- 11 foglalkozás
- 3 gyűjtemény
adatbázis
Olyan információhalmaz, amely különféle szempontok szerint gyűjti, rendszerezi az adatokat. Adatbázis lehet például a környezetvédelemmel foglalkozó cégeket összegyűjtő honlap, a telefonkönyv vagy a kerületi kisokos.
adatfeldolgozás
Műveletek végzése adatokon valamely cél érdekében, pl. rendezés, összefésülés, aritmetikai és logikai műveletvégzés, csoportosítás stb. Szűkebb értelemben adatfeldolgozás alatt az automatikus eszközökkel (számítógépekkel) végzett adatfeldolgozást értik. Újabban adatfeldolgozás helyett az információkezelés fogalmat is használják.
adatforgalom
Az adatok áramlása, -folyama egy pontból a másikba, egyik felhasználótól a másikig vagy az adatszolgáltatótól a felhasználásáig.
adatgazda
Az adatok, információk kezelésére jogosult személy, szervezet vagy cég; aki kezeli az adatbázist.
algoritmus
Algoritmuson vagy inkább eljáráson a matematikától eltekintve olyan módszert, utasítást, utasítássorozatot, részletes útmutatást, receptet értünk, amely valamely felmerült probléma megoldására alkalmas. Például eljárást, algoritmust, receptet lehet adni egy asztal (vagy egyéb bútor) összeszerelésére, valamilyen élelmiszer, mondjuk sajt (vagy bármilyen tejipari termék) elkészítésének módjára, a Deák térről a Lánchídhoz vezető út megtalálására, vagy éppen két egész szám legnagyobb közös osztójának kiszámolására. A legtöbb számítógépes program forráskódja szintén algoritmus.
analógia
Görög elnevezés; hasonlóság, hasonlatosság; hasonlóan alakuló egység.
Anaxagorasz
Klazomenaiban született, Kr.e. 499-ben született Kr.e. 428-ban halt meg. A preszókratikus filozófus, a ión iskola egyik képviselője. Anaxagorász szerint a világ dolgai kezdetben egyben voltak. E kezdeti "egyből" jött létre minden. A kezdeti "egy"-et úgy írja le mint valami felismerhetetlent amibe sok föld és mag keveredett. Szerinte a dolgok nem keletkezhetnek és nem is pusztulhatnak el soha, csak azért tűnik úgy nekünk, hogy a világban van keletkezés és pusztulás, mert a dolgok összekeverednek (ez a keletkezés), majd szétválnak (ez a pusztulás). Anaxagorász szerint a dolgoknak a végtelenségig oszthatóknak kell lenniük, különben a létező nem létezővé válna és ez ellentmondás.
anekdotikus
Az anekdota (görög „kiadatlan”) rövid, csattanós, tréfás, humoros történet, mely többnyire egyes közismert személyek vagy történelmi események mulatságos jellemzését nyújtja. Mai napig terjed szóbeli úton, s innen származik elnevezése is: eredetileg írásban ki nem adható történeteket jelentett. A kifejezést Prokopiosz használta először Justinianus császár magánéletéről írt történeteinek címéül. A középkori európai irodalmi anekdota a 13. századi Itáliában keletkezett. Ezekben a művekben a történelmi hűség kevésbé volt fontos, lényeges volt azonban az érdekesség, az elmondott esemény rövidsége és csattanós volta. Élt az anekdotával Dante és Boccaccio is. Anekdotizmusról beszélünk, ha egy író munkáiban gyakorivá válik az anekdota. Anekdotikusnak nevezzük az olyan történeteket, amelyek rendelkeznek az anekdota jegyeivel.
anómikus
Görög szó, kb. azt jelenti, hogy „meg nem felelés”: a modern társadalmakban tapasztalható jelenség, amelyben a hagyományos normák és szabályok úgy lazulnak föl, hogy nem képződnek helyettük újak, és a társadalmi élet egy adott területén a szabályok nem világos volta miatt elvesztik a társadalmi normák befolyásukat az egyének viselkedésére. Több deviáns viselkedésformára (pl. az öngyilkosságra) való hajlam hátterében álló társ.-i tényezők egyike lehet. A társadalmilag elfogadott értékek és a megvalósulásukra rendelkezésre álló eszközök korlátozottsága közötti konfliktusokat az egyének különbözőképpen oldják meg, és ennek során vagy figyelembe veszik a társadalmi szabályokat és normákat, vagy megkerülik, elutasítják (mint pl. a lázadók) azokat.
aritmetika
Az aritmetikai logikai egység (angolul arithmetic and logical unit – ALU) az informatikában használatos betűszó. Az ALU a számítógépek központi adatfeldolgozó egységének (CPU) részét képezi. Az ALU feladata a CPU-n belüli a számítási és logikai műveletek végzése. Az ALU logikai műveleteket (ÉS, VAGY, NEM stb.), bitléptetési műveleteket, bináris, és decimális összeadásokat, illetve összehasonlításokat végez. Az összetettebb aritmetikai műveleteket le lehet bontani az alábbi műveletekre, amelyet az ALU el tud végezni.
attitűd
Eredetileg a kísérleti pszichológiában cselekvésre való készenléti állapotot, beállítódást jelölt, ma már a szociálpszichológia egyik középponti fogalma, tartós beállítódást, értékelő viszonyulást jelent valamilyen tárgy, személy vagy gondolat irányában. Közvetlenül nem megfigyelhető, csak következtetni lehet rá a személy szóbeli, viselkedéses vagy nem verbális, érzelmi reakcióiból. Három összetevőből áll: az érzelmi összetevőből, amely az attitűd tárgy iránti érzelmi reakciót, a pozitív vagy negatív viszonyt fejezi ki, a gondolati (kognitív) összetevőből, amely a tárgyról rendelkezésre álló információkra, az azzal kapcsolatos hiedelmekre utal, és a viselkedéses összetevőből, amely a tárggyal kapcsolatos eljárásmódokat tartalmazza. Az értékelő viszonyulást tartalmazó tartós beállítódások kiépítése elősegíti azt, hogy a helyzetekre gyorsan, kevés energiát felhasználva, biztonsággal reagáljon az egyén.
behaviorizmus
1913-ban megjelent pszichológiai irányzat, mely minden belső folyamattól elzárkózik és a folyamatokat a beszéd és gondolkodás az ingerlés és a válaszreakciók közötti összefüggésekkel magyarázza.
chip
Integrált áramkör, félvezető lapka. Szilícium vagy más félvezető alapanyagú integrált áramkör. A közismert jelfeldolgozó (mikroprocesszor chip) mellett pl. félvezető kivitelezésű tárolók (memory chip), érzékelők (sensor chip), stb. esetében is használatos kifejezés.
dagerrotípia
A dagerrotípia volt a legelső fényképészeti eljárás. Használata az 1850-es évek elejéig volt széles körben elterjedt, a gyakorlatból a nedves kollódiumos eljárás negatív és az albuminpapír pozitív páros szorította ki. Népszerűsége sokáig töretlen maradt, annak ellenére, hogy az üveglemezre vagy papírra készített képek gyorsabban, olcsóbban és egyszerűbben elkészíthetőek voltak. Nicéphore Niépce és Louis Daguerre 1827-ben együttműködési szerződést kötött a camera obscura által rajzolt kép rögzítésének megoldására. Tízévnyi kutató és kísérletező munka után, 1837-ben sikerült Daguerrenek elkészítenie az első dagerrotípiát, melyet a fotográfia legfőbb alkotóelemeként, 1839. augusztus 19.-én szabadalmaztatott. Ez nap a egyben fotográfia megszületésének napja is.
