A biológiai és kísérleti pszichológia
A pszichológia szerteágazó tudományág, ebben a foglalkozásban igyekszünk bemutatni legfontosabb ágait, és az ágak legjellemzőbb kérdéseit, funkcióit. Elsőként nézzük meg az általános, a biológiai és kísérleti pszichológia területét:
Általános lélektan :
A megismerő folyamatok, a tanulás, a motiváció és az érzelem általános jellemzőit és törvényszerűségeit írja le.
Biológiai pszichológia :
A biológiai pszichológusok az emberi jelenségek, a viselkedés és az emberben lejátszódó biológiai folyamatok közti kapcsolatot kutatják.
Kísérleti pszichológia :
A kísérleti pszichológusok főleg kísérleteiken keresztül vizsgálják az ember és a világ kapcsolatát, azt, hogyan reagálnak az emberek a külvilágból érkező ingerekre, milyen módszerekkel észlelik az őket körülvevő környezetet. Ezen kívül a tanulás és emlékezés témakörét vizsgálják. Természetesen nem csak a kísérleti pszichológusok végeznek kísérleteket, a terület elnevezése a jellemző tevékenységből fakad.
A fejlődés-, szociál- és személyiségpszichológia
Fejlődéslélektan Az emberi fejlődést és viselkedést befolyásoló tényezőket kutatja a fogantatás pillanatától a halálig. Leírja a pszichés funkciók, tanulás, társas kapcsolatok, érzelmi élet fejlődésének törvényszerűségeit. Szociálpszichológia A társas interakciókat és az interperszonális kapcsolatokat alakulását vizsgálja, valamint az társas közeg egyénre gyakorolt hatását és fordítva az egyén társakra való hatását. Személyiséglélektan A személyiség megismerése, az egyéni különbségek leírása a legfőbb célja.
Iskola- és munkapszichológia
Az itt következő területek a pszichológia alkalmazott területekei. Az alkalmazott területeknek nevezzük a pszichológiának azon területeit, melyek a pszichológia ismereteit egy más tudomány területén használják fel. Vezetés- és szervezéslélektan.A munkatársak közötti kapcsolatok koordinálásának és irányításának pszichológiai kérdéseivel foglalkozik. A vezetés egyik fontos feladata a szervezés: a munkaerő kiválasztása és irányítása, a munkahelyi pszichés klíma kialakítása és fenntartása, a dolgozók tájékoztatása, bevonása a vezetésbe, továbbképzése és sok más gyakorlati szervezési feladat eredményesebb megoldásához járulhat hozzá eredményeivel és ismereteivel a szervezéslélektan. Munkapszichológia tárgyát azok a lelki törvényszerűségek alkotják, amelyek az ember és a munka kölcsönhatásában nyilvánulnak meg. A munkapszichológia feladata ezen túl, hogy elősegítse a kedvezőbb munkafeltételek kialakítását és növelje a termelés gazdaságosságát. A munkapszichológia sokrétűségét mutatja, hogy számos olyan alkalmazott terület jött létre, mely a munkalélektan nagyobb témaköreit foglalja magába. Ilyen területek: A munka pszichohigiéniája Az elfáradás és a pihenés kérdéseivel, a pszichés megterhelés, a különféle munkaártalmak és a baleset pszichológiai megelőzésével, ill. ezek kompenzálási lehetőségeinek (kényelmi berendezések létesítése, színezések alkalmazása, megfelelő munkaeszközök bevezetése, az egyén kezdeményező erejének figyelembevétele stb.) kialakításával foglalkozik
Kapcsolódó információk: