Mit ne tegyen?
- Ne használjon kölnit, parfümöket. Kultúrkörnyezetben ezek hasznosak, néha szükségesek, erotikusan izgatóak. A vadonban azonban legfeljebb a rovarokat izgathatja fel vele, amelyek nagyon érzékenyek az intenzív illatokra.
- Ne használjon csillogó ékszereket, ragyogó színeket. A rovarok is szeretik megnézni az ingerlő színek, csillogás forrását.
- Ne mászkáljon mezítláb, különösen ne éjszaka, magas fűben, bozótosban vagy erdős területen. Nagyon sok bogár, rovar él a földközelben, ahonnan könnyen áttelepül a lábára. Mezítláb könnyen szerezhet olyan apró horzsolásokat, sérüléseket, melyek messzebbről is odavonzzák a rovarokat, és könnyen el is fertőződhetnek.
- Ne üljön, feküdjön közvetlenül a homokba vagy a földre, különösen ott, ahol állatok is gyakran megfordulnak. Nyilván széket nem mindenki visz magával, de a törülköző, hálózsák vagy bármilyen ruhadarab is jó szolgálatot tesz. Ezeket aztán rázza ki alaposan, amikor otthonába, szálláshelyére indul vissza. Tulajdonképpen ezen utóbbiakkal a romantikus éjszakai, vadonbeli barangolásokat, együttléteket valószínűleg sikerült teljesen megtorpedózni, de higgyék el, mindezt csakis a biztonság, a betegségek elkerülése érdekében írtam le. A bakancsos, DEET és permethrin szagú, tetőtől talpig szorosan zárt, szürkészöld ruhába csomagolt partner otthoni kibontása, letusolása kárpótolhat mindezért. A fák lombkoronáján át időnként megcsillanó, vörösen izzó naplemente látványa a szálláshely védett szobáinak moszkitóhálóval borított ágyából is élvezhető közben. Ellenvetéseit, melyek úgy kezdődnek, hogy "De hát a bennszülöttek is..." tartogassa akkorra, amikor tudomására jut a bennszülöttek átlagéletkora, a fertőző és egyéb betegségek előfordulásának aránya. Ha még ezután is volnának fenntartásai, jusson eszébe: a helyiek régebb óta laknak ott, és még egy ideig ott is fognak élni. A természetes immunitás (ellenálló képesség) kialakulása bizonyos betegségekkel szemben az életbemaradásuk feltétele volt.
Mit tegyen?
- A csaknem teljes biztonság: egyáltalán nem utazik fertőzött területre, vagy legalábbis nem az esős évszakot választja ki.
- Szerezze be a megfelelő megelőző gyógyszereket, vegye fel a védőoltásokat.
- Olvasson utána a célterületen élő rovarok táplálkozási szokásainak. Ha a rovarok a meglátogatni kívánt térségben ismert betegségeket hordoznak (ami valószínű), próbálja olyan időszakra időzíteni szabadtéri tevékenységét, amikor azok a legkevésbé aktívak, és mindemellett tartsa be az óvó rendszabályokat (DEET tartalmú rovarriasztó készítmények stb.).
- Használjon szagtalan, illatanyag-mentes szappanokat, samponokat, dezodorokat.
- Ruházata ne legyen feltűnő színű, fedje le testfelületét amennyire csak lehetséges. A hosszú szárú nadrág és a hosszú ujjú felsőruházat nem biztos, hogy a legkellemesebb viselet, de mindenképpen véd a rovarcsípések egy része ellen.
- Inkább cipőt (ne szandált) használjon, viseljen zoknit is. A nadrág szárát lehetőleg gyűrje bele a zokniba, vagy a magas szárú cipőbe.
- Ruházatát, az ablakra szerelt szúnyoghálót, az ágy feletti moszkitóhálót fújja be, kezelje permethrinnel.
- A légkondicionáló nélküli szobákban tegyen az ablakra szúnyoghálót, használja az ágy feletti moszkitóhálót. Vizsgálja át ezeket, hogy nincs-e rajtuk rés, szakadás. Ügyeljen rá, hogy az ágyat mindig körbevegye a háló.
- Minden nap (legalkalmasabb erre az este) aprólékosan vizsgálja át saját és partnere testét, nincs-e néhány ragaszkodó kullancs a testén, nem szerzett-e be ismeretlen rovarcsípést.