Daniel Bell
Amerikai szociológus, aki az információs társadalom fogalmának egyik fő propagátora és népszerűsítője volt. 1973-as könyvében, amely a The Coming of Post-Industrial Society könyvében egy történelmi korszakváltásról beszélt. Bell ugyanis már ekkor ráérzett arra, hogy a modern társadalom valószínűleg egy történelmi korszakváltás előtt áll: a dolgokat előállító indusztriális ipari társadalom olyan posztindusztriális társadalommá alakul át, amelynek az életében döntő szerepet játszik az információ, emiatt információs társadalomnak is joggal nevezhető.
demokratikus piacgazdaság
A demokratikus piacgazdaság elve: globális szabadverseny. Demokratikus piacgazdaságnak nevezik az EU tagállamait, az USA-t, Kanadát, stb.
Démoszthenész
Született Athénban, Kr. e. 384 - Kalaureia, ma Pórosz sigete, Kr. e. 322 haélt meg. Görög szónok, író. A peloponnészoszi háborút követő zűrzavaros időszakban működött. Igazából a szónoki pályán a szükség indította el, hétéves korában meghalt édesapja, aki dúsgazdag fegyvergyáros volt. Vagyonát nagykorúságáig három gyámjára bízták, akik hűtlenül kezelték azt, s amikor elérte ezt a kort, igazának törvény előtt kellett érvényt szereznie, a görög jogszokás szerint személyesen. A szónoklás ábécéjét állítólag az örökösödési ügyek egyik elismert szaktekintélyénél, Iszaiosznál tanulta, állítólag oly buzgón, hogy gyakorlásképpen a tengerparton, a zúgó hullámokat túlharsogva szónokolt, illetve -dadogását leküzdendő- kavicsokat vett szájába, hogy magát a helyes kiejtés elsajátítására ösztönözze.
desifírozás
Valamilyen kód (esetleg titkos írás) megfejtése, feltörése.
dialektus
A dialektus a szociolingvisztika meghatározása szerint olyan nyelvváltozat, amely grammatikai, fonológiai és lexikai szempontból különbözik más nyelvváltozatoktól, és amely meghatározott földrajzi területhez (regionális dialektus) és/vagy társadalmi osztályhoz vagy csoporthoz (szociolektus) kötődik.
digitális adahordozó
Olyan adathordozó, amelyen elektronikus (digitális) formában vannak rögzítve az információk. A legelterjedtebb formája egyelőre CD-lemez, de a pendrive-ok és egyéb USB-kulcsok kiszorítják őket a piacról.
digitális esélyegyenlőség
A legújabb információs technológiák eljuttatása, hozzáférésük lehetőségének megteremtése (az Internet kiépítése) a társadalom tagjai számára. Nem csak a technikai háttér kiépítését jelenti, hanem azt a tudást is, amellyel azt használni lehet. Ennek a tudásnak az átadása alapvető fontosságú a digitális esélyegyenlőség megteremtéséhez.
digitalizáció
Valamilyen adatsor, információhalmaz elektronikus jelekké történő alakítása. Ilyen például a zene lemezen vagy mp3 formátumban való rögzítése, a képek beszkennelése, vagy akár a könyvek számítógépre vitele.
e-demokrácia
A demokratikus társadalmakban a közügyek – például a szavazás, útlevélkérés, adózás, számlafizetés – Interneten történő intézése. Kiépítésére világszerte történnek sikeres és kevésbé sikeres próbálkozások.
elektromágneses sugárzás
Egymásra merőlegesen haladó oszcilláló elektromos és mágneses tér, mely a térben hullám formájában terjed energiát és impulzust szállítva. Részecskéi (kvantumai) a fotonok. A 380 nm és 780 nm közötti hullámhosszú elektromágneses sugárzás az emberi szem számára is látható, emiatt látható fénynek nevezik. Az összes elektromágneses sugárzás elrendezhető frekvencia (hullámhossz, energia) szerint, ekkor kapjuk az elektromágneses spektrumot. Az elektromágneses sugárzás fizikáját az elektrodinamika írja le.
elektromos interferencia
Jellegzetes, a fizika törvényei szerint létrejövő fény-, sugárzás- vagy hangjelenség; a hullámmozgással terjedő fény-, általában eletromágneses vagy a hanghullámok - ha frekvenciájuk megegyezik - találkozásukkor erősítik, gyengítik vagy kioltják egymást; találkozó elektromágneses hullámok (rádió- vagy radar-sugárzás) frekvenciája lehet azonos vagy különböző. Utóbbi esetben általában csak a kis frekvenciakülönbségeknek van fontosságuk, ilyenkor frekvencialebegés (beat frequency) keletkezik, azonos frekvenciák esetében a fading jelenség (elhalkulás) mutatkozik
elektroncső
Az elektronikában használt aktív eszköz, amely elektronok vákuumban vagy gázzal töltött térben való áramlásán alapul. Az elektroncső egy többnyire hengeres védőburában rögzített, elektródákat tartalmazó, légmentesen lezárt elektronikai eszköz, amelyből az elektródák a működtetéshez ki vannak vezetve. Ha az elektroncső belsejében légritkított tér vákuum van, ekkor vákuumcsövekről beszélünk, ha kis nyomású gáz, akkor gáztöltésű elektroncsőről. Az elektroncső burkolata többnyire üvegből készül, de különleges elektroncsövek esetében ez lehet kerámia vagy fém is. Az elektródák kontaktusrendszere alkotja csőfejet, függetlenül attól, hogy az üveg csőbúránál ez egy üvegtányérba forrasztott kivezetés rendszer, az úgynevezett lábak vagy miniatűr kivitelű elektroncső esetén forrasztható huzalok, illetve valamilyen külső foglalat és érintekező-rendszer alkotja a csőfejet.
elektronikus katalógus
Az Interneten található, vagy lemezen rögzített árujegyzék, amely funkcióját tekintve megegyezik a papírra nyomott katalógusokéval. Az Internetről általában rögtön meg is rendelhető a kiszemelt áru.
ellenreformáció
Az ellenreformáció a katolicizmus törekvése volt úgy vallási, mint társadalmi téren a protestantizmus térnyerése ellen védekezni, és elvesztett pozícióit visszaszerezni. Ebből a célból ült össze a tridenti zsinat. Az ellenreformáció korszaka 1546 és 1648 közé tehető; a schmalkaldeni háborúval kezdődött és a harmincéves háború végével fejeződött be.
emocionális expresszió
Érzelemkifejezés
emotív
Érzelmi, érzelmi töltésű.
esztétika
A görög aiszthészisz szó észlelés és érzékelés értelemtartalma szerint, a művészettel és szűkebben a széppel való foglalatoskodást jelenti. Magába foglalja az alkotás és befogadás kérdését, valamint a műalkotás létrejöttének feltételeit és hatásának módjait. A szépről gondolkodás a görög kezdetektől (Platón, Arisztotelész) jelen van a jó és az igaz ideája mellett. Az ember az utánzáson és az utánzaton keresztül alkalmassá válik, hogy felfogja az utánzottban rejlő örök, az időnek ellenálló elemet, ugyanakkor a saját idővel szembesülve, ahhoz megtisztulva (katharszisz) talál vissza.
