A fogyasztás veszélyei
Ha már utazik, tudjon róla, hogy a fejlődő országokban a csapvíz nem az, aminek látszik. Nem olyan tisztaságú, mint otthon, baktériumokat, vírusokat tartalmazhat. Ugye nem eszik frissen szedett, hámozatlan gyümölcsöt, vagy nem kellőképpen átsütött ételt, halféleséget? Ugyanez a helyzet a frissen fejt, még gőzölgő, ínycsiklandozó tejjel is. Ugye, nem próbálkozik az utcai árus édesen hívogató dinnyéivel (bármilyen értelemben!)? Biztosan nem olyan felelőtlen, hogy közönséges csapvizet igyon, vagy a bárban fagyasztott jégkockával együtt kevergesse italát. Az étele, és italok egy része biztonságos. Különösen azok, melyeket a felszolgálás előtt forrásig melegítenek. A gyümölcsök, melyeket saját maga hámoz meg. A dobozos italok, különösen azok, melyek szénsavasak (a szénsav, mivel savas kémhatású, a kórokozók egy részét elöli). Milyen italok ezek? Például a forró tea, a sör és a bor, valamint a víz is, ha előtte felforralják (legalább egy percig). Ha a forralás valami miatt kivitelezhetetlen, használjon (drágább) szűrőket, vagy jóddal, klórral kezelje a vizet. De mindezeknél biztonságosabb, ha legalább egy percig forralja a vizet.
A tuberkulózis
A tuberkulózis elterjedt betegség világszerte, és különösen súlyos következményekkel járhat, ha a befogadó szervezet immungyenge. Ne menjen olyan kórházak közelébe kisebb sérüléseivel, ahol TBC-s betegeket is kezelnek.
Állatok
Nagyon sok helyen az állatok szabadon kószálnak. Ha úgy gondolja, hogy azon a tengerparti részen, ahol Ön szeretne pihenni, állatok is járhattak, használjon papucsot, műanyag szandált, csak törülközőre üljön a földre. Ne érintkezzen közvetlenül a valószínűleg állati széklettel fertőzött talajjal. Még a víz is okozhat fertőzést, ha sebzés van a testén, vagy "benyeli" a vizet. Soha ne ússzon olyan vízben, ami feltehetőleg kommunális szennyvízzel vagy állati eredetű melléktermékekkel szennyezett.
Veszélyek
A szúnyogok vagy más ízeltlábúak által terjesztett fertőzésen nagyon sok térségben jelentenek komoly problémát. Használjon rovarriasztókat (DEET) a csípések megelőzésére. Aludjon moszkitóháló alatt, melyet ugye előzetesen permethrinnel kezelt, különösen azokon a helyeken, ahol a malária vagy a Dengue láz előfordul. Hacsak nem nagyon fontos dolog miatt kell utaznia, kerülje el azokat a helyeket, ahol a sárgaláz kórokozója honos. Ha elkerülhetetlen, vegyen fel védőoltást a kór ellen! Kezelőorvosa minden bizonnyal a legjobb, legveszélytelenebb védekezési módot fogja javasolni, hogy elkerülje a malária, tífusz, és a fertőző májgyulladás fenyegető rémeit. Nézze át, hogy valamennyi kötelező vagy ajánlott védőoltás érvényes-e! Nagyon fontos ez különösen akkor, amikor immungyenge gyermek utazik kockázatos területekre. Ha van egészségügyi biztosítása, nézze át, vonatkozik-e az adott térségre, illetve foglalkozik-e azzal, hogy Ön gyengült immunstátusú. Ha nem, kérdezzen rá! Ugyancsak érdekes része a biztosításnak, a sürgősségi hazaszállítás kérdése. Nézze át alaposan biztosításának apró betűs részeit is, hogy számíthat-e bármely egészségügyi szerv ilyenirányú szolgáltatására, ha kritikus helyzetbe kerülne. Figyeljen oda, hogy a biztosítások időben be legyenek fizetve, mert különben nem érnek annyit sem, mint a papír, melyre nyomtatták.
Gyógyszerek
Szedje pontosan azokat a gyógyszereket, melyeket kezelőorvosa felírt. Ha orvosa speciális diétát javasolt, gondosan tartsa be. Ugyanígy tartsa be azokat az óvórendszabályokat, melyeket otthonában biztonsága érdekében be kell tartania. A szexuális kontaktusokat vagy kerülje, vagy védekezzen az esetleges újabb kórokozók ellen. Vigyázzon partnerére, nehogy ő kapjon el valamilyen kórokozót Öntől. Ha ezeket az általánosságban is érvényes szabályokat betartja, nyugodtan élvezheti a nyaralás adta örömöket anélkül, hogy rettegnie kelljen olyan kórokozók által előidézett fertőzéstől, melyek esetleg életveszélyes komplikációkat okoznának az immungyenge állapota miatt.