Alakulás
A formális kiscsoport fejlődése A csoportfejlődésnek jellegzetes szakaszai, törvényszerűségei vannak. Forgas idézi Tuckmant, aki szerint a csoportalakulás a következő alszakaszokra bontható:
1. Alakulás. Ebben a szakaszban a tagok megismerkednek egymással, az előttük álló feladatokkal. A közösen elérendő feladatok kovácsolják eggyé a csoportot, melynek tagjai lassanként felmérik, melyik tag milyen szerepben teljesít a csoport számára leghatékonyabban.
Viharzás és normázás
Viharzás
Ebben a szakaszban a tagok megküzdenek egymással a csoportban betölthető szerepekért, státuszokért. Az előzetesen meglevő nézetkülönbségek a viharzás szakaszában ütköznek ki.
Normázás
Ebben a szakaszban alakulnak ki a csoportnormák, az együttműködést meghatározó viselkedési szabályok: a viharzás időszakban megszületett státuszok megszilárdulnak, és a csoport tagjai elfogadják kialakult helyzetüket. Ezen a termékeny struktúrán jöhet létre a fejlődés következő szakasza, a működés.
Működéls és felbomlás
Működés
Ebben a szakaszban birkózik meg a csoport az előtte álló feladatokkal, melyek során a különböző érdekek ütközhetnek, azonban ebben a szakaszban a konfliktusok törések nélkül is rendeződnek. Ez a csoportfejlődés egyik legtermékenyebb szakasza. Felbomlás
Ez a csoport fejlődésének végső szakasza, mely a csoport felbomlásához, osztódásához vezethet. Ebben a szakaszban a csoport tagjai már nem tudják rendezni konfliktusaikat egy közös, felsőbb cél érdekében, így az együttműködés megszűnik, és a csoport részei más csoportokkal, csoportrészekkel keresnek kooperációs lehetőséget.
Kapcsolódó információk: