Agy
Hat éves kor körül az agy változásainak köszönhetően lehetőség adódik arra, hogy a homloklebeny magasabb szinten koordinálja az agyi tevékenységeket. Ez teszi lehetővé a gyermekek számára, hogy figyelmüket képesek legyenek irányítani. Az összpontosítás képessége komoly segítséget nyújt az iskolás korban a további fejlődéshez. Az agyműködés megváltozása a problémamegoldás folyamatának átalakulását hozza magával. A gyermekeken végzett megfigyelések tanúsága szerint, a problémamegoldás közben agyi tevékenységükben változás észlelhető. A feladatokat sikeresen teljesítő gyermekek agyi tevékenységének mintázata eltér azokétól, akiknek a feladat megoldása nem sikerült. A vizsgálat eredménye szerint tehát az agyban létrejövő változások és a teljesítmény változásai között kapcsolat figyelhető meg. Konkrétabban elmondható, hogy a frontális lebeny összehangoló szerepének hangsúlyossá válásával jelentkeznek az iskolás korra tehető viselkedésbeli változások.
Gondolkodás
A gondolkodás milyenségéről és változásairól szóló vélemények megegyeznek abban, hogy a gyermekek már ügyesebben képesek cselekvésekben gondolkodni ebben a korban. A tevékenységek mentális manipulációjával pedig másik oldalról is megtekinthetik a cselekvéseiket. A gondolkodás ezen fajtáját Piaget-től származó kifejezést használva konkrét műveletnek nevezzük.
Jellegzetes példaként említhető meg a decentrálás, amely során a gyermek már képes egy tárgy többféle tulajdonságát egyszerre figyelembe véve kategorizálni, illetve a logikai szükségszerűség, amikor a gyermek számára logikai úton világossá válik, hogy bizonyos tulajdonságok akkor is változatlanok kell maradjanak, ha a látszat nem ezt mutatja. Piaget véleménye szerint a gondolkodásbeli változásokért az asszimiláció és az akkomodáció felelős.
Az asszimiláció során a gyermek a már birtokában lévő sémák közé építi be az új tapasztalatok eredményeit, majd az akkomodáció révén a sémakészletet az új tapasztalattal összhangban változtatja meg.
Test
A gyermekek képességbeli fejlődése összeköthető a testük változásaival. A növekedéssel, azaz a magasság és erő gyarapodásával egyre ügyesebbé, fürgébbé válnak. Ez a változás már nem annyira intenzív, mint csecsemőkorban vagy kisgyermekkorban, de ugyanolyan meghatározó lehet az élet későbbi korszakiban is. Ahogyan a fejlődés eddigi szakaszaiban, úgy most is meghatározó szerep jut a genetikai tényezőkön kívül az egészséges táplálkozásnak és a környezetnek is. A genetikai örökség hatása jól látható az egypetéjű ikrek esetén, akik fizikális fejlődésükben pontosan követik egymást, még akkor is, ha külön nevelkednek. A vitaminokkal és ásványi anyagokkal teli, megfelelő mennyiségű táplálék fontosságát jól mutatja az a felmérés, mely szerint a szegény családok gyermekeinek testmagassága elmarad a jó körülmények között nevelkedő társaikétól. Továbbá az egészséges táplálkozás és környezet együttesek képes megerősíteni a gyerekek immunrendszerét, így csökken a betegség okozta fejlődésbeli elmaradások kockázata.
Kapcsolód információ: