérült területen először vörös sarjszövet látszik. Később mindinkább sejtszegény és rostdús kötőszövetté alakul át.
hepatitis
Májgyulladás. A máj minden gyulladásos folyamatát e névvel illetik, bár újabban e meghatározás a vírusok által okozott májgyulladásra vonatkozik. Kialakulása több tényezőtől függ. Csatlakozhat bármilyen gennyes gyulladáshoz, így az epeutak fertőzése ráterjedhet a májra, vagy a hasüregben levő bármilyen gennyes folyamat gyulladást kelthet.
Hepatitis A
Az A hepatitis a máj vírusos fertőzése, mely szórványosan vagy járványokban fordulhat elő. A máj érintettsége csupán része a generalizált fertőzésnek, de a klinikai képet ez uralja. Bár a vírus átvitele történhet fertőzőtt tűkkel is, rendszerint faecalis-oralis úton terjed. A hepatitis A vírus ürítése a klinikai tünetek jelentkezése előtt két héttel megkezdődik. A vér és a széklet a lappangási időben (2-6 hét), valamint a betegség korai szakaszában fertőzhet. Nem vezet krónikus hepatitishez. Tünetei: étvágytalanság, hányinger, hányás, rossz közérzet, garatfertőzés tünetei, vagy felső légúti influenzaszerű tünetcsoport, dohányzási undor. Láz, megnagyobbodott, érzékeny máj, sárgaság.
Hepatitis B
A B hepatitis a máj vírusos fertőzése, mely rendszerint fertőzött vérrel vagy vérkészítményekkel kerül a szervezetbe. A B hepatitis lappangási ideje 6 héttől 6 hónapig terjed. Az A és B hepatitis klinikai jellemzői hasonlóak, de a B hepatitis kezdete lappangóbb lehet. Veszélyeztetettek a homoszexuálisok, intravénás kábítószerfogyasztók, orvosok, nővérek. Tünetei: étvágytalanság, hányinger, hányás, rossz közérzet, garatfertőzés tünetei, vagy felső légúti influenzaszerű tünetcsoport, dohányzási undor. Láz, megnagyobbodott, érzékeny máj, sárgaság.
hidegrázás
A hirtelen lázkezdettel együttjáró fázó érzés, libabőrösség, fogvacogás és nagyfokú remegés. Hidegrázáskor a bőrerek összehúzódnak, hogy az izomremegés kapcsán keletkezett nagy hőmennyiség ne vesszen el.
hidráció
Hidráció a szervezet víztartalékainak optimális feltöltöttsége, és az ásványi anyagok megfelelő mennyisége, aránya.
hidrált
Az optimális folyadékmennyiséggel feltöltött
higiénia
Az orvostudománynak az a része, mely az egészség megvédését, a károsodások megelőzését kívánja biztosítani.
hiperéber hipnotikus transz
A hipnotizőr által egy személyben létrehozott erősen szuggerálható álomszerű állapot.
hipnábilis
Hipnotizálható
hipnotizőr
Olyan személy, aki egy másik személyben előidézi a hipnózist, azaz a megváltozott, transz-szerű tudatállapotot.
hipnózis
Megváltozott tudatállapot, melyet az emlékezet beszűlülése, bizonyos képzetek, reakiók, valamint testi változások is jellemezhet.
hipotézis
A hipotézis olyan feltételezés, ami elég pontosan körülhatárolt ahhoz, hogy tesztelhető legyen, és amelyről elvileg kimutatható, hogy helytelen.
hisztamin
A retikuloendoteliális rendszer fiziológiás aktívátora, mely a szervezetben hisztidinből keletkezik. Minden szövet tartalmazza. Hisztamin szabadul fel a szövetekben hideg vagy meleg hatására, mechanikus ingerlésre, gyulladások, szövetroncsolás alkalmával, gyakorlatilag az élő szövetet érő bármilyen károsodáskor. A felszabadult hisztamin helyileg értágulatot, az erek áteresztőképességének fokozódását, savós gyulladást idéz elő. Hisztamin hatására a hajszálerek endotelsejtjei fagocitákká válnak, a vényomás csökken, a bélmozgás fokozódik. Mivel a hisztamin mélyreterjedő vérbőséget, a hajszálerek kitágulását okozza, eredményesen használható az izomreuma, túlerőltetés okozta különféle szalag- és izületi betegségek kezelésére.
HIV
Humán immundeficiencia vírus. Átviteli módja hasonló a hepatitis B víruséhoz, különös tekintettel a szexuális, gyomor-bél rendszeren kívüli átvitelre. Az analis (végbélen keresztüli) közösülés jelenti a legnagyobb veszélyt. Számos HIV fertőzött személy éveken át tünetmentes marad. Ha tünetek jelentkeznek, azok igen sokfélék és nem specifikusak. Gyakoriak az általános panaszok, mint súlyvesztés, lázas állapotok, éjszakai izzadás. Fájdalmas nyelés, gombás fertőzések is jelentkeznek. Megváltozik a bélműködés, elsősorban hasmenések jelentkeznek. Központi idegrendszeri tünetek közé tartozik a depresszió, személyiségváltozás, összpontosítási nehézség, nyilvánvaló zavartság. Bőrtünetek is gyakoriak. Mivel gyakorlatilag fenti elváltozások mindegyike egyéb betegségekben is előfordul, a panaszok kombinációja jellegzetesebb a HIV-fertőzésre, mint bármelyik tünet önmagában.
hólyag
A bőr felszínén képződő üreges felpúposodás.
hólyagos bőr
Különböző égési sérülések nyomán létrejövő bőrelváltozás.
horzsolás
Gyermekkorban nagyon gyakoriak a horzsolásos jellegű sebek, főleg a végtagokon, fejen. Számottevő vérzés nem kíséri ezeket a felületes sérüléseket, ugyanakkor a sebek szennyezettsége nagy. Ha a horzsolás nem járt a bőr teljes vastagságára kiterjedő szakadással és nem nagy felületű, megelégedhetünk otthoni sebkezeléssel
hőgörcs
A fájdalmas, görcsös állapot többnyire megfeszített munka, izommozgás után jelentkezhet, mely nagyobb izomcsoportokat (vádli, comb) vesz igénybe. Az izmok passzív nyújtása gyakran segít ezen a panaszon, de nélkülözhetetlen a kellő hidráció (a szervezet víztartalékainak optimális feltöltöttsége), és az ásványi anyagok megfelelő mennyisége, aránya. Mindezek segítségével könnyen akklimatizálódhatunk a meleghez, s nem biztos, hogy kialakul a jelzett izomfájdalom.
hőguta
A szervezet hőmérsékletének emelkedése mellett a hőleadás zavara miatt következik be a hőguta, ha a test a felesleges hőt nem tudja leadni és túlmelegszik. Páradús levegő, szorosra zárt ruházat, amely az izzadással történő folyadék- és hőleadást akadályozza, idézhetik elő. Tünetei: fejfájás, szapora szívműködés, nehézlégzés, esetleg izomgörcs. A szervezet túlmelegedése eszméletvesztéshez, súlyosabb esetekben halálhoz is vezethet. Enyhébb esetekben a test hűtésével még elhárítható a hőszabályozás zavara, súlyosabb esetben azonban már ez sem segít.
hőreguláció
A szervezet hőmérsékletét befolyásoló élettani folyamatok, más néven hőleadás, melynek során a szervezet hőt ad le annak érdekében, hogy a testet megfelelő hőmérsékletre hűtse. A hőleadás megfelelő múködésének biztosítása, az agyban található hőszabályozó központ feladata.
hőszabályozó központ
Az emberi szervezet hőszabályozó központja az agy hypothalamus nevű területén található. Ez a központ úgy működik, mint egy termosztát: érzékeli a vér hőmérsékletét, és ha az túl meleg, a hőleadást, azaz a verejtékezést elősegítő struktúrákat hoz működésbe, ha pedig túl hideg, a hőtermelés fokozására, azaz a reszketés, didergés megindulására ad parancsot.
hőterhelés
A szervezet hőszabályozó rendszerének túlterhelése, amikor a külső környezet hőmérséklete magasabb, mint az emberi testhőmérséklet és nem lehetséges a felesleges hőmennyiség leadás ekkor beszélhetünk hőterhelésről.
hőveszteség
Élettani folyamat melynek során a testhőmérséklet külső körülmények hatására csökkeni kezd. Amennyiben a hővesztés nagyobb, mint a test saját hőtermelése akkor beszélünk kihűlésről, más néven Hypothermiáról.
húgyút
A vizeleti rendszer részei: a vizelet kiválasztó szerv, a vese. A vizelet gyüjtő szerv, a húgyhólyag és a vizelet elvezető szervek, a húgyvezeték és a húgycső
hyaluronidáz
A gyíkméreg egyik hatóanyaga.
hymenoptera
Hártyás szárnyúak (méh, darázs, hangya) okozta mérgezés.
hyperglycaemia
A vérben lévő szőlőcukor túlzott mértéke.
hypothalamus
A köztiagy része. A hypothalamus minden vegetatív működés legfelső szabályozó centruma (keringés, hőszabályozás, anyagcsere, kiválasztásszabályozás, nemi működés stb.). A legfőbb hormonális szabályozószerv a hypophysis morfológiai kapcsolatai révén szintén a hypothalamushoz tartozik és vele funkcionális egységben áll. Ez az egység azt jelenti, hogy a hormonképzést és leadást a hypothalamus vegetatív központjai szabályozzák, e centrumok működését pedig a hypophysis befolyásolja.
hypothermia
A test hőmérsékletének lesüllyedése.
hypotoxin
A csalánozók méreganyaga a hypotoxin, mely kisebb állatok halálát jelentheti.
hypoxia
Oxigénhiányos állapot.
idegrendszert érintő mérgezések (NSP)
A kagylók okozta mérgezéses, fertőzéses betegségeket négy nagy csoportba oszthatjuk: a bénulásos mérgezések (PSP), idegrendszert érintő mérgezések (NSP), hasmenéses formák (DSP) és az amnesticus mérgezés (ASP).
Mind a négy tünetegyüttesben megtalálhatók közös jellemvonások, és elsősorban az úgynevezett kétlemezes kagylókra (mussels, clams, oysters és scallops) jellemzők. Ezekben a kagylókban ugyanis megtalálható egy speciális "filter", mellyel a tengervízből kiszűrik az apró algákat, planktonokat, melyekből a toxinok a kagylókba kerülnek, s feldúsulnak.
A toxinok, melyek ezekért a mérgezésekért felelősek, vízoldékonyak, hő- és savstabilak, és a hagyományos konyhatechnikai eljárásokkal nem inaktiválhatók. A négyféle fertőzésért négy különböző toxin tehető felelőssé. A saxitoxin (PSP-ben) gátolja az ideg-izom kapcsolatban működő Na-csatornák működését. A brevetoxinok (NSP-ben) hasonlóképpen hatnak, mint a ciguatoxin, az izmok és az idegek Na-ion csatornáit stimulálják. Az ocadic sav (DSP-ben) a bél egyik sejtrétegében növeli meg annak áteresztő képességét, ezáltal okoz hasmenést. A domoic sav (ASP-ben) szerkezetileg nagyon hasonlít a szervezet egyik fontos ideg ingerület átviteli anyagára (neurotranszmitterére), a glutaminsavra. Emiatt olyan agyi struktúrákhoz kötődik, melyekhez a glutaminsav, és idegi depolarizációt eredményez. Az amygdala és a hyppocampus egyes területeinek elhalásához vezet a mérgezés.
időzóna
Az időzóna a Föld egyes területeinek azon része, amelynek időmérő eszközeit szinkronizálják, összehangolják, hogy azok azonos időt mutassanak (zónaidő vagy helyi idő). Ideális esetben az egyes időzónákat hosszúsági körök határolnák, valójában azonban az országhatárokhoz igazítják őket.
immunglobulinok
Ellenanyag tulajdonsággal rendelkező, kémiai szerkezet tekintetében egymással rokon fehérjék. Az immunglobulinok közé 5 vérfehérje tartozik: IgG (gamma G-globulin), IgA, IgM, IgD,és IgE. Az immunglobulin molekulák az immunfolyamatokban kettős funkciót töltenek be: kapcsolódnak az antigénnel és ezt követően úgynevezett effektorfunkciókat váltanak ki, amelyek eredménye a többi között az antigén elpusztítása. Az antigénnel való kapcsolódása részben az immunociták felületén jön létre, ahol az immunglobulin antigénfelismerő receptorokként találhatók, részben pedig a plazmasejtek által termelt és a vérbe kerülő ellenanyagokként reagálnak az antigénnel. Funkciójukat tekintve az egyes immunglobulinok bizonyos mértékben eltérnek egymástól. A baktérium-ellenes, a vírusok ellen termelődő ellenanyagok túlnyomó része IgG. Antigénekre először átmenetileg IgM típusú ellenanyagok képződnek, ezek helyét azonban rövidesen az IgG típusúak foglalják el és ha az adott antigéninger újból éri a szervezetet, mindig IgG típusú ellenanyag képződik. IgA nagyobb mennyiségben található a nyálban, bélnedvben. Az allergiás reakciókban elsősorban az IgA és IgE típusú ellenanyagok vesznek részt.
immunizáció
Fertőző megbetegedések ellen mesterséges védettség két úton hozható létre. Beolthatjuk a csökkentett virulenciájú vagy elölt kórokozót a szerveztbe és a szervezet az immunitás létrehozásában tevőlegesen vesz részt. Ilyenkor aktív immunizálás jön létre. Ha kész ellenanyagot viszünk a szervezetbe, passzív immunizálásról beszélünk. Ebben az esetben az ellenanyagot egy másik szervezet termelte és azt annak vérsavójával juttatjuk a védeni kívánt szervezetbe.
immunológiai betegség
3 csoportba oszthatók: 1. Immundefektusok: teljesen vagy részben hiányzik a reaktívitás, így a külső károsító hatások szabadon érvényesülhetnek (mérgek, mikrobák). 2. Autoimmun betegségek: Megzavarodik az immunrendszer önfelismerő képessége és reagál a saját antigenek ellen. 3. Heteroimmun betegségek: ezek a "nem saját" antigenek antigenek elleni immunreakció által. Ide tartoznak a különböző allergiás megbetegedések.
immunrendszer
Az immunrendszer alapfunkciója abban nyilvánul meg, hogy különbséget tud tenni a saját és a nem saját között. Az immunrendszer sejtjei által saját-ként felismert anyagokat, sejteket, szöveteket a szervezet eltűri, míg a nem sajátként felismertekre immunválasszal reagál. A szervezetbe került kórokozókat, fajidegen fehérjéket nem sajátként ismeri fel, így ezekre ellenanyagtermeléssel reagál.
implantálható automata defibrillátor
Olyan szerkezet,amely a szív fibrillációját, rendellenes működését mgszünteti. A szívműködés zavarának egyik formája az úgynevezett fibrilláció, amikor is a pitvarok és a kamrák nem erőteljesen és ütemesen húzódnak össze, hanem a szívizom rostjai szabálytalan rángásokat végeznek, amely a vérkeringést fenntartani nem tudja, ez a szerkezet ennek megszűntetésére alkalmas.
infarktus
A szervek egyes területeinek elhalása az erek elzáródása miatt. Súlyossága attól függ, hogy milyen nagyságú ér záródott el és melyik szervben. Az elzáródott ér vérellátási területén a sejtek elhalnak és a szervben működési zavar keletkezik. Az infarktus kialakulásában döntő jelentősége van a szerv vérellátásának is. Az egyes szerveket ellátó erek végső elágazódásai az artériáknak. Ezeket végartériáknak nevezik. Elzáródásuk mindenkor infarktushoz vezet. Ha azonban az elágazódott erek egymás között összeköttetést teremtenek, az érrészlet elzáródása nem vezet mindig infarktushoz, mert a szövetek a a környező erek felől megkapják a szükséges vérellátást. Ilyenkor a vérkeringés nem a szokott, hanem kerülő utakon jut el a szövetekhez. Ezt a keringést kollaterális keringésnek hívják. Jelentősége tehát az érelzáródás esetén, az infarktus kialakulása szempontjából igen nagy.
infektológia
A különböző fertőzésekkel foglalkozó tudományág.
influenza
Grippe. Az influenza vírus A, B és C típusa által okozott járványos fertőző betegség, amely főleg a légutak, néha a bél nyálkahártyáján okoz gyulladást. Cseppfertőzés útján terjed. Lappangási ideje 1-2 nap. A kórokozók elsősorban a légutakban és a tüdőkben szaporodnak. Az influenza hirtelen kezdődik, hidegrázás, borzongás kíséretében láz jelentkezik, nagyfokú elesettséggel, étvágytalansággal, végtagfájdalmakkal. Szövődményei a vérzéses tüdőgyulladás, vérzéses agyvelőgyulladás, ideg- vagy szívizomgyulladás a leggyakoribbak.
inkubációs idő
Lappangási idő. A fertőzés időpontjától az első betegségi tünetek megjelenéséig tart. A lappangási idő alatt a szervezetben jutott kórokozók elszaporodnak és megindul a fertőzés elleni védekezés is. Ha a szervezet védekezése elégtelen, akkor jelennek meg az első betegségi tünetek.
inzulin
A külső elválasztású hasnyálmirigy szövetében különleges, szigetszerűen elrendezett sejtcsoportokat találunk, ezek a Langerhans szigetek. A Langerhans sziget belső elválasztású mirigy, hormonja az inzulin, amely a cukoranyagcserét szabályozza. A májban és az izmokban inzulin hatására keletkezik glikogén a cukorból. A cukrot az izom csak glikogén formájában tudja felhasználni munkájához.
inzulinadagoló készülék
Cukorbetegek életvitelének megkönnyítésére szolgáló készülék. A cukorbeteg számára szükséges inzulinmennyiség beállításával a megfelelő adagot juttatja a beteg szervezetébe.
irritáció
Ingerlés, enyhe gyulladás, bántalom.
isotretinoin
Bőrgyógyászati készítmény hatóanyaga, melynek mellékhatásaként fényérzékenység jelentkezhet.
ivóvíz
A közegészségügyi előírásoknak megfelelő víz. Színtelen, átlátszó, szagtalan, kellemes ízű és hőfokú, nem túl lágy és nem túl kemény.
ízeltlábúak
Az állatvilág legnépesebb törzse. Az ide tartozó szervezetek szelvényes felépítésűek. Külső és belső vázuk általában különnemű. A külső váz szelvényei nem egyformák, két (fej és törzs) vagy három (fej, tor, potroh) testtájat alkotnak. A belső vázat a szelvények külső vázához szorosan csatlakozó, főként az izmok tapadására szolgáló nyúlványok alkotják. A váz anyaga kitin, melyet a felhám választ ki. Vázukat életükben többször levethetik. Végtagjaik, a lábak, ízekből állnak, innen a törzs neve.
ízfej
Az egymással ízesülő ízfelszínek alakja egymásnak megfelelő. A két ízfelszín közül az egyik rendszerint domború, ez az izületi fej.
izomgörcs
Egyes izmoknak, izomcsoportoknak vagy testszerte sok izomnak hosszabb-rövidebb ideig tartó kóros összehúzódása.
izommerevség
Egyes izmoknak, izomcsoportoknak vagy testszerte sok izomnak hosszabb-rövidebb ideig tartó kóros összehúzódása.
izotóniás italok
Sportolók számára kifejlesztett, ásványi anyagokban gazdag ital, amely segíti a felfrissülést a kimerítő fizikai teljesítmények után.
ízület
A csontvázrendszerben az egyes csontok összeköttetésben állnak egymással, amelyek nagy része mozgatható, más részük nem. Ezek az összeköttetések lehetnek folytonosak, így az egymással érintkező csontok végrészeit kötőszövet köti össze, vagy lehetnek nem folytonosak, ahol a két csont között hasadék, azaz izület található. Minden izületben a csontvégek pontosan egymáshoz illeszkednek.
ízületi fej
Az egymással ízesülő ízfelszínek alakja egymásnak megfelelő. A két ízfelszín közül az egyik rendszerint domború, ez az izületi fej.
ízvápa
Az egymással izületi összeköttetésben lévő csontrészeket ízvégeknek nevezzük. Leggyakrabban az egyik domború, a másik ennek megfelelően homorú idom. A domború ízvéget ízfejnek, a homorút ízvápának nevezzük.
izzadás
A bőr verejtékmirigyeinek száma kétmillióra tehető. Alig néhány helyen nem található. A legtöbb a tenyéren és a talpon van. Az ember bőrében kétfajta verejtékmirigy van. A legtöbbnek a kivezetőcsöve egyenesen a bőr felszínére vezet. Néhány testtájon olyan verejtékmirigyek is vannak, amelyek különleges szagú, nyúlós, tejszerű nedvet termelnek és a verejtéket a szőrtüsző nyílásába ürítik. Ezeknek az úgynevezett illatmirigyeknek az állatvilágban és a nemi életben van jelentőségük. A verejték elsősorban víz, melynek párolgása lehűti a szervezetet. Ha valami gátolja az izzadást vagy a párolgást, a szervezet túlmelegszik és hőguta fenyeget. A verejték a benne oldott konyhasótól sós izű, de kevés cukrot, vasat és többi mást vegyi bomlásterméket is tartalmaz. Részben a verejtékben oldott zsírsavaknak is köszönhető, hogy a bőr felszíne enyhén savas vegyhatású. Ez azért fontos, mert savanyú környezetben a bőr felszínén megtelepedett gombák és baktériumok nem tudnak szaporodni, tehát védi a bőrt a fertőzéssel szemben. A verejtékelválasztást a meleg és az izommunka fokozza. Az illatmirigyeket a hormonok szabályozzák. A bőr felszínén nyíló mirigyek friss váladéka szagtalan, csak a bomló verejték válik bűzössé.
japán agyvelőgyulladás
Szúnyogok, kullancsok, kis rágcsálók, ritkábban emlősök, madarak által terjesztett fertőző agyvelőgyulladás Ázsiában. Tünetei: láz, rossz közérzet, tarkókötöttség, torokfájás, hányinger és hányás, romló tudatállapot és görcsök. Bénulások is előfordulhatnak. Keleti országokban elérhető a japán B- encephalitis elleni védőoltás a nyári hónapokban Kelet-Ázsia falusi vidékeire utazók számára.
japonicum
Fertőző megbetegedés, a mételyféreg által okozott Schistosomiasis leginkább Japánban és Ázsiában előforduló Legfontosabb hordozói az emlős állatok.
járvány
Járvány. A fertőző betegségek elterjedése, tovahurcolása, tovaterjedése.
jet lag
A jet lag az a jelenség, amikor egyik időzónából a másikba átrepülve felborul a normális napszaki ritmus. A belső időzítők, amelyek az alvást és az anyagcserét szabályozzák, az új világosság-sötétség viszonyok miatt kiesnek a ritmusból és több nap is eltelhet addig, amíg valaki hozzászokik az új ütemezéshez.
jód
Kémiai elem. A szervezetnek kis mennyiségben ugyan, de fontos alkotórésze. Acélkék színű kristályokat alkot. Számos gyógyszer része. Tengervíz, illetve tengeri növények nagy mennyiségben tartalmaznak jódot.
jóga
Az indiai vallások aszketikus és meditatív technikáinak összefoglaló neve.
kagyló
A Puhatestűek törzsébe tartozó rendszerint kétoldalasan részarányos állatok, köpenyük két teknőből álló héjat termel. A teknőket a hátoldalon egy rugalmas conchinlemez kapcsolja össze, ez nyitja a teknőket, a zárást két erős záróizom végzi. A héjak több rétegűek, belülről fénylő gyöngyházréteg fedi őket. Fejük elcsökevényesedett, lábuk szögletes tolószerv. Légzőszervük a kopoltyú, melyek a köpenyüregben találhatóak, és melynek segítségével a beáramló vízből veszik fel az oxigént. A vízből a szájnyílás mellett lévő vitorlák a szerves táplálékot is kiszűrik, majd a kivezető nyíláson át a kagyló kipréseli
kalcium
Vegyjele Ca. Meghatározott mennyiségben található a felnőtt ember szervezetében. A szervekben rendszerint sók alakjában van jelen. Legnagyobb része a csontokban található. A kalcium tartalomtól függ a csontok keménysége. A felnőtt ember kalciumszükséglete napi 800 mg, gyermekek, terhes nők szükséglete 1000-1200 mg-ra növekszik. A legelőnyösebb és legkönnyebben beszerezhető kalciumforrás a tej és a tejtermékek. Jelentős kalciumforrásaink még a zöldségek. Csökkenti azonban a kalciumfelszívódást a táplálékban levő oxálsav, valamint a gabonaneműek fitátjai, azáltal, hogy a kalciummal vízben oldhatatlan vegyületet képeznek. Kalciumhiány esetén a csontképződés zavara, illetőleg a csontok kalciumtartalmának csökkenése, valamint a vérben lévő kalciumszint csökkenése következtében izomgörcsök, véralvadási zavarok jelentkezhetnek.
kanyaró
Vírus okozta fertőzőbetegség. Nagyfokú ragályossága miatt már fiatal gyermekkorban átesik rajta a népesség nagy része és ezzel egy életre szóló védettséget szerez. Cseppfertőzés révén terjed, kontakt fertőzés nem ismeretes. Lappangási ideje 15 nap. Ezen időszak első 9 napjában bujkál a betegség, legfeljebb kedvetlenség, bágyadtság jelzi jövetelét, majd az utolsó 4-5 napján hőemelkedés, láz, ugató jellegű köhögés és erős hurutos tünetek jelentkeznek. Jellegzetes a kötőhártyák hurutja, a fénykerülés, a duzzadt arc, a szájnyálkahártyán pedig a Koplikról elnevezett fehér foltocskák az örlőfogak táján. A lappangás e második szakaszában már fertőzőképes a beteg és mire a kiütések is megjelentek, addigra környezetét már megfertőzte. A kanyarós kiütés a szokásos lázcsillapítókra nem reagáló, ismételt hőkiugrás után jelenik meg a 15. napon a fül mögött, majd a nyakon, arcon, törzsön és végül a végtagokon. A bőr szintjéből kiemelkedő lencsényi-fillérnyi élénkpiros foltok különállók, nem folynak össze, a megjelenés sorrendjében néhány nap alatt tűnnek el. A kiütés megjelenésével a láz leesik, a láz kiújulása szövődményt jelent.
kapillárisvérzés
A hajszáleres vérzés apró pontszerű, felületes érsérülés eredménye, a horzsolt sebekre jellemző. Vérzéscsillapítást ritkán igényel, a vérzés legtöbb esetben magától eláll. Ha mindenképpen el akarjuk látni a sérülést, akkor a sebet (kitisztítás után) steril gézlappal fedjük le: ez általában elegendő a hajszáleres vérzés megállításához. Normális esetben ilyen sérülésből elvérezni nem lehet.
kardiológus
A szívvel, annak megbetegedéseivel, gyógyításával foglalkozó orvos.
keratózis
A túlzott faggyútermelés esetében kialakult keratosis a felhám jóindulatú, pigmentált, bársonyos vagy szemölcsös felszínű túlburjánzása. Viszonylag gyakoriak, különösen időskorban, mind a ruhával fedett, mind a fedetlen bőrterületeken előfordul. Az actinicus vagy solaris keratosis halványvörös, csiszolópapírra emlékeztető, érdes tapintású. Világos bőrű egyéneknél a test fénynek kitett részein alakul ki. A nem actinicus keratosist arzéntartalmú gyógyszerek szedése, vagy munkahelyi káros hatások (például kátrány) okozhatják. Folyékony nitrogén alkalmazásával gyorsan és hatékonyan eltávolíthatók.
keszonbetegség
Levegő- vagy gázbuborék megjelenése a vérben, ha a szervezet a megszokott atmoszférikus nyomásnál nagyobb nyomásnak van kitéve és a nyomás hirtelen megszűnik. Ha az atmoszférikus nyomás fokozódik, a fizika törvényeinek megfelelően több gáz oldódik. Természetes körülmények között a vérben a gázok kémiailag kötött formában vannak jelen, míg ilyenkor csupán fizikai kötődés miatt lényegesen nagyobb mennyiségben található a vérben. Amíg a nagy nyomás fennáll, addig a gázok oldott állapotban maradnak. Ha azonban a légnyomás hirtelen csökken, a fizikailag kötött gázok felszabadulnak és a vér levegőbuborékokkal keveredik. Ezt a levegőt a szervezet nem tudja hasznosítani. A buborékok a kisebb erek felé jutva elzárják azokat, így a vér nem tud egyes szerveken átáramolni, szöveti oxigénhiány következik be. Az agy és a szív oxigénellátásának romlása halált is okozhat. A betegség súlyossága és kimenetele arányos a légnyomás nagyságával, illetve a légnyomásesés gyorsaságával és mértékével. Búvároknál, keszonharangban dolgozóknál fordul elő, így őket kizsilipelik, azaz fokozatos nyomáscsökkentés után engedik csak őket a megszokott légnyomású környezetbe.
kígyóharapás
Kígyómarás leggyakrabban az alsó végtagokon vagy például gombaszedés közben a kézen érheti az embert. Legveszélyesebb ha az arcot, a nyakat találja el az állat. A méreg hatása nemcsak az állat fajtájától és a testet ért marás helyétől, hanem a kígyó nagyságától, ingerültségétől, az időjárástól, a szervezet ellenállóképességétől és a védekezés gyorsaságától is függ. A kígyómarás esetén a legfontosabb a méreg tovaterjedésének gátlása a seb kivéreztetésével (kiégetés, feltárás), oxidálószerekkel való öblítésével (hidrogénperoxid stb.) és főleg a végtag leszorításával a harapás fölött, a harapástól a törzs felé eső részen. A marás helyét szájjal kiszívni veszélyes és tilos !
kihűlés
A szervezet hőmérsékletének kritikus csökkenése, amely akár halálhoz is vezethet.
királykobra
A föld leghosszabb mérges kígyóija, átlagos testhossza négy méter, de akár egyes kifejlett példányok az öt métert is elérhetik. Az egyetlen ismert kígyófaj, amelyik fészket épít. A fészek nagyon egyszerű felépítésű, levelekből és ágacskákból készül. Rendkívül erős mérge 15-20 perc alatt halálos lehet, húsevő leginkább kígyókkal táplálkozik, de ezen kívül gyíkokat, rágcsálókat és madarakat is fogyasztanak.
kivérzés
A keringő vér bizonyos mennyiségének hirtelen, vagy fokozatosan bekövetkező elvesztése. Lényegében heveny vagy idült vérzés következtében jön létre. Hosszú időn át fennálló, de szivárgó kisfokú vérzés esetén a szervezet a fokozatos vérvesztéshez sokáig képes alkalmazkodni. A heveny nagyfokú vérvesztés elsősorban a vérellátás iránt legérzékenyebb központi idegrendszer sínyli meg és ha időben segítség nem érkezik, a halál az életfontos központok bénulása következtében jön létre. 1-1,5 l vér hirtelen elvesztése már halálos lehet.
klíma
A légkörnek egy bizonyos helyen és adott időpontban fennálló fizikai és kémiai tulajdonságait időjárásnak nevezzük. A szóban forgó területre általában jellemző időjárás az éghajlat, vagy klíma. Kialakulását számos tényező befolyásolja, ilyen a földrajzi fekvés, a tengerszint feletti magasság, növényzet stb. A szervezetre gyakorolt élettani hatás szempontjából kétféle klímát különböztetünk meg: kímélő klímát, amely a szervezetet nem terheli és ingerklímát, amely igénybeveszi a szervezet alkalmazkodóképességét.
klimatikus eltérés
Éghajlati különbségekből fakadó hőmérsékleti és időjárási eltérések.
klór
Vegyjele Cl. Jellegzetes szagú, halványzöld gáz. Vegyületeinek oldatát az orvoslásban kiterjedten használják, pl. a klórhidrátot (altatásban), a kloroformot (általános érzéstelenítő). Fertőtlenítőszereket is készítenek belőle. A belélegzett klór mérgezési tüneteket okoz: köhögést, náthát, fejfájást, vérköpést, tüdővizenyőt. Klórgázmérgezéskor a mesterséges lélegeztetés tilos !
kolera
Súlyos bélfertőzés, okozója a Vibrio cholerae. Eléggé érzékeny, a beszáradást rosszul tűri. Szennyvízben, székletben azonban hetekig életben marad. Endotoxinjának hatására már néhány órás lappangás után is oly nagymértékű hasmenés következhet be, h ogy a széklet rizsléhez válik hasonlóvá és a beteg a nagyfokú vízveszteség miatt kiszárad, a bőre ráncos lesz, arca beesik. A halál 2-3 nap alatt görcsök és keringési elégtelenség kíséretében áll be. Az antibiotikumkezelés azonban sikeres. Az átvészelés hosszú évekre immunitást hagy maga után. A fertőzés forrása maga a beteg ember és a kórokozó hordozó. Terjedési módja azonos a többi bélfertőzéssel: fertőzött kéz, legyek, élelmiszer, de leggyakrabban az ivóvíz terjeszti. A betegség rendszerint járványosan fordul elő, leggyakrabban Indiában. A védőoltás hatásos.
kollagén
A kötőszövet egyik rostos, sejtmentes alkotóeleme. A kollagénrostokat a kötőszövet sejtjei termelik. A kötőszövet a húzásnak kitett helyeken rendszerint sok kollagénrostot tartalmaz.
kollapszus
A környéki vérkeringés múló zavara. Lényege az érpálya befogadóképessége és a vér mennyisége között bekövetkező aránytalanság, a vér nem tölti ki az ereket. Oka lehet a keringő vér mennyiségének csökkenése vagy az érpálya kóros kitágulása. Bekövetkezhet vérzés vagy nagyobb fokú folyadékveszteség alkalmával, amikor is a vér vagy az elvesztett folyadék gyors pótlása helyreállítja a keringést.
korall
Csalánozók törzsébe tartozó tengeri állatok, számos fajuk rendelkezik fejlett szúróegységgel, melynek révén mérgező anyagot fecskendeznek a velük érintkező más állatok testébe.
kórokozó
A fertőző betegségeket létrehozó mikroorganizmust kórokozó mikroorganizmusnak nevezik. Az ismert mikroorganizmusok közül csak elenyésző a valóban kórokozó tulajdonságú.
korreláció
A korreláció két tényező között kapcsolat mértéke, ami megmutatja, hogy az egyik tényező változásai milyen mértékben járnak együtt egy másik tényező változásával.
köhögés
Zárt hangrés mellett történő hirtelen, gyors kilégzés. A köhögés alkalmával hallható jellegzetes hangot a gyorsan kiáramló levegő örvénylése okozza. Tulajdonképpen reflexfolyamat, bizonyos területek ingerlése esetén idegi úton spontán az akarattól függetlenül jön létre, feltéve, hogy épek a relexívben részt vevő idegek. Köhögést vált ki, ha a garatban, vagy a légutakban idegen anyag gyűlik meg, ami az idegvégkészülékeket ingerli. A szervezetben kóros elváltozások következtében képződött váladék is köhögést válthat ki, ha a légutakat ingerli.
közegészségügyi előírások
Az egészség megvédését, a károsodások megelőzését a közegészségügyi előírások próbálják meg biztosítani.
középfül
Fő része a halántékcsont piramisában elhelyezkedő tégla alakú üreg, a dobüreg. Tartalma: izületesen kapcsolódó 3 hallócsontocska, szalagok, izmok és nyálkahártya képződmények. Feladata a dobhártyarezgések továbbítása a hallócsontocskák közvetítésével a belsőfülhöz. A középfülhöz soroljuk még a dobüreget a garattal összekötő vezetéket, a fülkürtöt is.
középfül-gyulladás
A dobüreg megbetegedése, mely gyakran gennyesedéssel is jár. Tünetei: fájdalom, fülfolyás, halláscsökkenés.
központi idegrendszer
A gerincesekben az agy és a gerincvelő.
kritikus periódus
A kritikus periódusok, olyan időszakok, amelyek során sajátos környezeti vagy biológiai eseményeknek kell bekövetkezniük a normális fejlődés érdekében.
kullancs
8 lábú, teknős alakú, de alig pár milliméter nagyságú ízeltlábú, mely vérszívás közben testének többszörösére is megduzzadhat. A kullancsfélék leggyakrabban bokros területeket, erdőkben találhatók, ahol a leveleken hónapokig várnak emberre vagy állatra. Észrevétlenül fúrják be szívókájukat a bőrbe. A kullancs csípése nemcsak ekcémaszerű gyulladást válthat ki, hanem közvetítője lehet emberi és állati fertőzőbetegségeknek. Kullancs terjesztheti emberben az agyvelőgyulladás bizonyos fajtáit, a visszatérő lázat, a vérzéses vesegyulladást stb.
kullancsencephalitis
Kullancsok által terjesztett fertőző agyvelőgyulladás. Tünetei: láz, rossz közérzet, tarkókötöttség, torokfájás, hányinger és hányás, romló tudatállapot és görcsök. Bénulások is előfordulhatnak.
kulturális különbség
Különböző népek és országok közötti vallási, nyelvi, társadalmi és politikai különbségek összessége.
laborvizsgálat
Vizsgálatok technikai segédeszközökkel. A betegségek többféle vizsgáló módszerrel diagnosztizálhatók. Segítségükkel általában a különböző testnedveket és összetételük változását vizsgálják.
larva migrans cutanea
Minden trópusi és szubtrópusi területen előfordul. A kutyákban és a macskákban élősködő horogférgek lárvái okozzák. Az emberi fertőzések gyakoriak az USA délkeleti részén, különösen ahol az emberek kutyák vagy macskák ürüléke által szennyezett nedves, homokos talajjal kerülnek kapcsolatba (parti strandok, homokozók). A lárvák behatolásának helyén, különösen a kézen és lábon több száz, egészen apró, erősen viszkető gyulladásos pörsenés jelenik meg. 2-3 nappal később - amint a lárva napi több milliméteres sebességgel kúszik a bőr rétegei alá - kanyargós rajzolatú bőrjelenség tűnik fel, a parazita az elváltozás elülső határánál kissé előrébb helyezkedik el. A folyamat heteken, vagy akár 1 éven keresztül folytatódik. Az esetleg továbbra is viszkető elváltozások hólyaggá, majd pörkké alakulhatnak és felülfertőzés következhet be. Kezeletlen esetben is a lárvák végül elhalnak és felszívódnak.
láz
A testhőmérsékletnek 38 Celsius fok fölé emelkedése Ha növekszik a hőtermelés és cökken a hőleadás, akkor a vér hőfoka emelkedik és a beteg lázas lesz. Az egyensúlyzavar oka az agyban lévő központ izgalma, amely kórokozó fertőzések, fajidegen fehérjék, szövetszéteséskor keletkező mérgező anyagok hatására jön létre. A gyors hőtermelést fokozott izommunka biztosítja és ez jellegzetes tünetekkel jár borzongás, remegés, fogvacogás, ez a hidegrázás.
légi utazás
légitársaság
Állami vagy magánkézben lévő, polgári légi közlekedéssel és légi szállítmányozással foglalkozó gazdasági vállalkozás.
légutak
Rendeltetése a szervezet anyagcserefolyamataihoz szükséges oxigén vérkeringésbe juttatása és a szervezetben képződő széndioxid eltávolítása. A levegő a felső és alsó légutakon jut a tüdőbe. A felső légutakhoz tartozik az orrüreg, szájüreg, garat és a gége, az alsó légutakhoz tartozik a légcső, a hörgőrendszer és a tüdő.
légzési zavar
Az élet fenntartásához, az anyagcserefolyamatok lebonyolításához oxigén szükséges. A szervezet a számára szükséges oxigénmennyiséget a légzés útján biztosítja. Balesetek, mérgezések, fertőzések esetén ez károsodhat, zavart szenvedhet, ilyen esetekben mesterséges lélegeztetést kell alkalmazni.
légzőizmok
A belégzést, a mellkas tágulását a belégzőizmok végzik: a bordaközi izmok és a rekeszizom. A kilégzésben a tüdőszövet rugalmasságának van döntő szerepe. Ha a légzőizmok megbénulnak, az fulladásos halálhoz vezet.
legyek
A légy mindenütt megtalálható, ahol szerves hulladék van. Táplálékul és petéinek lerakására minden szerves anyagot felhasznál, legszívesebben sertéstrágyát. Három pár lábán két-két karom és tapadókorong van és ezenfelül még ragadós anyagot is tud a talpán kiválasztani. Ezekkel bármilyen testtartásban és minden felszínen meg tud állni. A nőstény élete során 4-600 db, kb. 1 mm hosszú, fehér petét rak, amelyekből hőmérséklettől függően 8-20 óra múlva jól mozgó, 1 mm hosszú lárva kell ki. A lárva 3 vedlés után bábozódik be. A bábból 3-5 nap alatt kel ki a kifejlett légy. Élettartama hőmérséklettől függően kb. 3 hét. A telet csak kevés nőstény éli át. Mohón és állandóan táplálkozik, túlterhelt gyomrát táplálkozás közben többször is kihányja, az élelmiszereket beköpi, sőt beleit is gyakran üríti. Szőrös testével súlyos betegségeket is közvetít. Terjeszti a tífuszt, a paratífuszt, a vérhast, gyakorlatilag minden bélfertőzést.
leishmaniasis
A leishmaniasis a Leishmania családba tartozó fajok által okozott fertőzés. A betegség vad- és háziállatról az emberre a törpeszúnyogok csípése által terjed (az indiai kala azar kivételével, mert az emberről emberre terjed). Életciklusuk során a leishmaniak két különböző alakot öltenek: a fertőzött emlős gazdaszervezetben parazita amastigota (ostormentes) formában található. A fertőzött gazdaszervezetet megcsípve a törpeszúnyog vérszívás alkalmával fogyasztja el a parazitát tartalmazó sejteket. A törpeszúnyogban ostoros promastigotává alakul, majd ebben az alakban terjed. A becslések alapján évente a trópusi és a mérsékelt égövi területeken több, mint 1 millió leishmaniasis és 5000 haláleset fordul elő. A fertőzés súlyossága a minimális elváltozásokkal járó kórképtől egészen a súlyos munkaképtelenséget okozó, halálos betegségig terjed. Több fajtája van, ezek tünetei különbözőek. Csípés helyén kialakuló, nem kifekélyesedő csomó, lép duzzadása, máj megnagyobbodása, száj- és orrgaratban vagy a bőrön keletkező elváltozások.
lép
A lép működése alapján egyrészt a nyirokszervekhez, másrészt a vérkeringési szervekhez tartozik. Kávébab alakú, sötétvörös szerv. A hasüregben bal oldalt, a gyomor mögött, a bordaívtől védetten helyezkedik el. Normál esetben nem tapintható, de kóros körülmények között megnagyobbodik és megkeményedik. A lépet a hashártya borítja. A tokkal körülvett szerv belül kötőszöveti alapállományba ágyazott nyirokszövetekből, nyiroktüszőkből álló fehér pulpából és vérrel, elsősorban vörösvértestekkel kitöltött vörös pulpából épül fel. Az elöregedett vörösvértestek a vörös pulpában bomlanak le. A lép fehér pulpája - mint nyirokszerv - részt vesz a limfociták képzésében. A lép fontos funkciói ellenére sem létfontosságú szerv. Indokolt esetben műtétileg eltávolítható. Működését a többi nyirokszerv és a reticuloendothelialis rendszer veszi át.
lepra
Bélpoklosság. Egyike a legrégebb óta ismert fertőzőbetegségeknek. A középkorban Európában, így Magyarországon is honos volt. Kórokozója a tuberkulózisbaktériummal rokon lepra baktérium, amely eléggé ellenálló. Lappangási ideje elég hosszú, általában 2-3 év, de egy-két évtized is lehet. A fertőzés forrása kizárólag a beteg ember. A betegség megeredéséhez szorosabb érintkezés, tartós együttlét szükséges. Cseppfertőzés útján, esetleg bőrsérüléseken át, ritkábban tárgyak és rovarok közvetítésével is terjed. Két megjelenési formája ismert: bőrlepra esetén a bőrben csomók képződnek, az arc durva redős lesz. Ideglepra alkalmával az idegvégkészülékek és rostok pusztulása miatt a végtagok elhalása, fájdalommentes lehullása következik be. Ma a lepra antibiotikumokkal gyógyítható.
levegő
Az ember percenként 16-szor átlag 0,5-0,5 l levegőt lélegzik be, ami óránként 480 l, naponként 12 köbméternek felel meg. A belélegzett levegő 21 % oxigént, 78 % nitrogént és 0,03 % széndioxidot tartalmaz. A többi vízgőz és elenyésző mennyiségű egyéb gáz.
listeriosis
Baktérium által okozott megbetegedés, mely rágcsálókról vagy szárnyasokról terjed emberre. Ha terhes asszony fertőződik, önmaga csak enyhe tünetben szenved, de méhlepényen átterjedő fertőzés a magzatban súlyos károsodást okoz. Korai terhességnél elvetélés következhet be. Tünetei influenzaszerűek.
loiasis
A loiasis krónikus filariás betegség, melyet a Loa loa fertőzés okoz. A fertőzés emberekben és majmokban fordul elő Nyugat-Afrika eső- és mocsárerdeiben. A fertőzés közvetítői és köztigazdái a Chrysops fajok nőstényei. E legyek nappal kb. 10 és 16 óra között csípnek, a microfiliakat tartalmazó vér szívásakor fertőződnek. A legyek ismételt táplálkozásuk során új gazdaszervezeteket fertőzhetnek. Bár a fertőzés gyakran tünetmentes, úgynevezett Calabar-ödémát okozhat, vagy a férgek átmenetileg a bőr illetve a kötőhártya alatt jelenhetnek meg. A panaszok és tünetek lényege az ivarérett férgekre adott allergiás reakció. Láz, viszketés és csalánkiütés, illetve féloldali végtagödéma alakulhat ki. A Calabar - ödéma 3-10 cm átmérőjű, az ujjbenyomatot nem tartó bőr alatti ödémás reakció, mely nem kivörösödött, de olykor kissé fájdalmas. A duzzanat 2-3 nap alatt néhány cm-t vándorolhat, vagy elmúlásáig egyhelyben maradhat. Ha a duzzanat az izület környékén jelenik meg, akkor a beteg átmenetileg munkaképtelenné válhat. A féreg átvándorlása a szemen tünetmentes lehet, vagy fájdalommal, heves kötőhártyagyulladással és szemhéj vizenyősséggel járhat. A kifejlett féreg elhalásakor kicsiny csomó vagy helyi steri tályog jöhet létre.
Lyme-kór
A Lyme kór nevét a Connecticut állam Old Lyme városáról kapta. Kullancsok csípésével terjed, okozója a spirochaeták közé tartozó Borrelia burgdorferi. A kullancsok életszakaszuk mindegyikében egyszer táplálkoznak. A kullancslárvák a nyár végén, a nymphak a következő tavasszal és kora nyáron, a felnőtt kullancsok pedig ősszel táplálkoznak. A nymphák és a lárvák fő köztigazdája az USA-ban a fehérlábú egér (Európában a feketecsíkos egér). Ez az állat tolerálja a fertőzést. A felnőtt kullancsok gazdaállatként előnyben részesítik a fehérfarkú szarvast. A legtöbb fertőzés nyáron történik, amikor a kullancsnymphák aktívak. A betegség hidegebb hónapokban - amikor a felnőtt kullancsok aktívak - ritkábban fordulnak elő. Ez részben a felnőtt kullancs nagy méretének köszönhető, melyet az ember könnyebben észrevesz és eltávolít, mielőtt a betegség átvitele megtörténne. A kullancs azonban bármelyik életszakaszában átviheti a betegséget. A Lyme-kór jellegzetes klinikai leírása 3 stádiumra osztja a betegséget: I. stádium: influenzaszerű tünetek és jellegzetes bőrkiütés. II. stádium: hetekkel vagy hónapokkal később az arcideg bénulása vagy agyhártyagyulladás. III. stádium: hónapokkal-évekkel később az izületi gyulladás.
lymphaticus filaria
Fonálférgekhez tartozó filaria faj által okozott betegség. Földünk mindkét féltekéjén elterjedt a trópusi, szubtrópusi területeken, valamint a csendes - óceáni szigeteken. Szúnyogok terjesztik. A szúnyogok a vérszíváskor szervezetükbe kerülő microfilariákkal fertőződnek, későbbi táplálkozásaik alkalmával újabb fogékony szervezetbe juttathatják a kórokozót. Az emberben hónapok alatt fejlődnek ki az ivarérett férgek. A felületes és mély nyirokcsomókban, illetve nyirokerekben vagy ezek környékén élősködnek. Elevenszüléssel nagyszámú microfilariát juttatnak a keringésbe, ezek a fertőzés bekövetkezte után 6-12 hónappal jelennek meg a vérben. Számos fertőzés tünetmentes marad. A korai szakban rendszertelen időközönként több napig tartó lázas periódusok jelentkeznek. Ezeket a nyirokcsomók és nyirokutak gyulladása kísérheti. A kórkép következő szakaszában a normális nyirokelvezetés akadályozottságának következtében elzáródásos jelenségek lépnek fel. A húgyutakba domborodó nyirokerek megrepedése következtében tejszerű vizelet jelenhet meg.
magas vérnyomás
Olyan kóros állapot, amelyben a nagyvérkörben uralkodó verőeres nyomás értékei nagyobbak, mint amennyi az adott egyén korának megfelel. Keletkezésében az idegrendszernek van nagy szerepe. Elsősorban zaklatott, állandó idegfeszültséggel járó életmódot folytató egyének betegsége. Kezdetben a vérnyomás csak ingadozik, izgalom, fizikai megterhelés hatására magasra emelkedik, majd lecsökken. Később azonban ezek állandósulnak. Gyakori fejfájás, ingerlékenység, idegesség, enyhe szédülés jelentkezhet. Ha hosszabb ideig fennáll, megterheli a szivet is. A szív megnagyobbodik, üregei kitágulnak. A magas vérnyomás hatására az erek elmeszesednek, könnyen megrepednek. Kórosan magas vérnyomás különböző betegségek tünete lehet, ilyenkor azonban a betegség más tünetei is tapasztalhatók, ilyen betegségek például a vesegyulladás, belső elválasztású mirigyek kóros működése.
mágneses tér
A mágneses tér az elektromos és mágneses mezők által létrehozott, a tér teljességét betöltő hatásmező, mely elektromos töltéssel rendelkező részecskék mozgásából származik.
magzat
Az ember ivadéka a méhen belüli fejlődés idején.
maitotoxin
A ciguatera lehet a halak okozta mérgezések egyik oka. A szubtrópusi, trópusi vizek környékén fordul elő. Az első ilyen mérgezést még az ősi egyiptomi kultúrákban írták le, napjainkban a Csendes és Indiai óceánban, a karibi térségben ismert. Azok az emberek betegedhetnek meg, akik a korallszirtek között élő halakat fogyasztják. Maguk a halak tartalmazzák az igen hatékony méreganyagokat, pontosabban a ciguatoxint és a maitotoxin. Ezen mérgek eredetileg a korallszirteken élő algákból származnak, melyek a halak táplálékát képezik. A növényevő halak elfogyasztják az algákat (és mérgeiket), melyek aztán a táplálkozási láncon felfelé haladva, a húsevő halakon keresztül végül eljutnak az emberhez. A méreganyag koncentrációja a halakban az elfogyasztott algamennyiségnek megfelelően folyamatosan emelkedik, s ez okozhatja az emberi szervezet mérgezéses tüneteit.
