- 1 téma
- 39 foglalkozás
- 2 gyűjtemény
abiotikus faktor
Az élőlények életműködéseit befolyásoló olyan környezeti hatások, amelyek nem élőlénytől származnak (pl. időjárás, talajösszetétel stb.)
absztrakció
Elvonatkoztatás, elvonás; a leglényegesebb tulajdonságok kiemelése és átalakítása.
aeroszol
Gör-lat; 1. kémia gáznemű közegben, finom eloszlásban nem ülepedő részecskéket tartalmazó diszperz rendszer 2. belélegezve v. porlasztva beadott gyógyszer; gyógyszerfelhő 3. aeroszolos csomagolás gombnyomásra a tartalmát vékony sugárban kipermetező porlasztótartály
agrárökoszisztéma
Mezőgazdaságira, földművelésre vonatkozó környezetbiológiai rendszer.
agrárszektor
Mezőgazdasági földművelési terült, hatáskör.
agrártáj
Mezőgazdaság és földművelés céljára felhasznált földterületek
agroökológia
A mezőgazdaságnak a környezetre gyakorolt hatásával foglalkozó tudományág.
agroökoszisztéma
Vitatott fogalom, mely alatt leggyakrabban egy mezőgazdasági művelés alatt álló területet értenek.
álalános választójog
A választójog általánosságának elve azt fejezi ki, hogy minden nagykorú magyarállampolgár - az úgynevezett természetes kizáró okokat kivéve - szavazati joggal rendelkezik. Természetes kizáró ok a cselekvőképesség hiánya vagy korlátozottsága, szabadságvesztés-büntetés töltése, közügyektől eltiltás és a kényszergyógykezelés. (Ld. még: választójog, választójoggal nem rendelkező polgárok)
Aldous Huxley
Angol regény- és esszéíró. Aldous Leonard Huxley 1894. július 26-án született Godalmingban, jómódú felső-középosztálybeli családban. Nagyapja, Thomas Henry Huxley az oxfordi egyetem híres élettan professzora, az evolúciós elmélet egyik vezéregyénisége volt. Apja neves életrajzíró és esszéista volt, bátyja, Julian a XX. század egyik legjelentősebb biológusává vált. Első verseskötete 1916-ban látott napvilágot. Londonban újságíró lett, irodalmi, zenei és iparművészeti kritikákat írt. Első regénye, A nyár a kastélyban 1921-ben jelent meg. A szatirikus, cinikus hangú regényben Huxley kemény kritikát mond kora társadalmáról. További művei: Pont és ellenpont 1928; Szép új világot 1931; A vak Sámson 1936; Visszatérés a szép új világhoz 1959; A menny és pokol 1959 1963. november 22-én halt meg Los Angelesben.
alkalmazkodóképesség
A szervezet örökletes sajátosságainak a változó környezeti körülmények által kiváltott módosulása, amely az új viszonyok között jobban biztosítja a szervezet fennmaradását. A szervezetnek az a képessége, hogy különböző igénybevételekhez tág határok között képes legyen igazodni.
alkoholizmus
Szélesebb értelemben a szociálisan elviselhető mértéket túllépő, alkalomszerű, periodikus, tartós, szokásszerű és/vagy fizikai-pszichikai függéssel járó alkoholfogyasztás. Szűkebb értelemben olyan mértékű krónikus alkoholfogyasztás, amely veszélybe sodorja, illetve károsítja az egészséget, a munkaképességet, valamint a személy szociális helyzetét és családi életét. Szinonimái: alkohol-visszaélés, alkoholfüggés.
államigazgatás
Közigazgatás, az államhatalmi szervek irányítása és ellenőrzése alatt folyó, közhatalmat megvalósító végrehajtó-rendelkező rendszer.
államigazgatási szerv
Az állam működését, feladatainak elvégzését szolgáló intézmény, amelyet az állam az adófizetők pénzéből működtet.
állandó lakhely
állatok
allergén
Olyan anyag, amely allergiás reakciót válthat ki. Az allergénre (virágpor, házipor, élelmiszer, gyógyszer stb.) adott válaszreakciót a szervezetben lévő -- az adott anyagra érzékeny -- specifikus antitestek határozzák meg. Az allergének kimutatására bőrpróbát végeznek. Általában az alkarra megkarcolt bőrfelületére cseppentenek minimális mennyiséget a gyanús anyagból. A kivörösödő, égő, viszkető bőr jelzi az allergén - és a specifikus ellenanyagok -- jelenlétét a szervezetben. A testidegen anyag a bőrön vagy a nyálkahártyákon keresztül juthat a szervezetbe.
allergia
Az allergia az immunrendszer túlzott reakciója. Az allergiával küzdő emberek immunrendszere a normálisnál erősebb választ ad egy vagy több, a környezetben megtalálható anyagra. Ezen anyag(ok) - allergének - egészséges emberben semmilyen reakciót nem váltanak ki, a szervezet ártalmatlannak tekinti őket. Az allergiás szervezet ezzel szemben ártalmas anyagként ismeri fel őket, és védekezően lép fel ellenük. Az allergiás betegségek nagyon gyakoriak. Fejlett országokban, így hazánkban is a lakosság 15-20 %-a szenved valamilyen allergiás megbetegedésben.
alluviális mélyföld
O m alatti üledékes talajtípus, a földtörténeti jelenkorban keletkezett vízi üledékek és hordalékok felhalmozódásával. Az ~ talajok két alaptípusa a nyers öntéstalaj és a gyengén humuszos öntéstalaj. (A talaj, nitrát és a talajvíz)
alumínium
A fémek közé tartozik. Vegyjele: Al; rendszáma:13; relatív atomtömege: 26.98154; űrűsége (20c-on):2.70 g/cm3; forráspontja:2467.0 fok; olvadáspontja:660.4 c fok; oxidációfok:3; redoxi normál potenciál:Al/Al3+-1,66 V; moláris hőkapacitás:24,28 J/mol K; olvadáshő:10684.08 J/mol; forráshő:283290 J/mol.
aminosav
A fehérjék építőelemei. A fehérjék felépítésében 20 aminosav vesz részt. A fehérjék kizárólag vagy túlnyomórészt aminosavakból épülnek fel.
anaerob
Gör el. Oxigén jelenléte nélkül, csak oxigén hiányában szaporodóképes
analitikus
Elemző; analízist alkalmazó (analízist :elemzés; részekre, elemekre való bontás mint tudományos kutató módszer)
andezit
A diorit magma kiömlési kőzete. Nevét az Andok hg-rõl kapta. Színe: szürke, sötétszürke, fekete. Legfontosabb ásványai: a világos színű földpátok, a sötét színű plagioklászok, piroxének, fekete biotit csillám. Jellegzetessége: a héjas elválási lapok mentén sárgásbarna vasoxidos bevonat keletkezik. Elõfordulása: szubdukciós övezet vulkánjai. Hazai előfordulása: Visegrádi-hg, Börzsöny, Cserhát, Mátra, Tokaji-hg. Felhasználása: útépítésnél zúzalékanyag.
angolkór
Rachitisz, magyarul angolkór – a magyar elnevezés azokra az angol orvosokra utal, akik először írták le a kóros elváltozást – jellegzetes tünete a csontrendszer sajátos deformálódása. Tünetei kezdetben: étvágytalanság, súlyállás, ingerlékenység, vérszegénység, tarkótáji izzadás, hörghurutok, nehezen gyógyuló lázas betegségek. A gyorsan növekvő szervezet kalcium- és foszforanyagcseréjének mélyreható zavara, melyet a D-vitamin hiánya okoz.
anorexia
Étvágytalanság.
antibiotikum
Olyan anyag, melyet mikroorganizmusok termelnek, más mikroorganizmusok szaporodását gátolja, vagy elpusztítja azokat. Gyógyszerként használt antibiotikum a penicillin, neomicin, stb.
anticiklon
Magas nyomású légköri képződmény, amelyben a tengerszintre átszámított légnyomás 1015 hPa-nál mindig magasabb. A középpontjában nem ritkák az 1040 hPa feletti értékek. A rekordot egy 1968-as kelet-szibériai anticiklon tartja, amelynek a középpontjában 1080 hPa feletti légnyomást mértek. Az anticikonokban általában nyugodt az időjárás: nyáron zavartalan napsütés, nagy meleg jellemző, télen párásságot, ködöt, és nagyon hideg időjárást okoz. Csapadék előfordulhat a területén, de ez sosem jelentős mennyiségű. Ahogy a középpontjától kifelé haladunk egyre erősebb lesz a szél, és emiatt nő az időjárás változékonysága is. Az anticikonokat valósággal körülveszik ezek a nagy sebességű "szélgyűrűk", amelyek iránya az óramutató járásával megegyezik. Térségünkben egy-egy anticikon akár hetekig is fennmaradhat, és a benne lévő gyenge légmozgás miatt ilyenkor felhalmozódik a nedvesség és a szennyezőanyag tartalom, ezért jelentősen romlik a levegő minősége.
antropogén
Gör. el., embertől származó, ember által létrehozott.
apály
A tenger szintjének süllyedése a tengerjárás napi menetében. A Föld vizeinek vég nélküli ciklikus mozgását-az, árapályt-a Hold és kisebb mértékben a Nap tömegvonzása okozza. Annak ellenére, hogy a Nap 26 milliószor nagyobb, mint a Hold, Földünkre gyakorolt tömegvonzása csak mintegy a fele a Holdénak, minthogy 390-szer távolabb van tőlünk a Holdnál. A nyílt óceánon az apály és a dagály szintje közti különbség mindössze 0.6 m, de a sekély tengerpartokon és tölcsértorkolatokban a különbség sokkal nagyobb. A kelet-kanadai Fundy-öbölben például 15 m-rel magasabb a vízszint dagálykor, mint apály idején. Bármely pillanatban a Földön két dagály van - a közvetlen dagály a Hold felé néző oldalon és a közvetett a vele ellentétes oldalon. Közvetlen dagálykor a vízfelület a Hold tömegvonzása következtében kidudorodik, mert Holdunk jobban vonzza a földfelszínen lévő, hozzá közelebb lévő víztömeget, mint a gravitációs erő számára gyakorlatilag nem deformálható szilárd Földet, melynek tömegközéppontja távolabb esik. Másrészt a Föld túlsó oldalán lévő víz messzebb van a Holdtól, a szilárd Föld tömegközéppontja viszont közelebb, így azt a Hold jobban vonzza maga felé, mint a vizet. A vízhez képest elmozduló Föld egy másik közvetett dagályhullámot idéz elő. Amíg a Hold 24 óra 50 perc alatt megkerüli a Földet, az óceánok bármely pontján két dagály és két apály alakul ki, azaz 6 óra és 15 percenként a vízszint szabályszerűen emelkedik (dagály), illetve süllyed (apály). A helyi árapály idejét azonban jelentősen befolyásolja a part alakja: az öblök, tölcsértorkolatok és hegylábak gyorsítják vagy lassítják a víztömeg mozgását.
apriori
Lat el.; tapasztalatot, a tényeket megelőző, tapasztalatot mellőző (megállapítás, ítélet)
aszpektusok
Az állattársulások időbeni változása során egymástól jól elkülöníthető, jól jellemezhető szakaszok valamelyike. A mérsékelt övben a következő fő aspektusok ismertek: téli, tavaszi, nyári eleji, nyári és őszi.
asztatikus vizek
Asztatikus vízforgalmú tavak: kiszáradó vizek, melyek vízmennyisége szabálytalanul és szélsőségesen ingadozik, és alkalmanként kiszáradnak.
asztenoszféra
130-160 km vastag olvadt képlékeny övezet a felső földköpeny alsó részén. Viszkózus, folyásos alakváltozásokra képes.
asztma
Az asztma az allergiás betegségek egyike; jellemzője, hogy a hörgők mindenféle külső ingerre különlegesen érzékenyek. Léteznek provokáló tényezők, az asztmás egyénnél azonban először különféle allergiás reakciók jönnek létre, vagy pl. akár egy szénanátha is lehet a kezdet, és fokozatosan alakul ki az asztma. Tünetei: a hörgők és a nyálkahártya különlegesen érzékennyé válik. Megduzzad, és sűrű váladékot termel, miáltal a hörgők beszűkülnek. Bizonyos faktorokra kimondott asztmás görcs alakulhat ki. Ám betegségnek vannak tünetmentes és hullámszerűen visszatérő fulladásos időszakai, amikor a légzésben az asztmás görcsök mellkasi sípolással, búgással nyilvánulnak meg. A kiváltó okok lehetnek: házi por, mikroorganizmusok, stb.
atomenergia
Az atommagok belső energiája. Az atommag energiájának egy része atommag átalakulások során felszabadul és hasznosítható. Az atommag tömege mindig kisebb, mint az összetevőinek tömegéből számított érték; az atommagot alkotó protonok és neutronok számából és tömegéből számított össztömeg és az atommag tényleges tömege közti különbség a tömeghiány (tömegdefektus). Ez a tömeg az E=mc2 összefüggés, a tömeg-energia ekvivalencia szerint energiának felel meg, ez az atommagok kötési energiája. Az egyes atommagok kötési energiája más és más, az egy alkotórészre (nukleonra) eső kötési energia a középnehéz elemeknél a legnagyobb, a közepesnél könnyebb, ill. az ezeknél nehezebb elemeknél a kötési energia kisebb értéket mutat. A kötési energiák különbsége a magátalakulás során felszabadul. Energia szabadul fel tehát, ha a könnyű elemekből nehezebb elemek épülnek fel, ez a folyamat az atommagfúzió. A fúziós energia ipari hasznosítását még nem sikerült megoldani, a fúziós reaktor egyelőre csak kísérleti célokat szolgál. Az atommaghasadás, a nehéz atommagok közepesen nehéz atommagokra való hasadása során felszabaduló energiát hasznosítják az atomreaktorok, az atomerőművek. Az első atomreaktor 1942-ben épült a Manhattan terv keretében Enrico Fermi vezetésével, létrehozásában döntő szerepe volt Szilárd Leónak és Wigner Jenőnek. Az atomerőművek napjainkban a világ villamosenergia termelésének 15–17%-át adják. Az atombomba a maghasadási, a hidrogénbomba a fúziós energiafelszabadítást használja fel.
Australopithecus
Az Australopithecusok gyűjtőfogalma alá különböző majomcsontok tartoznak, melyeket Afrikában találtak. Az antropológusok azt állítják, hogy ezek 1-5 millió évvel ezelőtt élt ősemberek maradványai. Az Australopithecusok egy kihalt emberszabású majomfajhoz tartoztak, amely hasonló volt a bonobó csimpánzokhoz és az orángutánokhoz, és nagyon kevés emberhez hasonló jellemvonással rendelkezett.
autópálya
Az autópálya jelzőtáblával autópályaként megjelölt osztott pályás út. Forgalmi irányonként legalább két forgalmi sávja van. Mindkét úttest mellett a menetirány szerinti jobb oldalon leállósávot építenek, azonos szintben út, vasút, villamospálya nem keresztezi. A betorkolló és az elágazó utaknál fel- és lehajtásra gyorsító- és lassítósávot képeznek ki. Kizárólag olyan gépjárművek, illetve gépjárműből és pótkocsiból álló járműszerelvények közlekedhetnek rajta, amelyek sík úton legalább 60 km/h sebességgel képesek haladni.
autotróf
Kémiai (kemoszintézis) vagy napenergia (fotoszintézis) segítségével szervetlenből szerves anyagokat előállító szervezetek.
autróf
Kémiai (kemoszintézis) vagy napenergia (fotoszintézis) segítségével szervetlenből szerves anyagokat előállító szervezetek.
azbeszt
(kőlen, hegyilen, bányalen), fehér, barnás szürke v. világos zöldes, rostos, szálas, selyemfényű ásvány, melynek rostjaiból tűzálló szöveteket (asbéstos gör. A. m. éghetetlen) és másféle iparcikkeket, papirost, dugattyúkat, zsinórokat, köteleket, kályhaellenzőt, tűzálló mázt stb. készítenek. a rostok szilárdsága többnyire igen csekély; legnagyobb szilárdságuk sokkal kisebb mint a lené. Anyaga lényegében kovasavas magnéziából áll, de nem eredeti ásvány, hanem amfiboi, illetőleg tremolit meg aktinolit, továbbá pedig szerpentin elváltozási terméke, úgy hogy genetikailag szoros kapcsolat van az azbeszt és az említett ásványok között. Többnyire azokkal együtt terem és az átváltozás sokszor nagyon jól követhető.
baktériumpopuláció
Állomány; meghatározott területen élő nem mindenben azonos tulajdonságú, de egymással élő baktériumok lényegében egynemű csoportja. A baktériumtelepeken a baktériumokat szilárd táptalajon tenyésztve, szabad szemmel jól látható csoportja, mely a fajra jellemző színű, szagú, alakú, állományú, baktériumsejtek igen nagy tömege alkotja
bányaművelés
Az ásványi kincsek kitermelésével kapcsolatos munkálatok összessége.
beltenger
Szárazfölddel határolt olyan tengerrész, amely a világtengerrel csak keskeny csatornán érintkezik. Pl. Földközi-, Fekete-, Vörös-tenger
benton
Vízfenéken található élővilág, az aljzatra települt bentosz és a biotekton együtt.
betegség góc
Akkor alakul ki, amikor a szervezetünk a betolakodó kórokozókat, mikrobákat (baktérium, vírus, gomba, prion stb.) nem tudja elpusztítani. Ha jön egy kórokozó, akkor a védekező rendszerünk küldi a vérkeringés útján "katonáit" (fehérvérsejteket, fehérjéket és különböző molekulákat) a betolakodó legyőzésére. Ha ez nem sikerül, kialakul a patthelyzet, a góc, mely mikrobákból és gyulladásos szövetből áll. Ez nem egy álló helyzet, mint a sakktáblán a patt, hanem dinamikus történés, mely próbára teszi a védekező rendszerünket, állandóan terhelve, sakkban tartva azt. Allergiásoknál ennek különösen nagy jelentősége van, hiszen az immunrendszerük beteg! Fentiekből következik a góckeresés fontossága. Leggyakrabban a felső légutakban, a fogak környékén, de bárhol a szervezetben kialakulhat.
biocönózis
Gör+lat, biológiai életközösség; az azonos életfeltételeket igénylő növények és állatok kölcsönös függésen alapuló társulása
biodinamikus
Életerős, mozgékony, belső energiában gazdag.
biogeokémiai ciklus
A bioszféra élő és élettelen komponensei közötti anyagáramlás. A talaj és a vizek kémiai elemeinek többé-kevésbé ciklikus pályán való vándorlása az élettelen környezettől az élő szervezetig és vissza
bioinformatikai
Biológiai problémák informatikai vizsgálatával foglalkozó interdiszciplináris tudomány, a biológia és az informatika határterülete.
biokertművelés
Olyan gazdálkodási mód amelynek a szemléletének középpontjában a természet megóvása, az ember és környezete közti összhang megőrzése, helyreállítása áll. Több mint tízezer év gyakorlati tapasztalataira és korunk tudományának eredményeire épül. Mellőzi a környezetre és egészségre veszélyes anyagokat, technológiákat (pl.: gyomirtó szerek, génmanipuláció, hormonkezelés stb.), így állít elő egészséges, ízletes és idegen, káros anyagoktól mentes, értékes élelmiszert. A növényvédelem lényege a megelőzés, ill. a kártétel gazdaságossági küszöbérték alatt tartása. A szintetikus, felszívódó növényvédő szerek használata tiltott. Semmilyen gyomirtószer sem használható.
biológia
Gör.el. élettudomány; az élő természetre vonatkozó tudományos ismeretek rendszere, az élőlényekkel foglalkozó tudományok összessége
biológiai invázió
Az élőlények migrációjának egyik, többnyire tömeges helyváltoztatással járó változata. Hogy a saját lábán jön-e, vagy a szél hozza, vagy megszállott kertészek, gazdászok útján kerül ide vagy oda a jövevény, tulajdonképpen mindegy.
biológiai vizsgálatok
biomassza
Biológiai eredetű szervesanyag-tömeg, egy biocönózisban vagy biomban, a szárazföldön és vízben található élő és nemrég elhalt szervezetek (növények, állatok, mikroorganizmusok) testtömege; biotechnológiai iparok termékei; és a különböző transzformálók (ember, állatok, feldolgozó iparok stb.) összes biológiai eredetű terméke, hulladéka, mellékterméke. Az ember testtömegét nem szokás a biomassza fogalmába vonni. A biomassza elsődleges forrása a növények asszimilációs tevékenysége.
biomatematikai
Élettudományi problémák matematikai módszerekkel való vizsgálatával foglalkozó interdiszciplináris tudomány.
bioszupermarket
Bio élelmiszerek árusítására és háztartási eszközöket árusító önkiszolgáló üzlet v. áruház.
biotechnológia
Különféle eljárások, melyekbe beletartoznak a élő szervezetek felhasználása, manipulálása, termékek kereskedelmi célra való előállításához. Ezek az eljárások magukba foglalják a sejtkultúrák, szövetkultúrák, illetve embriók átültetését és rekombináns DNS technikákat (géntechnológia).
biotikus
Az élőlények életműködéseit befolyásoló olyan környezeti hatások amelyek más élőlényektől származnak
biotikus szukcesszió
Szekuláris szukcesszióhoz képest rövidebb (száz években számolható) szakaszokon belül történő, azonos éghajlati körülmények között zajló szukcesszió.
biotóp
Biotóp: gör el.; élőhely; az azonos életfeltételeket igénylő állati és növényi életközösségek zárt élettere
bioukkumuláció
Bioakkumulációról akkor beszélünk, ha egy vegyület valamely élőlény szöveteiben dúsul fel. E folyamat lényeges momentumai a kiürülés lassúsága és a szervezet tárolóképessége. A viszonylag lassúbb anyagcsere-folyamatokkal jellemezhető zsírszövet kiváltképp alkalmas a zsírban oldódó vegyületek őrzésére. A bioakkumuláció egyébként szervezetünk hasznos élettani tulajdonsága, számtalan fontos vegyületet (például az A-, a D- és a K-vitaminokat) is így halmozunk fel.
bírság
Az igazságszolgáltatás feladatának ellátására létrehozott állami szerv.
bőrrák
A bőr felhámját alkotó többrétegű elszarusodó laphám sejtjeinek rosszindulatú, rákos elváltozása. A kóros osztódás miatt sejtburjánzás alakul ki.
bős-nagymarosi erőmű
Hivatalosan bős–nagymarosi Vízlépcsőrendszer – a Duna magyarországi és eredetileg csehszlovák, utóbb szlovák közös szakaszának komplex hasznosítására tervezett építmény. A vízlépcső létesítésének célja az energiatermelés, a hajózhatóság biztosítása, az árvízvédelem és területfejlesztés volt. A létesítmény tervezett főbb egységei: a Dunakiliti mellett épülő mederzáró duzzasztómű, a Csallóközön végighúzódó üzemvíz csatorna közepén a bősi erőművel és Nagymaros térségében a nagymarosi vízlépcső. Az erőmű első ütemét 1986-ban, a nagymarosi erőmű utolsó egységét pedig 1990-ben kellett volna üzembe helyezni. Eredeti formájában végül sosem valósult meg.
