A skorpiócsípések
A skorpiócsípések inkább fájdalmasak, mint veszélyesek. Mexikóban, az USA déli államaiban (Új Mexikó, Kalifornia, Colorado folyó környéke) található néhány faj (például a Centruroides exilicauda sculpturatus). Csípésüket mindaddig komolyan kell venni, amíg az orvos az ellenkezőjét be nem tudja bizonyítani. A skorpiócsípések kezelése tüneti jellegű, vagyis fájdalomcsillapítás, jegelés, vérnyomás és szívműködés gyógyszeres szabályozása (inkább kórházi háttérrel!), illetve az izomgörcsök (Centruroides exilicauda!!) oldására kalcium glukonát i.v. adása javasolt. Az első 8-12 órában ágynyugalom szükséges, és tanácsolják, hogy ebben az időszakban ne egyen semmit az illető. “Ellenmérget” csak a skorpió fajtájának ismeretében, a tünetek súlyosbodásakor, és gyermekeknek adnak, ahol egyáltalán a közelben ellenanyag létezik.
A Centruroides exilicauda sculpturatus
A Centruroides exilicauda sculpturatus csípése akár halálos is lehet. Ezen kívül a legtöbb skorpiócsípés azonban “csak” helyi sebfájdalommal, duzzanattal, a nyirokutak gyulladásával, nyirokcsomó duzzanattal, nyomásérzékenységgel jár. A C. exilicauda szúrása után azonban azonnali fájdalom, érzészavarok, zsibbadás alakul ki. A csípés körüli duzzanat gyakran ki sem alakul. A csípés után különösen a gyermekek nyugtalanok, feszültek lesznek, abnormális fej-, nyak- és szemmozgások jelennek meg. Felnőtteknél inkább gyorsabb szívverés (tachycardia), magas vérnyomás, felgyorsuló légzés, gyengeségérzés, majd mozgászavarok jelentik a mérgezést, a méreganyag bejutását a szervezetbe. A légzési nehézségek alakulhatnak ki (felnőttnél és gyermeknél egyaránt), melyet súlyosbít a fokozódó nyáladzás. Ennek a skorpiónak a mérge a 6 éven aluli gyermekeknél és a túlérzékeny egyéneknél gyakran vezet halálhoz is.
Skorpiók hazánkban
Skorpiókkal nem csak a Mediterrán térségben, Afrika északi részén és Közép-Amerikában találkozhatunk, de egyre több kisállat-kereskedés polcairól is ránk integetnek C alakú farkukkal ezek az ízeltlábúak. Azonban mindezek ellenére bízvást kijelenthetjük, hogy szerencsére nem minden ízeltlábú olyan veszélyes, mint amilyennek első pillanatban látszik. Nézegessük őket nyugodtan sok-sok pillanatig – kellő távolságból.