exoszomatikus
Valamilyen rendszeren kívül működő, de arra ható.
extralingvális
A nyelvvel kapcsolatos kifejezés. Nyelven kívülit jelent, de a nyelvvel kifejezett tartalmat árnyaló, módosító kommunikációs elem.
extrapyramidális idegpálya
A másodlagos agykérgi mozgató központból részben kéreg alatti állományból indul ki. Az extrapyramidális rendszer az akaratunktól függő mozgásokat szabályozó rendszer. Egészséges embereknél ez teszi lehetővé, hogy mozdulataik harmonikusak legyenek. Szabályozzák továbbá izmaik megfeszülését, illetve elernyedését. Két anyag – a dopamin és az acetylcholin – közti egyensúly nagyon fontos szerepet játszik.
facialis
Az arcon megjelenő, az arccal kapcsolatos.
fatikus
A kommunikáció létrehozására, fenntartására, meghosszabbítására vonatkozik. Nyelvi megnyilvánulásai lehetnek a köszönés, megszólítás, bemutatás,…
fénymásoló
A mai elektrosztatikus másolók ősét 1938-ban találta fel egy amerikai fizikus. Carlson a görög “száraz írás” szavak alapján az eljárást xerográfiának nevezte. A régi másolókban a másolandó lapot egy forgó dob köré illesztették. Az elektrosztatikus töltésű dobot egy vékony fényelektromos anyagréteg, például szelénpor borítja, amelyből a megvilágításra használt ultraibolya fény hatására elektronok lépnek ki. A másolandó kép fehér részei visszatükrözik a fényt a dobra, így azokon a részeken a töltés megszűnik. A fekete részek helyén viszont a töltések megmaradnak. A megvilágításkor ezeken a részeken megtapad a finom, fekete színezőpor, így létrejön a másolat.
féregvírus
Olyan számítógépes vírus, amely nem közvetlen károkozásra (pl. fájltörlésre) alkalmas, hanem a megfertőzött gépet használja fel bizonyos műveletek elindítására az Interneten. Segítségével tömeges levélküldés révén más gépeket béníthatók meg, vagy idegen komputerek során keresztül hatolhat be valaki egy bank vagy titkos hadiüzem adatbankjába, megnehezítve a betörés kiindulópontjának lokalizálását.
FOI
Az információs szabadság (FOI - Freedom of Information) kifejezés rövidítése.
fonetikus jelleg
A beszédnek a hallás útján tapasztalható jellege, ami nem mindig ugyanaz a leírt beszéddel pl.: külgyed – küldjed.
funkcionális analfabéta
Az, aki a szűkebb és a tágabb értelemben vett környezete által a számára támasztott olyan követelményeknek, amelyeknek a teljesítéséhez az olvasás, illetve írás képességére van szükség, minimálisan sem tud eleget tenni, ami ugyanakkor nem feltétlenül jelenti azt, hogy nem tud – pontosabban nem tanult – írni vagy olvasni.
gerinchálózat
Bármely távközlő-hálózat főrészét, gerincét képező nagyteljesítményű (pl. üvegszálas, műholdas, stb.) hálózat; A gerinchálózatok üzemeltetőit csúcs színtű szolgáltatóknak nevezik, ellentétben a közvetlen csatlakozást szolgáltatókkal.
gondolkodás
A kapott információk meghaladása, új reprezentációk kialakítása. Az antropológia ennek társas kereteit vizsgálja, a logika az érvényességét, a pszichológia tényleges folyamatát az egyénnél. A gondolkodás kutatásának kiinduló kérdése a kategorizáció elemzése. A kategóriák lehetősége már adott az észlelésben (fának látunk valamit). A fogalmi kategóriák viszont hierarchikus rendszert alkotnak, ebben az ember felülmúlja a kategóriákat már kialakítani képes állatokat, a rendszert támogató társas reprezentációk, pl. a nyelv révén. A belső beszéd a feladat nehézségeinél jelenik meg, s nagyok az egyéni különbségek. A feladatmegoldás képességbeli különbségeit vizsgálja az intelligencia kutatása.
Gutenberg János
Teljes neve Johannes Gensfleisch zur Laden zum Gutenberg, (Mainz, 1400 körül - 1468. február 3.) a mozgatható betűelemekkel való könyvnyomtatás európai feltalálója. Gutenberg nyomtatványait, s az általa feltalált módszerrel készült XV. századi nyomtatványokat (egészen pontosan az 1501. január 1. előttieket) ősnyomtatványoknak nevezzük.
Gutenberg-galaxis
Gutenberg-galaxis: a kifejezés az emberi kultúrtörténetnek arra a szakaszára utal, melyben a könyv, mint ismeretközlő közeg kiemelkedő szerephez jut(ott), 1440 - ?. A könyvnyomtatás, a könyv elterjedése, később az általánossá váló írás-olvasás oktatás tette lehetővé azt, hogy – elvileg – minden ember hozzájusson a tudáshoz, a tudomány, a művészet alkotásaihoz és eredményeihez, a hírekhez, egyáltalán mindenhez, ami szavakba, szövegekbe foglalható. A Gutenberg-galaxis kifejezés akkor jelent meg a gondolkodásban, amikor felmerült a belátható vége. Először a televízió, majd a számítástechnika, az Internet terjedése keltette fel az aggodalmat, hogy a nyomtatott szóra előbb-utóbb nem lesz szükség. A Gutenberg-galaxis Johannes Gutenbergről, a könyvnyomtatás feltalálójáról kapta a nevét. Világszerte 1840-ben ünnepelték Gutenberg találmányának 400 éves jubileumát, és az ez alkalomból kiadott emlékkönyv számára írta Vörösmarty Mihály: A Guttenberg-albumba című költeményét).
hanghullám
A hangot szállító levegőrezgés.
hírközlés
A hír újságírói meghatározása szerint olyan ellenőrzött és igaznak bizonyult információ, amely közérdeklődésre tarthat számot, és amely speciális szakmai eljárás, a hírszerkesztés eredményeként jött létre. A hírközlés a hír továbbítása különféle eszközök (újság, tv, rádió, Internet, stb.) révén.
idegimpulzus
Ingerület, környezeti hatás kiváltotta érzet. A receptorok az érzékszervekben, izmokban, a bőrben és az izületekben lévő speciális sejtek, melyek érzékelik, majd átalakítják idegimpulzusokká a különböző fizikai és kémiai változásokat.
ikon
A jel egyik fajtája. Lényege, hogy a jel/ikon teste nincs fizikai kapcsolatban a jelölttel, de hasonlít rá, pl. hieroglifák, piktogrammok, római számjelek, ide tartoznak még a hangutánzó szavak is.
index
A jel/index jelteste szorosabb-lazább fizikai kapcsolatban áll a jelölttel: pl. index egy állat lábnyoma, egy 50 kilométerre lévő vulkán torkából előgomolygó 15 kilométer magasságú füstoszlop, a prérikutya kígyót kiáltó ugatása stb.
