A seb
Sebről beszélünk, ha külső hatásra a szervezetet jól körülírható sérülés éri. A sebzést okozó tárgytól, az erőtől, sőt az erő irányától is függ, hogy a sebzés milyen gyógyhajlammal rendelkezik, és mennyire marad csúnya, heges gyógyulása után.
A szúrt seb
A szúrt sebet értelemszerűen heggyel bíró tárgy okozza; az erő iránya a testre csaknem merőleges. Veszélye az, hogy gyakran mély és szennyezett sérülést okoz. A seb gyakran gyorsan bezáródik, a szennyeződés nem tud kiürülni, és így az ott felszaporodó genny nehezen tud távozni. Emiatt a szennyezettebb szúrt sebeket a steril kötés alatt nyitva kezelik (nem varrják, kapcsozzák össze, nem ragasztják be). A szúrt seb különös veszélye, hogy kicsi, jelentéktelennek tűnik, mégis életfontos szerveket, verő- és visszereket érhet, ezek sérülése pedig az életet veszélyeztetheti. A szúrt sebek ellátásával éppen emiatt ne is kísérletezzünk a helyszínen, mielőbb kórházba, orvosi rendelőbe kell juttatni a sérültet. Akkor is komoly lehet a baj, ha nem látunk vérzést a sebből. Ugyanis a testüreg megnyitásával járó szúrt sebek esetében a vérzés a testüreg felé is indulhat, aminek külső jeleit a tapasztalatlan laikus már csak akkor veszi észre, amikor már nagyon nagy a baj.
A vágott seb
A vágott sebet is éles tárgy okozza, de az erő iránya a testre merőleges, a seb széleinél és a seb belsejében is nagyobb a roncsoló hatás, és ez a seb szabályos, heg nélküli gyógyulását akadályozza. (Baltával, bárddal lehet vágott sérülést okozni.) A vágott, roncsolt szélű seb általában szennyezettebb is, mint a metszett seb. Minél élesebb a sérülést okozó eszköz, annál egyszerűbb a sebet ellátni. Veszélyesebb a sérülés, ha a fejet éri az ütés: a koponya törése, az agy állományának roncsolódása is kísérheti a vágott sérülést. A sérülés első ellátásakor törekedni kell a seb környékének letisztítására, az utánfertőzés elkerülésére. A seb kitisztítása, a sebszélek egyeztetése, rögzítése azonban már orvosi feladat, vagyis keressünk minél előbb kórházat, esetleg orvosi rendelőt.
A metszett seb
A metszett sebet éles tárgy okozza, és az erő iránya a testtel hegyesszöget zár be, azzal csaknem párhuzamos (kés éle, penge, törött üveg éle okozhatja). Gyógyhajlama szinte a legjobb. Az éles eszközzel vágott sebszélek lényegében roncsolásmentesek, és tökéletesen összefekszenek, így kevés lesz a hegszövet. Kisebb, nem szennyeződött seb esetében egyénileg is megoldható a sebellátás. Fontos tudnunk, hogy a sebek akkor gyógyulnak jól, ha a sebszélek igen közel vannak egymáshoz, és maga a seb nyugalomban van: például nem mozgatjuk a sebzett ujjunkat. A kisebb sebek ideális körülmények között egy hét alatt begyógyulnak. Erősebb, nem szűnő vérzés esetén, valamint akkor, ha például a végtag sérüléstől kifelé eső részén érzéketlenség, zsibbadás észlelhető, mielőbb juttassuk a sérültet orvoshoz, szükség esetén kórházba, ahol a sérült idegeket, ereket össze tudják varrni. Ugyancsak komoly kórházi műtétet igényel, ha a metszés inakat érint, vagyis ha egyes ujjak, ujjpercek nehezebben vagy egyáltalán nem mozdulnak. Ezekkel a tünetekkel mielőbb fel kell keresni a legközelebbi kórházat, lehetőség szerint a baleseti sebészetet.