máj
A hasüreg jobb felső részében, a rekeszizom kupolája alatt helyezkedik el. Felszíne sima, barnásvörös. A máj mikroszkópos szerkezete lebenykékből épül fel. A lebenykék az epét termelik. A máj a legsokoldalúbb működésű szerv. Fő funkciói: epeképzés, vérfesték átalakítása epefestékké, epefesték lebontása, epesavképzés, vérplazma-fehérjék képzése, méregtelenítés, szénhidrát anyagcsere és tárolás, aminosavak, húgysav, acetontestek képzése, zsírsavak, aminosavak lebontása, karbamidképzés, A vitamin képzése karotinból, vérképzés.
májgyulladás
Hepatitisz. A máj minden gyulladásos folyamatát e névvel illetik, bár újabban e meghatározás a vírusok által okozott májgyulladásra vonatkozik. Kialakulása több tényezőtől függ. Csatlakozhat bármilyen gennyes gyulladáshoz, így az epeutak fertőzése ráterjedhet a májra, vagy a hasüregben levő bármilyen gennyes folyamat gyulladást kelthet.
malária
Mocsárláz, váltóláz. A betegség nevét az olasz "rossz levegő"-ről kapta, mert főleg mocsaras, rossz levegőjű területeken jelentkezett. Ma tudjuk, hogy azért, mert terjesztőjének, a szúnyognak elszaporodásához mocsárra, álló vízre van szüksége. Kórokozója a plazmódium, amelynek bizonyos törzsei az emberi, mások az állati maláriát okozzák. Az emberi maláriát több plazmódiumfaj idézi elő. 1. Plasmodium vivax a jobb indulatú, harmadnapos lázat. 2. Plasmodium malariae a negyednapos lázat. 3. Plasmodium falciparum a rosszindulatú, trópusi harmadnapos lázat. 4. Plasmodium ovale, amely ritkábban fordul elő, szintén harmadnapos lázat okoz. Előfordulhat néha kettős fertőződés. A plazmódiumot a maláriás beteg véréből kizárólag az Anopheles szúnyog közvetíti az egészséges emberre. A maláriaplazmódiumot a szúnyog nyálával oltja be a szervezetbe. A malária lappangási ideje változó. Harmadnapos láz esetén kb. 14 nap. A beoltott plazmódium a vörösvértestekbe furakodik és azokban jellegzetes alakot vesz fel. A vörösvértestekben fokozatosan fejlődve, 48 vagy 72 óránként egyszerre érve be, szétrobbantják a vörösvértesteket, kirajzanak és újabb vértestekbe furakodnak. Az egy időben történő szétesésre a beteg hidegrázással és lázrohammal reagál. Pár óra múlva erős izzadás közben a beteg láza leesik és a következő rohamig jobban érzi magát. 2-3 hónap múlva a rohamok szabálytalanná válnak, a folyamat krónikus lesz.
Mazzotti-teszt
Egyik jellemző fonalféreg fertőzés az Onchocerciasis, melynek bőr- és szemtünetei fordulnak elő leggyakrabban. Ugyancsak megerősítheti a betegséget az igen magas eozinofil sejtszám (a fehérvérsejtek egyik fajtája), a magas IgE szint (immunglobulin), és nagy segítséget jelent a diagnózis felállításában a laboratóriumi szerológiai vizsgálat, és a Mazzotti teszt.
meditáció
Elmélyült gondolkodás, filozófiai vagy vallásos felismerések eszköze.
medúzák
A csalánozók törzsébe tartozó állatkák, szervezetük 97%-a víz, emiatt kocsonyásak, és képesek lebegni a vízben. A medúzák testén kis tokok, a csalánsejtek találhatóak, melyek érintésre kipattannak, és apró szigonyszerű fullánkokkal szúrják meg áldozatukat. A méreganyag kisebb állatok halálát jelentheti.
mefloquin
Malária kezelésére használt egyik legmodernebb gyógyszer. Közel-Kelet, Korea és Közép-Amerika területén fertőznek a chloroquin érzékeny plazmódiumok. Indiában már chloroquinnal szemben ellenálló törzsek vannak, tehát más gyógyszert (például proguanil) kell szednie, végül Afrikában, Dél-kelet Ázsiában, Dél-Amerikában élnek a legvadabb, úgynevezett “multidrug rezisztens” plazmódiumok, ahol a legmodernebb gyógyszerek mefloquin, Lariam is csak viszonylagos biztonságot jelentenek.
melanoma
A bőrbetegségek által okozott halálesetek fő oka a malignus melanoma. Lehet lapos vagy kiemelkedő, minden pigmentált bőrelváltozás esetén gondolni kell lehetőségére. Szélei szabálytalanok.
melatonin
A tobozmirigyben termelődik a melatonin nevű hormon. A szervezet melatonin szintje normálisan megemelkedik, amikor odakinn besötétedik, s ez teszi az embereket álmosabbá.
mellékhatás
Gyógyszerek alkalmazása során fellépő kísérő tünetek, melyek lehetnek kedvezőek és kellemetlenek is.
mellkasi röntgenvizsgálat
A mellkasröntgen a légzőszervi megbetegedések diagnosztikájának a legfontosabb eszköze.
mélyvénás trombózis
Az alsó végtag és a medence vénáinak elzáródása. Jellegtelen panaszokkal kezdődik, a lábikra húzó, ritkán görcsös fájdalma, indokolatlan fáradtságérzés, esetleg cyanosis, vizenyő megjelenése. Feszes, fényes bőr, a bőr meleg, a felületes vénák duzzadtak és tömöttebb tapintatú a végtag.
meningitises öv
Azok az országok, ahol a legnagyobb számban és leggyakrabban fordul elő agyhártyagyulladás.
meningococcus agyhártyagyulladás
A meningococcus-meningitist a Neisseria meningitidis A, B,C,Y, W-135 és egyéb csoportjai okozzák. A betegség cseppfertőzéssel terjed. Tünetei: magas láz, hidegrázás, fejfájás, hát-, has- és végtagfájdalom, valamint émelygés és hányás észlelhető. Súlyos esetekben gyorsan fokozódó zavartság, delirium, görcsrohamok, kóma és sokk lép fel. A legtöbb esetben kiütések is láthatók.
meningococcus baktérium
Az agyhártyagyulladás kialakulásáért felelős baktérium.
meningococcus meningitis
A meningococcus-meningitist a Neisseria meningitidis A, B,C,Y, W-135 és egyéb csoportjai okozzák. A betegség cseppfertőzéssel terjed. Tünetei: magas láz, hidegrázás, fejfájás, hát-, has- és végtagfájdalom, valamint émelygés és hányás észlelhető. Súlyos esetekben gyorsan fokozódó zavartság, delirium, görcsrohamok, kóma és sokk lép fel. A legtöbb esetben kiütések is láthatók.
méreganyag
Az az anyag, amely aránylag kis mennyiségben az egészséges szervezetbe hatolva kémiai, fizikai vagy fizikokémiai hatásával a szervezet életfolyamatait múlóan, tartósan vagy véglegesen megzavarja. .
mérges kígyó
A kígyóknak három nagy családja hordoz az ember számára veszélyes mérgeket. A viperák, a kobrák és a csörgőkígyók tartoznak e veszélyes csoportba. A kígyók szájának felső állcsontjából hajlik ki két nagy méregfoguk, melyhez a szem alatt, mellett lévő méregmirigyből vezetődik a hatásos méreganyag.
mikrobák
Mikroorganizmusok. Szabad szemmel nem látható, általában egysejtű vagy csak kisebb sejthalmazokba tömörült, de szövetekké még nem differnciálódott lények. Mikrobának tartjuk a még önálló anyagcserével nem rendelkező, sejtszintig nem fejlődött vírusokat is, amelyek az élő és élettelen világ határán állnak. Több közülük a sejtekben parazita módon szaporodik, sejten kívűl kikristályosítható.
mikrofilamentum
Egyik jellemző fonalféreg fertőzés az Onchocerciasis, melynek bőr- és szemtünetei fordulnak elő leggyakrabban. A bőr- és szemtünetek meglehetősen ijesztőek lehetnek: a bőrben csomók alakulnak ki, melyekben mikrofilamentumok, apró férgek tekeregnek, vagy úgy néznek ki, mint a gyulladt visszerek
mikrofiláriák
A filaris, azaz a fonálféret egyik kezdetleges fejlődési formája.
mikroklíma
Egy adott, kisebb földrajzi területre speciálisan jellemző éghajlati viszonyok.
mikroorganizmus
Szabad szemmel nem látható, általában egysejtű vagy csak kisebb sejthalmazokba tömörült, de szövetekké még nem differnciálódott lények. Mikrobának tartjuk a még önálló anyagcserével nem rendelkező, sejtszintig nem fejlődött vírusokat is, amelyek az élő és élettelen világ határán állnak. Több közülük a sejtekben parazita módon szaporodik, sejten kívűl kikristályosítható.
módosult tudatállapotok
moszkitó
A szúnyog spanyol neve, melyet az angol nyelv is átvett. Az angol irodalomból került át hozzánk. Hétköznapi szóhasználatban, ha moszkítóról beszélünk, általában a trópusokon előforduló szúnyogfélékre gondolunk. A moszkítók mind rövidröptűek, de szélviharral, gyors közlekedési eszközökkel messze eljuthatnak és így az általuk terjesztett trópusi fertőző betegségek távoli országokban is, bár szórványosan, előfordulhatnak.
mozgásigény
Kisgyermekek számára szükséges mozgásmennyiség.
mucoviscidosis
A nyák-, nyál- és verejték-mirigyek recesszíven öröklődő, veleszületett működési zavara a hámsejtek enzimrendszerének defektusa miatt. Következmény: a váladék sűrű, nehezen ürülő. A pangás miatt a kivezető járatok hólyagszerűen kitágulnak, a hám pusztul, helyette kötőszövet szaporodik fel.
mull-lap
84 % gyapot és 16 % viszkóza szálból készül, a géznél sűrűbb szövésű kötözőanyag.
mull-pólya
Sebek kötözésére alkalmas gyapot és viszkóz szálból készült sűrűbb szövésű kötözőanyag.
multivitamin
A multivitamin név azt jelzi, hogy a készítmény nem csak egy összetevőből áll, hanem valamennyi, a szervezet számára nélkülözhetetlen vitamint tartalmazza.
napégés
A napégés tulajdonképpen a bőr gyulladása, mely a tartós, erős UV (ultraibolya) sugárzás kapcsán jöhet létre. Az UV sugárzás forrása lehet maga a Nap, de azon kívül akár munkahelyi speciális fényforrások (ívfény) vagy kvarclámpák. Ne feledjük: a napégés elmúlhat 3-4 napon belül, de a bőr mélyebb rétegeit érintő káros hatások nem! Tünetek, jelek: vörös, fájdalmas, néha hólyagos bőr, láz, hányinger, hányás, akár még delírium is, a bőrlebarnulása, lehámlása .
napsugárzás
A napsugárzás összetett, különböző hullámhosszúságú sugárzásokból összeálló, élethez elengedhetetlen energiaforrás.
napszúrás
A fejet vagy a nyakat ért közvetlen napsugárzás hatására keletkezik. Rendszerint fejfájás, hányinger, hányás, szédülés, hőmérsékletemelkedés hívja fel rá a figyelmet. A tünteket az agy felmelegedése váltja ki. Éppen ezért a tünetek jelentkezésekor el kell távolítani a beteget a közvetlen napfényről. Fejére jeges tömlőt vagy hidegvizes ruhát kell helyezni. Helyes megelőzéssel, a fej befedésével a napszúrás könnyen elkerülhető.
nátha
Az orrnyálkahártya és a garat vírusos eredetű gyulladása. A leggyakoribb heveny fertőző betegség. A nátha kezdetén feszítő jellegű fájdalom jelentkezik a homlok és az orr táján, majd ismételt tüsszentések után megindul a kezdetben híg és nagy mennyiségű váladékozás az orrból. A váladék sűrűbbé, majd 24-48 óra múlva gennyessé válik. Rendszerint láztalanul zajlik le és 4-5 nap alatt gyógyul.
neisseria meningitidis baktérium
A meningococcus - meningitis kórokozója.
nematocysták
A csalánozók különösen fejlett szúróegysége a nematocysta, amellyel képesek átjutni az emberi bőrön. A nematocysták különösen nagy számban találhatók meg az állatok csápjain, egy-egy csápon akár több ezer nematocysta várakozik arra, hogy az emberi bőrön áthatolva fájdalmas csípéseket okozzon.
Nemzetközi Oltási Központ
Magyarországon a sárgaláz és különböző speciális védő oltásokat kiadó és a nemzetközi oltási bizonyítványok kiállítását végző Nemzetközi Oltóközpont, amely az Országos Epidemiológiai Központ égisze alatt működik.
Neomagnol
Hámosító hatású kenőcs. Hasnyálmirigykivonatot tartalmaz, amely sérült bőrfelület megemésztésével fejti ki hatását.
nephritis
Kialakulhat egyidejűleg mindkét vesében vagy csak az egyikben. A nephritis lehet baktériumok közvetlen megtelepedésének eredménye. A féloldali megbetegedések okai helyiek, a kórokozók csak az egyik vesét betegítik meg. Szepszishez csatlakozóan, továbbá szívbelhártya gyulladásban mindkét vesében tályogok képződhetnek. A kétoldali nephritis leggyakoribb esete a heveny diffúz glomerulonefritisz úgynevezett második betegségként jelentkezik. A betegek nagy része a nephritist megelőzően 1-6 héttel valamilyen megbetegedést szenvedett el (mandulagyulladás, skarlát stb.). Ilyenkor a nephritist allergiás eredetűnek tartják, részben a két betegség között eltelő lappangási idő miatt, részben azért, mert bakteriális hatásra a kialakuló szöveti elváltozások nem vezethetők vissza. A megbetegedett egyén sápadt, étvágytalan, a vizelet mennyisége csökken, vizenyő jelentkezik, legkorábban a szemhéjakon és a szem körül. A vérnyomás emelkedik. Tompa vesetáji fájdalom kísérheti a betegséget, heves fájdalmak ellene szólnak. A heveny nephritis lefolyása gyors. A heveny nephritis idült nephritisbe mehet át. Az idült nephritis tovahaladó megbetegedés, melyhez a vesepusztulás mértékétől és tovahaladás tempójától függően húgyvérűség, magasvérnyomásbetegség, szívelégtelenség vagy agyvérzés csatlakozhat.
nikotin
A dohányban levő alkaloid neve. Színtelen, vagy halványsárga méreg. A növénytermesztésnél rovarölő szerként, a gyógyászatban serkentőszerként alkalmazzák.
nitrogén
Vegyjele N. A légköri levegő 78 %-át képező, az emberi szervezet számára indifferens gáz. Az élő szervezetben a fehérjék fontos építőköve, ennek ellenére a magasabb rendő élőlények közvetlenül nem hasznosítják, mivel fehérjéket atomokból szintetizálni nem képesek, csak aminosavakból.
