A hasmenéses betegségek felosztása
Ez talán a leggyakoribb betegség, különösen a fejlődő országokba utazók között. Tulajdonképpen nem is igazán betegség, de könnyen azzá válhat, ha nem fordítunk rá kellő figyelmet: úgy a megelőzésre, mint a kezelésre. Minél tovább tartózkodunk az érintett országokban, annál nagyobb az esélyünk, hogy előbb-utóbb megkapjuk a fertőzést.
Az utazók hasmenéses betegsége
Az utazók hasmenése kb. 80%-ban bakteriális eredetű, vagyis többnyire baktériumok okozzák. Terjedése a fertőzött vízzel, étellel történik. Úgynevezett faeco-oralis fertőzések közé tartozik, ami annyit jelent, hogy a székletben lévő baktériumok higiénés hiányosságok (kézmosás stb.) miatt ételhez, italhoz keveredve a szájon keresztül bejutnak a szervezetbe, ahol fertőzést okoznak. Néhány élelmiszer különösen veszélyes az ilyen betegségek szempontjából. Gondosabban, alaposabban kell megfőzni a szárnyasokat, a halféléket és a tenger gyümölcseinek is nevezett egzotikus tengeri herkentyűket. Előfordulása területenként változik, mégis meg kell említenünk a Karibi térséget, Dél-Európát, Izraelt, Japánt és szinte az összes afrikai országot, ahol az előfordulási arány 8-20% között változik. De körülbelül kéthetes utazás Mexikóban, Közel-keleten, Ázsiában, Afrika fejlődő országaiban, Közép- és Dél-Amerikában elegendő ahhoz, hogy az utazók 60%-a megbetegedjen. Nepálban az utazókat érintő hasmenések 70-80%-a bakteriális eredetű.
Bakteriális fertőzés
Röviden: a betegségnek több felosztása ismert. Akut és krónikus, valamint az akut hasmenésen belül a vizes és véres székletürítésre osztható fel. A vizes hasmenéssel járó kórformát elsősorban az E. coli baktérium különböző törzsei okozza. Gyakorlatilag a rövid ideig tartó utazások 60%-ában fellelhető. Tünetei közül kiemelendő a hirtelen jelentkező, nem véres hasmenés, hányinger, hányás, hasi görcsök, láz. A dysenteriás forma az utazók 15%-át betegíti meg. Hevenyen alakul ki, véres, nyálkás hasmenéssel, bélgyulladással jár, melyet láz, hasi fájdalom, kimerültség kísér. Ez a hasmenéses forma antibiotikumos kezelést igényel. A betegséget szinte kizárólag Shigella baktériumok okozzák, azonban számolni kell az enyhébb, Entamoeba okozta formával is.. Krónikus hasmenéssel mindössze az utazók alig 2%-a jelentkezik orvosánál. Ez a betegség gyakran hetekig is eltart, bizonytalan hasi fájdalom, puffadás, levertség, súlyvesztés, ritkábban láz kíséri. A leggyakrabban Giardia fertőzés az oka a betegségnek. A Giardia lamblia egysejtű élősködő, mely az előbbiekkel ellentétben hosszabb lappangási idővel rendelkezik. A kórokozó bekerülésétől a betegség megjelenéséig 10-14 nap is eltelhet. A hasmenés sem olyan "durva", mint a bakteriális eredetű eseteknél. Néha jelentkezik, aztán kis ideig semmi, majd újra. Az utazók többnyire azt gondolják a tünetmentes periódusban, hogy átvészelték a bajt, és nem fordulnak orvoshoz, csak hetek múlva. Ebben az esetben is orvosi segítség, gyógyszeres terápiás (tinidazol, metronidazol, vagyis Tinidazole, Klion) kezelés jelenti a megoldást. Ezen gyógyszerek azonban nem tűrik az alkoholt! Ha ilyen típusú szereket szed, semmiképpen ne fogyasszon alkoholos italokat! A közhiedelemmel ellentétben az első hasmenéses periódus átvészelése nem nyújt teljes védelmet a további hasmenéses epizódok ellen. Valamennyi hasmenéssel járó betegségben elsődleges, kiemelt fontosságú a megfelelő folyadékpótlás. A folyadékpótlásra készen kapható, vízben oldódó por felelne meg a legjobban, de ennek hiányában házilag is elkészíthető az úgynevezett rehidráló folyadék, amit természetesen meg kell inni.