információelmélet
Az információval, mint az új ismeretté értelmezett adattal foglalkozó tudomány. Főként az információ keletkezésével, struktúrájával, kezelésével, tárolásával, elérésével és továbbításával foglalkozik. Az információelmélet ezenkívül tanulmányozza az információ különböző felhasználását, az emberek közti kommunikációt és az információs rendszereket. Az információelmélet megalapítói Samuel Morse (inkább előfutár), később Claude Shannon matematikus, hírközlési szakember.
információforrás
Az a fizikai valóságban (könyvtár) vagy csak virtuálisan létező (Internet) hely, ahol az információ megtalálható, megtudható. De lehet információforrás a szomszéd asszony éppúgy, mint a tv vagy a rádió.
információs társadalom
Az információs társadalom 1956-57-ben vette kezdetét, ekkor történt, hogy a műszaki, vezetői és adminisztrációs dolgozók száma meghaladta a fizikai dolgozókét az USA-ban. A kifejezés arra utal, hogy az információ birtoklása társadalmi előnyökkel jár.
információs társadalom
információszabadságról szóló törvények
integráció
Az a folyamat, amelynek során több elem összekapcsolódik, a köztük lévő különbség mindinkább eltűnik, és az egymás közti kapcsolatok is mindinkább közelítik a z integráló rendszeren belüli kapcsolatok sajátosságait.
interperszonális
: személyek közötti. Ilyen például két ember beszélgetése.
interperszonális kommunikáció
interpretáns
Az interpretáció alatt szigorúan egy jelölőhöz való bármiféle hozzárendelést értünk. Interpretáció egyenlő jelentésképzés. Minden emberi tevékenységnek elidegeníthetetlen része az interpretáció, hiszen minden, ami körülvesz bennünket, értelmezendő, s amit tudunk a világról, az mind már (általunk) értelmezett. Az interpretáns a jelhasználónak (a befogadónak) az a viselkedése, szokása, tudati változása, amely a jelölő jellé válási folyamatának eredményeképpen jön létre.
írás
Írásnak nevezzük írásjelek (pl. betűk) rögzítését (lejegyzését) valamilyen hordozón olyan céllal, hogy azokból a későbbiekben értelmezhető szöveget hozzunk létre. Az írás gondolatok, fogalmak kódolása, melynek fordított művelete az olvasás. A feljegyzésre használt eszköz vagy eszközök, valamint azok hordozójának száma szinte végtelen, bármivel lehet írni, ami jelet hagy valamilyen felületen. Írás készült már atomi szinten is. Még egy rizsszemre is lehet hosszú szöveget írni. Az írás tartóssága lényeges, hiszen általában a rögzítésnek az ismeret megbízható és hű átadása a célja. Ám vannak kifejezetten rövid távú, ideiglenes írások is, mely változatainak az elektronikus eszközök széles teret adnak.
jel
A jel valaki számára valamire utal. Azaz a jel olyan érzéki reprezentáció, amely utaláson és a jelhasználók beavatottságán alapuló összefüggéseket fejez ki. A jelölő nem önmagát prezentálja, hanem egy tőle különböző tárgyra utal, ez az utalás a jelhasználók közösségében válik érthetővé. Egy papírlap magától nem utal senkire és semmire, csak akkor válik jellé, ha egy közösségben bizonyos használata valamilyen jelentéssel látja el.
jelforma
A jelforma a jeltestekben meglévő közös jegyek osztálya. Például az “A” betű jelalakja az a jellemző (két föntről nyitódó szár, amit valahol a középtájon egy vízszintes vonal metsz), amellyel minden “A” betű rendelkezik.
jelrendszer
Azonos minőségű és funkciójú jelek csoportja
maguk a csoportok is szabályok szerint alakulnak ki
maguk a jelek fogják közléssé formálni
jelsorozat
Jelek egymásutániságából összetevődő sorozat, amely lehet értelmes, értelmetlen vagy direkt értelmetlenné tett.
jeltipológia
A jelek osztályozása. A szemiotika egyik alapvető feladata.
kapuőr
A világban minden nap számtalan esemény játszódik le, ám csupán egy részükről tájékoztat bennünket a média. A különböző események között az újságíró szelektál, ő dönt arról, hogy beengedi-e őket a nyilvánosságba – ezért nevezik az információk kapuőrének. Döntésében nemcsak szubjektív szempontjai, de az emberek feltételezett elvárásai is vezérlik, hiszen célja általában éppen a közönség létszámának maximálása. Azokról az eseményekről számol be, amelyeknek nagy hírértékük van, azaz számíthatnak az emberek érdeklődésére. Minél több embert érint, minél váratlanabb, minél közérthetőbb egy esemény, annál valószínűbb, hogy bekerül a hírekbe. A negativitás is növeli a hírértéket: a természeti katasztrófákról, háborúkról, bűncselekményekről, botrányokról szóló beszámolók vezetik a híreket. A rossz hírek azért érdeklik az embereket, mert ismeretük nélkül nem hozhatnák meg a megfelelő döntéseket, óvintézkedéseket. A különböző médiumok nem egyformán szelektálnak az események között, hiszen alkalmazkodnak célközönségük érdeklődéséhez és előzetes ismereteihez is. A hírek sajátos csoportját alkotják az olyan áleseményekről (például politikusok által tartott sajtótájékoztatókról, útavatásokról, kórházlátogatásokról) szóló beszámolók, amelyeket a politika mediatizálódását érzékelő kommunikációs szakemberek rendeznek azért, hogy megbízóik bekerüljenek a hírekbe, és kedvező benyomást gyakoroljanak a választópolgárokra.
kiadványszerkesztés
Három fontos területen: tipográfia, nyomda, képfeldolgozás. A kiadványszerkesztés a számítástechnika fejlődésével és alkalmazásával soha nem látott fejlődést mutatott az utóbbi évtizedben. Az új technológiák a már meglévő feladatok megkönnyítését célozták, vagy új lehetőségeket adtak az információ különböző médiákban való átadására, megjelenítésére. Elég, ha az Interneten közvetített félelmetes mennyiségű adat áramlására gondolunk.
kibernetika
Élőlények és gépek vezérlésének tudománya. A kibernetikai hagyomány főként az élő rendszerek működésének szabályozás- és automataelméleti megközelítésével foglalkozik.
kibertér
(cyberspace), W. Gibson regényéből átvett science-fiction kifejezés, mely a számítógép-kommunikáció birodalmát, annak virtuális világát kívánja megnevezni. Az elektronikus kommunikációs eszközök (számítógépes hálózatok, telefonvonalak, műholdas rendszerek stb.) és a rajtuk található szolgáltatások, információk alkotta virtuális "tér" vagy "világ" összefoglaló neve.
kommercionális kapcsolat
Olyan kapcsolat, amely a közösség, társadalom által támasztott elvárásoknak megfelel, azokon nem lép túl.
kommunikáció
A kommunikáció latin szó. Szótöve a "communis" vagyis közös jelentésben szerepel. Ez azt jelenti, hogy azok, akik részt vesznek a kommunikációban valamiben közösek. Ez a közös dolog nem más, mint az a jelrendszer (a nyelv), amit mind a ketten vagy éppen többen ismernek.