Normolyth
Az orális rehidráló folyadék (ORF) receptje a következő. Forraljunk fel, majd hűtsünk vissza egy liter vizet. Keverjünk bele 1/2 teáskanál (2,5g) sót, 1/2 teáskanál (2,5g) szódabikarbónát, és két teáskanál (10g) mézet vagy cukrot. Miután feloldottuk ezeket, kiegészíthetjük a keveréket 1 dl narancslével is. Biztosan nem a legízletesebb ital, de összetevőit nézve hasznos a hasmenés által elvesztett ásványi anyagok pótlása miatt. A házilagos készítés kétségkívül hasznos lehet, ha gyári, ellenőrzött összetevőkkel rendelkező készítmény nem áll rendelkezésre, de előfordulhat, hogy az összetevők bizonyos helyzetekben nem hozzáférhetőek. Egyszerűbb, higiénikusabb a gyári csomagok használata. A WHO/UNICEF által ajánlott oldatban az összetevők aránya más, és a káliumpótlásról sem feledkeznek meg . Hazai gyógyszertárakban is beszerezhető a Normolyth nevű készítmény, melynek egyadagos, higiénés csomagolása előnyökkel jár
Norwalk-vírus
A Norwalk ágens és Norwalk ágens-szerű kórokozók a közösségekben, intézményekben kialakult hasmenések kb. 40 %-áért felelősek, terjedésük általában faceo-oralis, de cseppfertőzés útján is lehetséges. Hányinger és hányás különösen Norwalk ágens esetén gyakori. A kezelése tüneti.
nyálelválasztás
A nyálelválasztás létrehozható a megfelelő secretoros idegek ingerlése útján. Fiziológiás körülmények között a nyálelválasztás reflexfolyamat eredménye. A táplálék a szájba kerülve ingerli a szájüregben lévő receptorokat, melyeknek ingerülete eljut a nyálközpontokba. Ezen feltétlen reflex mellett a nyálelválasztásban nagy szerepük van a mesterséges és természetes feltételes reflexeknek. A táplálkozással kapcsolatos látási, hallási benyomások, sőt emlékképek is nyálelválasztásra vezetnek.
nyálkahártya
Az egyes szervek belső felszínét borító hámtakaró. Szerkezetét mindenkor a szerv működésének sajátossága szabja meg.
nyirokcsomó
Nyiroksejtek tömegeit tartalmazó szervek, amelyeken a nyirok átszűrődik. Nyiroksejtek képződése és érése zajlik bennük, részt vesznek az immunrendszer működésében.
nyirokrendszer
A vérkeringés mellett a nyirokrendszer feladata, hogy a szövetközökből a testnedveket és az azokban oldott anyagokat a visszerekhez hasonlóan a szívhez szállítsa. A nyirokrendszer lényegében minden szervben, szövetben kicsiny nyirokkapillárisokkal kezdődik. Ezek a kis kapillárisok egy-egy szervrészletből indulnak ki, majd egymással összefolyva nagyobb nyirokerekké szedődnek össze.
nyirokutak
A nyiroksejtek állomáshelyei a szervezetben mindenütt megtalálhatók nyirokcsomók formájában. Tapinthatók babnyi nagyságú, puha nyirokcsomók a bőr alatt (az állkapocs szöglete alatt, a hónaljban, a fejbiccentő izom mentén, a lágyékhajlatban, stb.), de belső szerveink környékén is megtalálhatók ugyanúgy, mint a garatban, ahol a kívülről levegővel és a táplálékkal bekerülő kórokozókkal veszik fel a küzdelmet. Ennek jele, hogy ilyenkor a nyirokcsomók megduzzadnak, mivel bennük felszaporodnak a "támadásra" induló nyiroksejtek. A duzzadt nyirokcsomókat mindig a fertőzés kapujához legközelebb találhatjuk meg. A nyirokcsomókat a nyirokerek gazdag hálózata köti össze egymással. Ezek behálózzák az egész szervezetet, majd egy nagy fő nyirokértörzsbe gyűlnek össze. A szív közelében ez a nagy nyirokér beleömlik a vérérhálózatba. A vérerekből aztán a nyiroksejtek kilépnek a szövetek közé "ellenőrző" őrjáratra. Majd visszatérve a nyirokcsomókba, nyirokerekbe, jelzik az esetleges fertőzést, végül kis pihenés után tovább haladnak a nyirokutakon. Ennek a körfolyamatnak segítségével a szervezet minden pontján értesülhetnek védelmi rendszer elemei a fertőzésről, és több sejt tárolhatja memóriájába az ellenséges behatolók azonosítójelét.
nyomókötés
Szoros mull- vagy rugalmas pólya kötés helyi vérzéscsillapításra.
oltási rend
A magyarországi oltási rend szabályozza az egyes életkorhoz kötött, kötelező védőoltások listáját, melyeket már gyermekkorában megkap mindenki, illetve azokat az ajánlott védőoltásokat, amelyek nevükből adódóan nem kötelezőek, de bizonyos betegségek megelőzésének érdekében javallottak.
Onchocerciasis
Az onchocerciasis az Onchocerca volvulus által okozott krónikus filariás betegség. Fő tünetei a kifejlett férgeket tartalmazó bőralatti csomók és az elhalt vagy elhalóban lévő microfilriak miatt kialakuló bőr- és szemelváltozások. A fertőzés legyakrabban Nyugat Afrikában, de számos trópusi afrikai területen is előfordul. Az egyetlen fontos gazdaszervezet az ember. A fertőzés vektorai és köztigazdái a simulium legyek, melyek nappali vérszívók és folyókban, valamint gyors folyású patakokban költenek. A kifejlett férgek, melyek éveken át élhetnek, típusos esetben fájdalmatlan, szabadon mozgatható bőralatti csomókban találhatók. A nőstény férgek megkezdik a mozgó microfilariák kibocsátását a bőrbe, a bőr alatti szövetekbe, a nyirokerekbe és a szembe. A nyirokcsomók az egész testen jelentősen megduzzadnak, a bőr petyhüdtté válik. A szemben lévő kórokozók látáskárosodáshoz és vaksághoz vezethetnek.
orális rehidráló folyadék (ORF)
A szervezetből kiürült ásványi anyagok, sók illetve folyadék utólagos pótlására szolgáló készítmény, mely házilag is elkészíthető víz, só, szódabikarbónát, és cukor megfelelő arányú összekeverésével, de erre a célra kaphatók előre gyártott gyógyszertári készítmények is, mint például a Normolyth.
ország
Olyan összefüggő területi, nyelvi és kulturális közösség, amelynek önálló (szuverén), állami státuszú hatalomként való megalakulását és/vagy létezését a többi ország elismeri és nem vonja kétségbe. A Föld országainak rendszerint politikai és/vagy természeti határaik vannak, és önálló történelemmel, etnikummal, nyelvvel, vezetőkkel, intézményekkel, zászlóval, himnusszal és számos egyéb sajátossággal rendelkeznek.
oxigén
Oxygenium, nem fémes elem, amely vegyületeiben mindig mint két vegyértékű negatív gyök szerepel; kémiai jele O, atomsúlya 15. 96. valamennyi eddig ismert elemi test között a legnagyobb mennyiségben található és a legelterjedtebb; előfordul szabad állapotban a levegőben, amelynek kerek számban 1/6 részét teszi; ezenkívül alkotó része a víznek, amelyben 88. 8% O. van, számos ásványnak, kőzetnek, továbbá az állati és a növényi organizmusnak.
oxigénmaszk
A szervezet oxigénnel történő ellátását, legtöbb esetben ionizált, palackozott oxigén segítségével, segítő életmentő készülék.
oxigénpalack
Magas nyomású, ionizált oxigén tárolására szolgáló aluminiumból készült újrtatölthető palack.
oxigénnyomás
A levegő oxigéntartalmának, oxigénnel való telítettségének mértéke.
ödéma
Vizenyő. A szövetközti folyadék kóros felszaporodása. A vizenyős területek megduzzadnak, halványak, vérszegények. Jól felismerhető a bőr alatti vizenyőképződés: a bőr duzzadt, halvány és a csontok feletti területen megnyomva az ujjbenyomatot megtartja, minthogy a szövetközti folyadék visszaáramlása a benymott területre lassú. Még látható jeleket megelőzően vizenyőképződés utal a testsúly indokolatlan, napról napra történő emelkedése. A vizenyő lehet általános, az egész szervezetre kiterjedő vagy helyi jelenség. Képződése több okra vezethető vissza: szívbetegeknél az elégtelen szívműködés miatt a visszeres vérnyomás emelkedik, ez megakadályozza a szövetnedvek erekbe való visszaáramlását. Másik oka a vérfehérjék mennyiségének csökkenése, valamint a kiserek károsodása, fokozott áteresztőképessége miatt is felszaporodhat a szövetközti folyadék.
pacemaker
Magában a szívben keletkező inger, amely a szívizmot összehúzódásra bírja. Az inger képződésének helyét ingerképző helynek nevezzük. Normális körülmények között az inger az elsőrendű ingerképző helyen keletkezik. Ez a jobb pitvarban van, az úgynevezett szinuszban, ezért szinuszcsomónak is nevezik. A szinuszcsomó tehát a normális ütemszabályozó. Kóros körülmények között a szinuszcsomó elpusztulhat. Ennek pótlására olyan készüléket szerkesztettek, amely a szív normális ingerének megfelelő szaporaságú és erősségű elektromos ingert képez. A szerkezetet elem tartja működésben.
pápaszemes kígyó
A kobrák családjába tartozó Pápaszemes kígyó Pakisztán, India, Sri Lanka, Nepál és Banglades területén honos. Általában 170 és 225 cm közötti hosszúságú, rendkívül erős méreggel rendelkező fajta, mely nevét a fején található mintáról kapta, ami erősen emlékeztet egy szemüvegre.
paracetamol
Fájdalomcsillapító hatású gyógyszer.
paraesthesia
A legtöbb és legdifferenciáltabb érzéssel az ember rendelkezik. A különböző érzetek külvilági ingerek hatására keletkeznek. Amikor a külvilági ingerekkel szemben fokozott érzékenység mutatkozik, hiperesztéziáról, amikor csökkent az érzékenység, hipesztéziáról beszélnek. A teljes érzéketlenség az anesztézia. Azt az érzetet, amelynek nincs megfelelő ingere, paresztéziának nevezik.
parazita
Élősködő. Olyan élőlény, amely gazdaszervezet nélkül képtelen létezni. A szimbiótáktól az különbözteti meg, hogy ez a viszony csak az egyik félnek (a parazitának) „hasznos”, egyoldalú a függőség. A parazita sokszor veszélyt jelent a gazdára nézve.
passzív immunizálás
Ha kész ellenanyagot viszünk a szervezetbe, passzív immunizálásról beszélünk. Ebben az esetben az ellenanyagot egy másik szervezet termelte és azt annak vérsavójával juttatjuk a védeni kívánt szervezetbe.
Paul Bert
Fiziológiával foglalkozó 19. századi francia polihisztor. 1833 és 1866 között élt, számos tudományággal foglalkozott, mérnökként, jogászként és orvosként dolgozott, illetve aktívan részt vett a francia politikai életben. Legjelentősebb eredményeit fiziológiában érte el, és elsőként írta le a búvároknál és víz alatt építkezéseken dolgozó munkásokat érintő keszon betegség tüneteit és kialakulásának okait.
penicillin
Antibiotikum, melyet penészgombafaj termel. Fertőző betegségek kórokozójának szaporodását gátolják vele.
perceptuális hallucinációk
Észleléssel kapcsolatos képzelgések.
perforáció
Valamely üreges szerv kilyukadása, átfúródása. A gyakorlatban leginkább a gyomor-bél csatornán fordul elő. Oka legtöbbször sérülés, gyomorfekély és féregnyúlvány gyulladás. A perforáció irányulhat a szabad hasüregbe vagy előzetesen keletkezett összenövésekkel fedett területbe. Ritkábban létrejöhet két üreges szerv között is. Utóbbi esetben belső sipolynak nevezik.
pestis
Elsősorban vadon élő rágcsálók, főleg a patkány fertőző megbetegedése, de az embert is veszélyeztető súlyos fertőző betegség, melyet az igénytelen, közepesen ellenálló pestis baktérium okoz. Gyakoribb a bubópestis, amelyben a kórokozó a bolha csípésekor, annak nyálával kerül a szervezetbe. A bejutott kórokozókat a tájéki nyirokcsomók szűrik ki. A nyirokcsomó a baktérium hatására elgennyed, esetleg bevérzik és tályogosan kifakad (bubó). Ennek a formának 3-8 nap a lappangási ideje. Ha a fertőzés a vérárammal a tüdőbe kerül, ott másodlagosan véres tüdőgyulladást, tüdőpestist okozhat. Az ilyenkor kiürített, véres-gennyes köpet baktériumtartalma már bolha közvetítése nélkül is okozhat cseppfertőzés útján másokon elsődleges tüdőpestist.
photokeratitis
Hóvakság. Az ultraibolya sugarakban gazdag fény hatására a nem védett szemen fokozott kötőhártya vérbőség és mikroszkopikus kicsinységű, pontszerű, felszínes szaruhártya - sérülés, amely a sugárhatás után néhány órával igen erős fájdalmat, kínzó szemhéjgörcsöt okoz.
Piaget
1896-1980, Jean, svájci pszichológus és ismeretelmélet-teoretikus. Főbb kutatásai a genetikus episztemológiára ill. a kognitív fejlődésre irányultak.
plazmódium
Az emberi malária kialakulásáért felelős kórokozó.
pneumococcus
Gyertyaláng alakú, mindig párosan elhelyezkedő mikroorganizmus, melyet nyálkás tok vesz körül. Lebenyes tüdőgyulladást, ritkábban torokgyulladást, középfülgyulladást, agyhártya- és hashártyagyulladást okoz. Ezekre a területekre mindig a véráram szállítja el a torokból, ahol gyakran ki lehet mutatni anélkül, hogy valamilyen tünetet okozna. A tüdőgyulladás kiváltásában a kórokozót más tényezők is segítik. A szabadban könnyen elpusztuló, antibiotikumokra érzékeny kórokozó.
pneumothoraxos
A tüdőt borító és a mellkasfal belső felszínét bélelő mellhártyalemezek egymáshoz fekszenek. Ha e két lemez közé levegő kerül, akkor a tüdő rugalmasságánál fogva eltolódik a mellkasfaltól. Ha sok levegő kerül be, a tüdő teljesen összeesik, és a tüdő-hilus környékén összenyomódik. Levegő juthat a mellkasba a tüdő és a mellkasfal sérülése, gyulladása, tuberkulózisa, tágulata esetén. Kis mennyiségű levegő nem okoz különösebb panaszt. Ha nagyobb mennyiségű levegő kerül be, szúrást, feszülést érez a beteg, míg nagy mennyiségű levegő hirtelen beáramlása azonnali halált is okozhat.
pók, skorpió
4 pár járólábú, két részre tagolódott testű, kemény külső vázú, csáprágóval rendelkező ízeltlábúak.
pókméreg
Egyes pókfajták kifejezetten veszélyes méreganyagokat termelnek, melyek akár halálosak is lehetnek. Csípésük után a szervezet allergiás reakcióval válaszol a méreganyag bekerülésére, majd akár légzésleállás is bekövetkezhet.
polikarbonát
A polikarbonát (PC) általában víztiszta, jó optikai tulajdonságokkal, hő- és ütésállóképességgel rendelkező, hőre lágyuló műanyag.
polivalens szérum
Amennyiben a kígyófaj pontos meghatározása nehézségekbe ütközik (a beteg eszméletlen, nem kontaktusképes, nyelvi nehézségek adódnak, vagy egyátalán nem is látták a kígyót), akkor úgynevezett polivalens szérumot adnak a betegnek, mely többfajta kígyó méreganyaga elleni szérumot tartalmaz.
poszthipnotikus amnézia
Hipnózis után fellépő emlékezetkiesés.
poszthipnotikus válasz
A poszthipnotikus szuggesztió hipnotizált személy általi végrehajtása.
pozitív és a negatív hallucináció
A kétféle szuggesztív hallucináció. Az előbbiben részt vevő személy olyan tárgyakat lát, melyek valójában nincsenek jelen, az utóbbi képtelenné tesz a külvilág normális érzékelésére.
pPlasmodium falciparum
Az emberi maláriát a Plasmodium család 4 faja okozza, ezek egyike a Plasmodium falciparum. A fertőzések nagy részéért ez a faj a felelős. Fertőzéskor a májon belül csupán egyetlen szaporodási ciklus megy végbe. A máj fertőzöttségi állapota 4 héten belül spontán megszűnik. Ezt követően a szaporodás a vörösvértestekre korlátozódik. Így ha a kezelés a vörösvértestekből ezeket a fajokat kiírtja, a beteg meggyógyul. Lappangási ideje 12 nap. Kezeletlen esetekben a P. falciparum fertőzések rendszerint 6-8 hónapon belül spontán gyógyulnak, de akár másfél évig is fennállhatnak. A Plasmodium falciparum fertőzés súlyosabb, mint a többi faj által okozott, nagy gyakorisággal jelentkeznek súlyos vagy halálos szövődmények.
praziquantel
A schistomiosis kezelésére szolgáló gyógyszer hatóanyaga.
profilaktikus
A betegségek megelőzésére irányuló.
proguanil
A malária a terhesség során mindig különösen veszélyes az anyára és a magzatra egyaránt. A legtöbb hatóság azt javasolja, hogy a terhes nő kerülje a nem létfontosságú utazásokat maláriával fertőzött területekre. Egyelőre a chloroquin, proguanil tartalmú gyógyszerek tűnnek a legveszélytelenebbnek a malária megelőzésére ebből a szempontból.
pszi
Parapszichológiai és parapszichofizikai képességek és jelenségek összefoglaló elnevezése
pszichokinézis
A parapszichológia azon feltételezése, mely szerint pszichés erők képesek anyagi dolgokat - tárgyakat - mozgatni, megváltoztatni.
pulmonológus
Tüdőgyógyász.
rája
A ráják, vagy rája alakúak rendje, a cápákkal rokon, de azoktól sokban eltérő csoport, melyek a porcoshalak osztályába, ezen belül is az Elasmobranchii alosztályba tartoznak. Sósvízi ragadozók, testük hát-hasi irányban erősen lapított, kifejezetten aljzatlakó fajok. A cápákhoz hasonlóan 5 szabad kopoltyúrésük van, de ezek a hasi oldalon helyezkednek el. Mellúszóik fejlettek, a feji tájéktól kezdve, széles alapon illeszkednek a testhez, ezekkel szárnyszerű csapásokat végezve úsznak. Szemükön sem pislogóhártya, sem szabad szemhéj nem található, látószervük a fej háti oldalán található
rándulás
Az izületeknek az a sérülése, melyben tulajdonképpen részleges vagy teljes ficam jött létre, de az a keletkezés pillanatában helyre is ugrott. Ránduláskor a túlzott elmozdulás következtében rendszerint elszakad az izületi tok és a környező kisebb erek is megsérülnek.
rehidráció
A rendkívűl nagy folyadékveszteség helyreállítása a szervezetben.
rehidráló folyadék
Az orális rehidráló folyadék (ORF) receptje a következő. Forraljunk fel, majd hűtsünk vissza egy liter vizet. Keverjünk bele 1/2 teáskanál (2,5g) sót, 1/2 teáskanál (2,5g) szódabikarbónát, és két teáskanál (10g) mézet vagy cukrot. Miután feloldottuk ezeket, kiegészíthetjük a keveréket 1 dl narancslével is. Biztosan nem a legízletesebb ital, de összetevőit nézve hasznos a hasmenés által elvesztett ásványi anyagok pótlása miatt. A házilagos készítés kétségkívül hasznos lehet, ha gyári, ellenőrzött összetevőkkel rendelkező készítmény nem áll rendelkezésre, de előfordulhat, hogy az összetevők bizonyos helyzetekben nem hozzáférhetőek. Egyszerűbb, higiénikusabb a gyári csomagok használata. A WHO/UNICEF által ajánlott oldatban az összetevők aránya más, és a káliumpótlásról sem feledkeznek meg . Hazai gyógyszertárakban is beszerezhető a Normolyth nevű készítmény, melynek egyadagos, higiénés csomagolása előnyökkel jár
repellens
Azokat a kémiai anyagokat nevezzük repellensnek, melyek gátolják a repülő rovarok táplálkozásában kulcsfontosságú receptorokat ezzel akadályozva meg, hogy azok emlősökön élősködjenek.
repülőgép
Olyan levegőnél nehezebb közlekedési eszköz, amely a föld atmoszférájában, merev felületek és a levegő reakcióerejéből (sebességéből) keletkező felhajtóerővel a repülési magasság és irány megváltoztatására illetve megtartására képes, jellemzően motor vagy hajtómű segítségével, azaz kontrollált repülésre képes.
rifampicin
Agyhártyagyulladás kezelésére szolgáló gyógyszer hatóanyaga.