Bulimia nervosa
A bulimia nagy mennyiségű étel időszakos, gátlástalan fogyasztását jelenti, melyet öntisztító beavatkozások követnek (önmaga hánytatása, vizelet-vagy hashajtó szedése, szigorú diéta vagy erőteljes tornagyakorlatok végzése). A bulimia nervosaban szenvedő betegek típusosan nagy mennyiségű, könnyen emészthető, magas kalóriatartalmú ételt fogyasztanak, rendszerint titokban. A betegek egy részében néhány nap alatt számos ilyen epizód figyelhető meg, máso rendszeres és módszeresen folytatott habzsolásról számolnak be. A mértéktelen étkezést általában hányás, illetve vizelet-vagy hashajtó alkalmazása követi és ehhez általában bűntudat vagy depresszió társul. Ezeket az időszakokat magára kényszerített éhezési időközök követhetik. A testsúly ingadozhat, de rendszerint a kívánatos testsúly 20 %-os eltérésein belül. Különféle belgyógyászati szövődmények jöhetnek létre, például gyomortágulat, hasnyálmirigy-gyulladás, a hányás a fogak romlásához, nyelőcsőgyulladáshoz vezethet.
bűnözés
Bűncselekmény elkövetése; mint társadalmi jelenség: egy meghatározott időszakban elkövetett bűncselekmények összessége.
centrifugális erő
A mechanika mozgásegyenleteit az inerciális (tehetetlenségi) koordináta rendszerből forgórendszerbe transzformálva, két új erő lép fel: ezek az ú. n. tehetetlenségi erők, a centrifugális erő és a C. A centrifugális erő a szögsebesség négyzetével és a forgási sugárral egyenesen arányos, a C. a szögsebességgel és a mozgó test sebességével arányos. A C. a szögsebesség vektorára és a test sebességére merőleges. Ez az erő nagy szerepet játszik minden, a földön lejátszódó mozgásnál, így pl. az inga lengésénél, valamint a légtömegek mozgásánál.
ciklon
Közel függőleges tengelyű légörvény. Az izobártérképeken az izobárok körkörösen fognak közre területeket. Ezeket a formákat légnyomás-képződményeknek nevezzük. Közülük azokat, amelyeknek a belseje felé csökken a légnyomás, légnyomásminimumoknak vagy ciklonoknak, azokat pedig, amelyek belseje felé nő a légnyomás, légnyomásmaximumoknak azaz anticiklonoknak nevezzük. A ciklon rendkívül összetett képződmény, viselkedése a felsorolt néhány tényezőn kívül függ még a benne lévő hőmérséklet vízszintes és függőleges eloszlásától, a ciklon földrajzi helyzetétől, az alatta fekvő felszín minőségétől és még sok minden mástól. A néhány száz kilométer átmérőjű trópusi ciklon, azaz a hurrikán (Ázsiában tájfun) is a ciklonok családjába tartozik, de ide számítanak az esetenként akár 2- 2,5 ezer km átmérőjű, sokkal szelídebb, de bonyolultabb szerkezetű, mérsékeltövi ciklonok is.
cinizmus
Eredetileg az ókori görög cinikusok filozófiai iskoláját jelentette. Jelenleg a szó olyan személyek nézeteire utal, akik szerint kizárólag önös érdekek mozgatják az embereket, és nem hajlandók az emberi őszinteségre, erényre és altruizmusra építeni. Gyakran pejoratív értelemben használatos.
cirkuláció
Cirkulálás; keringés, körforgás
civil
Egyenruhát viselő szervekhez nem tartozó nem hivatásos polgári személy
civilizáció
A társadalom legmagasabb fejlettségi foka.
Cloaca Maxima
A Capitolinus a Palatinus és a Quirinalis között fekvő terület egykor mocsaras vidék volt melyeket Tarquinis Priscus csapolt le csatornákkal. Ma is látható a csatornák fő műve a Cloaca Maxima melyet Tarquinis Superbus hatalmas kövekből építtetett. Ez a világ első szennyvízelvezető rendszere.
collembolák
Ugróvillás rovarok rendje.
Coriolis-erő
A felfogás, miszerint a Föld forgása hatással van a légáramlatokra. A 19. század végén úgy gondolták, hogy a nyomáskülönbség miatt mozgó levegőt eltéríti egy erő, így mozoghatnak a légtömegek az izobárok mentén. A 20. században nevezték el ezt a térítő erőt Coriolis-erőnek Gaspard-Gustave Coriolis után, aki 1835-ban hozta nyilvánosságra a forgó résszel rendelkező szerkezetek energiahozamáról (pl.: vízikerék) szóló művét. 1856-ban William Ferrel véleményezte, hogy a térítők környékén levő keringési cellákban levő levegőt a Coriolis-erő téríti el létrehozva az uralkodó nyugati szeleket.
cunami
Japán elnevezése alapján a cunami (cu: óriás, nami: hullám). Ezt tenger alatti földrengések és vulkánkitörések okozhatják, mégpedig oly módon, hogy a felszabaduló gigászi erők hatására a tenger aljzatában – rendszerint egy-egy törési sík mentén – óriási tömegáthelyeződés megy végbe. A megbomlott egyensúly következtében a terület fölött gyűrű alakú hullám keletkezik, amely aztán nagy sebességgel terjed tova. A nyílt óceánon az esetek többségében mindössze 1-2 méteres hullámok akár 800–850 kilométert is befuthatnak óránként, s ilyenformán a nagyobbak 15–20 óra alatt akár az egész Csendes-óceánt átszelhetik! Ugyanakkor a hullámhosszuk is igen nagy, ami gyakran azzal jár együtt, hogy a széles hátú hullám – szerencsére – észrevétlenül rohan el az útjába kerülő hajók alatt. A víz mélységének csökkenésével mérséklődik a hullám sebessége is (a terjedési sebesség a vízmélység négyzetgyökével arányos), és a folyamat utolsó szakaszaként – mindig közel a parthoz – kialakul az a jelenség, amely rettegett ellensége a partvidékek lakkosságának. Ilyenkor az addig veszélytelen hullámnak a tengerfenékkel érintkező része a hirtelen megnövekvő súrlódás miatt lelassul, belső egyensúlya megbomlik, aszimmetrikussá válik, a parton állók pedig szemben találják magukat a félelmetesen morajló, dübörgő vízfallal, amely a maga előtt sodort vízpárától szinte forrni látszik. A cunamik mérete igen változó, attól függően, hogy mekkora volt a kiindulási magasságuk, mekkora utat tettek meg és milyenek a partvonal geomorfológiai adottságai. Azokon a helyeken emelkednek a legmagasabbra, ahol természetes hullámcsapdaként működnek. Ilyenek a szűk öblök, a tengerszorosok vagy a folyótorkolatok.
családtervezés
Családtervezés alatt a családtervezési módszerek együttesének az utód, a család és a társadalom érdekében történő legmegfelelőbb alkalmazását értjük. A széles körű és igényes családtervezés az utódok egészségét és szellemi adottságait is kedvezően befolyásolja, illetve befolyásolhatná. E módszerek egységes rendszerbe foglalása és hatékony alkalmazása az egészségmegőrzés szerves része. Hiszen egészséget megőrizni csak az egészségesen születettekben lehet. Így a családtervezés, a megelőzés sorsdöntő kiindulási pontja mind az egyén, mind a társadalom szempontjából.
csúcstechnológia
A rendelkezésre álló lehető legmodernebb, legnaprakészebb technológia.
csurgalékvíz
Nagyintenzitású csapadék után vagy a különböző felszíni öntözéseknél felhasználatlanul távozó a talaj felszínén elfolyó víz (- felszíni elfolyás)
dagály
A tenger szintjének emelkedése a tengerjárás napi menetében. A Föld vizeinek vég nélküli ciklikus mozgását-az, árapályt-a Hold és kisebb mértékben a Nap tömegvonzása okozza. Annak ellenére, hogy a Nap 26 milliószor nagyobb, mint a Hold, Földünkre gyakorolt tömegvonzása csak mintegy a fele a Holdénak, minthogy 390-szer távolabb van tőlünk a Holdnál. A nyílt óceánon az apály és a dagály szintje közti különbség mindössze 0.6 m, de a sekély tengerpartokon és tölcsértorkolatokban a különbség sokkal nagyobb. A kelet-kanadai Fundy-öbölben például 15 m-rel magasabb a vízszint dagálykor, mint apály idején. Bármely pillanatban a Földön két dagály van - a közvetlen dagály a Hold felé néző oldalon és a közvetett a vele ellentétes oldalon. Közvetlen dagálykor a vízfelület a Hold tömegvonzása következtében kidudorodik, mert Holdunk jobban vonzza a földfelszínen lévő, hozzá közelebb lévő víztömeget, mint a gravitációs erő számára gyakorlatilag nem deformálható szilárd Földet, melynek tömegközéppontja távolabb esik. Másrészt a Föld túlsó oldalán lévő víz messzebb van a Holdtól, a szilárd Föld tömegközéppontja viszont közelebb, így azt a Hold jobban vonzza maga felé, mint a vizet. A vízhez képest elmozduló Föld egy másik közvetett dagályhullámot idéz elő. Amíg a Hold 24 óra 50 perc alatt megkerüli a Földet, az óceánok bármely pontján két dagály és két apály alakul ki, azaz 6 óra és 15 percenként a vízszint szabályszerűen emelkedik (dagály), illetve süllyed (apály). A helyi árapály idejét azonban jelentősen befolyásolja a part alakja: az öblök, tölcsértorkolatok és hegylábak gyorsítják vagy lassítják a víztömeg mozgását.
darwinista
Ch. Darwin angol természettudós materialistaelmélete a fajoknak a létért való küzdelem során, természetes kiválasztódás útján történt kialakulásáról
decentralizált
Decentralizációval átszervez, decentralizálást hajt végre (decentralizáció:a kisebb jelentőségű ügyek intézésének széles hatáskörrel felruházott helyi szervekre való ruházás).
degradáció
Lat. I. degregálás lefokozás, kisebb felelősséggel járó állásba helyezés II. Degradálódás elzüllés, lealjasodás, visszafejlődés, rosszabb állapotba kerülés a környezet hatására
dekomponáló
Bomlasztó, lazító, züllesztő, elemeire összetevőire felbontó, szétbontó.
demográfia
Gör. el. A népesedés számszerűen megragadható adatait (megoszlását, összetételét, változását) elemző tudomány
demográfiai robbanás
: a világ, illetve egyes országok, területek lakosságának ugrásszerű megnövekedése.
Dennis Meadows
Ökológus professzor, ő írta 1972-ben az azóta alapműnek számító A növekedés hatásai című könyvet.
dezertifikáció
Vagyis elsivatagosodás – így nevezik a szakértők a sivatagok terjedését. Mindez a növényzettel borított felszín és a termőföld területének csökkenését, a szárazzá és félig szárazzá váló területek visszafordíthatatlan növekedését jelenti. A legkülönbözőbb klimatikus tényezők és az emberi beavatkozások hatására viszonylag gyorsan zajlik ez a folyamat, s az ezzel szoros kapcsolatba hozható, mind gyakoribbá váló porviharok is egyértelműen jelzik, mennyire intenzíven ható jelenségről van szó. A sivatagok terjeszkedése által fenyegetett területeken – Észak-Amerikától egészen Közép-Ázsiáig – napjainkban közel kétmilliárd ember él, akik létét alapjaiban veszélyezteti a száraz (arid), és félig száraz (szemiarid) területek növekedése.
diel
August Friedrich Adrian, német orvos és pomológus, szül. Gladenbachban (Hessen) 1756 febr. 4., megh. 1839 ápr. 21. 1790-ben az emsi fürdő orvosa volt. Dielt a pomológiához kiváló hajlam vonzotta, egyike volt kora legjobb gyümölcsismerőinek. Tiszteletére nevezték el a körtefajták egyik legnemesebbikét, az általánosan ismert és kedvelt Diel vajkörtéjét.
diffúz
Lat. Kifejezés. Szétszórt, rendezettség nélküli. Ez a kifejezést használ szórt fényre, szórakozott emberre, szétszórt figyelemre. Diffúz köd: szabálytalan alakú kozmikus gáz- és porköd.
diorit
Gör-lat el., kristályos-szemcsés szerkezetű, szürkés színű mélységi kőzet; csiszolva az építészet és a szobrászat anyaga
diploid
Gör. el., a kifejezést a genetikában alkalmazzák, mely jelentése: a kétszeres kromoszómaszámú, a kromoszómák két homológ sorozatát tartalmazó
diszpergál
Lat. el., aprít; összefüggő anyag felületét megnöveli. A kémiában a diszperz (diszperz : egymástól viszonylag független részecskékből álló diszperz rendszer)rendszer létrehozására alkalmazzák
diverz közösség
Diverz közösség: változatos, számos fajból felépülő életközösség.
diverzitás
Faji sokféleség, minél több faj és minél egyenletesebb eloszlásban található meg egy területen, annál nagyobb ott a diverzitás.
DNS
Dezoxiribonukleinsav a sejtmag, ezen belül a kromoszómának egyik legfontosabb, a fehérjeszintézist irányító alapanyag, amelynek döntő szerepe van az öröklödésban
Dobson-spektrométer
1879-ben felfedezték, hogy a Nap spektruma jelentősen lecsökken az UVB tartományban a Földi felszíne közelében, és 1880-ban felfedezték, hogy az ózon egy erős elnyelő ebben a tartományban, és az lehet felelős ezért. Az alsó légkörben megtalálható ózon mennyiség, azonban nem magyarázza meg ezt az UVB csökkenést. Ennek következtében megszületett a feltevés, hogy a legtöbb ózonnak magasabb légrétegekben kell képződnie. A kulcsfontosságú kutatást Gordon Dobson végezte el a XX. század 20-as éveiben. Kifejlesztette a Dobson - spektrométert, amit 1929 óta használunk a teljes légoszlop ózon mennyiségének megmérésére, és manapság ugyan fokozatosan helyettesítik sokkal modernebb eljárásokkal, de még mindig használják.
dodó
Dudu (Didus L. állat), a galambfélék rendjébe tartozó Dididae családnak egyik neme, amelynek egyik jól ismert faja a tehetetlen D. (D. ineptus L. ). Ez a Mauritius-szigeteken élt, de csak koponyája, csőre, csontjai, a hollandi hajósok elbeszélése és a British Múzeumban őrzött egy olajfestésű képe után ismerjük. Mindezek után ítélve, a D. magával tehetetlen lehetett, teste hattyúformájú volt, de meglehetős nagyságú; színe általában szürke volt, szárnyai sárgás-szürkék és tolla általában a struccéhoz hasonlított. Erős, kaparó lábain négy ujja volt és csőre a keselyűekéhez vagy a galambokéhoz hasonlított.
Dryopithecus
Az ember és emberszabású majmok közös őse, amelyek mintegy 25 millió éve ezelőtt jelentek meg. A legkorábbi leletek Kelet-Arfikában találták meg. Az emberszabású majmok és az ember fejlődése a késő Dryopithecusoknál válhatótt szét. Dryopithecus-félék 10-15 millió éve Európában és Ázsiában is elterjedtek. Magyarországon Kondor László talált ilyen leletet 1967 a rudabányai külszíni fejtésben. Ezeknek a maradványoknak a kora kb. 10 millió év.
édesvíz
Az édesvíz a földi víztartaléknak csupán 0,3%-a. Az emberiség számára élet-halál kérdése ennek a kis tartaléknak a megőrzése. Több országban napjainkban is égető gondot jelent a tiszta ivóvízhez való hozzájutás.
egészségvédelem
Az egészség megőrzése végett kifejtett megelőző tevékenység.
éghajlati öv
A Föld éghajlati öveinek kialakulása természeti törvényeken alapszik, a Nap sugárzási teljesítménye és Föld keringési paraméterei (lokálisan a fénysugarak beesési szöge) mellett, döntően a légkör kémiai összetétele, a Bioszféra állapota és a nagy óceáni áramlatok határozzák meg.
éghajlati rendszer
A Föld sokféle éghajlata közötti eligazodást segítik a különféle szempontokból történő osztályozások. Az első osztályozást a görögök végezték, az éghajlati öveket szélességi körökkel határozták meg. A Köppen-féle osztályozás alapja a hőmérséklet és a csapadék, a Trewartha-féle a légtömegek tulajdonságait veszi figyelembe. Ez utóbbi 16 éghajlati övet definiál: 1. trópusi esőerdő, 2. szavanna, 3 trópusi száraz szavanna, 4. hűvös parti sivatag, 5. szubtrópusi sztyepp, 6. mediterrán, 7. szubtrópusi csapadékos nyarú, 8. enyhe telű óceáni, 9. nedves kontinentális hosszú meleg évszakkal, 10. nedves kontinentális rövid meleg évszakkal, 11. mérsékelt övi sztyepp, 12. mérséklet övi sivatag, 13. óceáni szubpoláris, 14. szárazföldi szubpoláris, 15. tundra, 16. állandó fagy.
éghjalat
(ógörög klíma) fogalma valamely hely vagy földrajzi táj hosszú távra jellemző időjárási viszonyait takarja. Tudományos fogalomként az éghajlat vagy klíma az időjárási paraméterek együttes várható értékeit jelenti, amit statisztikai úton az ún. bázisidőszakra vonatkozó sokéves átlaggal becsülnek. A Meteorológiai Világszervezet (WMO) jelenleg elfogadott hivatalos bázisidőszaka az 1960-1990-ig terjedő időintervallum.