kommunikációs formák
kommunikációs forradalmak
komplex
A hétköznapi szóhasználatban teljes körűt jelent.
konatív
Felhívó, befolyásoló funkció, mely a címzettre irányul (pl.: Menj ki!)
kontextus
Szövegösszefüggés, szövegkörnyezet
konvencionális
Közmegegyezésen alapulót; megállapodás szerintit jelent. Szóösszefüggésekben a széles körben használt dolgokra is használják.
konvergencia
Elemek egy sorozatának konvergenciáján lényegében azt értjük, hogy a sorozat tagjai egyre közelebb kerülnek egy értékhez, oly mértékben, hogy úgy tekinthetjük mintha az n-től végtelenig határesetben végtelen kis távolságra megközelítenék azt. A matematikai analízis egyik legfontosabb feladata, hogy a "végtelen közeli" kifejezésnek pontos és konzisztens értelmet adjon és ezzel a határérték fogalmát matematikai eszközökkel megragadhatóvá, kezelhetővé tegye. Hétköznapibb értelemben a valamihez való közelítést jelenti.
könyvnyomtatás
Egy gépi eljárás szövegek másolatának négyszögletes papírra való nyomtatására. Először Kínában találták fel 1041-ben, de a könyvnyomtatást, ahogy mi ismerjük, 1450 körül a Német-római Császárságban egy aranyművesből lett nyomdász, Johann Gutenberg találta fel. Gutenbergen kívül a holland Laurens Janszoon Coster a tömeges könyvsokszorosítás terén szintén komoly érdemeket ért el. A könyvnyomtatást Európa technológiai és kommunikációs érdemének szokták nevezni a keleti országokkal szemben, ami egyike a nagy kérdéseknek a világtörténelemben.
kulturális identitás
Egy etnikum, nép vagy nemzet, de egyéb társadalmi csoport művészeti hagyományával, kultúrájával való azonosulás, annak elfogadása és felvállalása.
letöltés
Mai szóhasználatban az Internettel kapcsolatos fogalom. A világhálón megtalálható információkhoz (szöveg, kép, zene, film) való hozzájutás. A kívánt információ a hálózatról letöltődik az általunk használt számítógépre.
Locke
(1632-1704). Angol filozófus. A XVII. század nagyhatású filozófusa, Bacon és Hobbes empirikus filozófiájának kiteljesítője, Hume és Kant elődje. Fő műve az Értekezés az emberi értelemről (1690). Alapelve, hogy nincsenek velünk született eszmék, minden képzetünk a tapasztalásból származik. Gondolatmenete a felvilágosodás materialista tanainak alapja. A vallási türelem (Levél a türelemről) és a természetes nevelés híve, Rousseau elődje (Gondolatok a nevelésről). Tőle származik az alkotmányos királyság (parlamentáris monarchia) elmélete, amit a Habsburg-ház abszolutizmusa elleni gondolataiban használ fel Bessenyei György.
logika
A logika, mint tudomány a gondolkodás bizonyos általános fogalmait és törvényszerűségeit (például igazság, következtetések, modalitások stb.) vizsgálja. Jellegzetessége, hogy a köznapi vagy a szaktudományos (pl. kvantummechanikai, matematikai, informatikai) nyelvhasználatból és gondolkodásból kiindulva vonatkoztat el és általánosít bizonyos, az egyes emberek és embercsoportok, nyelvek esetlegességeitől nagymértékben független, azokban közös fogalmakat, törvényeket. Ezeket a törvényeket egy jól meghatározott értelemben - elsősorban a logika tudományának több ezer éves belső fejlődéséből és a tudományos közösség megállapodásából adódóan - „helyes”, azaz logikus gondolkodási törvényszerűségeknek is szokás nevezni.
médium
Közvetítő, kapcsolatteremtő. A tömegkommunikáció mindig valamilyen médiumon keresztül történik, és rendszerint professzionális kommunikátorok irányítják.
metakommunikáció
A metakommunikáció azt jelenti, hogy a mindennapi tartalmi kommunikációt kísér valamilyen – esetleg nem szándékos – kommunikáció, amely arra vonatkozik, azt kíséri, azaz kommunikáció a kommunikációról. A fogalom meta- (görög: valamin túl) tagja is erre utal.
metanyelvi
Olyan nyelv, mely másként kódolja a gondolatokat, mint a természetes nyelv, nélküle túl nyers lenne a nyelv. Szelepet nyit sok érzelemnek, a szavak elárulhatják érzelmi beállítódásunkat a másik fél iránt.
mimika
Az emberi beszédet kísérő arcjáték.
mimikai kommunikáció
monopolhelyzet
Olyan helyzet, amelyben nincs vetélytárs.
motiváció
Meghatározott szituációban megjelenő viselkedési tendencia erőssége és iránya
multimédia
Olyan műsorszolgáltatás neve, mely során, a hagyományostól eltérően többféle csatornán is továbbítanak információkat (szöveg, hang, kép, animáció, videó és interaktivitás). Multimédia mai elterjedt jelentése a számítógépes média. A többféleképpen megjelenő információ, a multimédia fokozza a felhasználó élményeit, könnyebbé, gyorsabbá teszi az információ elsajátítását. Az információ többféleképpen történő bemutatása nem újdonság, a multimédia mindezt digitális formában teszi. Ez használt vizuális művészetekben, melyek több médium egyszerre történő felhasználásával készülnek. Multimédia több területen is használatos, mint például a művészet, oktatás, szórakoztató ipar, tervezés, gyógyítás, matematika és tudományos kutatások.
műsorszóró
Távközlési szolgálat, amelynek sugárzott adásait (tv, rádió) a nagyközönség közvetlenül veheti. Egyéni vétel esetén az adások kisméretű antennával és egyszerű vevőkészülékkel, vagy a vevőkészülék kis kiegészítésével vehetők. Közösségi vétel esetén az adások vételéhez összetettebb vevőkészülékek és nagyobb méretű antennák alkalmazása szükséges, ilyenkor a vétel kisebb közösség részére történik.
nem verbális
Nem nyelvi kommunikáció. Három szintje: a paranyelvi (az ember érzelmi állapotára utaló beszéd közben felmerülő jelek); a nem-nyelvi (gesztusok, testtartás, mimika...); a metanyelvi (üzenetközvetítés módjára, eredményességre utaló jelek).
nem verbális kommunikáció
nervus
Ideg.
nominalizáció
Egy konfliktus nyelvi keretezésének egyik technikája a nominalizáció (főnevesítés), ami azt a nyelvi átalakítást jelenti, amely során az ige főnév alakjában jelenik meg. A nominalizált szerkezetek túlsúlya sajátja a jogi nyelvnek, az akadémiai diskurzusnak stb.
numerikus adat
Számban kifejezett, vagy számmá átalakított adat.
nyelvi kommunikáció
nyelvtan
A nyelvtan, mint neve is mutatja a nyelvvel foglalkozó tudomány. Kutatja és leírja annak szabályszerűségit, történetét, változásait, jelenségeit.