Rikettsia-fertőzés
A rickettsiosisok a rickettsiák által okozott lázas, kiütéses megbetegedések. A rickettsiák az ízeltlábúak parazitái, kicsiny baktériumok. Az ízeltlábúakban a bél belső felszínének sejtjeiben növekednek, gyakran anélkül, hogy a gazdának kárt okoznának. Az emberi fertőzés az adott ízeltlábú csípéséből vagy székletével történő érintkezéssel származik. Emberekben a rickettsiák elsősorban a kiserek sejtjeiben növekednek, ami vasculitist, sejtelhalást, az erekben thrombosist, valamint bőrkiütéseket és szervi működészavarokat okoz.
RNS vírus
A vírusok felosztásának alapja a nukleinsav jellege, a capsid alakja, összeépülésének helye, a peplon megléte, az aether-érzékenység, a capsomerek száma, a virion méretei és az RNS, illetve DNS molekulasúlya alapján történik. Az RNS tartalmú vírusok az RNS vírusok.
rovar
Rovarok osztályába tartozó ízeltlábű. A Földön élő állatfajok legnépesebb csoportja a rovarok osztálya. Az ízeltlábúak törzsébe tartozó rovarokból, több mint egymillió különböző faj található meg a Földön, az állatvilág háromnegyed részét rovarok teszik ki. Többségük petéket rak le, ebből a rovar fiatalkori alakja, a lárva kel ki, majd egy átalakulással létrejön az ivarérett, kifejlett forma, az imágó. A rovarok rendszerezése máig nem végleges. Harmincnál több rendbe sorolták őket, a fajokban a leggazdagabb rendek a bogarak (350 000 faj), a lepkék (150 000 faj), a hártyásszárnyúak (100 000 faj), a kétszárnyúak (85 000 faj) és a poloskák (40 000 faj).
rovarok osztálya
Földön élő állatfajok legnépesebb csoportját a rovarok osztálya alkotja. Az ízeltlábúak törzsébe tartozó rovarokból, több mint egymillió különböző faj található meg a Földön, az állatvilág háromnegyed részét rovarok teszik ki. Többségük petéket rak le, ebből a rovar fiatalkori alakja, a lárva kel ki, majd egy átalakulással létrejön az ivarérett, kifejlett forma, az imágó. A rovarok rendszerezése máig nem végleges. Harmincnál több rendbe sorolták őket, a fajokban a leggazdagabb rendek a bogarak (350 000 faj), a lepkék (150 000 faj), a hártyásszárnyúak (100 000 faj), a kétszárnyúak (85 000 faj) és a poloskák (40 000 faj).
salmonella typhi baktérium
Az enteralis láz általános tünetekkel, fejfájással és gastrointestinális panaszokkal jellemzett klinikai szindróma. Ha salmonella typhi az enteralis láz okozója - mely a leggyakoribb eset - hastífuszról beszélünk. A fertőzés szennyezett étel vagy ital fogyasztásával terjed. A legtöbb fertőzés forrása a makacs epeúti vagy húgyúti fertőzésben szenvedő hordozó. A lappangási idő 5-14 nap. A fertőzés akkor kezdődik, amikor a kórokozó áthatol a bélfalon és elárasztja a nyirokcsomókat és a lépet.
sárgaláz
Trópusi fertőzőbetegség, amely főleg Közép-Afrikában és Dél Amerika északi területein fordul elő. Kórokozója vírus, melyet az Aedes aegypti nevű szúnyog terjeszt. A fertőzés forrása ember és majom. Lappangási ideje kb. 5 nap, amely után rendszerint hirtelen magas láz vagy végtagfájdalmak jelentkeznek. Pár nap múlva általános vérzékenység, orr- és gyomorvérzés mellett a beteg megsárgul. A halálozás 10-80 % közötti. Fertőzött vidékre való utazás esetén a védőoltás kötelező.
sárgaság
A bőr és a látható nyálkahártyák sárgás elszineződése, meylet az epefestéknek a bőrben való lerakódása okoz. Legkorábban a szemen lehet észlelni. A bőrben akkor rakódik le epefesték, ha a vérben felszaporodik. Ennek több oka lehet. Ha az epe nem tud az epeutakon elfolyni, epepangás jön létre és a felhalmozott epefesték a vérbe jut. Más esetben a májsejtek gyulladása miatt a sejtfal áteresztőképessége megnő és fölös mennyiségben jut a vérbe epefesték. Sárgaság jöhet létre akkor is, amikor a vörösvértestek pusztulása fokozott és oly sok festék szabadul fel, hogy a szevezet nem tudja feldolgozni, ezért a vérben felszaporodik és lerakódik a bőrbe.
savós középfülgyulladás
Az Eustach-kürt elzáródása több okból kifolyólag is kialakulhat, amelynek következtében nem pótlódik a levegő a középfülbe (ahonnan ugye folyamatosan felszívódik), a dobhártya behúzódik, nem rezonál megfelelően, halláscsökkenés alakul ki. Ráadásul a feszes dobhártya igen fájdalmas is tud lenni. Egy idő múlva, ha az Eustach-kürt nem nyílik ki, savós váladék szaporodik fel a középfülben, amit savós középfülgyulladásnak (serosus otitis) vagy baro-otitisnek neveznek.
saxitoxin
Tengerben élő mikroorganizmus által termelt méreganyag.
schistosoma
A vérmételyek családjába tartozó kórokozó.
schistosoma mansoni
A schistosomiasist többnyire a vérmételyek 3 faja okozza. A Schistosoma mansoni a bél - schistosomiasis okozója, Afrikában széles körben elterjedt. Fő hordozója az ember. Az embereket érintő életciklusukban a bélben élnek. Amikor a széklettel vagy vizelettel ürülő peték édesvízbe kerülnek, belőlük lárvák bújnak ki, melyek a későbbiekben a köztigazdákban, a csigákban telepszenek meg. Fejlődést követően fertőzőképes lárvák (cercariák)hagyják el a csigát, vízbekerülésük után bőrön vagy nyálkahártyán áthatolva jutnak be az emberbe. A behatolást követően a cercriák schistosomula lárvákká alakulnak, melyek a máj protális keringésébe jutnak, ahol gyorsan fejlődnek. Néhány hét múlva a felnőtt férgek párzanak, majd elsősorban bizonyos szervekbe vándorolnak. A nőstények itt rakják le petéiket. Szövetoldó váladékaik segítségével néhány pete eléri a bél vagy a hólyag lumenét és a széklettel vagy vizelettel kiürül. A Schistosoma mansoni esetén az ivarérett férgek a vastagbél alsó mesenterialis gyűjtőereibe vándorolnak.
schistosomiasis
Az embereket érintő életciklusukban a húgyhólyagban vagy a bélben élnek. Amikor a széklettel vagy vizelettel ürülő peték édesvízbe kerülnek, belőlük lárvák bújnak ki, melyek a későbbiekben a köztigazdákban, a csigákban telepszenek meg. Fejlődést követően fertőzőképes lárvák (cercariák)hagyják el a csigát, vízbekerülésük után bőrön vagy nyálkahártyán áthatolva jutnak be az emberbe. A behatolást követően a cercriák schistosomula lárvákká alakulnak, melyek a máj protális keringésébe jutnak, ahol gyorsan fejlődnek. Néhány hét múlva a felnőtt férgek párzanak, majd elsősorban bizonyos szervekbe vándorolnak. A nőstények itt rakják le petéiket. Szövetoldó váladékaik segítségével néhány pete eléri a bél vagy a hólyag lumenét és a széklettel vagy vizelettel kiürül. Tünetei: A fertőzött személyek nagy többségének fertőzése enyhe és panaszokat nem okoz. Láz, rossz közérzet, csalánkiütés, hasmenés, mely olykor véres, izomfájdalom, száraz köhögés, máj és lépduzzanat.
scombroid típusú mérgezés
A scombroid mérgezés az egyik legelterjedtebb formája a halakkal történő mérgezéseknek. Világszerte előfordul, különösen a meleg, trópusi vizek mentén. Az emberek azután betegnek meg, miután jóízűen bevacsoráztak a magas hisztamin tartalmú halakból. Ilyen fajok közé tartoznak az alábbiak: mahimahi (delfin), albacore, kék és sárgaszárnyú tonhal, makréla, szardínia, pilchard, szardella, hering és a fekete marlin. Ezekben a halakban még élő állapotukban, nagy koncentrációban található meg a hisztidin. A nem megfelelő hűtés, tartósítás eredményeként néhány baktérium nekilát, hogy a hisztidint hisztaminná alakítsa, és a halat scombrotoxikussá alakítsa. Sajnos, a hisztamin sem főzéssel, sem sütéssel, sem füstöléssel vagy más konzerválási eljárással nem bontható le, nem hatástalanítható. Scombroid típusú mérgezésre gyanakodhatunk, ha a halnak kissé ammónia szaga van. Ha kicsit lassabban is gondolkodik valaki, a keserű, borsos, fémes (“éles”) íz mindenképpen gyanút kell, hogy keltsen. Mindezek ellenére előfordul, hogy a halétel küllemre és ízre teljesen normálisnak néz ki, mégis scombroid mérgezést okoz.
scombrotoxikuss
A scombroid mérgezés az egyik legelterjedtebb formája a halakkal történő mérgezéseknek. Világszerte előfordul, különösen a meleg, trópusi vizek mentén. Az emberek azután betegnek meg, miután jóízűen bevacsoráztak a magas hisztamin tartalmú halakból. Ilyen fajok közé tartoznak az alábbiak: mahimahi (delfin), albacore, kék és sárgaszárnyú tonhal, makréla, szardínia, pilchard, szardella, hering és a fekete marlin. Ezekben a halakban még élő állapotukban, nagy koncentrációban található meg a hisztidin. A nem megfelelő hűtés, tartósítás eredményeként néhány baktérium nekilát, hogy a hisztidint hisztaminná alakítsa, és a halat scombrotoxikussá alakítsa.
seb
A test kültakarójának mechanikus úton létrejött megszakítása. A mechanikus behatáson kívűl a seb létrejöttében nagy szerepet játszik a szövetek rugalmassága és ellenállása. Létrejöhetnek külső behatásra, vagy szándékosan, műtéttel is. A sérülés fokától függően vannak egyszerű sebek, amelyek csak a bőr felületes rétegeire terjednek ki, míg a szövődő sérüléseknél a mélyebb rétegek is megsérülnek. A sérülést okozó tárgyak vagy eszközök szerint különböző sebek jönnek létre, melyeknek legjellemzőbb formái a szúrt, a metszett, a vágott, a szakított, a repesztett, a harapott és a lőtt sebek.
sebfájdalom
A különböző helyen lévő sérülések fájdalma.
sejt
Az élő szervezeteket felépítő formai, működési és fejlődési egység. Számos élőlény mindössze egyetlen sejtből áll. A sok sejtű szervezetek is egyetlen sejtből alakulnak ki fejlődésük során. A sejtek a soksejtű szervezetben bizonyos feladatok elvégzésére specializálódnak és különféle szöveteket képeznek.
séma
Az alkot meghatározó minta, előre meghatározott eljárás
sepsis
Olyan állapot, amelyben a baktériumok vagy méreganyaguk a vérpálya vagy a nyirokutak útján elárasztják a szervezetet. A sepsis kiindulhat a szervezetben bárhol keletkezett gyulladásból, amelyben gennykeltő baktériumok vannak. A keringésbe került kórokozók más szervben megtelepedve úgynevezett áttéti tályogokat hoznak létre. Ezek leggyakrabban a májban és a tüdőben, ritkábban a csontvelőben az agyban és más szervekben keletkeznek. Tünetei: hidegrázással kezdődő magas láz, szapora pulzus, nagyfokú elesettség.
Shigella
A vérhas kórokozója. A rossz higiénés körülmények idézik elő a Shigella szóródását.
Shigella, Salmonella
Shigellosis, vérhas. A betegség rendszerint hirtelen kezdődik hasmenéssel, alhasi görcsökkel és tenezmussal. A hasmenéses széklet gyakran vérrel és nyákkal keveredik. Tünetei: láz, borzongás, étvágytalanság, rossz közérzet, valamint fejfájás A beteg gyengesége és kiszáradása egyre fokozódik. A has nyomásérzékeny.
Shigella-baktérium
A vérhas kórokozója. A rossz higiénés körülmények idézik elő a Shigella szóródását.
simethicone
A simethicone hatásmechanizmusa leegyszerűsítve, hogy a gázzal teli belekben a gázhólyagokat szétoszlatja.
sivatag
Olyan terület, mely éghajlatának és talajának szárazsága miatt terméketlen és lakatlan. Talajának anyaga azonban éppen olyan változatos lehet, mint a termékeny tájaké, tehát nem csupán homokos, hanem sziklás, agyagos is stb. Hegyes-völgyes is lehet, tehát nem mindenütt síkság, mint sokan képzelik.
steril kötés
A kötőszer tökéletes csírátlansága. Egyetlen baktérium sem található a kötözőszeren.
streptococcus
Csaknem mindenütt jelenlévő, lánc alakban elhelyezkedő gömb alakú kórokozó, amely a beszáradást elég jól tűri. A fertőzés forrása a beteg és a streptococcust hordozó ember. A fertőzést cseppfertőzés, tárgyak és élelmiszer közvetíthetik.
streptococcus fertőzés
Csaknem mindenütt jelenlévő, lánc alakban elhelyezkedő gömb alakú kórokozó, amely a beszáradást elég jól tűri. A fertőzés forrása a beteg és a streptococcust hordozó ember. A fertőzést cseppfertőzés, tárgyak és élelmiszer közvetíthetik.
stressz
Gyűjtőnév, mellyel az emberi szervezetet érő erős, károsodást előidéző megterheléseket összegzi.
strongyloides stercoralis
A strongyloidosis kórokozója. A féreg méretei 2-2,5x30-50 mm. A betegség emberben előforduló fertőzés, de az emberi törzsektől elkülöníthetetlen férgek által okozott természetes fertőzést írtak le kutyákban, macskákban és főemlősökben. A parazita egyedülálló módon mind az emberben, mind a talajban képes teljes életciklust lefolytatni.
sugárdózis
A sugárdózis alapegysége az 1 Gy (Gray), ami az a sugárdózis, amelyet 1 kg tömegű anyag elnyel, ha vele állandó intenzitású sugárzás útján 1 J energiát közlünk. A nukleáris medicina azonban az ún. effektív dózissal számol - mértékegysége 1 Sv (Sievert) - ami a sugárzás fajtájának és a besugárzott terület anyagminőségének függvényében mutatja meg az adott dózis biológiai hatását. A háttérsugárzásból az emberi szervezetet érő effektív dózis évente mintegy 2 mSv (miliSv).
sugárzás
A milliméteres és centiméteres hullámhossz tartományban észlelhető rádiósugárzás, mely a Világegyetem minden irányából egyenlő intenzitással érkezik. Más néven kozmikus háttérsugárzás, melynek döntő része a mikrohullámú frekvenciatartományba érkezik és legveszélyesebb eleme gamma-sugárzás, mely nagy frekvenciájú elektromágneses hullámokból áll. A gamma-sugarak előidézhetnek égési sebeket, rákot és genetikai mutációkat.
sulfametoxazol
Antibiotikum hatóanyaga.
suprachiasmaticus mag
A biológiai óra, amit az agyban suprachiasmaticus magnak (SCN) neveznek, gyakorlatilag két gombostűfejnyi agyi struktúrát takar, melyek összesen csaknem 20,000 idegsejtből állnak. A hypothalamus környékén, a látóidegek kereszteződése felett helyezkednek el. A fény, ami a szem ideghártyáját éri, a látóidegen keresztül jut el a biológiai órához. Ebből már gyanakodhatnak arra, hogy a fénynek nagy szerepe lesz a biológiai óra beállításában. Innen, az SCN-ből az információ különféle agyi régiókba jut el, beleértve a tobozmirigyet is, ahol a fény által keltett inger kikapcsolja a melatonin nevű hormon termelését. A szervezet melatonin szintje normálisan megemelkedik, amikor odakinn besötétedik, s ez teszi az embereket álmosabbá. Az SCN irányítja azokat a funkciókat, melyek az alvás-ébrenlét körforgásával együtt változnak. Ilyen például a testhőmérséklet, a hormonkiválasztás, a vizelet-elválasztás valamint a vérnyomás napi ingadozása.
syncope
A syncope elégtelen agyi keringés miatti átmeneti tudatvesztés. Főként idősekben gyakran előforduló klinikai probléma. A syncope psyches eredetű is lehet.
szakaszelmélet
Piaget azon elmélete, mely szerint a gyermekek fejlődése szakaszosan megy végbe, és egymástól minőségileg különböző négy fő szakaszra osztható.
szalag
A csontok között kifeszülő kötőszöveti kötegek.
széklet
Emberi ürülék. A széklet veszedelmesen fertőző anyag. Benne a bélfertőző mikroorganizmusok hetekig, a bélférgek petéi és a protozoonok kedvező esetben hónapokig, évekig fertőzőképesek maradnak.
szélütés
Az agyi erek megrepedése folytán a nyomáskülönbség következtében vér áramlik az agy állományába. Az érfalak megrepedése baleset, az agyi erek merevsége, meszesedése, nagy fokú vérnyomás emelkedés következménye lehet. A vérzés közvetlenül roncsolja az agy állományát, így a vérzés területén a sejtek elpusztulnak. A vérzés lehet kisfokú vagy nagyobb területet érintő, úgynevezett roncsoló. Ha életfontosságú központot pusztít el, a halál azonnal bekövetkezik. Kisebb terület elpusztításakor az érintett idegpályák működése esik ki. Legfeltűnőbb jele a bénulás, mely legtöbbször a féltekéknek megfelelően féloldali, mégpedig a féltekével ellentétes testfél bénul meg. A vérzéssel járó agynyomásfokozódás következtében a szomszédos területek is bénulnak, de ha a nyomásfokozódás csak átmeneti jellegű volt, idővel megint működni kezdenek. Ezért agyvérzést követően a bénulások bizonyos százaléka oldódik. Mivel a vérzés és következményei másodperceken belül, hirtelen következnek be, népiesen gutaütésnek vagy szélütésnek nevezik.
széntabletta
Aktív szén. Állati vérből, csontból készített fekete színű, igen finom szemcséjű, szagtalan és íztelen anyag. A baktériumokat és mérgeket, továbbá a gázokat felületén megköti, a bélfalat bevonja. E hatásai alapján mérgezésekben, gyomor-bél fertőzésekben, különböző eredetű puffadással járó gyomor-bél betegségekben széles körben alkalmazzák. Mérgezettek gyomormosó folyadékába célszerű tenni, hogy megkösse a gyomorfalra tapadó mérget, amelyet vízzel nem lehetne eltávolítani.
szerológiai vizsgálat
A szerológiában alkalmazott különleges vizsgáló módszerek, amelyekkel általában a vérben keringő ellenanyagokat mutatják ki, nagy diagnosztikai és járványtani jelentőségűek. Használják e módszereket vércsoportmeghatározásra, bakteriális és vírusfertőzés kimutatására is.
szerotonin
Az idegsejtek közötti kapcsolat fenntartásában szerepet játszó kémiai anyag, neurotranszmitter, leginkább a hangulatbetegségek kialakulásában van jelentősége.
szervezet folyadékigényét
Az emberi szervezet folyadékigénye nagy mértékben függ az éghajlati viszonyoktól, illetve a szervezetet érő fizikai megterhelésektől. Mérsékelt égövön, átlagos fizikai megterhelés mellett 2,5-3 liter folyadékra van szüksége a szervezetnek, de ettől eltérő időjárási viszonyok és folyadékvesztést felgyorsító fizikai tevékenység mellett egy felnőtt folyadékigénye akár 6-8 liter is lehet naponta.
Szingapúr
Szigetország, független városállam Ázsia délkeleti részén. Az ország főszigetét északról a 900 méter-1,5 km széles Johori-szoros választja el Malajziától, vagyis a Maláj-félszigettől. A sziget déli részét a Malaka-szoros hullámai mossák, amelyben közel 60 kis sziget áll szingapúri fennhatóság alatt.
szintetikus
Mesterségesen, kémiai úton előállított.
szív
A szív kúp alakú, izmos falú üreges szerv, amely a két tüdő között, a mellüreg elülső részében fekszik. A szív felnőttben a szívsövény által kettéosztva, két egymással nem közlekedő jobb és bal szívfélből áll. A két szívfél szívó-nyomó pumpához hasonlóan működik. Az izomzat összehúzódása a szisztolé, elernyedése a diasztolé. A vér áramlásának irányát a billentyűk szabályozzák. A szívet egy körbefutó barázda két részre, pitvarokra és kamrákra osztja. A kamrákat egymástól egy elülső és egy hátsó barázda különíti el. A körkörös és hosszanti barázdákban a szív saját erei, a koszorúserek futnak. A szív izomzatának ritmusos összehúzódása és elernyedése állandó mozgásban tartja a vért.
szívfrekvencia
A szívverés sebessége.
szívinfarktus
A szívizomnak kisebb-nagyobb területen hevenyen létrejövő elhalása. Oka, hogy a szívizom vérellátása egy területen hirtelen elégtelenné válik. Ez leggyakrabban úgy jön létre, hogy a szivet ellátó koszorúsér egyik ágában vérrög keletkezik, amely elzárja a vér útját. Elmeszesedett erek belső felülete elveszti eredeti simaságát és ez a folyamat megkönnyíti a vérrög képződését. A szívizomelhalás kisebb-nagyobb területre terjedhet ki. Tünetei: hirtelen támadó szegycsont mögötti fájdalom, amely a bal karba és a lapocka alá sugárzik. Néha nehézlégzés társul a fájdalomhoz, máskor verejtékezés, hideg végtagok, eszméletvesztés. A megelőzésében a táplálkozásnak is jelentős szerepe van.
szívizom
A szívizomzat speciális felépítésű izomszövet, melyre az úgynevezett szinciciális hálózat jellemző: minden izomrost összefüggésben van a szomszédos izomrostokkal, tehát nem párhuzamos lefutásúak, mint a harántcsíkolt, illetve simaizmok. A szívizom rendkívűl tartós, nagy erőkifejtést igénylő munkára alkalmas. Beidegzése ugyancsak az akaratunktól független idegrendszerhez tartozik.
szívmegállás
A szívmegállás leggyakoribb oka a kamrai idegrostok hirtelen összehúzódása, amit általában kamrai szapora szívverés előz meg, és a szív ingerületképző szerveinek megbetegedése okozhatja még.
szomjúság
A szomjúság a szervezetnek a normálisnál fokozottabb folyadékszükséglete, amely a szájüreg és a garat szárazságérzésével jár. Okozhatja a szájnyálkahártya kiszáradása, nagyon sós ételek élvezése, de a középagy központjának izgalma is, amely például diabetes insipidus, cukorbetegség, magas láz stb. esetében jelentkezik. A hípofízis hátsó lebenyének betegsége kapcsán is támadhat, amikor a vese nagy mennyiségű vizeletet választ ki és ez erős szomjúságérzérzethet vezethet. Ugyancsak nagyfokú szomjúságot okoz a vesztettség, ilyenkor azonban egyidejűleg ivásképtelenség is fennáll. Ha a szomjúságot nem csillapítják, sőlyos kimerültséggel, általános legyengüléssel jár.
szövetek
Azonos szerkezetű, azonos működésű és azonos felépítésű sejtek csoportosulása. Az emberi szövetek több alaptípusra oszlanak. Hámszövet, kötőszövet, csontszövet és porcszövet, izomszövet és az idegszövet. A szervek rendszerint több szövetféleségből tevődnek össze.
szövődmény
A fennálló betegségnek olyan jellegű megváltozása, amely a betegség előre várható lefolyását és annak jellegzetességeit nem követi, a betegség időtartamát és kimenetelét megváltoztatja. Rendszerint a betegség súlyosbodását jelenti, más esetekben teljesen önálló betegségformát hoz létre. Szövődménynek számít a műtét közbeni vérzés stb.
sztyepp
1. oroszországi puszta; 2. nagy kiterjedésű fátlan, füves síkság a mérsékelten száraz éghajlatú területeken; puszta.
szubtrópus
A forró övezet északi, illetve déli szomszédságában, általában a 30. és a 45. szélességi kör között húzódik. A mérsékelt övezet legmelegebb része. Időjárásának alakításában a forró övezetből származó légtömegek is részt vesznek. A tél enyhe, a nyár pedig a napsugarak igen magas (70-80 fokos) delelési hajlásszöge miatt meleg és hosszú. Az évi középhőmérséklet +10 és 20 Celsius-fok között alakul. A téli és nyári nappalok hosszában jelentős különbség észlelhető. Az évi hőingadozás meghaladja a napi hőingadozást.
szuggesztibilitás
A szuggesztiós ráhatás iránti fogékonyság, vagy sugalhatóság, befolyásolhatóság.
szuggesztió
Az ember gondolkodási, akarati és rzelmi folyamatainak önmaga vagy mások általi befolyásolása. Főként hipnózis és tömegszuggesztió formájában.
szulfanilurea
Antidiabetikum, amelynek mellékhatása fényérzékenység.
szúnyog
Az ízeltlábúak törzsébe, a rovarok osztályába és a kétszárnyúak rendjébe tartozik. A kétszárnyúak rendje is több családra oszlik: árvaszúnyogok, lepkeszúnyogok, púpos szúnyogok és az igazi szúnyogok családjára. Hétköznapi értelemben csak az utóbbiak tartoznak az "igazi" szúnyogok közé, melyekre a karcsú test, hosszúkás szárny, nagyon hosszú és vékony lábak, végül a fejnél többszörösen hosszabb szívóka a jellemző. A kifejlett szúnyog petéit közvetlenül a vízre vagy nyirkos nedves helyre rakja le. A petéből már néhány nap alatt kikelnek a lárvák. A lárvafejlődést az időjárás befolyásolja. A bábból néhány nap alatt kibúvik a kifejlett szúnyog. Valamennyi szúnyogfajra jellemző a vérszívás, de csak a nőstények táplálkoznak vérrel. A hímek növényi nedvekkel táplálkoznak.
T. b. gambiense
Trypanosoma brucei gambiense, Gambiai álomkór. Vérben élősködő, ostoros, egymagvú, egysejtű. A kórokozó a tsetse legyek szúrásával terjed, melyek a patakokat és folyókat övező, árnyas területeken élnek. A T. b. gambiense fertőzés a nedves szubszaharai szavannán fordul elő, valamint Nyugat és Közép Afrika folyómenti erdeiben. Legfőbb emlős gazdaszervezetei az emberek, de friss adatok arra utalnak, hogy állati hordozó is létezik. A panaszok kezdetben oly enyhék, hogy a beteg nem tulajdonít nekik jelentőséget. Később magas láz, súlyos fejfájás, izületi fájdalmak, rossz közérzet alakul ki és tér vissza rendszeres időközönként. A lázas időszakok között akár 2 hétig is tartó panaszmentes időszakok vannak. Múlékony kiütések jelenhetnek meg. A lép és a máj kismértékben megnagyobbodik és vizenyők észlelhetők. Néha csak a nyak hátulsó részén levő nyirokcsomók duzzadnak meg. A betegség előrehaladtával fokozódó testsúlycsökkenés és leromlás következik be. A fertőzés után fél vagy több évvel álmatlanság, étvágytalanság, személyiségváltozás, fejfájás jelentkeznek. Különböző motoros- vagy tónuszavarok jöhetnek létre, beleértve a remegést, a beszéd-, járás- és reflexeltéréseket. Az aluszékonyság késői tünet. A beteg súlyosan lesoványodik, végül komatózussá válik. A halál gyakran másodlagos fertőzések következménye.
T. b. rhodesiense
Trypanosoma brucei rhodesiense. Vérben élősködő, ostoros, egymagvú, egysejtű. A kórokozó a tsetse legyek szúrásával terjed, melyek a patakokat és folyókat övező, árnyas területeken élnek. A T. b. rhodesiense a Rift völgytől keletre, a keleti és délkeleti szavannán és a Victoria tó partja mentén fordul elő. Elsősorban a vadállatokról terjed emberre. Első stádiumában helyi, viszkető, fájdalmas gyulladásos reakció jelentkezik, a regionalis nyirokcsomók duzzanatával együtt, a tsetse légy csípését követően kb. 48 órával. 2-4 héten keresztül áll fenn ez a szakasz. Később magas láz, súlyos fejfájás, izületi fájdalmak, rossz közérzet alakul ki és tér vissza rendszeres időközönként. A lázas időszakok között akár 2 hétig is tartó panaszmentes időszakok vannak. Múlékony kiütések jelenhetnek meg. A lép és a máj kismértékben megnagyobbodik és vizenyők észlelhetők. Korai szakban a szívizom érintettség tünetei észlelhetők, a beteg szívizomgyulladásban elhunyhat, mielőtt az idegrendszeri tünetek megjelennének. A betegség előrehaladtával fokozódó testsúlycsökkenés és leromlás következik be. A fertőzés után fél vagy több évvel álmatlanság, étvágytalanság, személyiségváltozás, fejfájás jelentkeznek. Különböző motoros- vagy tónuszavarok jöhetnek létre, beleértve a remegést, a beszéd-, járás- és reflexeltéréseket. Az aluszékonyság késői tünet. A beteg súlyosan lesoványodik, végül komatózussá válik. A halál gyakran másodlagos fertőzések következménye.
tarantellapók
Dél-Amerikában őshonos hatalmas méretű mérges pók, melynek marása izomgörcsökkel járó enyhe mérgezést okoz, köznapi elnevezése madárpók. Sokan összetévesztik a tarantula pókkal, mely egy dél-itáliai pókfaj neve, ami főleg Taranto (az ókorban Tarentum) környékén fordul elő. Ez a földbe fúrt lyukakban élő pókfaj, sokkal kisebb a Tarantellánál, melynek egyáltalán nincs mérgező marása.
tbc
Krónikus fertőző betegség, okozói baktériumok. A szervezetben gyulladás jön létre, majd a baktériumok körül általában meszes tok képződik, melyekben a kórokozók akár évekig elélhetnek. A megbetegedett területeken a szövet elhal, üregek alakulnak ki.
tbc-s agyhártyagyulladás
A tuberculosis bacillus tüdőgócból, vér útján történő szóródása esetén alakul ki. A betegség rendszerint fokozatosan alakul ki. Közömbösség, ingerlékenység, étvágytalanság és láz a tünetei, amit fejfájás, hányás, görcsrohamok és kóma követ. Idősebb betegekben a fejfájás és a viselkedésváltozás tűnik fel először.
tengeri uborka
Puhatestű, a tüskésbőrúek rendjébe tartozó tengeri állat, mely planktonokkal és szerves anyagokkal táplálkozik. Húsa számos idegmérget tartalmaz, melyet az elfogyasztott táplálék révén vesz magához, és mivel számos ragadozó táplálkozik a tengeri uborkával, ezek a mérgek bekerülnek a táplálékláncba, és az emberi szervezetben is mérgezést okozhatnak.
tengeribetegség
Himbálódzó hajón támadó rosszullét, amely émelygésben, hányásban, általános rossz közérzetben nyilvánul meg. A középfül egyensúlyszervének izgalmával kapcsolatos, de létrejöttében egyéni hajlam és idegrendszeri adottságok is nagy szerepet játszanak. Tengeribetegség esetén a beteg a hajó hossztengelyében, a fedélzeten feküdjék hanyatt és ne figyelje a hajó ingását. Fogyasszon kevés folyadékot és némi szilárd táplálékot. Megelőzésére számos gyógyszer van forgalomban.
teratogén
Fejlődési rendelleneséget okozó hatás.
terhesség
A fogamzástól a szülésig terjedő kb. 280 nap, amely alatt a magzat olyan fejlődési fokot ér el, hogy megszületése után alkalmas önálló életre.
természetes
Nem mesterséges. A környezetben közvetlenül megtalálható.
testhőmérséklet
Az élő szervezet hőfoka, amelyet az anyagcsere folyamatok során a szervezetben keletkező hő tart fenn.
tetanus toxoid
A tetanus a Clostridium tetani által termelt neurotoxin okozta heveny mérgezés. A kórokozó spórái a talajban mindenütt előfordulnak. A sebbe jutva a spórák fejlődésnek indulhatnak. A baktérium vegetatív formája toxint termel.
