Antibiotikumok alkalmazása
Antibiotikumként rendszerint a trimetoprim-szulfametoxazol kombináció (Sumetrolim vagy más neveken Bactrim, Eusapim) volt eddig az elsőként választott gyógyszer, orvosi rendelvényre, az utasítások betartása mellett. Azonban ez a szer nem véd a Shigella, Salmonella baktériumok okozta hasmenéses betegségek ellen, ráadásul nagy az ellenálló kórokozók száma is.
Olcsósága miatt a harmadik világ népcsoportjai közt azonban még ma is népszerű. Korszerűnek tartott gyógyszer, napjainkban az orvosi tanácsra elsőként választandó a fluoroquinolon csoportba tartozó antibiotikumok hatásosak (ciprofloxacin, norfloxacin, ofloxacin, vagyis a Ciprobay, Nolicin, Tarivid). Rendszerint közülük is a ciprofloxacint ajánlják.
Ezeket azonban ne adjuk kisgyermekeknek! Állapotos kismamák konzultáljanak orvosukkal a kockázat-haszon elvén alapuló gyógyszerszedésről! Vajon megéri-e a magzatot is érintő gyógyszereket szednie? Erről inkább orvosával együtt döntsön!
De mikor kell antibiotikum, és mikor elegendő csupán a tüneti kezelés? Ha csak enyhe hasmenés jelentkezik, az is csak napjában egyszer, és más tünet nem társul hozzá, akkor nem szükséges azonnal antibiotikummal nekiesni. Elegendő a folyadékpótlás, és a bélmozgást csökkentő gyógyszerek szedése. Fontos tudni, hogy a bélmozgást gátló szereket nem ajánlatos 48 óránál tovább szedni! Napjában többször jelentkező, közepes erősségű hasmenés esetén, amikor az hányingerrel, hasi görcsökkel is társul, már szükséges az antibiotikum (orvosi utasításra, tanácsra). Mellé kiegészítésként esetenként lázcsillapítót, valamint fokozott folyadékpótlást javasolhatunk. Súlyos hasmenés, erős hasi görcsök, hányás, véres széklet, láz vagy hidegrázás jelentkezésekor az antibiotikum szinte elkerülhetetlen. Lényeges a folyadékpótlás, az ágynyugalom (bár senki nem ezért utazik távoli tájakra), és már ne szedjünk bélmozgást gátlókat, hacsak például az utazás miatt nem feltétlen szükséges. Ha a tünetek gyorsan nem csökkennek, keressen mielőbb orvosi segítséget. A folyadékfogyasztás független attól, hogy az illető szomjas-e vagy sem! Enni viszont csakis akkor, ha éhes lenne (az étkezés beindítja a bélmozgásokat!). Fel kell hívni a figyelmet arra is, hogy a rostos, édes gyümölcslevek, a cola és más édes italok elkerülése előnyös ilyen esetekben.