A typhus
A görög typhos szó, mely ködöt jelent, jól jellemzi magát a betegséget. A betegséggel együtt járó magas láz ködös tudatállapotot eredményez. A typhus meglehetősen elterjedt fertőző betegség a világ fejlődő országaiban, ahol a higiéniai viszonyok is a fejlődés kezdeti szakaszában vannak. A világon évente 16 millió typhusos láz alakul ki, és minden évben csaknem 600 ezren halnak bele a betegségbe. A fertőzést a kórokozóval szennyezett víz, tej, és más, nem kellő higiéniával kezelt élelmiszerek terjesztik. A betegséget valamennyi korcsoportba tartozó utazó és helybéli megkaphatja, mégis inkább a helyi, fertőzött térségben élő gyermekek és fiatalok az igazán veszélyeztetettek.
A typhus tünetei
A betegség kb. 10 napos lappangási (inkubációs) idő után fejlődik ki igazán, mégpedig akár 41°C-ig is felmenő lázzal, bizonytalan hasi panaszokkal, később lépmegnagyobbodással. Más esetben a lázzal gyorsabb szívműködés is társul, ami viszont a typhusban nem jelentkezik. Eleinte a szorulásos széklet jellemzőbb, mint a hasmenés. A betegek egy részénél a has bőrén 2-4 mm-es piros kiütések jelennek meg, melyek ujjnyomásra elhalványulnak. A lehetséges szövődmények között kell megemlíteni a vékonybelek perforációját (kilyukadását), epehólyag-gyulladást, bronchopneumoniát, ritka esetekben vesegyulladást (nephritist), vagy akár az epeút elzáródása miatt kialakuló sárgaságot.
A typhus baktériumtörzsei
Antibiotikumos gyógyszeres kezelés mellett a halálozás 1% körüli. Azonban az antibiotikumok egy részére már ellenálló (rezisztens) baktériumtörzsek is kifejlődtek. Például az 1990-es évek elejére Bangladesben az ott található Salmonella typhi törzsek 38%-a volt több gyógyszerre is rezisztens. Ugyanez az adat Bombay-ben 68%, Calcutta-ban 92% körüli volt!
Éppen a gyógyszerrezisztens törzsek rohamos terjedése miatt kapott kiemelt szerepet a betegség megelőzése, a hatékony védőoltások alkalmazása. A betegséget túlélők között 2-5% gyakorisággal alakulnak ki baktériumhordozók, akik folyamatosan ürítik szervezetükből a Salmonella typhi baktériumot anélkül, hogy ők betegek lennének. Igazából ők a betegség emberek közti hordozói, a fertőzések forrásai. A megelőzésre a korábban már említett higiéniai rendszabályok gondos betartása elegendő. Védőoltások is rendelkezésre állnak (injekciós formában, de újabban már szájon keresztül szedhető kapszulák formájában is), de a higiénia ennek ellenére nem veszített jelentőségéből.
A typhus-szal fertőzött területek
Területileg Európában a Mediterrán medence, a Balkán, messzebbre tekintve a Távol-Kelet, és nagy általánosságban Latin-Amerika, Afrika (különösen Nyugat-Afrika, Szenegál), Dél-Kelet Ázsia tartozik a fertőzött területek közé. Különösen kritikus a helyzet indiai szubkontinensen (India, Pakisztán, Banglades) és Peruban. A nyugati, iparilag fejlett országokban a typhust gyakorlatilag már el is felejtették.