Kölcsönösség
A kölcsönösség a kialakuló és a szilárd párkapcsolatok egyik legfontosabb tényezője. Megjelenése 16 éves kor körül tehető, de egyéni beállítottságtól függően természetesen előbb és később is megjelenhet. A kölcsönösség az érzelmi kötődés, a bizalom, a szexualitás, a kommunikáció és az empátia terén egyaránt fontos, hiszen e nélkül nem beszélhetünk érett szerelemről. Elengedhetetlen, hogy a két fél ugyanolyan mély érzelmeket tápláljon egymás iránt, és ne csak felszínes, hanem tartós, tartalmas kapcsolatra törekedjen. A kölcsönös bizalom szintén elengedhetetlen, hiszen egy tartós kapcsolat kimondatlan célja (eleinte főként a lányok részéről) a házasság és a későbbi családalapítás, azaz egy közös élet.
Méltányosság
A méltányosság nemcsak a másik fél cselekedeteinek és gondolatainak elfogadását, hanem ezek kritikáját egyaránt jelenti. Véleménykülönbség esetén nem feltétlenül jelenti a másik fél véleményének, hanem magának a véleménykülönbség létezéséneki elfogadását jelenti. Tehát a felek nem győzik meg egymást, nem is feltétlenül törekednek a másik véleményének megváltoztatására. Az ifjúkorban a szerelmi képesség kialakulásakor például a fiúknak méltányolniuk kell, hogy a lányok számára az érzelem fontosabb szerepet tölt be a kapcsolatban, mint a szexualitás, míg a lányoknak méltányolniuk kell a fiúk felfokozott nemi vágyát. Az érett felnőttkori kapcsolatokban az érzéki és érzelmi elemek összhangban vannak, azaz mindkét készség érvényre jut, a felek közös szükségleteinek megfelelően.
Kitárulkozás
Őszinte és mély párkapcsolatokban megjelenik a felek kitárulkozása, azaz megszabadulnak gátlásaiktól, mind fizikai, mind pszichológiai téren. Az őszintétlen kapcsolatok, melyek a serdülő- és ifjúkorra jellemzőek, gyakran kimerülnek a szerelmi praktikák alkalmazásában, ami azt eredményezheti, hogy a felek illúziókat táplálnak a másik iránt. Ezek az illúziók, a másikról kialakított nem valós képek viszonylag rövid idő alatt a másikban való csalódáshoz és szerelmi válsághoz vezethetnek. Ezért gyakori, hogy a felnőtt szerelem megjelenéséig a fiatal állandó csalódásokat él át. Ez veszélyeket is hordozhat magában, hiszen csalódhat a szerelemben és szélsőséges esetben a kapcsolatkialakítás képességének és igényének elvesztéséhez vezethet. A kitárulkozás a másik irántunk érzett szerelmének és belénk vetett bizalmának bizonyítéka, hiszen egy párkapcsolat során olyan szituációkban, élethelyzetekben találják magukat a felek, melyek mindegyiküknek újnak számítanak. A stabil párkapcsolatokban megvalósuló kitárulkozás elősegíti a másik teljesebb megismerését, a közös problémák konfliktus nélküli feloldását és nemcsak a párkapcsolat, hanem az egyéniség megszilárdulását. A kitárulkozás révén a másik fél az én részévé válik, a két fél egyként érzékeli a kapcsolatot.