Motiváció
A motiváció valamilyen biológiai vagy szociális kielégítésére irányuló késztetés. A cselekedeteink, viselkedésünk meghatározó indítékai a motívumok. A motiváció folyamata bizonyos elméletek szerint a szervezetben kialakult feszültségállapot csökkentését eredményezi, míg más kutatások az arousal szint optimalizásához kötik. Attól függően, hogy a motiváció a szervezet életben maradására irányul vagy társas kapcsolatokat érintő szükségleteit elégíti ki, megkülönböztetünk alapvető és szociális motívumokat, késztetéseket. A motívumok kutatása során több motivációs modellt, rendszert dolgoztak ki, ezek közül az egyik legismertebb Maslow szükségletpiramisa.
Drive
A drive az egyed vagy egyén hiányból illetve fájdalomérzetből származó feszült állapota. Tágabb értelemben véve minden motívum drive, hiszen a motívum az élőlény viselkedésserkentő késztetése, amely valamiféle szükséglet hiányából származik. A drive erőssége egyénenként változó: függ a szervezettől és a környezettől is. A feszültséget megszüntető céltágy eltérő vonzerővel bír különböző szituációkban: egy pohár víz (a céltárgy) szomjúságérzés esetén nagyobb vonzerővel bír a Szaharában, mit egy étteremben. A céltárgynak ezt a szitációtól függő vonzerejét incentív értéknek nevezzük.
Homeosztázis
A homeosztázis a szervezetet életben tartó fiziológiai folyamatok összessége. A homeosztázis funkciója az alapvető motívumok kielégítésének biztosítása, és a szervezeti működés egyensúlyának fenntartása. A homeosztázis felel azért, hogy például vízveszteség esetén a szervezet érzékelje a folyadékhiányt, és valamilyen módon igyekezzen pótolni azt. Ha szomjasak vagyunk, a homeosztázis segít bennünket ennek felismerésében és késztet az ivásra.
Kapcsolódó információ