Család
A fejlődést fenyegető környezeti körülményeket és egyéni jellemzőket együttesen kockázati tényező névvel jelölik. A gyerekek ellenálló képessége azon tulajdonságuk, hogy milyen mértékben hatnak rájuk a kockázati tényezők és ezek hatásait, milyen gyorsan képesek kiheverni. A család segítségnyújtása, az otthoni környezet biztonsága összekapcsolódik a gyermek ellenálló képességével. Bizonyos családi problémák viszont kockázati tényezőként jelentkeznek. A szülők közötti konfliktusok vagy a szülők szociális deviancája, az esetleges mentális problémák mind ezek közé sorolhatók. A védelmi tényezők azok a családi körülmények, amelyek csökkentik a negatív hatások kockázatát. A kutatások alapján sikerült néhány ilyen jellemzőt csokorba szedni. Biztosan fokozza a védettséget, ha az anyán kívül az apa és a nagyszülők is szerves rését képzik a családnak és a család összetartó. Segítséget jelent, ha a gyermek már csecsemőként kellő gondoskodást és odafigyelést kapott. Továbbá nem hagyható figyelmen kívül a család által viselkedésminta és belső szabályrendszer sem.
Gyerek
A gyermek temperamentumjegyei változnak a fejlődés során, az éltkor különböző szakaszaiban ezek más és más kockázatot hordoznak magukban. Azok a kisgyerekek, akik nehezen kezelhetők, tehát rosszul tolerálják az idegeneket és az új élethelyzeteket, sokszor nyűgösek, nyafogósak, nagyobb kockázatnak vannak kitéve, mint nyugodt és kiegyensúlyozott társaik. Hogy a temperamentum valós kockázati tényezőkét jelenik e- meg, az nagymértékben függ a szociális és társadalmi környezettől. A gyakorta jelentkező követelőző magatartás, problémát jelenthet a csecsemőknél, a későbbiekben azonban sokszor az ilyesféle akaratosság segíthet egy nehéz szituációban. A szülők által fokozottan aktívnak jellemzett csecsemőkőn később számos pozitív tulajdonság figyelhető meg. Azok a gyerekek, akiknél ezt csecsemőkorban megfigyelték, később könnyebben oldották meg problémáikat, jobban boldogultak társaik között. Az efféle önállóságot mutató kisgyerekek a mozgási és nyelvi tesztek során kiemelkedően jól teljesítettek.
Közösség
A közösség fontossága legszembetűnőbben a rossz körülmények között élő családok gyermekein figyelhető meg. Esetükben sokkal gyakoribbak a fejlődésbeli nehézségek, mint a jó körülmények között felnevelkedő társaik esetén. A családon kívüli környezet minősége is érzékelhető hatású, a nagyvárosok szegény negyedeiben felnövő gyerekek nagyobb kockázati tényezőnek vannak kitéve, mint a nyugodt és békés kertvárosok lakói. Az Egyesült Államokban végzett felmérés szerint a szegény környékeken élő gyermekek között nagyobb a pszichológiai betegségek kockázata. A környezet káros hatásainak leküzdésében sokat segíthet a családi összetartás, a barátok és ismerősök kiterjedt hálózata, amely biztonságot és támogatást nyújt a fejlődés során. További ellensúlyozásra ad lehetőséget az iskolai környezet, ahol a tanárok figyelmessége és az oktatás magas színvonala nyújthat védelmet és segítséget. Ezen kívül lehetőséget ad a barátok és ismerősök körének bővítésére.