Alak és méret
A gyermek fejlődése során az első évben a legnagyobb mértékű a növekedés, melynek üteme egyénileg eltérő lehet. Függ például a táplálék mennyiségétől és minőségétől, a genetikai örökségtől, esetleges betegségektől. A növekedésben fontos szerepet játszó D-vitamin termeléséhez elengedhetetlenül fontos tényező a napfényhez jutás. Átlagosan a csecsemő súlya megháromszorozódik és mintegy 25 cm-t nő a 12 hónap alatt. Ennek üteme az első hónapokban a legnagyobb, utána a serdülőkorig fokozatosan lassul, amikor is újabb fellendülés figyelhető meg. A súly és a magasság gyarapodásával együtt megváltozik a testarány is. Születéskor a fej mérete a test hosszának 25%-a, az első év végére a testhossz 20%-a, felnőttkorra éri el az átlagosan 12%-os arányt. A test arányainak ezen változásai elengedhetetlenül szükségesek a súlypont lejjebb kerüléséhez, amelynek köszönhetően lehetővé válik a járás megkezdése.
Izomzat és csontok
A születéskor még lágynak mondható csontok a táplálkozással a szervezetbe jutó ásványi anyagoknak köszönhetően fokozatosan megkeményednek. Először a kéz és a csukló csontjai kezdenek megerősödni. Emiatt a gyermek képessé válik a tárgyak megfogására, elmozdítására. Egyre finomodnak majd a tárgyak manipulációjára irányuló mozgások. A növekvő test vázául szolgáló csontozat megerősödése mellett az izmok hosszúsága és vastagsága is nő. A kutatások eredményei azt igazolják, hogy a lányok csontozata és szervrendszere már a prenatális időszaktól kezdve fejlettebb szintű, mint a fiúké. Ez a különbség a későbbiekben is megmarad. A lányok fogváltása is hamarabb következik be, és teljes testméretüket is hamarabb érik el. A csontok és az izmok hossza, vastagsága a serdülőkor végéig növekszik tovább. A biológiai fejlődéshez elengedhetetlenül fontos az egészséges, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag táplálkozás, és a mozgás lehetőségének biztosítása a gyermekek számára.
Agy
A fejlődés korai szakaszában (3 és 12 hónapos kor között) az agy túltermeli a szinapszisokat. Ezek közül később a tapasztalatok hatására némelyek megerősödnek, míg mások eltűnnek. A csecsemők a nagy mennyiségű szinapszisnak köszönhetően készek arra, hogy az összes tapasztalatnak idegi kapcsolatot feleltessenek meg. Az aktívan használt szinapszisok megmaradnak és megerősödnek, míg azok amelyek nincsenek használva fokozatosan elsorvadnak. Az agy különböző területeinek fejlődése behatárolható időszakokhoz és jelenségekhez köthető. Három hónapos korra tehető a látókéreg ugrásszerű fejlődése, míg a koordinált mozgás megjelenésével (hat hónapos kor körül) egyidejű a mozgatókéregben lévő szinapszisok számának rohamos növekedése. Az agyi elektromos aktivitás vizsgálata pedig a homloklebeny hét és kilenc hónapos kor közötti gyors fejlődését mutatta ki. Az akaratlagos viselkedésben fontos prefrontális terület szintén ez utóbbi időszakban kezdi megváltoztatni működését, és ennek köszönhető az önszabályozó képesség (állás, fogás) kialakulása.
Kapcsolódó információk: