Akklimatizálja az elméjét, gondolatait!
A legelső dolog, amit ennek érdekében tehet, hogy miután a repülőgép felszállása előtt bekapcsolta a biztonsági övet, óráját átállítja arra az időzónára, ahová éppen indul. A gondolatok nagyon nagy hatással vannak a testre, a testi tünetekre. Csak öt órát adjon magának, hogy akklimatizálódjon az új időzónára, és meglátja, menni fog. Sose mondjon, gondoljon olyanokat, hogy „Bár itt most este 10 óra van, otthon még csak délután 3.” Fogadja el minél gyorsabban a helyi időt, s meglátja, gondolatait a teste, a testi ciklusai is követni fogják.
Hogyan kerüljük el a Jet Lag-et?
Mivel a jet lag a megváltozott környezet hatásainak különös kombinációja, tartalmaz olyan elemeket, amelyek ellen nem tudunk védekezni. A kivédhető összetevőkkel szemben azonban tehetünk lépéseket. Először is itt vannak a célállomás környezetének a hazaitól eltérő elemei: az időeltolódás, a megváltozott mágneses tér, a klimatikus eltérések és a kulturális különbségek. Ha ez nem volna elegendő probléma, a repülőút során is kifejezetten ártalmas környezeti hatásoknak vagyunk kitéve. Ezek közül kiemelhetjük a csökkent légnyomást és nedvességtartalmat, amely mellett folyamatosan „körbeforognak” utastársaink baktériumai, a légkondicionáló fertőtlenítésére használt kémiai anyagok, a nagyobb sugárzásról és a zajártalomról nem is beszélve.
Könnyen kivitelezhető védekezési formák
Néhány könnyen kivitelezhető védekezési formát kell megemlítenünk. Azt ugye nem kívánhatja az utazó, hogy változzon meg a mágneses tér, vagy hogy legyen az időjárás is olyan, mint otthon, hiszen talán éppen a hideg, havas tél elől menekül a pálmafás tengerpartra. Ha azonban az utazását már eleve fáradtan kezdi meg, megnő a lehetősége annak, hogy a jet lag tünetei kialakuljanak. Emiatt tanácsos az utazást megfelelően kipihent állapotban megkezdenie. Legalább két, jól átaludt éjszaka szükséges ahhoz, hogy kellően kipihenten kezdhesse meg az utazást.
Ne feledje, hogy szervezete három fő jelet használ a biológiai óra beállításához:
a napfényt (nappali órákat), az étkezési időket és az éjszakai alvási időt. Remélhetőleg megoldható, hogy minél több időt, de legalább pár órát napfényen, a szabadban töltsön, akár üzleti útra érkezik, akár nyaralni (az utóbbi esetben ez nyilván könnyebben megy). Még ha szobában van, az ablakon beszűrődő fény akkor is segíthet a biológiai óra helyreállításában. A természetes fény automatikusan átállítja a sejteket az új, helyi viszonyokra. Ha csak egyetlen dolgot akar először tenni, határozza el, hogy amilyen hamar csak tud, a helyi idő szerint fekszik le aludni. Ne az első este próbálja meghódítani az egész éjszakai negyedet azzal a felkiáltással, hogy otthon még csak délután van! Ne foglalkozzon azzal, hogy odahaza most hány óra lehet. Ez alól legfeljebb a telefonkagyló felvétele előtti pillanat lehet kivétel (izgalmas lehet valakit a déli verőfényes napsütésből önfeledten felhívni, amikor nála még csak hajnali 4 óra!). Ha van választási lehetősége, próbálja úgy időzíteni az érkezést, hogy a helyi idő szerint a késő délutáni vagy esti órákban szálljon le a repülőgépe, vagyis úgy érje el távoli célját, hogy legyen ideje kialudni magát! Ha a lefekvés időben sikerült, reggel vegye fel a helyi ritmus következő elemét: a helybeliekkel egy időben induljon reggelizni! A helyi szállodások nem nagyon örülnek a 11 órakor lekóválygó és reggelit követelő idegennek. Próbálja ki az ő ételeiket, alkalmazkodjon a helyi étkezési időpontokhoz! Használja ki bátran a helybéliek által minden bizonnyal nem ok nélkül bevezetett pihenőidőket (szieszta), és viselje az általuk is használt, praktikus, társai által is elfogadott ruházatot! Sokat segíthet, ha megérkezése után a tervezett munkát vagy más fontos tevékenységet olyan időpontra teszi, amikor maximális energiával tud odafigyelni rá. Kelet felé történő utazáskor ez általában a kora esti, esti órákban van, nyugatra történő repülés esetén viszont a reggeli, kora délelőtti órákra tevődik.
Mosakodjon meg!