El Nino
Az El Nino egy nagyskálájú óceáni-légköri éghajlati jelenség a Csendes-óceán trópusi területein, amely a tengerfelszín hőmérsékletének periodikus változásának meleg fázisa. Karácsony tájékán veszi kezdetét (ezért hívják El Nino-nak, a Krisztus gyermek spanyol elnevezésére utalva) és hosszú hónapokig (9-12) tart.
elektronikus hulladék
Ebbe a kategóriába a tönkrement elektronikai készülékek tartoznak (mobiltelefon, tv, rádió, hifi, számítástechnikai eszközök stb.) Az elektronikus szemét a legújabb keletű veszélyforrás, de nem alábecsülendő. Gondoljunk bele, hogy mennyi ilyen készülék vesz körül bennünket, és azok milyen gyorsan avulnak, illetve romlanak el! Mennyiségéről csak becslések vannak, Magyarországon évi 25-30 ezer tonna keletkezik, Németországban 1,2 millió tonna. Ezek a készülékek rengetegféle nehézfémet, speciális, mérgező műanyagot és némi nemesfémet tartalmaznak. Szétbontásuk, újrahasznosításuk még világszerte gyerekcipőben jár. Annyit már most is megtehetünk, hogy nem a kommunális hulladékkal keverve dobjuk ki, hanem elvisszük a Hulladékudvarba. A gyártó, forgalmazó is köteles visszafogadni a háztartási eszközöket. Sok helyen ez a bevásárlóközpontok közös gyűjtőhelyein valósul meg.
életszínvonal
A gazdasági javak fogyasztásán kívül magába foglal más, pénzben nem kifejezhető, de életünket, környezetünket mégis jelentősen befolyásoló tényezőket is. Az életminőségbe tartozik pl.: a környezet állapota, az egészségügyi helyzet, a várható életkor,
éllettartam elemzés
A vizsgát tárgyát képző egyed élettartalmát befolyásoló külső és belső tényezők vizsgálata, elemzése
élőlényegyüttes
Egy adott területen vagy rendszerben élő növények és állatok összessége, az egysejtűektől a főemlősökig.
ember
(latinul: Homo) társadalmi lény, a Föld élővilágának legfejlettebb tagja; közösen végzett munka, a tagolt beszéd és gondolkodás jellemzi. Mindezek révén képes a világ megismerésére és átalakítására. Rendszertanilag a főemlősök rendjébe, a hominidák (emberfélék) közé tartozik. Valamennyi ma élő ember egységesen a Homo sapiens faj tagja („értelmes ember” vagy mai ember). Sajátos tulajdonságai: egyenes testtartás, két lábon járás, fejlett agykoponya (1300-1500 cm³), ennek megfelelően megnagyobbodott és különösen fejlett agyvelő, számtalan feltételes reflex és képesség az elvont fogalmak alkotására. Legjellegzetesebb tulajdonsága a gondolkodás és a másodlagos jelzőrendszer (beszéd és nyelv).
ember
emberszabású
Emberhez hasonlatos Az emberszabású majmok a főemlősök (Primates) rendjén belül a hominidák (Hominidae) családjának egyes fajai. Közéjük tartoznak az orángutánok, a gorillák és a csimpánzok. Az emberszabású majmok az ember legközelebbi rokonai.A korábbi rendszertani osztályozás a hominidáktól vagy emberféléktől különálló Pongidae családba sorolta az emberszabású majmokat, a legújabb genetikai alapú (kladisztikus) osztályozás azonban az embert és az emberszabású majmokat egyaránt a hominidák családjába helyezi. Tágabban értelmezve az emberszerűek (Hominoidea) öregcsaládjának az emberen kívül valamennyi faja az emberszabású majmok közé tartozik, így a gibbonfélék (Hylobatidae) családjának tagjai is.
embrió
Embryo, a görög szóból /jelentése: másban csírázó/ származó név. Hibás magyar neve ébrény. Embrió alatt értjük minden többsejtű állat és az ember azon fejlődési fokozatait, melyeken az egyszerű sejt állapotából kiindulva, megszületéséig, világra jöttéig átmegy. Az elnevezést az állatokról a növények csírázó alakjaira is átvitték. Ez a fejlődés az embernél és az emlősállatok legnagyobb részénél az anya testében, vagyis a méhben megy végbe, míg a többi gerinces állatnál részben vagy egészen az anya testén kívül történik. Míg az emlősök eleven fiakat szülnek (vivipara), a többi gerinces állat tojásokat, petéket rak le (ovipara).
emisszió
(lat.) annyi mint kibocsátás, forgalombahozatal. -A fizikában a hőnek és fénynek kisugárzása, ellentéte a hő és fény abszorpciójának.
energia
Általános értelemben a változtatásra való képességet, a fizikában precízebben a munkavégző képességet jelöli. Egy bizonyos állapotú fizikai rendszer energiája, azzal a munka-mennyiséggel (W) adható meg, amellyel valamilyen kezdeti állapotból ebbe az állapotba hozható, a kezdeti állapotot referencia állapotnak, vagy referenciaszintnek hívjuk.
energiaforrás
Energiaforrás lehet bármi, ami tartalmazza az energia valamelyik (hő-, nap-, mozgásienergia, stb.) formáját. Energiaforrás a szén, a szél, de szervezetünk számára például a zsír is.
energiagazdálkodás
A rendelkezésre álló energiaforrások minél okszerűbb és takarékosabb kihasználása. Minél magasabb kultúrájú valamely ország, annál több, de egyszersmind annál gazdaságosabban kiaknázott energiaforrásra van szüksége.
energiahasznosítás
energialánc
Gyakorlatilag az energia mozgása a természetben a táplálékláncon keresztül. A kezdő lépés a Nap energiáját felhasználó a növényeké az energialáncban, majd az őket fogyasztó állatok következnek, stb., a végső lépés a lebontó szervezeteké.
energiapolitika
Az energiapolitika minden ország egyik legfontosabb ágazati politikája. Mindenképpen szükséges valamilyen fajta állami beavatkozásra, szerepvállalásra. Az energiapolitika célja: az energiaellátás biztonsága, amit mindenáron fenn kell tartani:
energiarendszer
A villamos energiát az előállítás helyéről a fogyasztókhoz eljuttató vezetékek és berendezések összessége. Az energiarendszer különböző feszültségszintű hálózatokból épül fel. Az átviteli hálózaton (400, 220 kV) szállítják az áramot nagy távolságra. Az elosztóhálózat hurkolt része (120 kV) az átviteli hálózati alállomásoktól az egyes áramszolgáltatói körzetekbe szállítja az áramot. A sugaras elosztóhálózatra (120, 20, 10, 0,4 kV) csatlakoznak a fogyasztók. A különböző feszültségszinteket transzformátorok kapcsolják össze. A hálózatok üzemét az országos rendszerirányító és a körzeti diszpécserszolgálatok irányítják.
energiatudatosság
A hétköznapi szóhasználatban az energiatudatosság az energiatakarékosság szinonimája. Szakavatottabbak ezt nyomban a hőszigetelés szükségességével azonosítják, mondván a jól szigetelt ház energiafelhasználása kisebb, és ez megtakarítást jelent. Arra nehéz választ találni, hogy miért most, az ezredfordulót követő években lett ez oly fontos kérdés, miközben az energiaárak a 70-es évek óta érzékenyen hatnak minden gazdaságra, és a hőszigetelő anyagokat – a maihoz hasonló műszaki tartalommal – már évtizedek óta gyártják a világ minden táján. Így könnyen lehet, hogy az energiatudatosság mégsem azonos a hőszigeteléssel. A probléma megértéséhez segítségként az elemzésünk során négy fő kérdéskört fogunk – „energiatudatosan”- vizsgálni.
energiatudatosság
enkarióta
Görög elnevezés; citoplazmától elkülönülő sejtmaggal rendelkező egysejtű.
eozinofi-nyalga szindróma
Egy génmanipulált baktériummal termeltetett aminosav készítmény, az L-tryptofán, amelyet élelmiszerek adalékanyagaként használtak, az úgynevezett eozinofil-myalgia szindróma járványszerű kitörését okozta. Harmincheten haltak meg és körülbelül ezerötszázan betegedtek meg. A betegség akkor tört ki, amikor az eredeti baktériumokat génmanipuláltra cserélték. Egyidejűleg egyéb változtatásokat is bevezettek a tisztítási eljárásban, ami bonyolítja a megítélést. Tekintve, hogy a baktérium-telepeket azonnal megsemmisítették, nem lehetett eldönteni, hogy a génmanipuláció vagy pusztán a génmanipulált baktériumok felhasználásával kapcsolatos egyéb változtatások okozták-e a tragédiát.
epilitorális lépcső
Part, partszegény
erdő
Az erdő a fás növények életközösségének kell tekintenünk, amelyek mind külső alakjukban, mind belső felépítésükben egymásra, az elfoglalt talajra, és légkörre kiterjedt kölcsönhatás következtében változnak
Ernst Haecke
Német biológus volt (1834-1919). 1866-ban Haeckel alkotta meg az ökológia fogalmát. Darwin lelkes követője volt, nevéhez fűződik a rasszok leírása, osztályozása.
esőerdő
Közel állandó hőmérsékletű, meleg párás élőhelyek, ahol szinte naponta esik az eső. Az elhalt növényi anyagok miatt tápanyagokban gazdag, jó termőképességű talaj alakul ki, mely vékony, és amennyiben a növényzet nem képes megkötni, lemosódhat.
etnikai háború
Az etnikai háborúk tudatos vagy ösztönös fajelméleti "produktumok". Itt nemcsak a náci vagy fasiszta népirtásra kell gondolni, hanem a gyarmatosítás során megvalósuló népirtásokra bármelyik földrészen (mottó: Csak a halott indián a jó indián.), sőt napjaink politikai eseményeire is.
eulitorális lépcső
Valódi part, ez a magas és alacsony vízállás vonala közötti zóna
eurokonform
Az Európai Unió célkitűzéseinek, jogszabályainak megfelelő, azokkal egyetértő, azt segítő tevékenység jelzője lehet.
eutrofizálódás
A vizek feldúsulása tápanyagokban (nitrogénben és foszforban) korhadó anyagok révén
eutrópia
Az entrópia, termodinamikai állapotfüggvény, melyet az egyszerű megértés kedvéért energia átalakulási képességnek hívhatunk. Az entrópianövekedés törvényét több módon lehet kifejezni, nézzük a legáltalánosabbat: ”A termodinamika második törvénye szerint egy zárt rendszerben a hasznos munkára felhasználható energia csökken, bár az összenergia állandó. Ezt entrópiának nevezzük, amely a rendezetlenség miértéke.” Ha például elektromos energiát vezetek át egy villanyégőn, akkor az elektromos energia végül hőenergiává alakul át amint áthalad az égőn, s ez a hőenergia a legalacsonyabb „minőségű" energia, ami az atomok rendezetlen mozgásából áll. Az entrópia miatt az energia mindig csak alacsonyabb minőségű energiává alakulhat át a természetes folyamatok során. A törvény alapján bármely zárt rendszerben az entrópia növekszik. Azaz a rendszer rendezetlenné válik, és az energia felhasználhatósága állandóan csökken.
evapotranszspiráció
Egy növényállomány vízfogyasztása a talaj és a növényzet együttes párologtatása. Az evapotranszspirációt részben a meteorológiai és talajtényezõk (fizikai oldal), részben a felszínt borító növényzet fiziológiai folyamatok (biológiai oldal) határozzák meg.
evolúció
1. fejlődés; 2. a természet és a társadalom egyik mozgási formája. Szüntelen, fokozatos, ugrás nélküli mennyiségi változás; 3. a magasabb rendű szervezetek az alacsonyabbakból való kifejlődáse, fokozatos átalakulása
ex situ
Helyben történő, helyi jelen időben történő.
exon
Gör.el.; a géneknek azon szakaszai, melyek (szemben az intronokkal) messenger RNS formájában transzlációra kerülnek
externália
Externália: az externáliák olyan természeti tényezők, amelyek a klasszikus közgazdasági elméletekben ún. szabad javakként szerepelnek. Elsősorban a gazdálkodás természeti közeg tartozik ide (levegő, víz, a nem ingatlanként értelmezett talaj).
faj
Azokat az élőlényeket soroljuk egy fajba, amelyek lényeges külső és belső tulajdonságaikat tekintve hasonlóak egymáshoz.
fajhő
Az a melegmennyiség (kalóriákban mérve), amely szükséges ahhoz, hogy valamely anyag 1 kilogrammjának hőmérséklete 0°-ról 1° C-ra emeltessék. A fajhő mérését kaloriméterekkel végezzük.
fauna
Vagy állalvilág alatt valamely földrajzilag, körülhatárolt terület összes állatait vagy pedig egy rendszertani csoportba tartozó összes állatfajait együttesen értjük. A tudományt, amely egyes területek F.-ját kutatja, faunisztikának nevezzük. A F. kialakulására a természeti viszonyokon kívül az illető terület földtani múltja is befolyással van. Magyarország faunájának jegyzékét a Természettudományi Társulat a millenium alkalmából kezdte kiadni.
fehérjeszintézis
A DNS bázissorrendjének megfelelően RNS szintézist jelent a sejtmagban. Ez a fázis a transzkripció. Ezt az RNS szintézist az RNS polimeráz nevű enzim katalizálja. A szintézis kezdetén a DNS kettős hélix szerkezete felnyílik. Az RNS polimeráz a DNS ún. értelmes szálához kapcsolódik és megkezdi annak átírását. Ez az átírás a bázispárképzés szabályainak megfelelően történik, tehát az adeninnel szemben mindig uracil, a timinnel szemben mindig adenin, az citozinnal szemben mindig guanin és a guaninnal szemben pedig mindig citozin kerül beépítésre. A bázisok beépítéséhez egy ATP energia szükséges. A szintézis végén az RNS molekula leválik a DNS-ről és visszaáll a kettős hélix szerkezet. Ezután az RNS a sejtmaghártya pórusain át a citoplazmába jut. Ezután megkezdődik a tényleges fehérjeszintézis, a transzláció, amikor az RNS kód aminosavsorrenddé fordítódik le.
felhő
A légkörben lebegő, apró vízcseppek és/vagy jégkristályok halmaza. A talaj közelében lévő formája a köd.
felhőrészecske
A levegő, ami körülvesz bennünket, megszámlálhatatlan molekulából és atomból áll, amik a térben mozognak. Ezek a molekulák és atomok kölcsönhatásba lépnek a Napból érkező sugárzással és egymással, kémiai reakciókat indítva el. A nagyobb molekulák egymáshoz is kapcsolódhatnak, és kisebb részecskéket hozhatnak létre. Víz molekulák kicsapódhatnak ezekre a részecskékre, és felhőrészecskéket alakítanak ki. Ha több és több felhőrészecske képződik, és ezek növekszenek, végül is felhőt képeznek, ami láthatóvá válik az égen.
félsivatag
Olyan terület, amely átmenetet képez a sivatag és a mérsékelt öv természeti viszonyai között. Jellemző rá a kevés csapadék, a gyér növényzet és a pusztuló talaj.
fenotípus
A fenotípus, az egyed megjelenése, azon tulajdonságok összessége, amelyet a genotípus a környezettel kölcsönhatásban alakít ki.
fertőtlenítés
Esetenként meghatározott kórokozó mikroorganizmus elpusztítása a szervezeten kívűl.
fertőzőképesség
A fogalom alatt a fertőzésre való alkalmasságot érjük. Azon időszak, amely alatt a megfertőzött képes átadni a kórokozót a fertőzőképesség időszaka.
financiális
Pénzügyi, pénzzel kapcsolatos.
fitoplankton
Gör-el.; a vízben lévő növények összessége.
fjord
Dán-norvég elnevezése a mélyen benyúló keskeny öblöknek, melyek ezrével csipkézik Norvégia meredek partját. Valamennyit magas hegyek, sziklafalak szegélyezik kétfelől és vizük rendesen nagyon mély. Peschel vette észre a térképek összehasonlító tanulmányozása közben, hogy e tengeröblök a földnek csak bizonyos vidékein fordulnak elő, kizárólag a két sarkvidék felé eső részeken. Legtöbb fjord Európában Norvégiában, Nagy-Britanniában, , Izlandon és a Spitzbergákon, Amerikában Grönlandban, Kanadában, Alaszkában és Chilében, Ausztráliában Új-Zélandon. Az a körülmény, hogy a forró földövben fjordok elő nem fordulnak, már magában is azt sejteti, hogy keletkezésük a jég hatásával van kapcsolatban.
flóra
Növényzet, növényvilág; valamely vidék vagy geológiai korszak növényfajtáinak összessége.
fogasztói érdekvédelem
Felhasználói, fogyasztói, vásárlással, megvásárol árucikkekkel kapcsolatos panaszok kivizsgálása az új törvényi rendelkezés szerint a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség feladata.
fogyasztási szokások
Az emberek vásárlási – mit, hol, menyiért, miért? – szokásai.
fogyasztói társadalom
Kapitalista gazdaság eredményeként jött létre. A tömegtermelés, a megnövekedett bérek lehetővé tették a javak létfenntartáshoz elengedhetetlen részén felüli többletfogyasztást. A fogyasztás már nem csupán a szükségletek kielégítésének eszköze, hanem a társadalmi státusz különbségeinek megjelenítője is egyben.
folyékony hulladék
Az ember mindennapos élete, munkája, gazdasági tevékenysége, termelőmunkája során különböző helyeken keletkező, a keletkezés helyén fel nem használható és a keletkezés formájában nem értékesíthető különféle összetételű, minőségű, folyékony halmazállapotú anyag.
folyószabályozás
Műszaki tevékenység, amely alkalmassá teszi a folyót arra, hogy a társadalom egyre növekvő igényeit a környezet károsítása nélkül kielégítse. (ilyen igények pl. a folyó vezesse le a mindenkori vízhozamot és a képződő jeget, gazdaságosan és folyamatosan pótolja a lakossági, ipari és mezőgazdasági vízkivételeket, a lekisebb vízállások esetén is legyen a vízmederben akkor vízhozam amely a folyó élővíz jellegét fenntartja, stb.) Szabályozás módja pl.: mellékágak lezárása, túlfejlett kanyarok átvágása stb.
fosszilis
A földtörténeti ókorból megkövesedett állapotban fennmaradt állat vagy növény.
fosszilis energiahordozók elégetése
fotoszintézis
Az a folyamat, amelyben a növények a napfény energiájának segítségével vízből és szén-dioxidból a növekedésükhöz és szaporodásukhoz fontos vegyületeket állítják elő. A fotoszintézis másik fontos terméke az oxigéngáz, melyet a növények a levegőbe bocsátanak ki.
Föld
A Nap körül keringő bolygók egyike és pedig a Naptól számított távolság szerint a harmadik. A többi bolygóhoz hasonlóan ellipszis-pályán kering a Nap körül, attól távolsága ezért folyton változik.
földcsuszamlás
Az erősen átázott, rendszerint nagy agyagtartalmú laza üledékes kőzet vagy talaj mozgása a lejtés irányába az anyag önsúlya következtében.
földgáz
Metán, mocsárgáz, bányagáz, robbanólég), többféle szénhidrogén vegyület keveréke, amely legnagyobbrészt metánból (CH4) áll, egyes vidékeken azonban számottevő nehéz mocsárlég (etán, etilén), továbbá oxigén, nitrogén és szénsav is van benne. Megvan a földkerekség minden részén s csaknem minden geológiai formációban. Leginkább mégis a petróleumforrások közelében találjuk, továbbá sóbányák vidékén s széntelepek között. A kínaiak ősidők óta ismerik és használják.
földművelés
Napjainkra már-már a környezet egyensúlyának felborításával fenyeget a földművelő életmódra áttért ember állandó beavatkozása a természetbe. A földművelés a föld mezőgazdasági célzattal való hasznosítása, átalakítása.
földműves falu
Olyan kis lélekszámú település, ahol a lakosság túlnyomó többsége földművelés foglalkozik
földpát
A legfontosabb ásványcsoport, amelyek tagjai a földkéreg felépítésében 60-65%-ban részesülnek; a földpátok vízmentes alkáli- vagy mész-alumínium-szilikátok. Sokféleségük azon alapul, hogy mind alacsony mind magas hőmérsékleten létrejöhetnek.
fragmentáció
Összefüggő adathalmaz több kisebb darabra tördelésének vagy töredezésének folyamat.
fűtés
Fűtés a helyiségeknek mesterséges melegítése. Tágabb értelemben a melegnek gőzfejlesztés, szárítás. stb. céljára való felhasználása, szűkebb értelemben lakott helyeknek meleggel való ellátása.
gabona
Gabonaneműek, gabonafélék alatt műveleti növényeinknek azt a csoportját értjük, amelyet lisztet tartalmazó magvai végett termesztenek (l. a két képmellékletet). Az emberiségre nézve elsőrendű fontos növények, mert ezek szolgáltatják a legáltalánosabb emberi tápszerhez: a kenyérhez annak anyagát, a lisztet. Ezért nevezik még ezeket kenyérterményeknek, kenyérmagnak (a tőzsdén a búzát és a rozsot), s ez utóbbiakat nevezi még a magyarság életnek is. A G. -félék a pázsitfélék családjába tartoznak s magvaik tekintélyes mennyiségű lisztet adnak minélfogva úgy emberi táplálékul, mint abrakul és ipari termények: sör szesz, keményítő előállítására használtatnak. Ide tartoznak a búza, rozs, árpa, zab, tönköly, rizs, köles, némely cirokfajta, tengeri és használat szerint a pohánka is, habár ez növénytanilag más családba tartozik.
Gangesz
India egyik legnagyobb és legjelentősebb folyója. A hossza kb. 2510 km.
gázolaj
Kenőolaj a Dieselmotorok és bizonyos olvasztó lángkemencék fűtőolaja. Ásványolaj-termék. A desztilláció folyamán a petróleum és a gépolaj közötti részt használják fel erre a célra, amely 170-300 fokig desztillálódik át.
generáció
Nemzés, nemzedék. A nemzedéki rendben előre v. hátrafelé számítva minden egyes tag, továbbá az ugyanazon időben élő emberek összessége.
genetika
A genetika az öröklődést, az öröklés törvényszerűségeit, a géneket és az élőlények közötti változatosságot vizsgáló tudomány.
genetikai erózió
Így nevezik egy faj változatos genetikai készletének állandó, folyamatos fogyását.
genetikai manipuláció
A genetikai manipuláció során a gének szerkezetébe történő beavatkozással újfajta tulajdonságokkal ruháznak fel élőlényeket (növényeket és állatokat).
genetikai tartalék
Az egészséges génállomány összessége.
génkezelt
Génkezelt a biológusok az 1970-es évekre kifejlesztették ki a géntechnológia - más néven génsebészetet, genetikai módosítást, génmanipulációt - eljárásának alapját, ami azt jelenti, hogy valamely élőlény génjeinek összességéhez (genomjához) hozzátesznek, vagy abból elvesznek egy vagy több olyan elemet, amelyek feladata és információtartalma - legalábbis elvben - ismert.
genom
Biológiában egy szervezet genomja a teljes örökítő információt jelenti, amely a DNS-ben van kódolva (egyes vírusokban RNS-ben), beleértve a géneket és a nem kódoló szekvenciákat is. A kifejezést először 1920-ban Hans Winkler, a University of Hamburg, botanikus professzora használta.
geomerfológia
Gör. el.; földfelszín alaktan.
George Orwell
(Motihari, India, 1903. június 25. - London, 1950. január 21.) író, kritikus, újságíró Legismertebb művei: 1984; Állatfarm
geotermikus energia
Más néven földhő a magmából ered és a földkéreg közvetíti a felszín felé. A hő felszínre jutása az útjába akadó kőzetek jellegétől és azok vastagságától függ. A Kárpát-medence üledékes eredetű, víztározó porózus kőzetekből áll, amik jó hővezető képességűek, hazánk nemzetközi osztályzás szerint is rendesen el van halmozva geotermikus energiákkal.
glaciális
Lat., jégből való, jeges; pl. glaciális korszak, azaz jégkorszak.
gleccser
A gleccser olyan mozgó, szemcsés, lemezes szerkezetű jégtömeg, mely magasan az örök hó határán túl ered és egyre lassuló áramló mozgásban halad a völgy felé.
glikogén
Glykogen gör., állati keményítő, az állati szervezetben található, a keményítővel rokon szénhidrát. Az állati szervezet csaknem összes szöveteiben feltalálható, bár igen változó mennyiségben; a kifejlett állatban legtöbb G. -t a máj tartalmaz, találunk ezenkívül G. -t az izmokban, valamint a vörös és fehér vérsejtekben stb. is.
globalizmus
: lat. e., világuralmi törekvés és ennek ideológiája.
Golf-áramlás
Északi folytatásával, az Észak-atlanti áramlattal együtt erős, meleg és gyors atlanti-óceáni áramlat, amely a Mexikói-öbölben indul, elhalad a Floridai-szorosnál, majd az Amerikai Egyesült Államok és Új-Fundland keleti partjai mellett, majd áthalad az óceánon. A 30° nyugati, 40° északi koordinátáknál kétfelé válik, északi ága Európa északi része felé hald, a déli pedig Nyugat-Afrika felé visszakanyarodik. Az áramlat jelentősen befolyásolja azon szárazföldi területek éghajlatát, amelyek közelében elhalad.
gőzgép
Hőerőgép, amely a gőz hőenergiáját mechanikai munkává alakítja. A gőzgépet szivattyúk, gőzmozdonyok, gőzhajók és gőzüzemű traktorok (lokomobilok) hajtására használták, és alapvető fontossága volt az ipari forradalomban. Tulajdonképpen a gőzturbina is a gőzgépek egy fajtája, mely jelenleg is fontos szerepet tölt be az energiaellátásban.
grafit
A termés-szén egyik válfaja, amelynek az anyaga, éppen úgy, mint a gyémánté, karbonium. Mivel a grafit is szén, mint a gyémánt, de az alakja és általában a fizikai tulajdonságai egészen mások, azt mondjuk, hogy a szén kétalakú (dimorf) s az egyik alakja a G., a másik alakja a gyémánt. A grafitról, bár az ókori népek is ismerték Képlete: C (szén) Hasadása: kitűnően hasad és könnyen transzlatálható. Színe: acélszürke, vasfekete; nem átlátszó (opak) Fénye: fémfényű vagy fénytelen Egyéb jellegzetes tulajdonságai: a gyémánttal ellentétben vezeti az elektromosságot
Gregor Mendel
Johann Gregor Mendel (Heinzendorf /ma: Hynčice, kerület Nový Jičín/, 1822. július 22. - Brünn, 1884. január 6.): morva származású cseh-osztrák ágostonrendi szerzetes, a brünni ágostonrendi monostor apátja, botanikus, a tudományos örökléstan megalapozója. Ő állapította meg az ivarosan szaporodó populációkban a sejtmagbéli gének természetes nemzedékek közötti átvitelének törvényszerűségeit. Gyakran nevezik őt a "genetika atyjá"-nak is, mert a munkásságának újrafelfedezése azonnal az örökléstan megalapozásához vezetett.
gyarmat
Szóhoz a következő jelentések kapcsolódhatnak 1. gyarmatok - valamely állam fennhatósága alatt álló, attól függő területek; 2. Gyarmat (település) város.
gyógyvíz
Gyógyvíznek azokat az ásványvizeket nevezzük, amelyek fizikai tulajdonságai, vagy kémiai összetétele miatt gyógyító hatásúak, és a fenti rendelet alapján, az ásványvíz, vagy gyógyvíz megnevezést engedélyezték.
határértékrendzser
Határértékrendszer: az egészségre ártalmas anyagoknak a levegőben, vízben, talajban és élelmiszerekben meghatározott maximális mennyisége.
hatósági szabályozás
Valamilyen – például a környezetvédelmi felügyelet – hatóság által előírt szabályok összessége, amely egy területet – pl.: a víztisztaságot – ölel fel. A hatósági szabályozás alkalmazhat tiltást, megelőzést, büntetést, stb.
háziállat
Olyan állat, melynek termelőképessége az embernek hasznos, és amelyre az ember tenyészhatást gyakorolhat. Keller az ember és a háziállat. közötti viszonyt symbiosisnak tekinti. A háziállatok eredetileg nem voltak, hanem vadon élő állatoktól származtak, melyeket az ember fogságba ejtett megszelídített, és háziasított vagyis domesztikált.
háztartás
: Az együtt lakó és a megélhetési költségeket megosztó, együtt fogyasztó (étkező, tartós javakat közösen felhasználó) emberek csoportja. A háztartás tagjai nem szükségképpen egy család tagjai, vagy rokonok. A kiterjesztett és a többcsaládos típust szokás együtt összetett háztartásnak hívni.
hemerobia
Emberi befolyás az ökoszisztémákra, a természetre.
hemerobiaszint
Az emberi befolyás mértéke az ökoszisztémákra, illetve azok eredeti, természetes állapotára.
hemofília
A vérzékenység - latinul hemofilia - a legismertebb véralvadási zavar. A betegek vérének alvadási ideje 5-7 percről órákra nyúlhat. Az alvadási idő hosszabbodása ingadozó, kedvező esetben még a nagyobb sérülésből sem lesz elhúzódó vérzés, máskor - s ez a gyakoribb - jelentéktelen sérülések vagy beavatkozások (pl. foghúzás) elvérzéshez vezethetnek. Az alvadási zavar oka, hogy nem képződik elég trombin. A vérzékenységről a zsidók azt is tudták - már az időszámításunk kezdete előtt -, hogy csak a fiúgyermekeken jelentkezik. Ha egy anya testvérének vérzékeny fia született, az illető anya fiúgyermeke esetében megtiltották a körülmetélést
hidrometeorológia
Gör. el.; légköri jelenségek hidrológiai hatásával foglalkozó tudományág.
hidroszféra
A Föld vízburka, mely magába foglalja a tengereket, a belvizeket, és a felszín alatti vizeket is, mindhárom halmazállapotban.
higiénia
Az orvostudománynak az a része, mely az egészség megvédését, a károsodások megelőzését kívánja biztosítani.
hírközlés
A hír újságírói meghatározása szerint olyan ellenőrzött és igaznak bizonyult információ, amely közérdeklődésre tarthat számot, és amely speciális szakmai eljárás, a hírszerkesztés eredményeként jött létre. A hírközlés a hír továbbítása különféle eszközök (újság, tv, rádió, Internet, stb.) révén.
holisztikus
Az embert és a világot egészében szemlélő filozófiai irányzat.
holoplankton
A planktonok összessége. Az összes, a plankton fogalma alá tartozó élőlény gyűjtőfogalma.
Homo erectus
(magyarul: „felegyenesedett ember”) az emberi nem (Homo) egy faja. Köznapi nevén az előemberek közé tartozik. Mintegy 1,8 millió (mások szerint 1,2 millió) évvel ezelőtt jelent meg és kb. 200 000 évvel ezelőtt tűnt le. Afrikában alakult ki, de eljutott Ázsia és a Európa területeire is. Őt tartják a mai ember (Homo sapiens) ősének.
hőáram
Az a melegmennyiség, mely a meleget vezető testnek az áramlás irányára merőleges keresztmetszetén másodpercenként áthalad. Erre ugyanazon törvény érvényes, mint az elektromos áramra (Ohm törvénye). A H. vonalai megfelelnek az elektromos áram vonalainak és átmetszik az egyenlő hőmérsékletek felületeit (izotermák, nivófelületek) és pedig mindenütt merőlegesen, mint ahogyan az elektromos erővonalak merőlegesek a nivófelületekre. (L. Potenciál) H. ereje a hőmérséklet esése (hasonló az elektromos feszültségeséshez) osztva az ellenállással. A H. viszonyait bonyolítja az a körülmény, hogy a hő a vezető testet körülvevő levegő hőelvezetése és a hősugárzás következtében idővel csökken.
hőnyereség
hőszigetelés
Az épületek, lakóházak – azok nyílászáróinak, födémeinek – olyan anyaggal való beburkolása, ellátása, amely megakadályozza a hő távozását az épületből, illetve nyári időszakban nem engedi be azt az épületbe.
hőszivattyú
A környezet energiájának hasznosítására szolgáló berendezés, mellyel lehetséges fűteni, hűteni, melegvizet előállítani. A berendezés a működtetésére felhasznált energiát nem közvetlenül hővé alakítja, hanem a külső energia segítségével a hőt az alacsonyabb hőfokszintről egy magasabb hőfokszintre emeli, legtöbbször a föld, a levegő és a víz által eltárolt napenergiát hasznosítva.
hőszükséglet
Hőigény az a hőáram, amelyet egy épület a külső falán keresztül az ablakokon, illetve a szellőző rendszereken keresztül a környezetbe lead. Ezt a hőáramot a fűtési rendszerrel, folyamatosan pótolni kell, hogy a lakótérben egyenlő mértékű hőmérsékletet tudjunk biztosítani.
hőtechnikai szabvány
Olyan hatóság által előírt szabvány, amely az épületek, lakóházak hőtechnikai paramétereit határozza meg. Meghatározza a nyílászárók, falak, födémek, stb. maximális hőáteresztő képességét. Tartalmazza az épületek és épülethatároló szerkezetek hőtechnikai számításait, és a hőtechnikai méretezést.
hőveszteség
Élettani folyamat melynek során a testhőmérséklet külső körülmények hatására csökkeni kezd. Amennyiben a hővesztés nagyobb, mint a test saját hőtermelése akkor beszélünk kihűlésről, más néven Hypothermiáról.
hulladék
: A nyers anyagok feldolgozása alkalmával képződő hulladék többnyire az illető nyersanyagnak változatlan része. Hulladéknak vagy szemétnek azokat a tárgyakat nevezzük, amelyek az ember mindennapi élete során keletkeznek és a keletkezésük helyén (gyárak, üzemek, háztartás stb.) feleslegessé váltak, tőlük tulajdonosuk megválik.
hulladékgyűjtő sziget
A szelektív hulladékgyűjtés céljára létrehozó helyek. A hulladékgyűjtő-sziget 5 különböző színű, valamint speciális kialakítású konténerekből áll, amely lehetővé teszi a papír, az színes- és fehér üveg, műanyag és fém dobozok szelektív gyűjtését.
hulladékhasznosítás
A keletkezésük helyén (gyárak, üzemek, háztartás stb.) feleslegessé váltak hulladékok újrahasznosítása
hulladékudvar
A keletkezésük helyén (gyárak, üzemek, háztartás stb.) feleslegessé váltak hulladékok, szemetek összegyűjtése után a biztonságos tárolására fenntartott hely
humusz
A talaj sötét színű, kolloidális szervesanyag-elegye. Megköti a növények számára felvehető tápanyagokat. A humusztartalomtól függ a talaj termőképessége.
hurrikán
(ang. hurricane), pusztító forgószél, mely az Antillák szigetén támad és az Egyesült Államok D. -i részén vonul el. L. Ciklon.
időjárás
A légkör fizikai tulajdonságainak és folyamatainak egy adott helyen rövidebb időszak (néhány óra vagy nap) során meghatározott állapota.
időjárási-éghajlati katasztrófák
illegális
: Törvénytelen, törvényellenes, törvényesen nem engedélyezett. Különösen politikai értelemben használatos: illegális (=törvényes tilalom miatt titokban való, földalatti) szervezkedés, illegális pártmunka.
illegális szemétlerakó
A szemét, hulladék elhelyezése ne erre a célra szolgáló, törvénytelen helyen
imisszió
Lat.el.; 1.légszennyező anyagok kibocsátása;2. orv.;beeresztés, behatolás
immunrendszer
Az immunrendszer alapfunkciója abban nyilvánul meg, hogy különbséget tud tenni a saját és a nem saját között. Az immunrendszer sejtjei által saját-ként felismert anyagokat, sejteket, szöveteket a szervezet eltűri, míg a nem sajátként felismertekre immunválasszal reagál. A szervezetbe került kórokozókat, fajidegen fehérjéket nem sajátként ismeri fel, így ezekre ellenanyagtermeléssel reagál.
importőr
Külföldi áruk behozásával foglalkozó személy v. kereskedelmi szervezet
Indus
Szindhu, szanszkrit nyelven a. m. folyó), hosszúságára nézve India legnagyobb folyója (3200 km. hosszú) vízterülete azonban (965, 000 km2) a Gangeszénél kisebb. A Himalája mögötti nagy hosszanti völgyben levő Rakasztal tóból ered és az Arab tengerbe ömlik
infrastruktúra
Lat. el.; finomszerkezet, legfinomabb végső struktúra
innováció
Megújulási, fejődési és ezzel együtt átalakulási folyamt, egy kreatív ötletből születő folyamatot jelöl, amely a későbbiekben megvalósítja az ötletet.
intenzív mezőgazdaság
A föld teljes kizsákmányolásán alapuló mezőgazdasági tevékenység. Célja a lehető legmagasabb hozam – bármilyen áron – elnyerése a lehető legkisebb területen, a lehető legkisebb befektetéssel.
intron
Egy gén olyan DNS szakasza, mely a gén által termeltetett fehérje egy részét sem kódolja, és amely a génről átírt mRNS-ből, még a sejtmagba szállítás előtt kivágásra kerül (splicing). Az intronok nagyrészt eukarióta sejtekben találhatók. Az mRNS-ből való kivágás után maradó régiókat, exonoknak nevezzük. Az intronok száma és mérete fajok között is jelentős variációkat mutat. Emlősökben az is előfordul, hogy az intronok nagyobbak, mint az exonok.
ipari forradalom
: neve annak az átfogó társadalmi, gazdasági és technológiai változásnak, ami a 18. században és a 19. században Nagy-Britannában lezajlott. Az átalakulás az eleinte szénfűtésű gőzgép feltalálásával és a kezdetben textil üzemekben elindult gépesítéssel kezdődött. Az Ipari forradalom technológiai és gazdasági folyamatainak a gőzhajtású hajók, csónakok, és a gőzvasút bevezetése adott újabb lendületet. A folyamatok a 19. században átgyűrűztek Nyugat-Európába, Észak-Amerikába, majd tovább, az egész világra.
ipari hulladék
Az iparban a termelés során keletkező hulladékok, Az ipari hulladék nagy része nem tartozik a veszélyes hulladékok közé, ezeket a lakossági hulladékkal azonos módon szállítják és kezelik. Magyarországon évente mintegy 85 millió tonna ilyen típusú termelési hulladék keletkezik. A veszélyes ipari hulladékot sokkal komolyabban kell venni: szállítása és kezelése engedélyekhez kötött, forrását és összetételét dokumentálni kell. Lerakni ma már csak speciális tárolókba lehet, semlegesítését csak jóváhagyott eljárásokkal lehet végezni. Magyarországon a veszélyes hulladékokról a 102/1996. (VII. 12.) Korm. rendelet rendelkezik. A veszélyes hulladékok összetevőik környezeti veszélyessége és veszélyességi jellemzőik alapján különösen veszélyes (I.), fokozottan veszélyes (II.) vagy mérsékelten veszélyes (III.) osztályba tartoznak.
ipari szennyvíz
Üzemi szennyvíz. A technológiai folyamatban különféle módon és mértékben szennyezett víz.
iparosítás
A régi, általában mezőgazdasági struktúrákról az ipari termelésre való átállás.
irreverzilibilis
Lat. el.; vissza nem fordítható, irányában meg nem fordítható
ivóvízbázis
Az ivásra használt víz, amely az ember életének egyik legfontosabb egészségügyi tényezője. A jó I. első feltétele, hogy az egészségre közvetlenül kártékony alkotórészt (nehéz fémsókat, pl. ólmot) vagy betegséget okozó baktériumot ne tartalmazzon, továbbá kellemes ízűnek és üdítő hatásúnak kell lennie
jégkorszak
Olyan időszak a Föld történetében, amikor az egyébként el nem jegesedett területeket belföldi jégtakarók és gleccserek borították. Okai az éghajlatváltozásokban keresendők. Tanúi a glacigén üledékek, gleccserkarcok. Kialakulásuk okairól konkrét általánosítható és teljes egészében elfogadható elmélet még nem született.