Nyilvánosság Klub
A Nyilvánosság Klub a pártállam utolsó órái és a jogállam első percei között alakult meg, 1988. október 29-én. A szervezet elsősorban a tág értelemben vett kifejezés szabadságával, illetve az ahhoz kapcsolódó jogokkal összefüggő kérdésekkel foglalkozik, mint a szólásszabadság, a sajtószabadság, a rádiózás és a televíziózás szabadsága, a tudományos kutatás szabadsága, a művészetek szabadsága, az információs szabadság, az információs önrendelkezési jog.
nyomtatott áramkör
Az első nyomtatott áramkör. 1958ban készült. A hordozólemezre erősített építőelemeket tranzisztorokat, ellenállásokat, kondenzátorokat - a nyomtatott huzalozás köti össze. Ez a megoldás kiküszöböli az időigényes, meghibásodásra mindig hajlamos légforrasztást, s a hibás összekötéseket.
olvasásszociológia
Az egyes társadalmi csoportok olvasási szokásainak bemutatásával, kutatásával foglalkozó tudományág.
on-line sajtó
Interneten megjelenő újságok, magazinok és egyéb sajtókiadványok összefoglaló neve. Az on-line előtag a internetes hálózaton való elérhetőségre utal.
on-line tartalom
A világhálón megtalálható tartalom.
optikai szál
Az optikai szál vagy fénykábel igen tiszta, néhány tíz (korábban száz) mikrométer átmérőjű üvegmag szálból és az ezt körülvevő, kisebb optikai törésmutatójú héjból áll. Az optikai szál egy hengeres szigetelt könnyen hajlítható szál, ami fényt továbbít az üvegmag belsejében, a teljes fényvisszaverődés elve alapján. A szál áll egy üvegmagból amit körül vesz egy védő réteg amit héjnak nevezünk. Hogy a teljes fényvisszaverődés benntartsa az optikai jelet a magban, a mag törésmutatójának nagyobbnak kell lennie mint a héjnak.
P2P
: a peer-to-peer vagy P2P paradigma lényege, hogy az informatikai hálózat végpontjai közvetlenül egymással kommunikálnak, központi kitüntetett csomópont nélkül. A peer-to-peer fogalom két hasonló, de célját tekintve mégis eltérő fogalomkört is takar: a számítógépek egyenrangú technológiai szintű kapcsolódási módját egy helyi hálózaton, valamint valamilyen célból közvetlenül kapcsolódó szoftver megoldások működési elvét. A közvelten kapcsolat hibatűrőbb felépítést, skálázhatóságot jelent. Hátrányai: a nehezebb adminisztráció, az erőforrások pazarló használata, a nehezebb megvalósíthatóság.
piktografikus
Képírással kapcsolatos. Piktografikus jelek például az egyiptomi hieroglifek. A képek jelekké alakítását is jelenti.
poétikai
A nyelv művészi megformálásával kapcsolatos.
posztindusztriális
Szolgáltatások vannak túlsúlyban. Az 1960-as évektől fokozatosan kialakuló posztindusztriális társadalom lényege Daniel Bell szerint a "javakat termelő társadalom átváltozása információs vagy tudástársadalommá". Ez az átváltozás a gyakorlat szintjén az árucikkek gyártása felől a szolgáltatások irányába való eltolódást, az új technológiák használatát és a technikai elitek térhódítását hozza magával. A posztindusztriális társadalmat leginkább jellemző társadalmi valóság az ember alkotta szimbólumok valósága - szemben a természeti világgal és az ipari társadalmat jellemző anyagi világgal -: alapvetően "az emberek közti játszmák" birodalma.
pragmatikus
A pragmatizmus alapítói a tizenkilencedik század gazdaságilag fellendülő és erősödő Amerikájának gondolkodói voltak, akik úgy vélték, az emberiség nagy eszméi és gondolatai »igazságát« és »helyességét« a gyakorlat, a mindennapi élet, a cselekvések és az eredmények tesztelik. Tekintve, hogy a filozófia és a tudományok a »valóság« összefüggéseit kutatják, egy gondolat vagy elmélet nem lehet »igaz«, ha nem működik a gyakorlatban, ha a ráépülő cselekvés nem sikeres a gondolatokon kívüli »valóságban«. Az elmélet jelentése azonos gyakorlati következményeivel. Pragmatikus filozófusok azon szakadék áthidalására törekszenek, ami a filozófia története során a megismerés és cselekvés, azaz egyfelől a metafizika és az ismeretelmélet és másfelől az etika közt tátongott. A pragmatikus gondolkodás középpontjában az »igaz« és a »jó« fogalmának összekapcsolása áll, azáltal, hogy a megismerést cselekvésként fogják föl.
predikció
Lat. el.; a már megismert és bizonyított törvényszerűségekből lenvonható következtetéseken alapuló előrejelzés, jóslat
propaganda
A propagare latin szóból ered, melynek jelentése: „terjeszteni”. A propaganda célja az emberek véleményének befolyásolása, meggyőzése. Leggyakrabban a politika használja, de egy termék, sport, vagy szemlélet (felfogás) népszerűsítésére is használják. A modern értelemben vett propaganda az 1930-as években született, megteremtője Joseph Göbbels. Göbbels célja a Harmadik Birodalomban élő 'közellenség' (a zsidók) lejáratása, a tömegek fanatizálása volt. Olyannyira elkülönült ez a fajta tevékenység minden addigi kormányzati munkakörtől, hogy a Birodalom külön propagandaminisztériumot hozott létre, melynek vezetője (a propagandaminiszter) Joseph Göbbels lett. Soha azelőtt nem foglalkoztak ennyire behatóan a kommunikációval. Az általa kitalált rendszer oly tökéletesen működött és működik mind a mai napig, hogy például a sztálini majd a valamivel enyhébb szocialista propaganda, csakúgy mint az amerikai, vagy bármely más, szinte minimális változtatásokkal vette át, és alkalmazta, alkalmazza napjainkban is. Csupán a jelszavak és a képek változtak tájanként, országonként, pártonként, stb. A szocializmus idején az ifjúsági szervezetekben kötelező jelleggel volt "agitprop", azaz agitáció és propaganda felelős, aki a szocialista eszmék terjesztésével foglalkozott.
pszicholingvisztika
Az a tudományág, amely a nyelv használatának, megértésének, produkciójának és elsajátításának mentális mechanizmusait vizsgálja. A nyelv használata és megértése legtöbbször erőfeszítés nélküli és automatikus. Inkább csak akkor figyelünk fel rá, ha valami a szokásostól eltérő módon működik: ha a nyelvi képesség sérül, ha gyerekekhez beszélünk, ha nem értjük, amit a másik mond, ha nem jutnak eszünkbe a szavak. A pszicholingvisztika a nyelvhasználat természetes folyamatait tanulmányozza, de az is érdekli, hogyan tanuljuk meg a nyelvet, valamint hogy a nyelv milyen szerepet játszik gondolkodásunkban. A pszicholingvisztika gyökerei egyrészt a strukturális nyelvészetben, másrészt a kísérleti és kognitív pszichológiában rejlenek, önálló tudományként az 1950-es évek második felétől indult fejlődésnek.
pszichológia
Az emberi viselkedést és az azzal összefügő lelki folyamtokat vizsgáló tudományág.
pszichomotoros
A mozgási folyamattal kapcsolatos kifejezés. A mozgás háttérét adó pszichikai-idegrendszeri folyamatok alapja.
