Freud követői
Jegyezzük meg: a fejlődés Freud után sem ért véget. A különböző szerzők megújították az analízist. A neofreudisták a társas, társadalmi tényezők szerepét hangsúlyozó elméleteket dolgoztak ki. Természetesen az idők során az eredeti freudi modell gazdagodott, változott anélkül is, hogy követői feladták volna Freud szexuális elméletét. Ismertek például Anna Freud és Melanie Klein elméletei, akik a legkorábbi gyermeki fejlődési szakaszokat tanulmányozták. Amerikában bontakoztak ki a pszichoanalízis fontosabb revíziós iskolái az úgynevezett neofreudista iskolák, amelyek a társas, társadalmi hatások szerepét próbálták az analízisbe beledolgozni. Ez irányzat egyik legismertebb képviselője Erich Fromm volt. A neofreudisták közül Fromm és Erikson munkásságát szeretnénk bemutatni.
Freud tagadói
Azonban nem mindenki elégedett meg a pszichoanalízis továbbfejlesztésével. Freud tanítványai közül többen idővel eltávolodtak a pszichoanalitikus megközelítéstől. Azonban a freudi iskola nemcsak közös kutatást, hasonló kutató hozzáállást feltételezet, de egy valóságos zárt csoportként, igazi mozgalomként is működöt, így a fővonaltól eltérő gondolatokat árulásnak bélyegezték, követőiket kivetették maguk közül. A pszichoanalitikusokkal legkorábban szakító pszichológusok főleg Freud szexualitásról és libidóról alkotott véleményét találták túlzónak. A „szakítók” legismertebbjei Jung és Adler, akiknek munkásságával több foglalkozásban is találkozhatunk.
Magyar vonatkozások
A húszas – harmincas évekre Budapest is a pszichoanalízis fellegvárává vált, az úgynevezett Budapesti iskola révén, amit Ferenczi Sándor, Hermann Imre, Hermann Alice, Bálint Mihály, és Bálint Alice neve fémjelez. A harmincas – ötvenes években az érdeklődés az id kutatásáról az ego kutatására tevődött át, ehhez kapcsolódnak Anna Freud kutatásai az elhárító mechanizmusokról, vagy Hartmann énpszichológiája. Freud tanítványai megújították a freudi analízist, de igazán újat kevesen alkottak. Elméleteikben inkább a gyakorlati szempontból fontos dolgok kerültek az előtérben, esetleg más irányzatok tanaival próbálták a pszichoanalízis tanait összeegyeztetni, vagy új alkalmazási lehetőségeket kerestek.
Kapcsolódó információ