A vonások észlelése
Bizonyos tárgyak, ingerek felismerése független az őt körülvevő elemek számától. Ha a célinger primitív (egyszerű), a többitől való elkülönítése a személy számára nem okoz gondot. Tehát rengeteg egyenes között azonnal felismerjük a görbe vonalakat.
A vonások közötti viszonyok
A tárgyak észlelésekor nem elég a vonást észlelni, hanem a vonások között megjelenő viszonyt is meg kell határozni. Két vonalat csak akkor észlelünk T betűnek, ha egy függőleges vonalra merőlegesen egy vízszintes vonalat észlelünk. Az egész tehát több mint a részek összege, ennek az elvnek az alkalmazásában a konnekcionista modell (a vonások között meghatározható viszony, kapcsolat felismerése) segít bennünket.
Kérgi vonásdetektorok
A tárgyak felismerése egy olyan folyamat, amelyben a vizsgált tárgyat hozzárendeljük egy kategóriához (ez egy macska) és rejtett tulajdonságára is következtethetünk (nyávog és szereti a tejet). A tárgyak felismerésekor annak alakját, méretét, színét, felszínét és irányát állapítjuk meg, ezek közül az alakfelismerés a meghatározó. Az alakfelismerésnek megkülönböztetjük korai és kései szakaszát. A korai szakaszban a tárgyak vonalai, élei és szögei képeződnek le az agyban. Ezek felismeréséért a látókéregben három sejttípus felelős. Ezeket vonásdetektoroknak hívjuk. A három sejttípus közül az egyszerű sejt egy bizonyos irányú és helyzetű egyenes felismeréséért, a komplex sejt egy bizonyos irányú, de tetszőleges helyzetű egyenes felismeréséért, a hiperkomplex sejt pedig egy bizonyos irányú, helyzetű és hosszúságú egyenes felismeréséért felelős.