public relations
A public relations az a tudományterület, amely a hírnevet gondozza. A hírnév (reputation) – összetett fogalom (elfogadottság, elismertség, megbecsülés) – annak az eredménye, amit teszel, amit mondasz, és amit mások mondanak rólad. A public relations tevékenység tervszerű és tartós erőfeszítés azért, hogy egy szervezet és környezete között a vélemény és a viselkedés befolyásolásával kölcsönös megértést, jóakaratot és támogatást építsen és tartson fenn
redundancia
A nyelvtudomány fogalma; a közlésben az egyértelmű megértéshez elegendő minimumon felüli, ezért fölösleges többlet. Terjengős kifejezések alkalmazása egyszerűbb szavak helyett, pl. javasol - javaslatot tesz. Előfordul, hogy van jelentésbeli vagy stilisztikai funkciója, pl. az ellentét kifejezője egyszersmind archaizáló.
referenciális
Közlő, tájékoztató. A Jakobson-féle kommunikációs modell alapján a kommunikáció tájékoztatást szolgáló funkciója, az, amelyik a világra vonatkozik.
reformáció
A 16. században, Nyugat-Európában a katolikus egyház hibáinak bírálatával és hibáira való reakcióként indult mozgalom. A 15–16. századokban végbemenő gazdasági, társadalmi és politikai változások, a reneszánsz és a humanizmus eszméinek elterjedése következtében megváltozott a vallással kapcsolatos magatartás. Egyre fokozódott a katolikus egyház bírálata. Luther Márton először az általa megfogalmazott 95 tézissel hívta fel a figyelmet a hibákra, majd fokozatosan távolodott el a római vezetéstől. Ezzel egyidőben Ulrich Zwingli, majd Kálvin János Svájcban is elindította új, független vallási mozgalmát. E mozgalmak tagjait a pápasággal szembeni tiltakozás („protestálás”) miatt protestánsoknak nevezték, a kereszténységnek ekkor kialakuló nagy ága a protestantizmus.
rejtjelezés
A rejtjelezés célja az, hogy az üzenetet úgy juttassunk el a címzetthez, hogy annak tartalmához csak a címzett férhessen hozzá, illetve a címzett biztonsággal azonosíthassa a feladót. Ugyanakkor a rejtjelezés során fel kell tételezni, hogy a címzetten, és a feladón kívül létezik egy harmadik személy is, aki megpróbál illetéktelenül hozzáférni az üzenet tartalmához, a feladó nevében hamis üzenetet próbál küldeni a címzettnek. Ez a harmadik személy a lehallgató.
reklámipar
A reklámokkal kapcsolatos tevékenységeket felölelő iparág összefoglaló neve.
reneszánsz
A reneszánsz tudományos forradalmat, művészeti átalakulást, megújulást hozó, meghatározó kulturális mozgalom volt Európa újkori történelmének hajnalán. A reneszánsz egy átmeneti időszakra esik a középkor vége és az újkor kezdete között. (Lásd: Korai újkor.) A reneszánsz kezdetét Itáliában a 14. századra, Európa többi részén többnyire a 16. századra teszik. A reneszánsz (Renaissance, olaszul: rinascimento) szó újjászületést jelent. Elsősorban az ókori klasszikus szövegek, ismeretek és ezek hasznosításának művészeti és tudományos újrafelfedezésére utal. Másodsorban ezeknek a szellemi tevékenységeknek az eredményeként az európai kulturális élet általánosságban vett újjászületését is jelöli.
reprodukál
Újra teremt.
repulzió
Latin eredetű kifejezés; visszalökés, hátralökés; visszataszítás; elutasítás.
sematikus
Gör-lat. kifejezés; 1.valamilyen séma szerint készült; 2.vázlatos, fő vonásaiban ábrázolt, feltüntetett; 3. Leegyszerűsített
skolasztika
A középkori keresztény teológiai és bölcseleti gondolkodás szellemi irányzatainak összefoglaló elnevezése. Ennek a 10. sz.-tól a 15. sz.-ig tartó eszmetörténeti korszaknak a gondolkodói átfogó és rendszeres, a hit és az értelem összhangját biztosító, tudományos igényű világnézeti rendszer megteremtésére törekedtek. Így a skolasztika fő kérdései közé tartozott Isten létének és mibenlétének értelmi megvilágítása, Isten és a világ viszonyának tisztázása. A korszak gondolkodóinak egy része ismeretelméleti realizmust vallott, míg mások, a nominalisták a hit primátusát és a tudás viszonylagosságát feltételezték.
statisztika
Nagy számban előforduló egyes jelenségekből adódó tények megállapítására és csoportosítására kidolgozott módszerek összessége.
szabadalom
A szabadalom a találmányok jogi oltalmát biztosítja azáltal, hogy a szabadalom tulajdonosa számára a versenytársakhoz képest előnyösebb pozíciót teremt a termékek és technológiák piacán. A szabadalom tulajdonosának kizárólagos joga van a találmány szerinti megoldás hasznosítására, azonban a szabadalmi oltalom időtartama és területi érvényessége nem korlátlan, az oltalom a szabadalmi bejelentés napjától számítva legfeljebb 20 évig lehet érvényes, és csak abban (azokban) az ország(ok)ban, amely(ek)ben engedélyezték.
számítástechnika
A számítástechnika az automatizált adatfeldolgozás eszközeivel és azok különböző területeken való használatával (pl. a számítógép építése és azok programozása) foglalkozó elméleti és alkalmazott műszaki tudomány. Ide tartozik a hardver- és szoftverelemek tanulmányozása, a működést segítő szervezési, illetve alkalmazási, szolgáltatási összetevők rendszere. Fejlődése során a speciális célokra tervezett célgépektől eljutott a sok felhasználó számára általános és speciális szolgáltatásokat egyaránt nyújtó számítógép-hálózati rendszerek tervezéséhez és kivitelezéséhez. A számítástechnika szoros kapcsolatban van az informatikával, az információ keletkezését, továbbítását, feldolgozását és hasznosítását vizsgáló tudománnyal. A számítástechnika tekinthető az informatika egy részterületének is, az automatizált információkeletkezés, -továbbítás, -feldolgozás és -hasznosítás tudományának.
számítástechnika fejlődése
szcenárium
Így nevezik a színpadi vagy filmszövegkönyvet, amely a darab pontos jelenetezését tartalmazza, és amelynek alapján a színpadi, illetve a filmdarab rendezése történik.
szegmentális
Valamilyen egység mentén szabdalt, szelvényezett.
szellemi tulajdon
A szellemi alkotások tekintetében fennálló, a tulajdonjoghoz hasonló abszolút szerkezetű jogviszony, amely az iparjogvédelmi oltalom megszerzésével, illetve azon lépések megtételével jön létre, amelyek az adott szellemi alkotás titokban tartását szolgálják, illetve amely jogviszony szerzői művek esetében a szellemi alkotás létrehozásával keletkezik. A szellemi tulajdon felfogható továbbá olyan jogterületként, amelynek szabályrendszere - a polgári jog területén belül - kizárólagos vagyoni és személyhez fűződő jogok biztosításával nyújt jogi védelmet a szellemi alkotások létrehozói számára.
szemantika
Magyarul jelentéstan, a nyelvészet egyik részterülete, amely a nyelvi formák (szavak, szimbólumok stb.) jelentésével illetve jelentésváltozásaival foglalkozik
szerzői jog
A szerzői jog védelemben részesíti az irodalom, a tudomány és a művészet minden olyan alkotását, mely egyéni, eredeti jelleggel bír és rögzítve van. 2002. január 1-től a nemzetközi követelményeknek megfelelve a szerzői jogi védelem kiterjed az adatbázisokra is.
