fejlődési szakasz
A fejlődési szakaszok, olyan egymástól jól elválasztható időszakok a gyermek életében, amikor a viselkedése minőségileg változik, és ez a változás ugyanabban az ütemben megy végbe minden gyermek esetében.
hipotézis
A hipotézis olyan feltételezés, ami elég pontosan körülhatárolt ahhoz, hogy tesztelhető legyen, és amelyről elvileg kimutatható, hogy helytelen.
ekvilibráció
Az ekvilibráció az új jelenség meglévő sémákkal történő értelmezése és a séma új információknak megfelelő átdolgozása közötti folyamatos huzavona, és egyensúlykeresés.
Darwin
Charles Darwin (1809.-1882.) angol természettudós, az evolúcióelmélet megalkotója. A fajok eredete című, 1859-ben megjelent munkája meghatározó jelentőségű mérföldkő a tudományban.
séma
Az alkot meghatározó minta, előre meghatározott eljárás
Piaget
1896-1980, Jean, svájci pszichológus és ismeretelmélet-teoretikus. Főbb kutatásai a genetikus episztemológiára ill. a kognitív fejlődésre irányultak.
szakaszelmélet
Piaget azon elmélete, mely szerint a gyermekek fejlődése szakaszosan megy végbe, és egymástól minőségileg különböző négy fő szakaszra osztható.
korreláció
A korreláció két tényező között kapcsolat mértéke, ami megmutatja, hogy az egyik tényező változásai milyen mértékben járnak együtt egy másik tényező változásával.
asszimiláció
Folyamat melyben az attitűdhöz közel eső információt azzal teljesen egyezőnek érzékeli az egyén
folyamatosság
A folyamatosság a fejlődéslélektan azon fő kérdése, hogy az ember képességeinek és viselkedésének evolúciós fejlődése állandó, azonos sebességgel zajló folyamat, vagy inkább szakaszos fejlődés.
kritikus periódus
A kritikus periódusok, olyan időszakok, amelyek során sajátos környezeti vagy biológiai eseményeknek kell bekövetkezniük a normális fejlődés érdekében.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)