kármentesítés
Egy beruházás, ipari vagy mezőgazdasági tevékenység során a környezetet érő károk felszámolása, semlegesítése.
kártavak
A hegységi gleccsererózió a kárfülkék kivésésével és a gleccservölgyek szakaszos túlmélyítésével teremt a jég elolvadását követő időre tómedencéket. A kártavak (tengerszemek) vize a kárfülkék szálkőzetből gyalult, többnyire lépcsős kijárata mögött duzzad föl. Olykor egy fülkében több tó is van. Európában az Alpok és a Pireneusok mellett a Kárpátok több részletén - főleg a Magas-Tátrában és a Déli-Kárpátokban - töltik ki tengerszemek az egykori gleccserek kárfülkéit. A Balkán-félszigeten a hóhatár közeléig emelkedő Rilában és Pirinben is gyakoriak a kártavak
kémiai analízis
A testek kémiai összetételének megállapítását célzó műveleteket. A K. -feladata egyrészt a testek alkotórészei minőségének a felismerése, másrészt pedig az alkotórészek viszonyos mennyiségének a meghatározása. Az előbbi a minőségi v. qualitativ, az utóbbi a mennyiségi vagy quantitativ analizis.
kemotreápia
A kemoterápia lényege, hogy a beteget olyan gyógyszerekkel (sejtmérgekkel, citosztatikumokkal) kezelik, amelyek a ráksejtek szaporodását gátolják és/vagy azokat megölik. E rákellenes szerek túlnyomó többségére a sűrűn, gyorsan szaporodó, burjánzó sejtek - mint a ráksejtek - különösen érzékenyek. A kemoterápiás kezelés káros mellékhatásainak alapját az képezi, hogy a kemoterápiás szerek hatása nem csak a rákos sejteket érinti. E szerek hasonló, tehát a sejtosztódást gátló, sejtpusztító hatást fejtenek ki a szerveinket, szöveteinket felépítő sejtek közül mindazokra, amelyek a ráksejtekhez hasonlóan gyors tempóban szaporodnak.
kerogén
A kerogén átmeneti állapot a szerves anyag és a szénhidrogének között. Benne mikroszkóp alatt a szerves eredetű roncsok felismerhetők, de a szerves anyagtól megkülönbözteti az, hogy szerves oldószerekben már nem oldható. A lebontást kezdetben a baktériumok végzik, így biogén metán keletkezik, de ez elillan a légkörbe. egy pirolízisnek nevezett folyamat során a kerogén olajjá alakul, és feldolgozhatóvá válik.
kerozin
A világító és fűtőpetróleum amerikai elnevezése. A repülőgépeket hajtó üzemanyagot is így nevezik.
kihalás
A növény- és az állatvilág valamely csoportjának eltűnése az élő világból
klímakatasztrófa
A légkör természetes folyamataiban történő tragikus változások, mely az emberi beavatkozásoknak, környezetszennyezésnek köszönhetőek az természetes éghajlati viszonyok megszűnéséhez vezet (Golf-áram megszűnése , globális felmelegedés, elsivatagosodás).
klimatológia
(gör. ) a. m. éghajlattan, a tágabb értelemben vett meteorológiai tudomány egyik ága, melynek célja, hogy a föld különböző részeinek éghajlatát megállapítsa. Természeténél fogva inkább leíró tudomány, de körébe tartozik azon okok kiderítése is, melyek a klimatikus viszonyok különbözőségeit okozzák.
klímaváltozás
Éghajlati változás.
klimax
1.klimaktérium elnevezés görög eredetű, s jelentése szerint az utolsó menstruációt követő állapotot jelöli: a „változás kora”, „tetőpont, csúcspont” a nő életében, más megfogalmazás szerint az élet „kritikus” kihívása, ill. „egy lépcsőfok a létrán”, azaz a nő életének egy új szakasza. 2.az a legtöbb szerves anyagot termelő és a legtöbb szintből álló növénytársulás, amely valamely terület (ill. Magassági öv) éghajlatában kialakulhat.
klón
Egyetlen kiindulási egyedből, kizárólag ivartalan szaporítással leszármazó egyedek csoportja. Az egymást követő nemzedékek jelölése K1, K2 K3. – A növénynemesítésben alkalmazott klóntenyésztés a klónnak rendszeres válogatással végzett elkülönített továbbtenyésztése
kohósítás
A fém kinyerése ércből hevítéssel. A folyamat közben a felhasznált tüzelőanyag párhuzamosan eltávolítja az érc más összetevőit is (pl. az oxigént az oxidokból). Az érc egyéb fölösleges összetevőit egy, a tisztulást elősegítő salakosító anyag segítségével távolítják el. Valószínűleg a réz volt az első ércből kinyert fém, de ónt, ólmot és ezüstöt is tudtak az ókorban ércéből olvasztani. A koksz 18. századi felhasználásáig a faszén volt az általános tüzelő- és redukálóanyag. A légbefúvást, ami a nagyolvasztó kialakulásához vezetett, már az ókorban is használták. A tüzelőanyag égetéses (oxidációs) olvasztásának számtalan formája létezik, de elektromos kemencéket is használnak, mint pl. az alumíniumolvasztás esetében.
kollektivizálás
1.társadalmi tulajdonba vesz; 2. egyéni gazdaságokat szövetkezetbe egyesít
kommunális
A latin communis (a. m. közös) szóból lett a communitas, bizonyos közösség, község s ehhez tartozik a kommunális melléknév a. m. községi.
kompetítor
Versengő.
komplementaritás
Lat el., atom a kvantumelmélet azon tétele, hogy a mikrorészecskék mérésénél vagy idő- és térbeliségük, vagy energiájuk és impulzusuk határozható meg
komposztálás
Hulladék anyagok átalakítása trágyázásra alkalmas anyaggá.
konstelláció
A csillagászatban: csillagkép, csillagegyüttes. - Az asztrológiában: csillagállás, a Nap, Hold és a bolygók helyzete az Állatöv csillagképei között, ami az áltudomány szerint kihat az emberek sorsára és életére. - Tágabb értelemben: helyzet, a dolgok állása, a körülmények alakulása (kedvező vagy kedvezőtlen értelemben). A latin con- előtagból ('együtt') és a stella ('csillag') szóból; választékos.
Kopernikusz
Nikolaus Kopernikusz (lengyelül Mikołaj Kopernik) (1473. február 19. – 1543. május 24.) asztrológus, csillagász, matematikus és közgazdász. Nevéhez fűződik a heliocentrikus világkép elterjedése. A királyi Poroszországban dolgozott, mint plébános, kormányzó, adminisztrátor, közgazdász, bíró, orvos, asztrológus. A csillagászattal csak szabadidejében foglalkozott. Elméletét, amely a világmindenséget úgy modellezte, hogy a Nap volt a központban, nem pedig a Föld, a tudomány történetének legfontosabb hipotézisei között tartják számon, ezen felül a csillagászat és a modern tudományok kiindulópontjának is tekintik.
korallzátony
Olyan biológiai építmények, amelyet a meleg tengerekben uralkodó korallokból álló telepekben élő szervezetek által kiválasztott mészvázak felhalmozódása hoz létre.
korrozív
Lat. el., műszaki kémiai maró, korrodáló hatású (anyag)
kotu
Az Alföldön a tőzeges föld v. ásatlan tőzeg neve.
kőkorszak
Az emberiség történetének legrégebb szakasza, melyben a munkaeszközök túlnyomó részét kőből készítettek. Tartalma kb. Kr.e. 600 000 és Kr. e. 2000 közé esik. Két szakaszra tagolódik, a Kr.e. kb. 9000-ig tartó őskőkorra (paleolitikum) és az újkőkorra (neolitikum).
környetterhelő faktor
Az élőlényre terhelőleg ható tényező, amely részben az élettelen környezet fizikai és kémiai hatásaiból (abiotikus), részben pedig az életközösség kölcsönhatásaiból (biotikus) adódik.
környezetbarát
1. ide sorolhatjuk milyben olyan mesterségesen előállított terméket, amely a környezetre nem vagy más azonos termékhez képest kevésbé ártalmas.
környezeti katasztrófák
környezeti mozgalom
Olyan alulról szerveződő, vagy felülről szervezett mozgalom, amelynek az a célja, hogy a környezetet óvja, fellépjen a környezetszennyezés ellen. Lehetnek általános – globális – és helyi ügyekre figyelő mozgalmak.
környezeti nevelés
A környezeti nevelés célja a környezettudatos magatartás, a környezetért felelős életvitel elősegítése. Messzebb tekintve a környezeti nevelés a bioszféra - s benne az ember - megőrzését, fenntartását célozza. Célja a természetet, az épített és társadalmi környezetet, az embert tisztelő szokásrendszer érzelmi, értelmi, esztétikai és erkölcsi megalapozása. A nevelés célja ebben az esetben a (gyermek vagy felnőtt korú) ember általános (és különös) adottságainak együttes fejlesztése. Ennek megvalósítása rendszerszemléletű megközelítést, új tanítási-tanulási stratégiákat igényel, előtérbe helyezve a hatékony és személyre irányuló módszereket.
környezeti válság
Az ökológiai és környezeti károk egymást erősítő, komplex folyamata, amely alapjában teszi kérdésessé a jelenlegi civilizációt. A környezet rombolása a 20. sz. második felében felgyorsult. A válság egyik tényezője a túlnépesedés és mindaz, amit ez maga után van (pl.: környezetszennyezés, tájpusztítás stb.)
környezetszennyezeés
környezetszennyezés
környezetszennyezés
környezettan
Ökológia a tudományoknak azon ága, amely az élettereket, az élőlények és a környezet kapcsolatait vizsgálja. A kifejezést 1866-ban alkotta meg Ernst Häckel német darwinista biológus az "öko" (görögül oikosz="lakás, "ház", "háztartás") és a lógia (görögül logosz="tudomány") szavakból.
környezetterhelés
A környezetterhelés azoknak a tevékenységeknek az összefoglaló neve, amelyek veszélyeztetik "élhető" világunkat. Az ipari terhelés növekedése veszélyes anyagok gondatlan kezelése, a túlnépesedés, az urbanizáció, stb. következében féltenünk kell a tiszta levegőt és a vizet, a termőtalajt, a csendet, az egészséges táplálékot, erdeinket, és egy sor olyan dolgot, amire ma még nem is gondolunk.
környezetvédelem
környezetvédelem
Olyan céltudatos, szervezett, intézményesített emberi (társadalmi) tevékenység, melynek célja az emberi ipari, mezőgazdasági, bányászati tevékenységekből fakadó káros következmények kiküszöbölése és megelőzése, az élővilág és az ember károsodás nélküli fennmaradásának érdekében.
környezetvédelem
közegészségügyi szabályozás
A közegészségügyi szabályozás (különösen a környezet- és település-, élelmezés- és táplálkozás-, gyermek- és ifjúság-, munka- és sugáregészségügyi, kémiai biztonsági), a járványügyi, az egészségfejlesztési (egészségvédelmi, egészségnevelési és egészségmegőrzési), az egészségügyi igazgatási tevékenységek irányítása, koordinálása és felügyelete, valamint az egészségügyi ellátás felügyelete (továbbiakban együtt: népegészségügy) állami feladat.
kőzetlemez
A Föld legkülső vékony, szilárd gömbhéja, a litoszféra nem egységes, hanem kisebb-nagyobb darabokból, ún. litoszféralemezekből vagy kőzetlemezekből áll, melyek teljesen beburkolják a Földet. Hét nagy (Észak-amerikai-, Dél-amerikai-, Eurázsiai-, Afrikai-, Indiai-Ausztráliai-, Pacifikus- és Antarktiszi-lemez) és több kisebb (Karibi-, Cocos-, Scotia-, Adriai-, Égei-, Arab-, Iráni-, Nazca-, Fülöp-lemez) kőzetlemez különböztethető meg a Föld felszínén, melyek egymáshoz és a Föld forgástengelyéhez képest is állandó mozgásban vannak. A litoszféralemezek nagyobb része tartalmaz óceáni és szárazföldi kéregrészt is (pl: Eurázsiai-, Afrikai-, Amerikai-lemezek stb.), a Pacifikus-, a Fülöp-, a Cocos- és a Nazca-lemezek csak óceáni kéregből állnak.
közigazgatás
Végrehajtó hatalom működése. Szervei a kormány, az állami, törvényhatósági, községi hatóságok, de közigazgatási teendőket a kir. bíróságok is bonyolítanak le, így cégjegyzési, lakásügyi, birtokreform- stb. ügyekben. a végrehajtó hatalmat, vagyis a közigazgatást az 1848. évi III. t.-c. értelmében a király felelős miniszterei által gyakorolja. A fő ügykörök a közigazgatás körén belül nálunk a belügyi, külügyi, pénzügyi, honvédelmi, igazságügyi, népjóléti és munkaügyi közigazgatás. A közigazgatási hatóságokat imperium illeti meg, így a minisztert, az alispánt, a polgármestert, a főszolgabírót stb. A közigazgatás körében érvényesülő jogszabályokat a közigazgatási jog tartalmazza. Az alsófokú közigazgatás terén a függetlenség garanciáival ellátott közigazgatási bíráskodás nálunk még nincs kiépítve, csupán legfelsőbb fokon, a közigazgatási bíróság képében van ilyen fórum; utóbbi a tételes törvényekben meghatározott esetekben a közigazgatási határozatok ellen benyújtott panaszokat bírája el.
közmű
: a közület (állam, város stb.) tulajdonában és kezében lévő, a település lakosságának és gazdasági ágainak szükségletét ellátó, termelő jellegű műszaki létesítmény
kromoszóma
A kromoszóma (a görög chroma=színes és soma=test szavakból) egy fehérjékkel összekapcsolódó hosszú dezoxiribonukleinsav molekula.
La Nina
Neve leánygyermeket jelent és a Csendes-óceán trópusi területeinek középső és keleti részén előforduló, a normálisnál hidegebb tengerfelszínt hozza magával. Ekkor a keleti szelek megerősödnek és a hidegebb tengervíz feláramlása intenzívebbé válik. Ezáltal pozitív hatással van a halászatra és nagyon stabillá teszi a légkört. Éppen ezért később is vált ismertté, mint testvére, az El Nino.
lagúna
A tenger homokturzással (lido) elválasztott részének a neve. A szó olaszországi eredetű, de a fenti értelemben földrajzi műkifejezéssé lett.
láp
Nagyterületű, egy rendesen náddal, sással, kákával benőtt, álló vagy nagyon lassan mozgó víz. Lápok alacsony tengerszint fölötti magasságokban éppen úgy képződnek, mint nagyobb magasságokban, közöttük a növénytársulások szerint tesznek különbséget. Az elláposodás a nyugvó v. csendesen folyó vízfelszínek (tavak stb.) utolsó életszakasza, utána a medence kitöltődik és lassan-lassan rendes termőtalajjá alakul át.
látens genetikai hiba
Nem megmutatkozó genetikai hiba, amely már létezik, de csak – esetlegesen – az utódokban fog megmutatkozni.
láva
A jelenleg működő vulkánokból előtörő kőzetmagma, amely izzón folyékony állapotban jut a felszínre és ott megmerevedik. A láva. tehát úgy tekinthető, mint jelenleg képződő vulkáni kőzet. A L.-ömlés legtöbbször utolsó fázisa a vulkáni kitörésnek ; amikor ugyanis a gőzök és gázok feszítőereje annyira alábbhagyott, hogy nem tudja messze kilökni a kisebb-nagyobb lávafoszlányokat, akkor felnyomja a krátercsatornán át az olvadt, izzó lávaanyagot, amely megtölti a krátert, kibuggyan annak szélén és lassan lefelé folyik a vulkán lejtőin. A kifolyó láva a felszínén gyorsan hűl, merevedik és a belőle kiszabaduló gázok lyukacsossá, salakszerűvé teszik.
légnyomásváltozás
Egységnyi felületre eső levegőoszlop súlyának változása, (légnyomás: Egységnyi felületre eső levegőoszlop súlya, melynek értéke a tengerszinten négyzetcentiméterenként 1033 g (1 atmoszféra).
lélegzet
Lélegzés a szervezetnek az a működése, melynek segítségével gázcseréjét bonyolítja le. Míg a legalsóbbrendű állatoknál ez éppúgy, mint az összes kicserélődési folyamatok, a test egész felszínén folyik le, addig magasabbrendű állatoknál a testfelületből e célra különösen alkalmas szervek alakultak ki.
lelki egészségkárosodás
Pszichében keletkező károsodás.
levegő
Az ember percenként 16-szor átlag 0,5-0,5 l levegőt lélegzik be, ami óránként 480 l, naponként 12 köbméternek felel meg. A belélegzett levegő 21 % oxigént, 78 % nitrogént és 0,03 % széndioxidot tartalmaz. A többi vízgőz és elenyésző mennyiségű egyéb gáz.
limitálás
Az árhatárt megvonni, megszabni (l. Limit). Gyakran fordul elő tőzsdei megbízások megadása alkalmával.
litorális
(lat.) a. m. Tengerparti, tengermelléki, partvidék
litorális zóna
Partvidéki, tengerparti övezet, sáv
litoszféra
: gör. ), a Föld kérgének összessége szembe állítva a légkör összességével, mely atmoszféra, meg a víz összességével, mely hidroszféra.
lokális
(lat. ) a. m. helyi, helyi érdekű; lokalitás, hely, helyiség.
lókusz
A biológiában a lókusz a génnek vagy egyéb fontos szekvenciának a helyét jelenti a kromoszómán.A lókuszt a gén bármelyik allélja elfoglalhatja. Diploid vagy poliploid sejtek lehetnek homozigóták (egy adott lókuszon minden kromoszómán ugyanaz az allél van) vagy heterozigóták (egy adott lókuszon eltérő allélek vannak).
maar
Vulkántölcsér a vulkáni explozió következtében keletkezett, tölcsérszerű mélyedés, amelyet rendesen víz tölt ki. Az ily módon keletkezett tavakat is maar szóval szokták megnevezni. Különösen szép M.-ok vannak az Eiffel-hegységben.
magma
A Föld mélyében, az asztenoszférában keletkezett kőzetanyagot hívjuk így. A mélyben a magmakamrákban gyűlik össze, s a hasadékok mentén nyomul a felszín felé.
meandertavainak
Meander: olyan folyókanyarulat, melynek hossza nagyobb, mint a kezdő és végpont fölé rajzolt félkör hossza. A meandertavak az itt keletkező állóvizek.
megaváros
Nagy kiterjedésű 10 millió főt meghaladó lakosságú városok. Napjainkban a 21 legnagyobb megavárosból (ahol a lakosság száma meghaladja a 10 milliót) 13 Ázsiában van, mindössze 2 van az USA-ban és nincs ilyen város Európában.
megújuló erőforrás
A megújuló erőforrások általában az élő nyersanyagok (hal, kávé, vagy erdők például), amelyek körülbelül hasonló ütemben újulnak meg, mint ahogy kitermelik őket, feltéve, hogy nem használják túl őket. Megújuló élettelen erőforrások közé tartozik a talaj, a víz, szél vagy a napsugárzás (lásd megújuló energia).
mentalitás
Gondolkodásmód, lelkület, észjárás, életfelfogás. Nyárspolgári mentalitás. Ez az önző cselekedet jellemző az egész mentalitásodra. A középkor vallásos mentalitása megnehezítette az elfogulatlan tudományos vizsgálódást. Latin szó (mentális a. m. 'észbeli'), választékos, többnyire nélkülözhető.
meroplankton
A különféle tengeri élőlények – például a rákok, csillaghalak, polipok – l lárvaállapotú fejlődési szakaszukban alkotják a meroplanktont.
mesterséges ökológiai rendszerek
metabolizmus
Gör. el., anyagcsere.
meteorológia
Légkörtan), a légkörrel foglalkozó tudomány neve. Ez az elnevezés Aristoteles Meteorologica c. munkája nyomán terjedt el a Kr. e. IV. századtól kezdve, de valószínűleg nem magától Aristotelestől származik, mert ő már előbbi munkákra v. szerzőkre hivatkozik hasonló elnevezés mellett.
meteorológiai jelenség
Megfigyelhető időjárási események, amiket a meteorlógia tudománya magyaráz meg. Ezek az események a Föld légkörében található változóktól függenek. Ilyen például a hőmérséklet, a légnyomás, a páratartalom, valamint ezen változók kölcsönhatása egymásra egy adott időn belül. A Földön megfigyelt időjárási események nagy része a troposzférában játszódik le.
metil-izocianát
CH3NCO, röviden MIC. A metil-izocianát rendkívül reakcióképes vegyület. Vízben jól oldódik. A tüdő alsó részét támadja meg, és tüdővérzést okoz. Súlyosan irritálja/izgatja a szemet, a bőrt és a légzőrendszert. Maró hatású lenyelve. A gőz belégzése tüdővizenyőt és asztmás reakciót okozhat, halálhoz is vezethet. A tünetek késleltetve jelentkezhetnek.
mezopauza
Gör. el.; a légkörnek az a része, amely a mezoszférát és a termoszférát elválasztja.
Mezopotámia
Az óperzsa Miyanrudan („a folyók közötti ország”) fordításából; arámi elnevezése Beth-Nahrain, vagyis a „Két folyó háza”) egy közel-keleti terület. Földrajzi értelemben egy hordalékkal feltöltött síkság, mely a Tigris és az Eufrátesz folyók között fekszik, mely felöleli a mai Irak, Törökország és Szíria egy részét. Még általánosabb meghatározásban az ezen folyók által teljes egészében elhatárolt terület, melyet nyugatról a Szír-sivatag, délről az Arab-sivatag, délkeletről a Perzsa-öböl, keletről a Zagrosz-hegység és északról a Kaukázus határol. Mezopotámia bölcsője volt a világ és legrégibb civilizációi egyikének.
mezoszféra
Gör. el.; a föld légkörének a kb. 50-80 km-es magassága közé eső rétege.
mezőgazdasági
Valamely mezőgazdasági tevékenységgel kapcsolatos.
mikroorganizmus
Szabad szemmel nem látható, általában egysejtű vagy csak kisebb sejthalmazokba tömörült, de szövetekké még nem differnciálódott lények. Mikrobának tartjuk a még önálló anyagcserével nem rendelkező, sejtszintig nem fejlődött vírusokat is, amelyek az élő és élettelen világ határán állnak. Több közülük a sejtekben parazita módon szaporodik, sejten kívűl kikristályosítható.
mineralizálható
Ásványosítható, ásványosodásra képes szerves anyagok
modern ipari rendszerek
módszertan
Másként methodika: methodologia, alkalmazott vagy speciális didaktika, a pedagógiának a tanítás gyakorlatával szoros kapcsolatban álló, ennélfogva a tanítás munkájában értékesíthető része, mely az általános didaktika elveit az egyes tantárgyakra alkalmazza. Szól tehát a különféle tantárgyak nevelő értékéről és tanításuk céljáról, anyaguk részletes kiszemeléséről, beosztásáról és feldolgozásáról, kiterjeszkedik továbbá az illető tárgy tanításának történeti fejlődésére is.
monitoring rendszer
Kiépített megfigyelő hálózat.
monokultúra
A monokultúrát, illetve a monokultúrás termesztés fogalmát kétféleképpen is értelmezik. Az egyik értelmezés szerint ezt a rendszert csak egy-két táblára korlátozzák, ahol ugyanazt a növényt hosszabb ideig váltás nélkül termesztik. A másik értelmezés szerint a monokultúrás termesztési rendszer azt jelenti, amikor egy gazdaságban vagy annak nagyobb összefüggő területén egy növényfajt termesztenek hosszú időn át, váltás nélkül.
moréna
Ű a gleccserek által szállított kőzet törmelék.
mRNA hírvivő
Hírvivő (messenger) RNS.
MTA
A Magyar Tudományos Akadémia tudományos köztestület, amelynek fő feladata a tudomány művelése, a tudomány eredményeinek terjesztése, a kutatások támogatása, a magyar tudomány képviselete.
munkahelyi ártalom
A munkahelyeken, a munkavégzés során elszenvedett ártalmak, egészségkárosodások összefoglaló neve.
munkahelyi baleset
A munkahelyen vagy a munkahely érdekében végzett tevékenység során elszenvedett emberi szervezetet ért olyan külső és egyszeri ráhatás, amely nem várt módon, hirtelen vagy rövid idő alatt következik be és sérülést, egészségkárosodást vagy halált okoz
munkavállaló
Az az ember aki munkába áll, munkát vállal.
munkavédelem
A dolgozó számára biztonságos és egészséges munkafeltételek megteremtése, ill. ezek védelme
mutáció
A genetikai állomány megváltozása.
műtrágya
A növények a talajból tápanyagokat vonnak el, amelyeket időnként pótolnunk kell, mert különben a talajban levő tápanyagok megfogyatkozásával a termésmennyiség is folyton csökkenik. A tápanyagpótlás trágyázás útján történik. A trágya kétféle lehet : természetes v. mesterséges műtrágya. Természetes trágya az istállótrágya (istállóalommal keveredett állati ürülék), az emberi trágya, a keveréktrágya (szerves hulladékoknak földdel, tőzeggel, szalmával stb. kevert elegye) és a zöldtrágya. A természetes trágyákat teljes trágyáknak is nevezik, mert általuk mindazokat a tápanyagokat pótoljuk, amelyekre a növényeknek szükségük van. Az iparilag (gyárilag) előállított műtrágyák csak egy-egy növényi tápanyagot tartalmaznak, ezért egyoldalú trágyáknak nevezzük, ámbár manapság már gyártanak olyan műtrágyákat is, amelyek többféle növényi tápanyagot tartalmaznak (összetett műtrágyák).
Nagy Szarv
Afrikai keleti részének hatalmas területét nevezik Nagy Szarvnak. Több ország osztozik rajta: Etiópia, Eritrea, Szomália. és Kenya.
Nap
A Naprendszer központi csillaga. Körülötte kering a Föld, valamint a Naprendszerhez tartozó bolygók, kisbolygók, üstökösök. A Nap tartalmazza a Naprendszer anyagának 99%-át, átmérője 109 földátmérő. 73,5%-ban hidrogénből áll, amely a központjában zajló magfúzió során héliummá alakul. Az ennek során felszabaduló, majd a világűrbe szétsugárzott energia nélkülözhetetlen a legtöbb földi élőlény számára: fénye a növények fotoszintézisét, hője pedig az elviselhető hőmérsékletet biztosítja. Éltető ereje miatt a Nap kiemelkedő kulturális és vallási jelentőséggel is bír.
napenergia
A Napból érkező energia hasznosításának két alapvető módja létezik: a passzív és az aktív energiatermelés. Passzív hasznosításkor az épület tájolása és a felhasznált építőanyagok a meghatározóak. Ilyenkor az üvegházhatást használjuk ki hőtermelésre. Az aktív energiatermelésnek két módja van. Első módszer, hogy a napenergiát hőenergiává alakítjuk. A hőenergia „gyűjtése” és tárolása főképp napkollektorokkal történik. Ez az a berendezés, ami elnyeli a napsugárzás energiáját, átalakítja hőenergiává, majd ezt átadja valamilyen hőhordozó közegnek. A másik módszerrel - az ún. fotovoltaikus eszköz (PV), vagyis napelem segítségével - a napsugárzás energiáját elektromos energiává alakítjuk
napkollektor
A nap sugárzó hőenergiáját hasznosító berendezés
nehézfém
Természetes és antropogén forrásból származó azon fémek, melyeknek a sűrűsége nagyobb, mint 5 g/cm3, s amelyek környezeti és egészségügyi hatásuk miatt nagyon fontosak
nekton
A tengerek fenekéhez kötött állatok, tehát főleg a rákok, puhányok, tüskebőrűek, korallok összességét benghos-nak nevezte. A szabadon úszókat, vagyis főleg a halak és a jól úszó cephalopodák, amilyenek a nautilus és a kihalt ammonitfélék, együttes társaságát N. -nak mondotta, azt a faunát pedig, mely a tengerek belső vízrétegét benépesíti, de rossz úszó és csak a tengeri áramlások által sodortatik tova, amilyenek főleg a foraminiferák és radiolariák, planktonnak keresztelte. E három, a tengeri lakók életmódjára vonatkozó kifejezés gyakran használati geológiai fáciesek megállapítása alkalmával. A sikér tengerfenéki, vagyis a szubkontinentláis lerakódásokat a francia geológusok újabban neritikuks-nak, ellenben a mélytengeri palegikuks fácist bathyalis-nak is nevezik.
nemesfém
A legkevésbé pozitív fémeket, amelyek még magasabb hőfokon sem oxidálódnak s kémiai hatásoknak általában ellenállnak, nemesfémnek nevezzük. Ilyen az arany, ezüst, platinairidium stb.
nemzeti park
Egyes államok vagy társaságoktól védett szép és jellegzetes vidék, amelyet emiatt őseredetiségében lehetőleg megtartani igyekeznek. Az Egyesült Államok által először megkezdett törekvés, hogy a legszebb tájakat nemzeti park néven tartsák meg eredeti, változatlan szépségükben, követésre talált több más országban is.
neolitikus
: gör.el.; csiszolt-kőkori, újkőkori.
neolitikus gazdaság
A újkorszakban folyó gazdálkodás, amely nemcsak magasabb szinten elégíti ki a régi igényeket, de újakat is teremt, ezáltal a további fejlődést is serkenti. Ekkor született meg a földművelés és az állattenyésztés, ez adta az anyagi alapját az embert értelmes lénnyé tevő társadalom működésének. Az emberi értelem mindig abból a társadalomból ered, amelyben kialakul. A biológiai adottságaink csak a lehetőséget adják meg hozzá, de értelmes lénnyé a társadalom a közösség tesz bennünket.
népsűrűség
A népsűrűség az egy adott területegységre jutó lakosok száma, általánosan elfogadott mértékegysége a fő/négyzetkilométer.
népvándorlás
Az a népmozgalom, amikor egyes népek gazdasági vagy politikai okokból régi hazájukat elhagyják és maguknak új hazát keresnek. A nomád (pásztor) életet folytató népek közt szakadatlanul folyt ilyen N., amíg az állandó letelepedéssel járó földművelést meg nem kedvelték.
nervosa
A latin nervus, ideg jelentésű szó, toldalékos latin alakja; jelentése az ideggel, idegrendszerrel kapcsolatos, idegi.
nitrifikáció
A salétrom képződésének tudományos elnevezése, az ammónia nitritté, majd nitráttá oxidálódása a talajban
nitrofil
Nitrogénfixálás, diazotrófia, dinitrotrófia: nitrogén (N) tartalmú vegyületek előállítása a levegő molekuláris nitrogénjének felhasználásával.
nitrogén
Vegyjele N. A légköri levegő 78 %-át képező, az emberi szervezet számára indifferens gáz. Az élő szervezetben a fehérjék fontos építőköve, ennek ellenére a magasabb rendő élőlények közvetlenül nem hasznosítják, mivel fehérjéket atomokból szintetizálni nem képesek, csak aminosavakból.
nitrogénautotrófok
A nitrogén lebontásából élő szervezetek.
nitrogénkötés
A nitrogénkötés két partnere szoros együttműködését a köztük zajló jelcserék koordinálják. Ezek biztosítják a partnerek specifikus felismerését, a nitrogénkötés helyéül szolgáló növényi szerv fejlődésének szabályozását, a két élőlény szén és nitrogén metabolizmusának összehangolását, a nitrogénkötést befolyásoló környezeti tényezők hatásának közvetítését. A csoport a talajbaktérium által kibocsátott jelmolekulák szabályozását, és a szabályozó rendszer elemeinek egymáshoz való kapcsolódását és működésüket vizsgálja a növénnyel létrejött szimbiózis körülményei között.
nitrózus gáz
Környezetre ártalmas nitrogénalapú gázok (NOx,NO,NO2, N2O3). Kibocsátói a műanyaggyárak, járművek, erőművek, vas- és acélgyárak, a háztartási és az ipari tüzelés.
nomád
Görög szóból eredt kifejezés, pásztornépet, le nem telepedett, tehát vándorló népet jelent. Mivel a már kiapadt legelő helyett nyájaikkal más helyet kellett keresniük, sokszor kerültek összeütközésbe hol letelepült birtokosokkal hol más hasonló népekkel.
nomád állattartás
Rideg állattartás a jellemzi, vagyis az, hogy állataikat szabadon legeltetve tenyésztik.
növénycönológia
Növénytársulás, a növényzet valamilyen önálló egysége a Föld felületén.
növények
növényi produktivitás
Növényi termékenység.
növényvédelelem
A természetet és haszonnövények különféle betegségeinek és kártevőinek felismerése és a hatásos védekezési módszerek kidolgozásával foglalkozó alkalmazott biológiai tudomány
NUTS-2
A NUTS kódokat az Európai Unión belül használják statisztikai célokra. A Svédországban használt kódokat három szintre osztják. Az első szinten (NUTS 1) semmi belső felosztás nincs. A második szinten (NUTS 2) az országot nyolc nemzeti területre osztják. A harmadik szinten (NUTS 3) a felosztás a megyék határait követi.
nyersanyag
A kereskedelemben és iparban mindazokat az anyagokat nevezik nyersanyagnak, melyek valamely gyártási művelet által feldolgoztatnak.
olaj
Gyűjtőneve azoknak a növényi és állati eredetű vegyületeknek, amelyek többé-kevésbé sűrű folyadékok, vízben rendesen oldhatatlanok, borszeszben nehezen, de éterben, széndiszulfidban, petróleuméterben igen könnyen oldódnak; a víznél kisebb fajsúlyúak és így a vízen úsznak; a levegőn magas hőmérsékletre hevítve meggyulladnak és többnyire kormozó lánggai égnek.
organikus
Szerves (organikus kémia), szervi. A szócsalád végső forrása a görög organon ('eszköz, szerkezet; zeneszerszám'); magyar megfelelői szükségtelenné teszik. Rokonai az orgánum és az orgona (hangszer).
oxidációs folyamat
Olyan folyamat, kémiai reakció, amelynek során az anyag oxidációs száma megváltozik. Ezekben a folyamatokban az egyik reakcióparner felvesz, a másik pedig veszít, lead elektronokat. Az elektront vesztő partner oxidálódik, oxidációs száma nő. Ezek a reakciópartnerek többnyire redukálószerek. Az elektront felvevő partner redukálódik, oxidációs száma csökken. Ilyenek az oxidálószerek. Az oxidációs folyamatok többnyire a kémiailag kötött energia felszabadulásával járnak, ezért energiatermelők. Oxidáció során keletkezik hőenergia (illetve végeredményben villamos energia) a szén, illetve egyéb energiahordozók elégetése során a hőerőművekben. Oxidációs (redox) folyamat a szőlőcukor átalakítása az élő szervezetekben, melynek során az élőlények az élet fenntartásához szükséges energiát nyerik.
ózon
Az oxigén egyik módosulata, amikor is három atom oxigén egyesül egy molekulává. Az ózon egyike a legerősebb oxidálószereknek. Színtelen, átható szagú gáz, nagyon bomlékony. Kelmefehérítésnél, fertőtlenítésnél, dohány- és olajgyártásnál fehérítve használják. Az ózon közvetlenül belélegezve ártalmas, mert roncsolja a szöveteket. Az ózondús levegő kellemetlen szagú.
ózonpajzs
Ozonoszféra) A légkör 20-50 km magasan lévő ózontartalmú része. Hőmérséklete eléri a 60 Celsius-fokot. A földi élet számára rendkívül fontos, mert kiszűri az UV sugarak legnagyobb részét
ózonréteg elvékonyodása
ökofiziológia
Az élővilág és a környezet között fennálló működés kutató biológiai tudományág
ökológia
Környezettan; a tudományoknak azon ága, amely az élettereket, az élőlények és a környezet kapcsolatait vizsgálja. A kifejezést 1866-ban alkotta meg Ernst Häckel német darwinista biológus az "öko" (görögül oikosz="lakás, "ház", "háztartás") és a lógia (görögül logosz="tudomány") szavakból.
ökológiai gazdálkodás
Ökológiai gazdálkodás: Nagy általánosságban a szintetikus trágya-anyagok és a szintetikus növényvédő szerek nélküli gazdálkodási formákat értünk ökológiai gazdálkodás alatt, amelyek fokozottan támaszkodnak a természetben kialakult és bevált önszabályozó folyamatokra (sőt kibontakozásukat segítik). Az ökológiai gazdálkodás az 1920-as években indult el, közvetlenül az I. világháború után.
ökológiai lábnyom
Az ökológiai lábnyom fogalmát két kanadai tudós vezette be, segítségével jól számszerűsíthető, hogy az emberiség mekkora hatással van a Földre. Tavaly egy földlakó ökológiai lábnyoma 2,3 hektár volt, ezzel szemben minden emberre csupán 1,9 hektár terület jut. Ha például mindenki úgy akarna élni a Földön, mint az észak-amerikaiak, akkor még legalább két bolygóra lenne szükség. Az ökológiai lábnyomnak az a lényege, hogy minden emberi tevékenységet és folyamatot a földterület egyenértékére számítanak át. Mivel ez elég bonyolult feladatnak bizonyult, ám modellként nagyszerűen szolgált, leegyszerűsítették a számítást. Ez valamivel kisebb adatokat szolgál a valóságosnál, de az arányokat jól érzékelteti. Az ökológiai lábnyom végül is az a föld- és vízterület, amire az emberiségnek és életszínvonalának fenntartásához szükség lenne. A lábnyom kiszámításánál olyan adatok adódnak, amelyek megmutatják, hogy egy ember vagy embercsoport szükségleteinek kielégítéséhez mekkora részét használja fel bolygónknak.
ökoszféra
A szerves élet elterjedésének tere a földön, vagy az élőlények hatása a környezetükre
ökoszisztéma
Az ökológia egyik központi fogalma. Szaknyelvi és köznyelvi jelentése jelentősen eltér egymástól, ami számos félreértés forrása lehet. Ökológiai szaknyelvi értelemben az ökoszisztéma az ökológiai jelenségek értelmezése, vizsgálata céljából, (az ökológiai kutatómunka során) létrehozott rendszermodell. Köznyelvi értelemben azonban gyakran különféle valós élőlényközösségeket, társulásokat, élőhelyeket értenek alatta. Gyakran tekintik úgy, mint a társulás (biocönózis) és az élőhely (biotóp) együttesét.
ökoszociális
A társadalom és a természet igényeit figyelembe vevő, azt egyenrangúan kezelő szemlélet.
önkormányzat
Latinosan autonómia, valamely tartománynak v. valamely testületnek, pl. egyháznak, községnek olyan szervezete, hogy belső ügyeit minden más beavatkozástól függetlenül, önmaga intézi; az intézésre szükséges személyzetet (tisztviselőket stb.) önmaga választja.
öröklődés
Az élőlények jellemző sajátosságok megjelenése az egymást követő nemzedékekben
ösztrogén
Női nemi hormon
pajzsmirigyrák
Rosszindulatú daganatos elváltozások a pajzsmirigyekben. A pajzsmirigyrák sajnos elég gyakori jelenség, és leginkább nők körében, köztük is gyakran a középkorúak között fordul elő. Szerepe az anyagcserében, hormonháztartásban jelentős. Megállapították, hogy a pajzsmirigyrákok kialakulásának hátterében, az estek több mint felében egy genetikai meghibásodás áll.
Pangea
Szuperkontinens, amely a paleozoikum és mezozoikum korszakokban létezett és amelyből a lemeztektonikai mozgások révén kivált minden mai kontinens. A nevet először valószínűleg a német Alfred Wegener, a "kontinensek vándorlása" elmélet felvetője használta 1920-ban.
paralimnolitorális zóna
A parti táj felső része a száraz parti öv.
párolgási veszteség
Öntözés során azon vízmennyiség mely amely halmazállapot-változás során gőzzé alakulva elpárolog. Az a fizikai folyamat, amikor hő hatására (hőelvonás közepette) a cseppfolyós víz légnemű halmazállapotba megy át. A párolgás történhet a növény felületéről, a talaj felszínéről és a szabad vízfelületről. A párolgás hűtő hatású és növeli a párát befogadó légtér nedvességtartalmát.
passzát
Az Egyenlítő felé irányuló állandó szél a Ráktérítő és a Baktérítő között.
passzátszél
A térítőktől az Egyenlítő felé haladó felszín közeli légáramot, amelyet a Coriolis erő eltérít, északkeleti az északi, és délkeleti a déli féltekén
patogén
Gör.el.; kórokozó
pauza
Lat. el.; 1.szünet; 2. nyugalom, pihenő.
pedagógia
Neveléstudomány; a nevelés céljaival, feladataival, lehetőségeivel a nevelés és a társadalom viszonyával a nevelés intézményével, múltjával a nevelés és az oktatás folyamatával és módszereivel, a nevelő és a növendékkel kapcsolatos problémákkal stb. foglalkozó tudomány
penész
Köznyelven több gombának az elnevezése, amelyek rostos, pelyhes, poros vagy fonalas, fehér, szürke, kékes-zöld, sárga, veres, barna v. feketés bevonatot, foltokat alkotnak az elhalt állati v. növényi részeken, szerves anyagokon, élelmiszereken.
peremtenger
Az óceántól előrenyúló szárazfölddel vagy kisebb szigetekkel elkülönített kisebb tenger. Nincs önálló medencéje, mint a beltengernek
permakultúra
Biogazdálkodás legszélsőségesebb ága. Legszélsőségesebb abban az értelemben, hogy a legtermészetszerűbb. Tudatosan épít a gazdaság különféle elemei (gyümölcsfák, baromfiak, legelő állatok, épületek, halastó stb.) között szerveződő ökológiai kapcsolatokra.
peszticid
Mezőgazdasági kártevő irtó anyag. Tízezernél több túlnyomórészt mesterséges anyag tartozik ide.
pH szint
Egy dimenzió nélküli kémiai mennyiség szintje , mely az adott - többnyire vizes - oldat kémhatásáról: savasságáról illetve lúgosságáról nyújt felvilágosítást.
pionír társulások
A szukcessziós folyamat első társulása. Általában fajszegény, de a fajok egyedszáma nagy.
piszkos víz
Valamilyen anyagokkal szennyezett fogyasztására nem alkalmas víz
plankton
Görög szó, a jelentése „vándorló”, „sodródó”. Miközben a planktonok néhány formája alkalmas független mozgásra, és fel tud úszni önállóan akár 100 métert is egy nap alatt (e függőleges fölfele vándorlást a magyar megfelelő nélküli angol diel jelöli), a többségüket az állandó vízszintes sodródás jellemzi, amit a testükben levő víz okoz.
populáció
Örökléstani értelemben többféle fajta, tehát különféle genotípusú növény, vagy állat-egyénből álló állomány. Az önmegtermékenyítéssel szaporodó növények P. -ja könnyen szétbontható egyedkiválogatással tiszta származéksorokra. Az azonos genotípusú tiszta származéksorok együttese adván a biotípust, végeredményben az önmegporzású növényfajok P. -ja több biotípus keveréke. A kölcsönösen termékenyülő állat és növényfajok P. -ja szintén többféle genotípus keveréke.
predátor
Az egyik élőlényt (préda) elfogyasztó másik élőlény, a ragadozó.
predikció
Lat. el.; a már megismert és bizonyított törvényszerűségekből lenvonható következtetéseken alapuló előrejelzés, jóslat
producens
1.termelő; 2. producensek szerves anyagot szervetlenből előállító élő szervezetek
producens szint
Termelőszint
progresszív
Lat.el.;1.halatdó, élenjáró; 2.fokozatosan emelkedő
pszichoszociális rendellenesség
Lélektani tényezők rendellenessége amelyek komolyabb betegségek kialakulását okozhatják (pl.: depresszió, szorongás stb.)
rablógazdálkodás
A természetben fellelhető javak kisajátítása
radioaktív anyag
1. radioaktivitás jeleit mutató anyagok; 2. radioaktivitás folyamán keletkezett, rajta alapuló anyagok.
radionuklid
Radioaktív nuklidok, azaz olyan elnevezése a nuklidoknak, amelyek radoaktív átalakulás, azaz spontán magátalakulás útján stabil nuklidokká alakulnak át. Ezek lehetnek természetes eredetűek, de mesterséges úton is előállíthatóak.
rákkeltő
Ebbe a kategóriába sorolható minden olyan halmazállapotú anyag, amely az élő szervezetbe jutva a rosszindulatú sejtek szaporodását elősegíti
Ramapithecus
Átmeneti lénynek tartottak az emberszabású majmok és az ember között, 1961-ben még az első embernek véltek, 1982-ben letaszították trónjáról az orángután kihalt rokonának tartják
reducens
Az elhalt élőlények maradványait feldolgozó szervezetek
regeneráció
Újranemzés, újraszületés, átalakulás; újraképződés, újonnan alakulás; regenerátor, újjáalkotó, újjáteremtő, átváltoztató, megújító. 2. R. (visszaszerzés), az élő szervezeteknek az a tulajdonsága, hogy az élet folyama alatt elhasznált, megsérült vagy elveszett részeiket pótolni tudják.
regionális
Területi, egy adott vidékre, területre vonatkozó. Regionális tervek, regionális rendezés, regionális vízmű. Latin szó, választékos, kissé régies; a regionális a mai közigazgatás és sajtónyelv szava.
regresszív szukcesszió
Regresszív szukcesszió: visszafejlődő, hanyatló utódlás, öröklődés.
rendszermodell
Egy rendszer – mint például az ökoszisztéma – emberi fogalmakkal történő leírása. A rendszermodell azt a célt szolgálja, hogy a megismerni kívánt rendszer változásait, állapotát, az arról kialakított feltevéseinket tesztelni tudjuk.
restauráció
(lat. restauratio), szó szerint helyreállítás. Politikai értelemben a megzavart v. elnyomott alkotmánynak v. a forradalomban elűzött uralkodóháznak visszaállítása. A régi magyar megyei életben a tisztújítást hívták így. - Az építészetben, általában a képzőművészetben a műtárgy helyreállítása.
rétegvíz
A rétegvíz elhelyezkedhet a porózus kőzet pórusaiban, réseiben és hasadékaiban. A rétegvizeket leggyakrabban a víztartó rétegben uralkodó nyomás alapján osztályozzuk, vagyis, hogy a víz nyugalmi szintje a terepszinthez képest hol található. Ha a rétegvíz nyugalmi szintje a felszín alatt van negatív, ha a felszín fölött van pozitív rétegvízről beszélünk.
rhizobiumok
Nitrogénmegkötő baktériumok.
riboszóma
RNS-ekből és fehérjékből álló sejtszervecske, a fehérjeszintézis helye.
Richter-skála
Földrengés erősségének (nagyságának) mérése szolgáló logaritmikus alapú skála, melynek értéke 0-tól kezdve bármilyen pozitív szám lehet. Az eljárás kidolgozója Charles Richter, eljárását 1935-ben tette közzé.
RNS
(ribonukleinsav) a DNS-hez (dezoxiribonukleinsav) hasonlóan polimer óriásmolekula, amely sok, hasonló egységből épül fel. Egységei a ribonukleotidok.
Római Klub
1968-ban alakult nemzetközi csoport a globális gondok feltárására.
A cselekvés három pilléreként a globális nézőpontot, a holisztikus szemléletet és a hosszú távú megoldásokat jelölte meg.
rövidhullámú elektromos sugárzás
Az elektromágneses sugárzás egymásra merőlegesen haladó oszcilláló elektromos és mágneses tér, mely a térben hullám formájában terjed energiát és impulzust szállítva. Részecskéi (kvantumai) a fotonok. A 380 nm és 780 nm közötti hullámhosszú elektromágneses sugárzás az emberi szem számára is látható, emiatt látható fénynek nevezik. Az összes elektromágneses sugárzás elrendezhető frekvencia (hullámhossz, energia) szerint, ekkor kapjuk az elektromágneses spektrumot. Az elektromágneses sugárzás fizikáját az elektrodinamika írja le.
salétromsav
(választóvíz, aqua fortis). HNO3. Egybázisú sav, fontos vegyszer. Régóta ismerik. Előállítása a legújabb időkig chilisalétromból történt, fekvő hengerekben salétromot kénsavval desztilláltak, kb. 300°-on a fejlődő gázokat vízzel nyelették el, a kapott sav víztartalmú salétromsav volt. Vízmentesen csak ritkított térben végzett desztillációval állítható elő. Vízmentesen színtelen, erősen füstölgő, 15° C-on 1. 530 fajsúlyú folyadék. Rendesen azonban többé-kevésbé sárgás-barnás a benne feloldódott nitrogéndioxidtól. Erélyes oldó és oxidáló szer, arany és platina, kivételével a fémeket oldja, számos anyagot oxidál. Az emberi bőrrel érintkezésbe jutva, azt híg állapotában sárgára festi, míg a töménysav fájdalmas sebeket okoz. Az iparban gyakran használják, a kénsav, pikrinsav, lőgyapot, nitrocellulóz gyártásánál és az azofesték-iparban, általában nitrovegyületek készítésére. Arany-ezüst ötvözetből az ezüstöt kioldja, választóvíznek ezért nevezik.
sarki szelek
A sarkvidékek felett összegyűlt hideg levegő magas légnyomást eredményez. Ez a levegő kiáramlik az egyenlítő irányába, de eltérülnek és keletiessé válnak. Irányuk az Északi-sarkvidéken Északkeleti, a Déli-sarkvidéken Dél-keleti.
Science Fiction
A sci-fi (science fiction) vagy más néven a tudományos-fantasztikus művek olyan művészeti (irodalmi, film, stb.) alkotások, melyek legtöbbször a valódi vagy elképzelt tudomány társadalomra, vagy egyes egyénekre gyakorolt hatását mutatják be.
sejt
Az élő szervezeteket felépítő formai, működési és fejlődési egység. Számos élőlény mindössze egyetlen sejtből áll. A sok sejtű szervezetek is egyetlen sejtből alakulnak ki fejlődésük során. A sejtek a soksejtű szervezetben bizonyos feladatok elvégzésére specializálódnak és különféle szöveteket képeznek.
self
„ Énfogalom", Karl Rogers fenomenológiai személyiségelméletének központi fogalma, mely tartalmazza mindazon elképzeléseket, észleleteket, értékeket, stb., amelyek az „én”-t jellemzik.
sivatag
Olyan terület, mely éghajlatának és talajának szárazsága miatt terméketlen és lakatlan. Talajának anyaga azonban éppen olyan változatos lehet, mint a termékeny tájaké, tehát nem csupán homokos, hanem sziklás, agyagos is stb. Hegyes-völgyes is lehet, tehát nem mindenütt síkság, mint sokan képzelik.
splicing
A fehérje csak olyan RNS alapján keletkezhet, melynek minden szakasza információt hordoz. Ennek érdekében az intronokat ki kell vágni az mRNS-ből. Ez a folyamat a splicing.
stressz
Gyűjtőnév, mellyel az emberi szervezetet érő erős, károsodást előidéző megterheléseket összegzi.
sugárfertőzött
Olyan élő szervezet, amely radioaktív sugárzásnak van, volt kitéve. A fertőzés nem helyes kifejezés, hiszen a sugárfertőzés nem terjed át egyik egyénről a másikra
szankcionálás
1.büntető intézkedéseket szankció alkalmazása; 2.törvényerőre emelés;
szapropél
Elhalt lényeknek folyékony v. szilárd, meggyújtható széntartalmú fosszilis v. recens termékei; 3 csoportba sorozhatók: 1. szapropél- (korhadó iszap) termékek; 2. humuszfélék; 3. liptobiolitok (piromonimitek, rezinitek és cereitek, viaszok és gyanták)
szárazföldi és vízi ökoszisztémák
szavanna
A térítők alatt, többnyire az egycsapadékos időszakú övben fekvő füves térségek neve. A sztyepptől sokkal bujább, magasabb növésével és még abban különbözik, hogy a Sz.-s területeken már csoportosan v. magukban álló fák is előfordulnak és a csapadékosabb vidékekről a szavannán átfolyó vizeket szélesebb galériaerdők, mocsarak kísérik. Afrikában a nagy emlősök főtanyahelye.
szekuláris szukcesszió
Földtörténeti léptékű, több ezer évet átfogó intervallumban történő szukcesszió. Mindig egyirányú, nem ismétlődő folyamat, általában az éghajlat megváltozása döntő szerepet játszik
szelekció
(lat.) a. m. kiválasztás. A modern élettannak egyik legnevezetesebb alapfogalma. A lamarckizmus, ill. a darwinizmus vitte be a tudományos gondolkodásba, mikor kimutatta, hogy a létért való küzdelem természetes következménye a legalkalmasabb egyének életben maradása, kiválasztása, szelekciója.
szelektív gyűjtés
szélenergia
Megújuló energiafajta, amelynek termelése környezetvédelmi és költségelőnyei miatt rohamos ütemben nő a világban, főleg Európában.2005-ben a szélerőt felhasználó generátorok 58 982 megawatt energiát termeltek világszerte, ami több mint négyszerese az 1999-es értéknek, de még mindig kevesebb, mint a világ áramfelhasználásának egy százaléka. A szélenergia kitermelésének modern formája a szélturbina lapátjainak forgási energiáját alakítja át elektromos árammá.
szélsőséges égajlati hatás
Olyan az időjárással és az éghajlattal kapcsolatos jelenség, amely az adott területen nem vagy csak ritkán fordul elő. Ilyenek például az óriási erejű viharok, a túl sokáig tart szárazság vagy az szokatlan mennyiségű csapadék.
szemét
szemisztatikus tavak
Változó vízforgalmú szárazföldi vizek elnevezése a hidrobiológiában.
szén-dioxid
Légköri nyomáson gáz halmazállapotú vegyület. Képlete: CO2. A tiszta levegő 0,035 % (térfogatszázalék) szén-dioxidot (350 ppm) tartalmaz. Ez a mennyiség az elmúlt évtizedekben jelentősen növekedett (100 éve még kb. 280 ppm volt), ami bizonyítottan hozzájárul a globális felmelegedéshez, azaz a szén-dioxid üvegházgáz. A légkörbe számos forrásból kerülhet; szén és széntartalmú anyagok égése, állatok, növények és mikroorganizmusok légzése során keletkezik. Jelentős mennyiségű szén-dioxid kerül a levegőbe a vulkanizmus során és a tengerek kötött szén-dioxidjából is. A szén-dioxid −78 °C-on fagy meg, a szilárd halmazállapotának neve szárazjég. A szárazjeget a hűtőipar is felhasználja, de látványosságként is alkalmazzák, ahogy felmelegedve a folyékony halmazállapot kihagyásával gázzá válik, azaz szublimál.
szennyezőforrás
A környezeti közegek (talaj ,víz, levegő) minőségének roncsolást előidéző szennyezőanyag-kibocsátások( légszennyező, talajszennyező, vízszennyező tevékenységek).
szennyvíz
Lényegében minden olyan víz, amelynek a fizikai-kémiai és biológiai tulajdonságait nagymértékben megváltoztatták a használat következtében.
szikes tavak
A szikes vizek nagy kiterjedésű, hidrogén-karbonátos vizek, melyekben nátrium az uralkodó kation, de a karbonátionok jelentéktelen szerepet játszanak (30 egyenérték százaléknál kevesebb).
szilárd hulladék
Általában szilárd halmazállapotú környezetszennyező anyagok, amelyek a levegőt a vizet, és a talajt egyaránt szennyezik.
szilícium
Egy kémiai elem.1822-ben (vagy 1823-ban) fedezte fel J. J. Berzelius. A szilícium a periódusos rendszer 4. főcsoportjában található és a félfémek közé tartozik. Az elemi szilíciumot a fémkohászatban és a félvezető-technikában különböző tisztasági fokozatokban hasznosítják. A természetben kizárólag oxidált formában található. Az informatikai iparban a számítógépek processzorait (CPU) szilícium lapkák alkotják.
szilvikol
Erdei vagy erdőben is élő növényfajok összefoglaló neve.
szimbióta
Egy másik élőlénnyel kölcsönös függőségi – ám előnyös – kapcsolatba kerülő faj. A szimbióta együttélés iskolapéldája az üres csigaházakban élő tengeri remeterák és a tengeri rózsa együttélése. A rák mindenhová magával cipeli az amúgy nagyon lassú mozgású tengeri rózsát, ami csalánozó révén megvédi őt, és egymás zsákmányából is kapnak.
szimbiózis
Két vagy több különböző faj (általában egymásra utalt) szoros együttélése. A szimbiózisban gyakran mindkét fél kölcsönös előnyökhöz jut.
szintetikus anyag
Szintézis útján nyertmesterségesen előállított anyag.
szintrópia-sziget
A nyersanyagban gazdag és nagy területtel rendelkező országok, mint Argentína és Brazília - de a jövőben akár Oroszország, Kazahsztán vagy Ukrajna - ezzel szemben a területükön elterülő "szintrópia-szigetekkel" inkább a világ többi részének ipari rendszerváltásához járulnak hozzá, és csillapítják azok energiaéhségét, ahelyett, hogy saját - nem létező vagy harmatgyenge - iparukat látnák el. Az exportált energiahordozók révén az ipari országok számára lehetőséget adnak arra, hogy azok megtartsák és emeljék jólétük színvonalát, miközben a kitermelt nyersanyagok után csak „fekete űr” marad.
szmog
A környezetszennyezés miatt kialakuló füstköd (az angol smoke [füst] és fog [köd] szóösszetételeként keletkezett kifejezés). A földrajzi és időjárási körülményektől, valamint a levegőben található szennyezőanyagoktól függően kétféle füstködöt különböztetünk meg. Elnevezésük oxidáló/redukáló hatásuk, ill. első észlelési helyük (London és Los Angeles) alapján történik.1.redukáló szmog (London-típusú füstköd) 2.oxidáló szmog (Los Angeles-típusú v. fotokémiai füstköd)
szomatikus
Gör-lat el.; testi, a testre vonatkozó.
szökőár
Vagy japán elnevezéssel cunami (cu: óriás, nami: hullám) leggyakoribb kiváltó oka egy tenger alatti földrengés, ritkábban vulkánkitörés miatti tengerrengés. Ennek hatására gyűrű alakú, alacsony (kis amplitúdójú) hullám keletkezik, amely nagy - akár 800 kilométeres óránkénti sebességgel - terjed tova a nyílt óceánon. Mivel két szomszédos hullámhegy között igen nagy a távolság és a partokhoz érve a hullám tengerfenékkel érintkező része a hirtelen megnövekedett súrlódás miatt lelassul, az érkező víztömeg felmagasodik, majd rázúdul a partvidékre, jókora pusztítást okozva ezzel a szárazföldön.
sztratopauza
A sztratoszférát a mezoszférától elválasztó légköri réteg (megközelítőleg 50 km-es magasságban helyezkedik el).
sztratoszféra
A tropopauzátol 35 km magasságig terjedő része a légkörnek. Itt egyesülnek a kétatomos oxigénmolekulák háromatomosakká, azaz ózonná. Hőmérséklete emelkedik, felhőképződés kivételes esetekben zajlik. Vízgőztartalma rendkívül alacsony. A vízszintes irányú mozgások erősek, a szélsebesség eléri a 360 km/h értéket is. Itt találhatók a futó áramok is (jet stream). A levegő összetétele nem változik, de a térfogategységre számított levegő alkotórészek mennyisége jelentősen kisebb, mint a troposzféra alsó tartományaiban.
sztyepp
1. oroszországi puszta; 2. nagy kiterjedésű fátlan, füves síkság a mérsékelten száraz éghajlatú területeken; puszta.
sztyeppesedés
Évtizedek óta tartó szárazság és a talajvíz nagyfokú csökkenése sztyeppesedést okozhat. A sztyeppesedés uralomra jutásának térségben az a feltétele,. hogy a kapilláris zóna ne érje el a felszínt. Az okok a globális klímaváltozásban és a helytelen agrárgazdálkodásban keresendőek.(pl.: A Kiskunsági Nemzeti Park tavai kiszáradtak és megváltozott a táj jellege.)