A szerzői jog azt illeti, aki a művet megalkotta. Ha a műnek egyéni, eredeti jellege van, szerzői jogi védelem alatt áll a mű átdolgozása, feldolgozása vagy fordítása is. Amennyiben több szerző közösen hoz létre egy új művet, és annak részei nem használhatók fel önállóan, a szerzői jog együttesen illeti meg a szerzőtársakat.
szignál
1.jel, jelzés jeladás; 2.rádióban tv-ben állandó műsorszám előtt a bevezető zene; 3.telefonzsinor egy csoportja, amelyeket a zavaró zajok kiküszöbölésében egy egységként veszik figyelembe
szimbólikus szabályrendszer
Olyan szabályrendszer, amely szimbólumokból épül fel, ilyen például a közlekedési táblák jelrendszere, de általában minden jelrendszer szimbólumokkal működik.
szimbólum
: görög el.; 1.jelkép, jel; 2.elvont gondolattartalmat, sajátos jelentésátvitelt megtestesítő szó(kép); 3. középkori templom, mint a világmindenség jelképe.
szimbólumrendszer
Szimbólumokból felépülő rendszer, ilyen például a nyelv.
szimptóma
Gör-lat.; 1.tünet, kórtünet; 2.valamilyen baj előjele, tünete, ismertetője.
szkennelés
Azon technika, melynek segítségével hagyományos térképből (digitális) raszteres térképet lehet el állítani. Ugyanezen technika szolgál bármilyen papír alapú képi adat digitális átalakítására is. Egy fénykép szkennelése során kapott digitális kép nem más, mint egy raszteres állomány. Az így kapott raszteres állomány még nem raszteres térkép, hiszen nem tartalmaz koordináta-információkat. A raszter regisztrálás műveletével a raszteres állományból raszteres térképet lehet el állítani.
szociálpszichológia
A pszichológia azon ága, amely a személyek egymásra gyakorolt hatásának elemzését helyezi a figyelem középpontjába. Az ember társas társadalmi természetéből kiindulva a szociálpszichológia ezt a hatást igen széleskörűen értelmezi, számolva azzal, hogy a befolyásolás az élet csaknem minden színterén állandóan hat. Azt vizsgálja, hogy az emberek gondolkodását, viselkedését és érzéseit hogyan befolyásolja mások tényleges, elképzelt vagy mögöttes jelenléte.
szociológia
Társadalmi élet összetevői, az egyének, csoportok, szervezetek, intézmények (család, iskola, egyház, állam, stb.) életének, működésének törvényszerűségeit, azok szabályait és folyamatait vizsgáló tudomány, ahogy néha nevezik, a társas kölcsönhatások tudománya. A szociológusok a társadalmi és társas viselkedést tanulmányozzák az emberek által alkotott társadalmi, vallási, politikai és gazdasági intézményeken, szervezeteken, csoportokon belül. Tanulmányozzák a társas kölcsönhatások során a csoportokon belül vagy azok között létrejövő viselkedési formákat, nyomon követik kialakulásukat és terjedésüket, elemzik a csoporttevékenység hatását az egyéni résztvevőkre.
szöveg
A szöveg a mondatnál magasabb szintű nyelvi egység; egymással összefüggő mondatokból áll, jellemzője a szerkesztettség.
szupraszegmentális
Latin elnevezés; nyelvtani kifejezés jelentése több hangtani egységre kiterjedő, átfogó.
telegráf
A telegráf elektromosan teszi azt, mint amit a dob. A módszer alapelve az, hogy egy kapcsolóval rövid és hosszú elektromos jelek sorozatát, a Morse-kódot állítjuk elő. A vétel helyén a Morse-kódok sorozatát hangjelekké alakítják, vagy papírszalagon rögzítik, melyből visszaalakítják - dekódolják - az üzenetet.
telekommunikáció
Kifejezés a kommunikáció olyan speciális formája, amikor az információ átvite "nagy" távolságon történik. Ide tartoznak többek között a rádió, a távíró, a televízió, a telefon, az adatátvitel valamint a számítógép-hálózatok.
teletext
Két különböző technológia, a számítógép és a televízió ötvözete. Olyan információs rendszer, amelyik a néző számára a leggyorsabb és a legegyszerűbb módon jeleníti meg a híreket, sporteredményeket, utazással, időjárással kapcsolatos információkat és még számos tartalmat. Az elsőként Angliában elindított szolgáltatás mára mindenütt jelen van a világon és a kutatások azt bizonyítják, hogy létjogosultságát még az internet elterjedése sem kérdőjelezi meg.
temperamentum
Idegi alkat, vérmérséklet. Általában eleven, heves természetet jelölő fogalom.
térköz
A nem verbális kommunikáció egyik összetevője. A térköz a személyes kommunikációban a két fél közötti távolságot jelenti. Következtetni lehet belőle a két fél viszonyára, kulturális hátterére, stb.
testbeszéd
tipizáló gondolkodás
Amikor Gutenberg révén az írástudók számára tudatossá vált, hogy típusokkal manipulálnak, hogy "informatikusok", a tipizáló gondolkodás a kultúra minden egyes területén kibontakozhatott. Típusok feltalálásából, azoknak a világ karaktereihez illesztéséből, folyamatos tökéletesítéséből, majd pedig világra nyomásából áll. Ez a gondolkodásmód a Kr. e. második évezred közepe táján a Földközi-tenger keleti partvidékén kezdett kibontakozni. A könyvnyomtatás révén tisztán tudatosult, és az újkorban meghódította a földgolyót.
tranzisztor
Angol elnevezés; elektromos jelek elősegítésére, rezgéskeltésére vagy kapcsolására használt félvezető kristály
tranzitív mondatszerkezet
Átható tárgyas mondatszerkezet, ami azt mutatja, hogy a mondat tárgya hatással van valamire, pl.: Ez az időjárás tönkretesz engem.
végberendezés
Az a szerkezet, amellyel az információt felhasználható – látható, hallható vagy mindkettő – formában fogni lehet. Ilyen például a telefon vagy televízió.
verbális
A nyelvvel és a beszéddel kapcsolatos.
virtuális
Latin elnevezés. 1. látszólagos, elképzelt, nem valódi, 2. lehetőségként létező, benne rejlő; 3. látszólagos, ernyőn fel nem fogható (kép).
zoon politikon
Görög eredetű kifejezés. Jelentése: az ember, mint társadalmi lény.
zoon szemiotikon
Az embert jelöli, mint olyan lényt aki jeleket, jelrendszereket hoz létre, és azokat használja is.
zooszemiotika
Az állati kommunikáció tudománya. A különböző fajok együttélési kapcsolatai nagyon tág határok között változnak, a rovarok nagy létszámú, jól szervezett társadalmától a magányos ragadozóknak kizárólag a párosodás és ivadékgondozás időtartamára korlátozódó együttélésig. Természetes, hogy kommunikációs szokásaik is nagy változatosságot mutatnak.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)