Értékelés
A tudományos elmélet akkor jó, általánosan elfogadott, ha több vizsgálat, kutatás is jobbnak mondja a hasonló elméleteknél. A jó elmélet megismétlésre, reprodukálásra törekszik, hiszen a vizsgálati eredmények között is lehet különbség. A különböző eredmények rendszerezést metaanalízisnek hívjuk. A jó elmélet a torzítás kiküszöbölésére törekszik, azaz gondoskodik a kutatás belső és külső validitásáról gondoskodik.
Etika
A tudós felelősséggel tartozik a tudomány és a tudományos közösség felé is. Az etikus tudós a kutatások során sem az alanyok személyét, sem számukat, sem reakcióikat nem hamisítja meg, a kutatás eredményeit nem ferdíti. A kísérletek során a résztvevőkkel szemben nem személyeskedik, azaz objektív, elismeri mások eredményeit, munkáját, azokat nem plagizálja. Nemrégiben sok kutatóban keltett megütközést, mikor a koreai állami génkutató intézet vezetője bejelentette, hogy az évek során publikált eredményeit valójában sosem érte el, azokat nem kísérleti úton állította elő, csak felsőbb nyomásra, és saját státuszának javítása céljából nyilatkozott sikereiről.
Alanyok
Az etikus tudós a vizsgált alanyokat a kutatás menetéről, céljáról feltétlenül tájékoztatja. A tájékoztatást a kísérlet előtt informált beleegyezés követi az alany részéről: tehát a kísérlet elvégzéséhez szükséges, hogy az abban résztvevők tisztában legyenek a kísérlet kockázataival, lehetőségeivel. Egyes esetekben, ha az alany megtévesztése a kutatás sikerességéhez elengedhetetlen, a vizsgálat végén, utólagos megbeszélést követően kell beleegyezést kérni. Ilyen kísérletek az ún. placebo kísérletek, mikor egy gyógyszer hatékonyságát úgy is tesztelik, hogy a gyógyszerrel kezelteken kívül egy másik csoportot is vizsgálnak, akik semleges tartalmú gyógyszert kapnak. Ha a reakciók nem eltérőek, az új gyógyszer hatékonysága erősen megkérdőjeleződi.