tetanusz
Merevgörcs. A tetanus a Clostridium tetani által termelt neurotoxin okozta heveny mérgezés. A kórokozó spórái a talajban mindenütt előfordulnak. A sebbe jutva a spórák fejlődésnek indulhatnak. A baktérium vegetatív formája toxint termel, az úgynevezett tetanospasmint, mely a gerincvelői szinapszisok gátló mediátorainak hatását blokkolják. Ezen hatás következtében a legkisebb ingerek is alig szűnő görcsöket okoznak és a reflexek jelentősen fokozódnak. A lappangási idő 5 nap és 15 hét között van, átlagosan 8-12 nap. Az első panasz olykor a fájdalom és a bizsergés a fertőződés helyén, később pedig a környező izmok görcsössé válnak és más tünet nincs is. Gyakoribb azonban, hogy az első panasz az álkapocs és a nyak merevsége, a nyelési képtelenség. Később alakul ki a reflexek fokozódása, a rágóizmok vagy az arcizmok görcse és a has, a nyak, valamint a hát izmainak görcse és merevsége. Gyakoriak az igen csekély ingerek által kiváltott fájdalmas tónusos görcsök. A beteg a betegség lefolyása során mindvégig tiszta tudatú és éber.
tetracyclin
Szisztémás fertőzés elleni szerek hatóanyaga. Antibiotikum.
tetrodotoxin
Igen erős, a strichninnél ötvenszer erősebb, a halak ikráiban, bőrében, májában, beleiben megtalálható mérgező anyag, melyet az Alteromas baktériumok termelnek.
tetrodotoxin vagy fugu mérgezés
A fugu mérgezés egyike a legsúlyosabb formája a halak által okozható mérgezéseknek, melyet a gömbhalak testében található méreganyag a tetrodotoxin elfogyasztása okoz. A mérgezés tünetei rendszerint zsibbadással, enyhe eufóriával kezdődnek, ez azonban később hányáshoz, majd izomgyengeséghez vezetet, mely akár halálos kimenetelű fulladást is okozhat.
thrombus
Az erekben vérrög, trombus keletkezik, mely az érpályában a keringést akadályozza. A thrombózis kialakulását különböző tényezők idézik elő. Az érfal sérülése, gyulladása, a vérkeringés meglassúbbodása és a vér alvadásának fokozódása segíti a vérrög kialakulását.
tífusz
A kiütéses tífusz a fertőzött ruhatetű terjeszti, nem zárható ki azonban a fejtetű és a lapostetű szerepe sem. A tetű a beteg emberből szívott vérrel fertőződve maga is megbetegszik, majd a székletével a bőrre ürített kórokozót az ember vakarja be a bőrébe. A megbetegedés kb. 10-14 napos lappangási idő után hirtelen magas lázzal, elesettséggel kezdődik, amit a mellen és a háton megjelenő halványrózsaszínű kiütések és egyre zavartabb öntudat követ. Másik típusa a hastífusz, mely a Salmonella typhi által okozott súlyos bélfertőzés. A fertőzés mindig szájon át következik be fertőzött kéz, élelmiszer vagy ivóvíz útján. A lappangási ideje 14-18 nap. A szervezetbe került kórokozó a bélből felszívódva a vérbe kerül és ott elszaporodik. A vérből a máj az epével választja ki és így ismét a vékonybélbe, onnen a székletbe kerül. A vérből a vese által kiválasztott kórokozó a vizeletet fertőzi. A betegség bizonytalan, hullámzó lázmenettel kezdődik, amely később magas, állandó lázba megy át. A beteg ilyenkor igen gyenge, zavart, ködös tudatállapotban van.
toxin
A szó mérget jelent. Az orvosi gyakorlatban minden a szervezetre mérgező anyagot így szoktak meghatározni, de leggyakrabban a baktériumok mérgét értik rajta.
trimetoprim-szulfametoxazol
Szisztémás fertőzés elleni szerek hatóanyaga. Antibiotikum.
tromboembólia
Az erekben vérrög, trombus keletkezik, mely az érpályában a keringést akadályozza. A thrombózis kialakulását különböző tényezők idézik elő. Az érfal sérülése, gyulladása, a vérkeringés meglassúbbodása és a vér alvadásának fokozódása segíti a vérrög kialakulását. A thrombus leszakadhat és elsodródhat, így embolia keletkezik.
trópus
A trópusokról, vagy trópusi éghajlatról, jellemzően olyan helyek esetén beszélhetünk, ahol a forró övezetben található nagy kiterjedésű szárazföld, óceánnal határos. Területük nem összefüggő, hanem helyenként a forró övezet átmeneti és térítői övébe ékelődik. Jellemzője, hogy két évszak váltja egymást az esős és a száraz évszak. A trópusok időjárása az Egyenlítő környéki (szavanna) övre emlékeztet. A "tél" száraz, napsütéses. A napi hőingadozás ilyenkor nagyobb. A nyári esős évszakot rövid, forró "tavasz" előzi meg, amely a szárazföldet erősen fölmelegítve a nyári monszun megindulását okozza. A nyár itt is fülledt, csapadékos.
trópusi betegségek
tse-tse légy
A álomkórt okozó élősdi terjesztője.
tuberkulózis
Tbc, gümőkór. Okozója a tuberkulózisbaktérium, melyet Robert Koch fedezett fel. A baktériumnak különböző fajtái ismertek, melyek egyes állatfajokat betegítenek meg, de másik állatfajtára nem veszélyesek. Az ember fertőzését leginkább két típus: a humán (emberi) és bovin (szarvasmarha) típus idézi elő. A fertőzés különböző formákban terjed, leggyakoribb azonban a levegőn és a táplálékon keresztül. A beteg ember köhögése szétszórja a baktériumokat, amelyek néha órákig ott lebeghetnek a levegőben, így fertőzve meg másokat. A másik fertőzési út a szarvasmarha tuberkulózisa, mely rendszerint az állat tőgyében idéz elő betegséget és így fejés közben a tehéntejbe kerülnek a kórokozók. Ha a tejet nyersen, vagy pasztőrözés nélkül fogyasztják, és az igen ellenálló kórokozók a gyomorsavban nem pusztulnak el, a belekbe juthatnak, ahol betegséget idéznek elő. A tbc lappangási ideje több hét. A baktérium a szervezetbe jutva megtelepszik és maga körül kis gyulladást indít meg. Ez a gyulladás a baktérium mérgező hatására jellegzetes elhalást eredményez. A szervezet a baktérium anyagainak hatására ellenállással válaszol, ennek következtében as baktérium körül jellegzetes védekezési reakció indul meg. Ha a baktérium gyorsan szaporodik, a szervezet ellenállása pedig gyenge, akkor a baktérium továbbterjed és a folyamat egyre súlyosabbá válik. A szervezet erőteljes ellenállása esetén, ami a baktérium hatására még fokozódik, sikerül leküzdeni és kicsiny helyre lokalizálni a megbetegedést. Ha a szervezet nem is tudja elpusztítani a baktériumot, elhatárolja magától, néha meszes sáncot építve a baktérium köré. A baktériumok ezután évekig, évtizedekig megmaradhatnak a szervezetben ilyen betokolt állapotban. Ha a szervezet valamilyen oknál fogva legyengül, a szervezetbe zárt tbc-baktériumok ismét erőre kapnak és újabb támadást intéznek a szervezet ellen. Bekerülnek a vérkeringésbe és a szervezetben szétszóródva most már bármelyik szervet megbetegíthetik. Mivel a szervezet tbc baktériummal szembeni reakciója megváltozott, a szervekbe került baktériumok egy részét elpusztítja és a baktériumok egy részét elpusztítja és a baktériumok csak egy-egy szervben tudnak megtelepedni. E szervben azután fokozatosan elpusztítják a szerv állományát. Ha a szervezet védekezőképessége nem megfelelő, a baktériumok mindenütt megtapadhatnak és az úgynevezett miliáris tbc-t (kölesgümőkórt) hozzák létre.
turbulencia
Különböző, nagy sebességű áramlások találkozásakor fellépő, olykor kiszámíthatatlan fizikai kölcsönhatás.
tüdő
A tulajdonképpeni légzés, azaz az oxigénnek a belégzett levegőből való felvétele a vérbe, illetve a vér széndioxid tartalmának leadása a levegőbe a tüdők alveolusaiban játszódik le. A gázcsere az össz-alveolus-fal felszínén megy végbe. Ez kb. 80-100 négyzetméter felület, amelynek elhelyezkedését a tüdő mirigyszerű felépítése teszi lehetővé. A két tüdő nagy kiterjedésű, szivacsos tapintatú rugalmas szerv. A mellkas üregében, a szív által elválasztva helyezkednek el. A tüdők alsó, szélesebb része homorú és a rekeszizmon nyugszik. A felső süvegszerűen keskenyedő rész felnyúlik a kulcscsont feletti térségbe. Bordáinak felszíne domború, rajta a bordák benyomatai láthatók. A gátor felé tekintő felszínen a szív okoz benyomatot. A tüdő gyermekkorban rózsaszínű, később a lerakódott por és koromszemcsék folytán palaszürkévé válik.
tüdőembólia
A tüdőemboliák a vénás keringés, vagy a jobb szívfél thrombusaiból a vénás keringésbe betört daganatokból vagy egyéb forrásokból származnak. A tüdőemboliák több mint 90 %-a az alsó végtagok mély vénáiban lévő véralvadékokból származik. Mellkasi fájdalom, nehézlégzés, nyugtalanság, köhögés, vérköpés és verejtékezés lehetnek a tünetei.
tünet
A betegség által okozott olyan jelenség, amely alapján a betegség felismerhető. A tünet lehet szubjektív és objektív. A szubjektív tüneteket a beteg észleli és elmondja, ezek a panaszok. Az objektív tüneteket az orvos a beteg megfigyelése, fizikális vizsgálata alkalmával észleli, vagy a különböző vizsgáló módszerekkel mutatja ki.
tünetek
A betegség által okozott olyan jelenség, amely alapján a betegség felismerhető. A tünet lehet szubjektív és objektív. A szubjektív tüneteket a beteg észleli és elmondja, ezek a panaszok. Az objektív tüneteket az orvos a beteg megfigyelése, fizikális vizsgálata alkalmával észleli, vagy a különböző vizsgáló módszerekkel mutatja ki. Egyes betegségekre meghatározott tünetek együttes előfordulása jellegzetes, ez a tünetcsoport. A betegségeket a tünetek alapján ismerik fel.
tűzhangyák
Az Egyesült Államok déli államaiban, különösen a Mexikói-öböl partjainál őshonos mérgező csípésű hangyafaj, melynek csípése azonnali fájdalommal jár, vörös duzzanat alakul ki, de ez 30-40 percen belül általában megszűnik, de akár halálos is lehet.
typhus
A kiütéses tífusz a fertőzött ruhatetű terjeszti, nem zárható ki azonban a fejtetű és a lapostetű szerepe sem. A tetű a beteg emberből szívott vérrel fertőződve maga is megbetegszik, majd a székletével a bőrre ürített kórokozót az ember vakarja be a bőrébe. A megbetegedés kb. 10-14 napos lappangási idő után hirtelen magas lázzal, elesettséggel kezdődik, amit a mellen és a háton megjelenő halványrózsaszínű kiütések és egyre zavartabb öntudat követ. Másik típusa a hastífusz, mely a Salmonella typhi által okozott súlyos bélfertőzés. A fertőzés mindig szájon át következik be fertőzött kéz, élelmiszer vagy ivóvíz útján. A lappangási ideje 14-18 nap. A szervezetbe került kórokozó a bélből felszívódva a vérbe kerül és ott elszaporodik. A vérből a máj az epével választja ki és így ismét a vékonybélbe, onnen a székletbe kerül. A vérből a vese által kiválasztott kórokozó a vizeletet fertőzi. A betegség bizonytalan, hullámzó lázmenettel kezdődik, amely később magas, állandó lázba megy át. A beteg ilyenkor igen gyenge, zavart, ködös tudatállapotban van.
úgynevezett antitrombózis harisnya
Gumiharisnya. Gumírozott textilből készült harisnya. Rendszerint a végtagok érbetegségei, illetve az érbetegségek következtében fellépő vizenyők esetében viselik. A gumiharisnya anyaga rugalmasságánál fogva részben pótolja a visszerek megromlott működését, elősegíti a vér visszaáramlását a szív felé.
ultraibolya
Ibolyán túli tartományba tartozó, emberi szem által nem érzékelhető fényhullámok. Több fajtájuk ismert, attól függőn milyen frekvenciatartományban találhatóak, megkülönböztetünk UV-A, UV-B és UV-C sugarakat.
ultraibolya sugárzás
A látható fénynél rövidebb hullámhosszú és nagyobb energiájú sugárzás az ultraibolya sugárzás.
UNICEF
(United Nations International Children's Emergency Fund ) Az Egyesült Nemzetek Gyermekalapjának szokásos rövidítése, melyet 1946. december 11-én hoztak létre, célja a gyermekek és az ifjúság helyzetének javítása az egészségügy, a táplálkozás, a szociális gondoskodás, az oktatás és a szakképzés területén.
UV-A
A látható fényhez közelebb álló ultraibolya sugárzás. A bőr mélyebb rétegeit érinti, emiatt hatása is összetettebb. Felelős a bőr barnulásáért, de évek alatt sok más, többnyire káros hatásuk is megjelenhet.
UV-B
Rövidebb hullámhosszú sugárzás. A bőr felső rétegeiben elnyelődnek, a napégésért felelősek.
ütőér
Artéria. A szív felől áramló, vér továbbítására szolgáló csőrendszer, amely az aortából elágazódó ereket foglalja magába. Ezek átmérője a szívtől távolodva mindinkább csökken. Szerkezetileg két fajtája különböztethető meg: az egyik típusban a rugalmas elemek, a másik típusban a simaizomsejtek vannak túlsúlyban. Rugalmasságuk a vér áramlását segíti, mert a beléjük került vér hatására kitágulva, majd összehúzódva a vér továbbjutását biztosítják. A gyüjtőér, vagy visszér a véna, a test különböző részeiről a vért a szív felé továbbítja. A hajszálerek hálózatával kezdődő, majd fokozatosan nagyobbodó űrtérrel egymásba ömlő erek hálózata végül is két nagyérbe torkollva a szív jobb pitvarába önti a vért. A vénák fala vékony, túlnyomórészt simaizomsejtek alkotják. A vénákban a vér visszafolyásának megakadályozására billentyűk szolgálnak. Ezek vékony lemezek, melyek csapóajtó módjára működnek.
vakcina
Az aktív immunitás elérésére készített oltóanyagokat gyűjtőnéven vakcinának nevezik. Az elnevezés Jenner felfedezéséből származik, aki megfigyelte, hogy a tehenek himlőjével fertőzött tehenészek nem kapják meg az emberi himlőt. A vakcina elnevezés a himlőoltóanyga nevéből származik (vacca latinul tehén). Az élő vakcinák mesterségesen gyengített virulenciájú élő mikroorganizmusokat tartalmaz. Az elölt vakcinák hővel vagy valamilyen fertőtlenítőszerrel elölt baktériumokat tartalmaz.
védőoltás
Fertőző megbetegedések ellen mesterséges védettség két úton hozható létre. Beolthatjuk a csökkentett virulenciájú vagy elölt kórokozót a szerveztbe és a szervezet az immunitás létrehozásában tevőlegesen vesz részt. Ilyenkor aktív immunizálás jön létre. Ha kész ellenanyagot viszünk a szervezetbe, passzív immunizálásról beszélünk. Ebben az esetben az ellenanyagot egy másik szervezet termelte és azt annak vérsavójával juttatjuk a védeni kívánt szervezetbe.
véna
Gyüjtőér, visszér, vivőér. A test különböző részeiről a vért a szív felé továbbító erek. A hajszálerek hálózatával kezdődő, majd fokozatosan nagyobbodó űrtérrel egymásba ömlő erek hálózata végülis két nagy érbe torkollva a szív jobb pitvarába önti a vért.
venerupin kagyló
Japán két tavában megtalálható rendkívül erős méreganyagot termelő kagylók. A méreganyaguk az esetek 1/3-ában halálos kimenetelű, gyorsan kialakuló májelégtelenséget okoz.
vér
A vér sejtből és sejtközötti állományból áll, a vérben a sejtközötti állomány folyékony. A vér zárt edényrendszerben kering. Feladata egyrészt, hogy a szövetek sejtjeinek táplálékot és oxigént szállítson, másrészt, hogy az anyagcsere folytán keletkezett salakanyagokat a kiválasztó szervekhez szállítsa. Az összes vérmennyiség a testsúlynak kb. 1/11 része.
véralvadás
Az erekből kibocsátott vér rövid időn belül megalvad és kocsonyaszerű masszává alakul. A véralvadék vázát fehérjetermészetű anyag, a fibrin alkotja, melynek hézagaiban a vér sejtes elemei foglalnak helyet.
véráram
Az érpályában uralkodó nyomásviszonyok mellett a vér áramlási sebessége a szív munkájának fontos mutatója. A vér áramlásának sebessége az érrendszer különböző szakaszain más és más.
vércukormérő készülék
A cukorbetegségben szenvedők számára nélkülözhetetlen eszköz. A napi vércukorszint mérésére alkalmas eszköz, segítségével beállítható a szükséges inzulinmennyiség.
vérének oxigénszintje
A vörösvértestek által felvett oxigénmennyiség.
véres, nyálkás hasmenés
A különböző mikroorganizmusok okozta hasmenésekre a jellemző a kis mennyiségű vér, melyet sokszor vizes hasmenés előz meg. Ezeket el kell különíteni a ismeretlen eredetű gyulladásos bélbetegségektől, amelyeknél krónikusan előfordul vér és nyák ürítése a széklettel.