Vízhiányos állapot
A vízhiányos (dehidrált) állapotok több fokozatba sorolhatók, ennek megfelelően élettani hatásuk is eltérő. A csak kissé dehidrált emberek fizikai teljesítménye csökken. A kissé dehidrált állapot annyit jelent, hogy a testsúlyuk 3-5%-át már elveszítették. Az atléták jó teljesítményéhez például teljesen hidrált (vagyis az optimális folyadékmennyiséggel feltöltött) szervezet szükséges. A kerékpárosok, akik szervezetük víztartalékának kis részét elveszítették, legyengülnek, kisebb energiát tudnak kifejteni. A közepes szintű folyadékvesztés (5-8%-a a testsúlynak) után hányinger, fejfájás, könnyelmű magatartás, szédülés alakulhat ki. Az ilyen ember vizelete sötét sárgává (koncentrálttá) válik, és a vizelet-kiválasztás csökken.
A fizikai terhelés vége felé a közepesen dehidrált ember akár össze is eshet. A vízhiányos állapot súlyosabb fokán (8-10% testsúlyvesztés) az illető zavarttá válhat, eszméletét veszítheti, és sokkba kerülhet. A pulzusa (szívverések száma) rendkívüli mértékben felgyorsulhat, a vérnyomása csökkenhet. Ilyen esetek akkor fordulhatnak elő, ha valaki kénytelen víz nélkül napokat eltölteni, vagy súlyos hasmenéses, hányásos betegségben szenved. A dehidrálódott embereknél megnő a fagyásos, kihűléses állapotok valószínűsége vagy a hegyi betegség kialakulása. A 10%-nál nagyobb folyadékvesztés már súlyos dehidráltsági állapotnak felel meg, és ha ez egy napon belül következik be (mint pl. kolerában), az az élettel összeegyeztethetetlen.
Van elegendő víztartalék a szervezetünkben?
A folyadékvesztés elkerülésére az utazóknak egy rendkívül egyszerű teszt áll a rendelkezésükre. Rendszeresen ellenőrizniük kell az ürített vizelet mennyiségét, gyakoriságát (min. 8 dl/nap). A sötétebb, kevesebb vizelet a folyadékhiányos állapot jele. Ennek ellentéte (világos, nagyobb mennyiségű vizelet) jelzi, hogy a szervezetben van elegendő víztartalék.