szubklinikai hiányállapot
szukcesszió
Lat. e.; 1. egymás után következés, egymásutániság; 2.utódlás, jogutódlás, örökösödés
szuperorganizmus
Társas szerveződésű, igen magas fokú munkamegosztásban élő egyedekből álló szervezet. Rendszerint a valódi társas (euszociális vagy "államalkotó") állatok társas egységét értik alatta, amelyeknél a munkamegosztás már annyira nagyfokú és specializálódott, hogy; -egyes egyedek elveszítették reprodukciós képességüket, és így az egyedeik már nem is szaporodnak, hanem csak az egész társas egység képes reprodukálni önmagát. A szuperorganizmus legismertebb példái a hangyák, a termeszek és egyes méhek kolóniái (bolyai vagy rajai), de ismert szuperorganizmus még az emlősök között is (mint pl. az Afrikában honos csupasz turkálópatkány). A szuperorganizmus fogalmát vitatják.
szupralitorális lépcső
A vízpartokon az a terület, amelyet a víz hullámai még képes elérni, beneedvesíteni.
szünbiológia
Az egyedek feletti biológiai rendszerek tanulmányozásával foglalkozó természettudomány
szűznemzés
A szűznemzés az a folyamat, amikor az egyedfejlődés csak a petesejtből indul meg, a hímivarsejtek részvétele nélkül
tájtervezés
Fogalmába minden olyan nemzetközi szintű, regionális, országos és lokális - községi szintű - terv beletartozik, amely a táj életébe, a tájháztartásba való beavatkozásnak minősül. Feladata, hogy a táj- és természetvédelem követelményeit és intézkedéseit a gyakorlatban megvalósítsa. Ez természetesen minden ország jogalkotásának megfelelően országonként különböző. A tájtervek különböző méretarányban készülnek, mégis a nagy méretarány dominál (1:5 000-1:25 000). Szoros a kapcsolat a tájtervezés és a földhasznosítási tervezés között - bizonyos tekintetben e tájterv a földhasznosítási tervnek van alárendelve. A tájtervezés minden, a tájjal kapcsolatos részletre kiterjed: a biotópok és értékes fajok védelmére, általában a zöldterületek tervezésére, zöldfolyosókra, a vízzel, a talajjal, a természeti erőforrásokkal kapcsolatos részletekre. A tájtervezés tehát egyfelől felméri a táj védendő értékeit, másfelől feltárja a tájban rejlő potenciálokat.
talajdegradáció
talajerózió
Eredetileg a csapadékvíz felszíni -ritkán felszín alatti- talajpusztító tevékenysége. Ma már az ember talajpusztító tevékenységét is jelenti.
talajművelés
A talajrészecskék elhelyezkedésének és kapcsolatának módosítása különféle mechanikai eszközökkel. Célja olyan talajállapot elérése, amely a kívánt növény életfeltételeit legjobban kielégíti, alkalmassá teszi a talajt a csapadék befogadására
talajszennyezés
Az a folyamat, amikor a természeti eredetű és antropogén hatások következtében a táj elszennyeződik
talajtan
Agrogeológia avagy mezőgazdasági földtan: a talajok termőképességét befolyásoló földtani tényezőkkel foglalkozó tudományág. A talaj–alapkőzet–talajvíz rendszer együttes vizsgálatával meghatározza és méri a talaj képződésének és lepusztulásának (talajerózió) folyamatait, a szántott talaj alatti rétegek és a talajvíz termőképességre gyakorolt hatását. Egyik résztudománya az agrogeokémia.
talajvíz
A talaj felszíne alatt elhelyezkedő vizek, amiket gazdálkodási céljainkra kutak létesítésével tudunk kiemelni.
tápláléklánc
Az egymást zsákmányul ejtő és táplálékul fogyasztó élőlények láncolata.
társadalmi instabilitás
Egy társadalmon belül létrejövő bizonytalan gazdasági vagy társadalmi egyensúlyi helyzet
társadalom
Emberek alkotta csoport, amely megkülönböztethető más csoportoktól tagjainak közös érdeklődése, ismertetőjelei, viszonyrendszere, intézményei és kultúrája alapján.
tektonikus árok
A földkéreg szerkezeti mozgásával létrejövő árkok.
település
A „település” kifejezés a mindennapi beszédben valamiféle lakott helyet, illetve lakóhelycsoportot: várost, falut jelöl. A településekkel foglalkozó tudományok azonban ettől jóval összetettebb, szélesebb értelemben használják e kifejezést. Mendöl Tibor megfogalmazása szerint a település valamely embercsoport lakóhelyének és munkahelyének térbeli együttese. Más szóval a településnek három elengedhetetlenül fontos eleme, kritériuma van: 1. az ember vagy embercsoport, 2. a lakóhely, 3. a munkahely. Bármelyik hiányzik is a három közül, nem beszélhetünk élő településről.
települési környezet
településökológia
Az ember és település viszonyát, kölcsönhatását vizsgáló tudomány
termékdíjrendszer
Hazánkban jelenleg az ún. termékdíjrendszer működik, melynek célja, hogy a környezetet terhelő termékeket gyártók - így a csomagolóipart is - kötelező arányú pénzügyi forrásokkal járuljanak hozzá a szennyezés csökkentéséhez.
természetes környezet lerombolása
természeti erőforrás
Olyan, a természetben szabadon előforduló anyagok, amelyek értékesnek számítanak a saját eredeti feldolgozatlan állapotukban. Egy nyersanyag akkor minősül környezeti erőforrásnak, ha a hozzá kapcsolódó elsődleges tevékenységek a kinyerés és a finomítás, ellentétben a feldolgozással. Ily módon például a bányászat, petróleum feltárás, halászat és erdőgazdálkodás környezeti erőforrásokon alapuló ágazatok, míg a mezőgazdaság nem. A környezeti erőforrásokat gyakran bontják megújuló és nem-megújuló erőforrásokra. A megújuló erőforrások általában az élő nyersanyagok (hal, kávé, vagy erdők például), amelyek körülbelül hasonló ütemben újulnak meg, mint ahogy kitermelik őket, feltéve, hogy nem használják túl őket. Megújuló élettelen erőforrások közé tartozik a talaj, a víz, szél vagy a napsugárzás. Az ásványi anyag-források többségükben nem megújíthatóak.
természetvédelem
Az élőlények, természetes életközösségek, élőhelyek a természetes és természetközeli területek, valamint a természeti táj megőrzésére hivatott társadalmi tevékenység megjelölésére szolgáló fogalom. A természetvédelem célja a bioszféra állapotának, működőképességének, biodiverzitásának (biológiai sokféleségének), valamint ezzel összefüggésben a élőhelyeknek és a természeti tájnak a megőrzése, károsodásainak megelőzése, mérséklése vagy elhárítása.
természetvédelmi terület
Az ország jellegzetes és különleges természeti értékekben gazdag, kisebb összefüggő területe, amelynek elsődleges rendeltetése egy vagy több természeti érték, illetve ezek összefüggő rendszerének a védelme. A természetvédelmi terület kijelöléséről, az azokon végezhető tevékenységekről törvény rendelkezik (1996. ÉVI LIII. törvény a természet védelméről.)
terresztis
Szárazföldi, szárazföldön keletkező.
tervgazdaság
A közösségi tulajdonra épülő szocializmus gazdasági rendszere, ahol mindent központilag, terv szerint határoztak meg.
tisztítószer
A tisztítás folyamatában fizikai és kémiai hatások működnek közre. A tisztítószereket rendszerint úgy fejlesztik ki, hogy azok optimális hatást fejtsenek ki egy adott típusú szennyeződésnél. A sajátos jellegű szennyeződések eltávolítására, bizonyos tárgyak, anyagok ápolására speciális tisztítószerek szolgálnak. A tisztítószereknek az is fontos feladata, hogy megfelelő alapot biztosítsanak az ápolószerek hatásának kifejtéséhez. A tisztítószerek nagymértékben terhelik környezetünket a bennük lévő vegyi anyagok miatt. Törekedjünk arra, hogy minél enyhébb hatóanyagú, semleges kémhatású tisztítószert használjunk, a lehető legkisebb töménységben és mennyiségben.
tolerancia
Türelem, más vélemények, nézetek elfogadása. A farmakológiában a szervezet gyógyszerekkel illetve méreganyagokkal szemben megnyilvánuló ellenálló képesége.
többutas csomagolás
Újra felhasználható, visszaváltható, környezetbarát csomagolás.
tőkefelhalmozás
(más néven bővített újratermelés) az értéktöbblet tőkésítése, újrabefektetése: a megtermelt értéktöbbletet a forgalomban átváltoztatják a termelő tőke elemeivé. Az értéktöbblettel gyarapodott, a felhalmozott tőke az újabb értéktöbblet termelés és tőkefelhalmozás kiindulópontja.
törzsfejlődés
Törzsfejlődés: a magasabb rendű szervezetek az alacsonyabbakból való kifejlődése fokozatosan.
tőzeg
A tőzeg a földtani jelenkorban vizes-lápos területeken képződő, nagy víztartalmú szerves anyag. A tőzeg mocsári környezetben alakul ki, ahol a növények elhalásuk után víz alá kerülnek. A szerves anyag ekkor oxigén jelenléte nélkül bomlik le. Ez tehát víz alatt, a levegő csaknem teljes kizárása mellett végbemenő biokémiai átalakulási folyamat.
tőzegláp
A Gerje-patak mentén van a Duna-Tisza közi lápvidék egyik legészakibb maradványa. Jelenlegi képét a bányászat és a vízelvezetés formálta, de a kialakult kis tavak változatos élővilágot teremtettek.
transzkripció
Általánosságban átírás (idegen szóval transzkripció) alatt egy adott kódrendszer elemeinek egy másik kódrendszerbe történő átkódolását értjük. Ezek a kódrendszerek bármilyen eredetűek lehetnek. Átírás (angolul transcript) továbbá egy szöveg egyik hordozóról egy másik hordozóra való átírása is. Például az eredeti hang- vagy képfelvételt átírják egy más műszaki paraméterekkel (formátummal) rendelkező eszközre, vagy éppen papírra, emberi szemmel és nem géppel olvasható formában.
trofikus
Gör.-lat. el., tápláló, táplálkozással kapcsolatos.
troposzféra
A Föld légkörének azon legalsó rétege, ahol az időjárási jelenségek nagy része lejátszódik. Az üvegházhatás szintén itt folyik le. A troposzféra a Föld felszínén kezdődik és a trópusi területeken 16-18 km magasságig, míg a sarkköröknél csupán 10 km magasságig tart. Ez a réteg tartalmazza az atmoszféra tömegének 80%-át. Általában a sugárhajtóműves repülőgépek a troposzféra és a közvetlenül felette található sztratoszféra között repülnek. A troposzférát hat áramlási zónára oszthatjuk, amiket cellának neveznek. Ezek felelősek a légkörzésért, és okozzák az uralkodó szeleket. A troposzféra szó a görög „troposz”, „forgás” vagy „keverés” szóból ered. Ez az állandóan mozgásban lévő réteg a Föld atmoszférájának legsűrűbb része. Főként nitrogénből és oxigénből áll.
tulajdon
turbulencia
Különböző, nagy sebességű áramlások találkozásakor fellépő, olykor kiszámíthatatlan fizikai kölcsönhatás.
turizmus
Ang.-fr. 1.természetjárás 2. utazgatás idegenbe járás
újrahasználat
Az újrahasználat a lakosság által használt, majd számára - nem használhatatlanná válás, tönkremenetel következtében - feleslegessé vált használati tárgyak (elsősorban tartós fogyasztási cikkek, háztartási készülékek) "ipari" feldolgozás, átalakítás nélküli, többnyire változatlan formában, vagy kisebb átalakítással (házi barkácsolással) való újra üzembe állítását, használatát jelenti mások - nem eredeti tulajdonosuk - által. Az újrahasználat folyamatánál ki kell zárni az ipari feldolgozás, hasznosítás tényét, legfeljebb kereskedelmi forgalomban vehet részt. Ezen tárgyak, eszközök hulladéknak csak attól kezdve és addig tekinthetők, mettől a régi tulajdonosának feleslegessé válik, és ameddig új tulajdonosának birtokába, használatába nem kerül. Hazánkban a hulladék-megelőzés eme fontos elemének generálója egyelőre még csekély mértékben a kevesebb hulladék keletkezésének elsődlegességét szem előtt tartó környezeti tudatosság. Az újrahasználat folyamatában kereskedelmi tevékenységet a használtcikk-kereskedések, bizományi áruházak, illetve használtcikk- és bolhapiacok folytatnak, közvetett illetve közvetlen kapcsolatot fenntartva a régi és új tulajdonos között.
újrahasznosítás
Újrahasznosítás: gyűjtőneve mindazon tevékenységeknek, amelyek célja, hogy az ember által készített, tartós, nem természetes, főleg hulladékká váló anyagokat nyersanyaggá alakítsa át és olyan másodlagos, újra hasznosítható anyagokat állítson elő, amelyek segítik a természetes anyagok felhasználásának csökkentését. A tevékenységre használt angol szó, a recycling, jobban kifejezi, hogy anyagok környezettudatos körforgásáról van szó, a nyersanyag - késztermék - hulladék - nyersanyag stb. folyamatban. Ezzel a módszerrel például elérhető, hogy kevesebb fát kelljen kivágni papírgyártás céljára.
ultraibolya sugárzás
A látható fénynél rövidebb hullámhosszú és nagyobb energiájú sugárzás az ultraibolya sugárzás.
uniformizálódás
Egyöntetűvé, egyformává egyhangúvá válás
urbán
Latin eredetű, az Urbanus-ból származik, melynek jelentése városi.
urbanizáció
Városiasodás a városok térbeli és népességbeli növekedését, valamint a városi életforma technikai és életforma terjedését jelenti.
ülőfoglalkozás
Azon foglalkozások, főleg szellemi munkák gyűjtőneve, melyek során a munkát végző személy feladatát nagyrészt ülő helyzetben végzi el. Az így végzett munka során a dolgozó keveset mozog és teste egyoldalú igénybevétele miatt könnyen károsodhat (pl. nyak-, hát- és vállfájás léphet fel).
üvegházhatás
A levegő hővisszatartó, hőtároló képességén alapuló jelenség. Lényege, hogy a Napból érkező rövidhullámú sugarakat a légkör jól átengedi, ezeket a felszín elnyeli, és ezáltal felmelegszik. A felmelegedett felszín az alacsonyabb hőmérséklete miatt hosszúhullámú sugárzást bocsát ki, amivel szemben a légkör nagymértékben elnyelő képes. Így a kisugárzott hőmérséklet jelentős részét a légkör visszatartja. Nem maga a levegőanyag, hanem annak vízgőz és egyéb anyagtartalma (pl. CO2) idézi elő az üvegházhatást.
vadászati tilalom
A vadon élő állatok védelmében hozott rendelkezés. Ha valamely területen a vadászható vadfaj, illetve a halászható (horgászható) halfaj állománya a vadászat, illetve halászat (horgászat) vagy más tényező miatt veszélyeztetetté válik, az igazgatóság kezdeményezheti a vadászati, illetőleg a halászati hatóságnál vadászati, illetve halászati (horgászati) korlátozás vagy tilalom elrendelését. A tilalom megszegése büntetést vonhat maga után
vadászó-gyűjtögető életmód
Az az életforma mikor a természetben meglévő javak (növények, állatok)teszik lehetővé az egyén vagy népcsoport fennmaradását. Ez az életformát az őskorban a állattartás és földművelés időszaka váltott fel.
vállalkozási szféra
A gazdaságnak azon szegmense, amelyet a magánvállalkozások tesznek ki. Ezek lehetnek mikro-, kis- és közép-, valamint nagyvállalkozások. Formájukat tekintve lehetnek egyéni vállalkozások, korlátolt felelősségű társaságok (kft), betéti társaságok (bt), részvénytársaságok (rt), stb.
variáció
1.változat; 2.változás,változatosság; 3 változat bizonyos eltérés az alapvető típustól
vas
Vegyjel: Fe; rendszám: 26 Érceiből kohászati eljárással állítják elő. Már olvadáspontja alatti jól alakítható; például kovácsolással. Sok elemmel ötvözhető. A 2,06%-nál alacsonyabb széntartalmú ötvözetei az acélok. Az oxigénnel reakcióba lép; rozsdásodik.
védetté nyilvánítás
Célja az óvás, fenntartás, helyreállítás, bemutatás. Tárgya: földtani, víztani, növénytani, állattani tájképi kultúrtörténeti érték. Feladatai és eszközei: passzív és aktív védelem.
végártalmatlanítás
A környezetet szennyező anyagok teljes ártalmatlanítása.
vegetáció
Vegetáció: lat. el., 1. növényzet, növénytakaró.
végtó
Csak befolyó víz van (lefolyástalan medence).
vércukor
A vércukor nem más, mint a vér cukortartalma, amely a szervezet szöveteinek egyik legfontosabb tápanyaga. Lényeges, hogy bizonyos értékhatárok között legyen jelen a vérben. Amennyiben alacsony, akkor nem áll elég tápanyag az egyes szervek (pl.: agysejtek) rendelkezésére, ha magas a szintje, akkor érelmeszesedéses folyamatokat indíthat el.
versenyképesség
A versenyképesség a közgazdaságtudományban régóta használt fogalom, általában a vállalatoknál a piaci versenyben való helytállást, az országoknál pedig a nemzetközi versenyben való sikerességet jelenti. Az elmúlt két évtizedben, a globalizáció felerősödésével párhuzamosan a versenyképesség vált az egyik kulcsfogalommá, amellyel az új feltételek közötti globális verseny jelenségeit, a versenyben való sikeres részvételt próbálják leírni mind vállalatok, mind országok és régiók esetében. A globalizáció nemcsak a nemzetgazdaságok jelentőségét mérsékelte, hanem a régiók gazdasági szerepét is felértékelte, a lokális üzleti feltételeket pedig elsődlegessé nyilvánította. Elfogadottá vált, hogy a globális verseny lényegében az egyes régiók, nagyvárosok versenye, különösen az Európai Unióban nyert teret ez a szemlélet a regionális identitások felerősödésével együtt.
világgazdaság
A Föld országainak teljes gazdasága, illetve azok rendszere.
világtenger
A kontinensek között elterülő és beltengernek nem tekinthető nagy tengerek összessége, mérhetetlenül nagy víztömeggel elborított terület. A Föld felszínének majdnem háromnegyedét (71%-át) borítja. Területének több mint a fele 3000 méternél mélyebb.
villanyáram
Az elektromos áram népiesebb elnevezése. A töltéssel rendelkező részecskék áramlása. Lényegében minden rendezett töltésmozgást elektromos (villany) áramnak nevezünk, de mégis különbséget teszünk a fémekben az elektronok által létrehozott konduktív áram és a folyadékokban, gázokban szabad töltéshordozók (ionok) mozgása során létrejövő konvektív áram között.
visszatelepítés
Élőlények (növények állatok emberek) visszahelyezése eredeti élőhelyükre, környezetükbe
vízenergia
A víznek az a képessége, hogy helyzeténél vagy mozgásánál fogva munkát tud végezni
vízgazdálkodás
Az adott vízháztartási helyzet fönntartására vagy megváltoztatására - valamely társadalmi igény elvárható és indokolt szintű kielégítéséért - kifejtett céltudatos emberi tevékenységek ill. beavatkozások összessége
vízháztartás
A természetben adott térben és időben a víz elhelyezkedésében vagy állapotában természetes vagy mesterséges erők hatására bekövetkező mennyiségi és minőségi változások összessége ill. Eredője
vulkanikus
Lat. el., 1. vulkáni; vulkánhoz tartozó, vulkáni eredetű 2. elemi erejű, kirobbanó
vulkanizmus
Lat. el., vulkánosság; a föld mélyében lévő anyag felszínre kerülése elsősorban tűzhányók kitörése útján.
WWF
World Wide Fund for Nature természetvédelmi Világalap; a világ legnagyobb természetvédelmi szervezete.
zonáció
A növényzet sávos elrendeződése a környezeti tényezők (pl. talaj víztartalma, vízborítottság mértéke, hó- vagy jéghatáron talajhőmérséklet) fokozatos változásának eredményeképpen. A fogalom megkülönböztetendő a zonalitástól, ami az élővilág éghajlati öveknek megfelelő elrendeződését jelenti a Föld felszínén.
„vissza-a-földhöz” koncepció
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)