Ez nem pusztán higiéniai tanács. Mielőtt a gépe landolni készülne, tegyen egy rövidke látogatást a mosdóban. Mosson fogat, öblítse le arcát is egy kis vízzel. Meg fog lepődni, mennyivel frissebbnek érzi majd magát. Ha megfigyeli, a személyzetből az utaskísérők is ugyanezt teszik, s mivel ők életük egy részét a levegőben töltik, biztosan tudnak egyet s mást.
Nyújtsa ki a lábát!
A lábdagadást leginkább a repülőgép fedélzetén lévő alacsonyabb légnyomás válthatja ki, de közrejátszik a tartós ülésből adódó vérkeringési rendezetlenség, elégtelenség is. Ezt kivédendő, viseljen például kényelmes, talán kicsivel nagyobb cipőt, esetleg papucsot a repülőutazás alatt. Megfigyelheti, hogy a tapasztaltabb utazók az első adandó alkalommal kibújnak a földi körülményekre tervezett cipőikből, esetleg úti holmijuk közül könnyű papucsot vesznek elő. Próbáljon meg felállni, és körbesétálni a repülőgépen az üléssorok közti folyosókon. Erre a legjobb időszak az étkezések utáni pihenőidő. Várja meg, amíg a légi utaskísérők befejezik a tálcák összeszedését, akkor álljon fel, sétáljon egyet a gépen. De figyelem! Ez csak akkor lehetséges, ha a biztonsági öv becsatolását jelző lámpa kialudt, nem világít. Ne akarjon senki olyankor sétálgatni, amikor a gép légörvénybe kerül. Ilyen esetekben marad a helyben végzett lábnyújtóztatás, amit jó esetben nem akadályoz az ülések alá bepréselt, kézipoggyásznak nem igazán nevezhető, haszontalan csomaghalmaz. Néha, az üléssorok közti folyosón való járkálás helyett megteszi az is, ha csak a széke mellett felállva kinyújtóztatja zsibbadt, éppen dagadni készülő végtagjait. A legfontosabb gondolata e gyakorlatok alatt az legyen, hogy az ülés során elnyomott ereket felszabadítva elősegítse a vérkeringés akadálytalan áramlását.
Óvakodjon a kiszáradástól!
Nagyon sok szakembertől hallhatjuk, hogy az alkoholos italok nem éppen ideálisak, különösen nem a repülés alatt. Ez nem pusztán antialkoholista fecsegés, hanem orvosi tény. A repülés ideje alatt igyekezzen kerülni az alkoholfogyasztást. Ez köztudottan nem mindig könnyű, különösen az első osztályon és a „business class” utasai között, mivel a kísértés igen nagy. Nem könnyű nemet mondani az otthon drága pénzen megvásárolható, a gépen azonban ingyen felszolgált italoknak. Ha mégis úgy dönt, hogy elfogad néhány koktélt, ugyanennyi erővel nyugodtan megihat utána (helyette) néhány pohár vizet is. Az ivóvíz segít megelőzni a szervezet víztartalékainak csökkenését, a kiszáradást (a dehidrációt), s így a szellemi frissességünket is biztosíthatjuk. Ugyanakkor jó tudni, hogy az alkoholos italok fokozzák a dehidrációt! Ezzel együtt óvakodjon a túl sok szénsavas folyadék elfogyasztásától is. Van valami igazság abban is, hogy a cukor, az alkohol és a koffein elősegíti a jet lag megjelenését. A buborékmentes kristályvíz a legjobb ital a repülőgépeken. Biztosan megfigyelték már, hogy a légi utaskísérő hölgyek, urak milyen sokszor járnak körbe, friss vizet kínálva az utasoknak. Nem gondolja, hogy ők talán tudnak valamit, amit Ön nem?
Vegye fel a ritmust!
A helyi életritmushoz való alkalmazkodás bár eleinte nagy próbatétel, elengedhetetlen eleme a kinntartózkodásnak. Nem csupán kényelmi szempont, hanem a jet lag kialakulásának megelőzése miatt is ajánlatos betartani. A belső óra átállítása külön gondot jelent a rendszeres gyógyszerszedőknek. Ők fokozottan figyeljenek a túladagolás elkerülésére, és arra, hogy a jet lag megváltoztathatja az otthon pontosan beállított gyógyszerek hatáserősségét. Még kiutazás előtt beszélje meg orvosával, milyen határok között változtathatja meg a beállított dózisokat, ha érzi, erősebben vagy gyengébben hatnak a megszokottnál. A pontos időintervallumokhoz kötött gyógyszerek szedésekor helyesebb, ha a megszokott időbeosztással veszi be az előírt adagokat. Például a napjában háromszor szedett tablettákat 8 óránként vegye be. Némi csúsztatással pár nap alatt a helyi időhöz, étkezésekhez is alkalmazkodhat. A tablettákat szedő cukorbetegek a tényleges étkezésekhez kapcsolják a gyógyszer bevételét, bár némi vércukor-ingadozás még ebben az esetben is előfordul. Az inzulinnal kezelt cukorbetegekre vonatkozó tanácsokat külön tárgyaljuk.