Járás
A biológiai érés az első év végére eljut arra a szintre, hogy a legtöbb gyermek már állni és járni is tud. A járás képessége ekkor még nem teljesedik ki. Korlátozott az a távolság, amelyet a járás e korai szakaszában képesek megtenni. Mindenképpen döntő azonban olyan szempontból, hogy a kezek, még ha csak időlegesen is, de szabaddá válnak. Csak az egyensúly megőrzésének érdekében van szükség rájuk. Először a szülő kezét fogva járnak a kicsik, majd ügyesebbé válva a környezetet, például a szoba bútorait, használják segítségül. A járás kiteljesedése akkor következik be, amikor a testsúlyáthelyezés, a lábak váltása és a testtartás összehangoltan megy végbe. Az első lépésektől számítva néhány hónap alatt ez a képesség kifejlődik. A kezek ekkor teljesen felszabadulnak, így több alkalom nyílik kézügyesség finomítására. Az olyan bonyolult cselekvések megtanulása következhet mint az egyedül öltözés és a kanállal evés.
Kézügyesség
A finom és összetett mozgások elsajátítása nem egyszerű feladat. Ezek megjelenése és finomodása két-két és fél éves kor körül várható. A kisebb gyermekek a kanalat inkább használják az asztal püfölésére mintsem evésre, ha mégis étel kerül bele akkor is kétséges, hogy eljut e a szájba. A mozgásfolyamatot végiggondolva kiderül, hogy a kanál használata bizony nem kis ügyességet igényel. Megfelelően kell meríteni, hogy az étel belekerüljön, ezután végig azonos szögben tartva a szájhoz emelni, hogy ne lötyögjön ki a finomság és végül idejében nyitni és csukni az ajkakat. Amíg ez a cselekvéssor nem válik rutinná, az evés meglehetősen hosszadalmas procedúrát jelent. Szintén ebben az életkorban sajátítják el a gyerekek a labdadobást, a könyv kíméletes lapozását és az egyszerűbb gomb és fűző nélküli ruhadarabok felvételét. A hasznos dolgok elsajátításán túl fontos szerep jut a játéknak is. Az építőkocka nem csak remek szórakozás, de a kézügyesség további fejlődéséhez is jelentős mértékben hozzájárul.
Szobatisztaság
A szobatisztasághoz az ürítésért felelős izmok feletti kontroll elsajátítása szükséges, amíg ez nem alakul ki a záróizmok automatikusan nyílnak, ha a csecsemő hólyagja vagy végbele megtelik. Ezen izmok érzékelőpályáinak megfelelő biológiai érettséget kell elérniük, hogy jeleket továbbítsanak az agyba. A jelek és az ürítés szükségének összekapcsolása valamint a záróizmok megfeszítése illetve kellő időben történő ellazítása vezet a szobatisztasághoz. A bilin való ürítés 5-6 hónaposan megtanítható, de a késleltetés képessége csak 15 hónapos kor körül várható. A korábban elkezdett szoktatás relatív több időt vesz igénybe, mint a 15 hónapos kor utáni. Általában két éves kor körül jön el az az idő, amikor a gyerekek nappali szobatisztának nevezhetők. Ez azonban még szülői közreműködést igényel, az első jelre a bilire kell ültetni a kicsit mert nem várható még el, hogy hosszabb ideig visszatartsa a szükségét. A teljes nappali és éjszakai szobatisztaság csak későbbre várható az éjszakai balesetek három évesen is gyakoriak lehetnek.
Kapcsolódó információk: