- 10 téma
absztinens
Olyan ember, aki önmegtartóztató életet él. Például, tartózkodik az alkoholfogyasztástól.
adoptálás
Örökbefogadás, jogi eljárás, melynek során nagykorú személy és valaki másnak a gyermeke között szülő-gyerek viszony létesül. Az örökbefogadott a vér szerinti gyermek jogállásába lép ezzel az eljárással. Az adoptálás engedélyezése a gyámhatóság hatáskörébe tartozik.
agresszió
Megvalósult támadási szándék, mások sérelmére elkövetett erőszakos cselekedet vagy bántó szándékú viselkedésforma.
agresszivitás
Agresszív beállítódás, vagy az agresszív viselkedésre való hajlam.
agyvérzés
Az agyban keletkezett vérzés. Roncsoló hatása attól függ, az agy mely részében következik be az elváltozás. A vér fel is szívódhat, tehát fel is lehet gyógyulni.
AIDS
Vírusos eredetű fertőzés, mely testnedvekkel terjed. A szerzett immunhiányos állapot egyik formája. Az AIDS-es betegek olyan fertőzésekre is fogékonyakká válnak, melyek az ép immunrendszerre nincsenek hatással.
alkaloid
Nitrogéntartalmú szerves vegyület, a növények anyagcsere-folyamatainak terméke. Széles körben alkalmazzák gyógyszerként, vagy gyógyszerek alapanyagaként.
alkoholista
Rendszeresen, betegesen alkoholt fogyasztó személy. A krónikus alkoholizmus gyakori szervi és pszichés következményei: májzsugorodás, elmezavarok, az ellenállóképesség gyöngülése, stb..
alkoholizmus
Szélesebb értelemben a szociálisan elviselhető mértéket túllépő, alkalomszerű, periodikus, tartós, szokásszerű és/vagy fizikai-pszichikai függéssel járó alkoholfogyasztás. Szűkebb értelemben olyan mértékű krónikus alkoholfogyasztás, amely veszélybe sodorja, illetve károsítja az egészséget, a munkaképességet, valamint a személy szociális helyzetét és családi életét. Szinonimái: alkohol-visszaélés, alkoholfüggés.
alternatív
Fiatalok stílusa, általában fekete ruhadarabok viselésével, szomorú hangulatú zenék hallgatásával jár együtt.
alvózsák
Újszülöttek számára készült hálózsák.
ambíció
Becsvágy, törekvés
amfetamin
1887-ben Németországban állították elő az amfetamint, amely orvosi használatba 1920-ban került. Gyógyhatása abban áll, hogy kitágítja a tüdő léghólyagjait oldva ezzel az asztmatikus görcsöket. Napjainkra kábítószerként használják, mert erőnlétről, energiáról, magabiztosságról és megnövekedett tenni akarásról informálja az agyat, aminek következménye a hihetetlen felpörgetettség és eufória.
aminosav
A fehérjék építőelemei. A fehérjék felépítésében 20 aminosav vesz részt. A fehérjék kizárólag vagy túlnyomórészt aminosavakból épülnek fel.
analfabéta
Írni-olvasni nem tudó, átvitt értelemben használják a hozzá nem értő emberre is a kifejezést.
angolpólya
Plüssből, pamutból, termo anyagból készült, csecsemőknek szánt ruhadarab. Kellemes viselet a babák számára, mert körbe van véve a testük valamivel, ami biztonságérzetet ad számukra és a pocakra emlékezteti õket, de mégis szabadon tud mozogni benne a lábuk és kezük.
antibiotikum
Olyan anyag, melyet mikroorganizmusok termelnek, más mikroorganizmusok szaporodását gátolja, vagy elpusztítja azokat. Gyógyszerként használt antibiotikum a penicillin, neomicin, stb.
antidepresszáns
A depresszió tüneteinek kezelésére használt gyógyszer.
antigén
A gerincesek szervezetébe kerülő anyag, mely immunválaszt vált ki. Leghatásosabb antigének a fehérjék.
antiszociális
Az antiszociális személy személyiségfejlődési zavarban szenved, nem fogadja el a társadalom normáit, annak szabályaival szemben viselkedik.
antitest
Amikor antigén jut a szervezetbe, hatására antitestek, vagyis ellenanyagok képződnek, az antigénhez kapcsolódva semlegesítik azt. Az antitestek fehérjetípusú anyagok, melyek a gerincesek vérében vannak jelen.
ÁNTSZ
Állami népegészségügyi és tisztiorvosi szolgálat.
anyagcsere
Azoknak a kémiai és fizikai folyamatoknak az összefoglaló neve, melyeknek során a szervezet a létezéshez szükséges anyagokat felveszi és hasznosítja.
anyajegy
A bőr rendellenessége, mely úgy alakul ki, hogy valamely rész túlburjánzik, vagy éppen hiányzik. Színe, felszíne különbözik az ép bőrtől.
aszpartám
Mesterséges édesítőszer. E951-ként szokták feltüntetni az élelmiszerek alapanyaglistáján. Sokak szerint betegségeket, akár rákot is okozhat.
asszimetria
Szabálytalan forma, nem szimmetrikus
autonómia
Önálló döntés joga.
azbeszt
(kőlen, hegyilen, bányalen), fehér, barnás szürke v. világos zöldes, rostos, szálas, selyemfényű ásvány, melynek rostjaiból tűzálló szöveteket (asbéstos gör. A. m. éghetetlen) és másféle iparcikkeket, papirost, dugattyúkat, zsinórokat, köteleket, kályhaellenzőt, tűzálló mázt stb. készítenek. a rostok szilárdsága többnyire igen csekély; legnagyobb szilárdságuk sokkal kisebb mint a lené. Anyaga lényegében kovasavas magnéziából áll, de nem eredeti ásvány, hanem amfiboi, illetőleg tremolit meg aktinolit, továbbá pedig szerpentin elváltozási terméke, úgy hogy genetikailag szoros kapcsolat van az azbeszt és az említett ásványok között. Többnyire azokkal együtt terem és az átváltozás sokszor nagyon jól követhető.
baktérium
A baktériumok hasadó gombák, a növényvilág legegyszerűbb törzse. Testüket kívülről sejtfal és ezen belül sejthártya határolja, a citoplazmában helyezkedik el az egyetlen kromoszómából álló sejtmag. Általában szerves anyagok felvételére kényszerülnek, ritkábbak az önálló táplálkozásúak. Sok él közöttük szimbiózisban.
baktériumflóra
Baktériumfajták összessége, melyek például az ember bőrén, bélrendszerében élnek, nem mint kórokozók, hanem mint hasznos segítői bizonyos élettani folyamatoknak.
banális
Közönséges, elcsépelt
batiszt
Pamutszövet, mely áttetsző, finom vonalú, eredetileg a legfinomabb lenfonalból készül.
BCG
A BCG-oltás tuberkolózis elleni védőoltás. Hatására a szervezetben immunitás alakul ki. Magyarországon újszülöttkorban adják, ha szükséges, később megismételik.
belső elválasztású mirigy
Más néven endokrin mirigy, melynek váladéka, a hormon közvetlenül a vérbe kerül. A belső elválasztású mirigyek a szervezet működésének szabályozásában játszanak szerepet.
béta-karotin
A vegyület a karotinoidok nagy családjába sorolható, alapja az úgynevezett izoprénváz. A béta-karotin az A-vitamin provitaminja.
bilaterális
Kétoldalú
bioritmus
Periodikusan ismétlődő változás az élőlények életfolyamataiban.
biszexuális
Egy ember mindkét nem iránt érzett vonzalma
bőrrák
A bőr felhámját alkotó többrétegű elszarusodó laphám sejtjeinek rosszindulatú, rákos elváltozása. A kóros osztódás miatt sejtburjánzás alakul ki.
brutalitás
Kegyetlenség
burokrepedés
A magzatburok megrepedése, mely a szülés során következik be. A magzatburok gyakran megreped a szülés megindulás előtt is, ezt idő előtti burokrepedésnek nevezik. Néha a burokrepedés csak közvetlenül a magzat megszületése előtt, a kitolási szakban következik be, ezt késői burokrepedésnek nevezik.
carcinoma
Daganatos megbetegedés, rák.
Chlamydia trachomatis
Obligát intracelluláris parazita. Váladékkal, testnedvekkel terjed, több szerotípusa van, ezek okozzák pl. a csecsemőkori kötőhártya-gyulladást, a méhnyak- és méhnyálkahártya gyulladást, a húgycsőgyulladást, a petevezeték-gyulladást és következményes meddőséget, a tüdőgyulladást, a középfültő-gyulladást, a visszatérő hólyaghurutot, az ízületi gyulladást és egy régóta ismert nemi betegséget, a limphogranuloma venereumot, mely fájdalmatlan nyirokcsomó- megnagyobbodással jár, és szexuális úton terjed.
choriongonadotropin
Az agyalapi mirigy termelte növekedési hormon
ciklus
Szabályosan visszatérő időszak, de így nevezik a két menstruáció közti időt is.
ciszta
Tömlő. Olyan kóros üreges képződmény, melyet a daganatok közé sorolnak a szervezet egészétől független növekedési tendenciája és kiújulási hajlama miatt. Az üregben különböző anyagok halmozódhatnak fel. Ha a váladék nem tud elfolyni, meggyűlik a mirigy üregében, falát mindinkább tágítja, vékonyítja mindaddig, míg a nagy nyomás miatt a váladékot termelő sejtek maguktól is megszűnnek működni. Az ilyen elzáródásos alapon keletkezett ciszta néha, ha az elzáródás megszűnik, kiürül, megkisebbedik, majd ismételt elzáródás után újra megnő.
civilizáció
A társadalom legmagasabb fejlettségi foka.
cryptosporidiosis
A coccidiosis bélfertőzés, melyet rendszerint hasmenés és hasi diszkomfortérzés kísér. A coccidiumok 3 faja okozza: Isospora, Cryptosporidium és Srcocystis. Ezen fertőzések világszerte előfordulnak, de csak szórványosan jelentkeznek. A cryptosporidiosis minden életkorban előforduló enyhe hasmenésnek, akut gyermekkori hasmenésnek, az utazók hasmenésének és a csökkent immunitással rendelkező személyek súlyos hasmenéseinek okozója.
Cryptosporidium parvum
A Cryptosporidium parvum (rövidebben "Crypto") főleg a vízben élő, fertőzéseket okozó lény, de előfordul nem kellő higiéniával kezelt élelmiszerekben, ételekben stb.. Magát a kórokozót, a Crypto-t nem láthatjuk szabad szemmel, túl kicsi ahhoz, de mikroszkóppal jól megfigyelhető. Ha valaki megfertőződik a Crypto-val, jellegzetes tünetei kezdenek kialakulni. A tünetek: vizes, bőséges hasmenés, gyomorgörcsök, hányinger, étvágytalanság és enyhe láz. A betegséget magát cryptosporidiosisnak hívják, a kórokozó folyókból, tavakból, víziparkokból, úszómedencékből kerülhet elő. A tünetek a fertőzéstől számítva egy héten belül jelentkeznek. Az egészséges immunrendszerrel rendelkező felnőtteknél a betegség kb. 2 hétig tart, a hasmenéses szakaszok időnként meg is szűnhetnek átmenetileg. Ahogy a tünetek megszűnnek, még nem vált veszélytelenné a fertőzött, ugyanis még kb. 2 hónapig székletében megtalálhatók a kórokozók. Ez pedig a fertőzés továbbadásának lehetőségét rejti magában. A meggyengült immunrendszerű felnőttek, gyermekek (HIV, rákellenes kemoterápia, szervátültetésen átesettek) hosszabb ideig hordozzák magukban a kórokozót, esetleg egész életükön keresztül. A kisgyermekek és a terhes nők esetében még nagyobb a veszély: a betegség hasmenéses szakaszában súlyosan dehidrálódhatnak, szervezetük víztartalékának nagy részét elveszíthetik.
cumisüveg
Olyan üveg, melynek száján egy gumikúp van nyílással, a csecsemőket etetik belőle.
családterápia
Elsődleges célja a zavarok, tünetek, betegségek következő generációra történő "átörökítésének" megelőzése. Olyan hatékony pszichoterápiás szemlélet és módszer, amelynek során a szakemberek a problémákat, tüneteket hordozó egyénnel és annak családjával együttműködve, megváltoztatják a család viselkedését, az élmények átélésének minőségét, a lehetőségekhez igazodva optimalizálják a családi rendszer működését.
csalánkiütés
Duzzanat, mely a bőrön keletkezik, pirosas színű, általában viszket. Allergia következménye lehet, néhány óra alatt többnyire elmúlik.
császármetszés
Eljárás, melynek során a magzatot az anya hasfalának megnyitásával emelik ki. Általában akkor indokolt, ha valamilyen okból a gyerek vagy az anya élete veszélybe kerülne a normális szülés során.
csecsemőkád
Kis méretű, többnyire műanyagból készült kád csecsemők fürdetésére.
dac
Erőteljes szembeszállás a környezettel.
damaszt
Len-, gyapjú-, vagy selyemszövet, mely eredetileg egyszínű, mintáját a különböző kötések adják. Nevét Damaszkusz városról kapta.
deformálódás
Eltorzulás
deformitás
Eltorzulás
dehidráció
Kiszáradás. A szervezet nagy mennyiségű folyadékvesztesége. Minél fiatalabb a szervezet, annál könnyebben veszít vizet, mert a sejtek közötti víztér gyermeknél jóval nagyobb, mint felnőtt korban. Több módon jöhet létre. Leggyakoribb a hányással, hasmenéssel bekövetkező vízveszteség, ilyenkor sókat is veszít a szervezet. Izzadás és szapora légzés, különösen lázas betegségekben szintén kiszáradáshoz vezethet. Tünetei a súlyesés, beesett szemek, száraz nyelv, cserepes ajkak.
dehidrokoleszterin
A D3-vitamin provitaminja.
delírium tremens
Alkoholistáknál fellépő elmebántalom, melynek során a beteg reszket, hallucinál.
demokrácia
Az akaratképzésnek olyan formája, mikor a közösség a döntést többségi szavazattal hozza meg.
demonstráció
Szemléltetés, vagy tüntetés
deszenzibilizáló eljárás
Olyan eljárás, melynek során igyekeznek kifárasztani az immunrendszert, rendszeresen bejuttatott anyaggal, mely az allergiát okozza.
diktatúra
Korlátlan uralom, melynek során az uralkodó személy a saját akaratán kívül semmilyen más körülményt nem vesz figyelembe.
dinamikus
Mozgékony, energiában gazdag
diszlexia
Idegi eredetű zavar amely az írás-olvasást befolyásolja
DNS
Dezoxiribonukleinsav a sejtmag, ezen belül a kromoszómának egyik legfontosabb, a fehérjeszintézist irányító alapanyag, amelynek döntő szerepe van az öröklödésban
dominancia
Uralkodó jelleg.
dongaláb
A lábfej deformitása, a talp befelé fordul, a sarok a lábfejnél magasabban áll. Csecsemőknél gipszkötéssel, később műtéttel hozható helyre.
donor
Olyan személy, akitől származik a vér, a szerv, illetve szövet, melyet más műtétjénél használnak.
Down-kór
Értelmi fogyatékosság, melynek oka, hogy a sejtekben egy számfeletti kromoszóma található. Jellegzetességei: lapos arc, keskeny szemrés, kilógó nyelv, stb.
DPT = diftéria-pertusszisz-tetanusz
Három betegség ellen ad védettséget ez az oltás: diftéria (torokgyík), pertusszisz (szamárköhögés) és tetanusz (merevgörcs). 1954 óta kötelező a csecsemőknek beadni.
düftin
Szövet, mely bársonyszerű, pamutfonalból szőtt.
dülmirigy
Más nevén prosztata, férfi nemi mirigy. A húgyhólyag alatt helyezkedik el, nagyjából gesztenyényi, páratlan szerv. Váladéka alkotja az ondó nagy részét.
D-vitamin
Kalciferol. A D vitamin gyűjtőnév, több azonos biológiai hatású, kémiailag azonban egymástól különböző anyagot jelölnek vele. Elővitaminja (provitaminja) az ergoszterin, a bőrben tárolódik és az ibolyántúli sugarak hatására alakul át D vitaminná. A D vitamint a halmáj, a tojássárgája, a vaj, a tej tartalmazza, növényi olajokban fordul elő. D vitaminhiányban a csontok mésztartalma csökken, hossznövekedésük elmarad. A csontok elhajlanak, rendellenes görbületek jelentkeznek, leginkább a gerincen. A hiánybetegség összefüggésbe hozható a napfény hiányával.
ejakuláció
Magömlés, a spermának a hímvesszőből való ürülése.
éjszakai fény
Olyan fényforrás, mely minimális áramot fogyaszt, arra szolgál, hogy egy kevés fényt szolgáltasson, ne legyen teljesen sötét a helyiségben, ahol elhelyezik.
ekcéma
A bőr sajátságos gyulladása, amely rendszerint hevenyen kezdődik, kis, gyulladásos hólyagocskákkal, nedvedzéssel, heves viszketéssel. Gyakran átmegy idült állapotba, amikor a bőr gyulladt, szárazon pikkelyező, megvastagodott. A heveny ekcéma terjedése lehet ugrásszerű, úgyhogy foltokban vagy összefüggően nagy testfelületeket boríthat. Már olyan csekély külső vagy belső ingerek létrehozhatják, amelyek más egyénen semmiféle következménnyel nem járnak, mert az ekcémás egyén túlérzékeny bizonyos ingerrel szemben. Ilyen ingerek lehetnek: fajidegen fehérjék, növényi nedvek, gyógyszerek, vegyi anyagok.
elektroakupunktúra
Elektromos gyógymód, melynek során a beteg testrészeinek pontját árammal ingerlik, ezzel gyógyítják.
előke
Nyakba köthető ruhadarab, arra szolgál, hogy a ruházat ne piszkolódjon evés közben.
előtej
A szülést követően 3-5 napig termelődő tej. Nagy mennyiségben tartalmaz fehérjét, ásványi anyagokat, zsírt, vitaminokat.
embrió
Embryo, a görög szóból /jelentése: másban csírázó/ származó név. Hibás magyar neve ébrény. Embrió alatt értjük minden többsejtű állat és az ember azon fejlődési fokozatait, melyeken az egyszerű sejt állapotából kiindulva, megszületéséig, világra jöttéig átmegy. Az elnevezést az állatokról a növények csírázó alakjaira is átvitték. Ez a fejlődés az embernél és az emlősállatok legnagyobb részénél az anya testében, vagyis a méhben megy végbe, míg a többi gerinces állatnál részben vagy egészen az anya testén kívül történik. Míg az emlősök eleven fiakat szülnek (vivipara), a többi gerinces állat tojásokat, petéket rak le (ovipara).
éntudat
A saját testünkről és belső tulajdonságainkról, érzelmeinkről, gondolatainkról kialakult tudásunk.
enzim
A tápanyagok kémiailag bonyolult, vízben oldhatatlan vegyületek, amelyek felszívódása, a sejtekbe való beépülése és felhasználódása csak alkotórészeikre bomlásuk után jöhet létre. A tápanyagok e lebontási folyamatait, sőt a szervezet összes kémiai folyamatait speciális anyagok, az enzimek irányítják. Az enzimek szerves katalizátorok, amelyek megtalálhatók az összes sejtben.
epidurális
A gerincvelővel kapcsolatos. Például epidurális érzéstelenítésnek hívjuk, mikor a gerincvelőbe adják az érzéstelenítő injekciót.
epilepszia
Az epilepszia szervi agybetegséghez társuló idegrendszeri bántalom, amelyet már az ókorban is ismertek. Periodikusan és rohamszerűen jelentkező, meghatározott tünetegyüttesből áll. Az epilepszia oka lehet a koponyát ért sérülés, agydaganat, vérzés, valamint veleszületett vagy szerzett fokozott görcskészség. Az epilepsziás tünetek jelentkezhetnek mint eszméletvesztéssel járó görcsök vagy tudat- és érzészavarok, ritkábban mint vegetatív zavarok, vagy a fenti tünetek különböző kombinációi. Az úgynevezett típusos epilepsziás nagyroham vagy "grand mal" lefolyásában szakaszok különböztethetőek meg. Az első szakban, mely a tulajdonképpeni görcsrohamot órákkal vagy napokkal megelőzheti, a betegek nyugtalanok, ingerlékenyek, fejük fáj, szédülnek, esetleg émelyegnek, hánynak. Ebben a stádiumban rendszerint gátolt a gondolkodás és a cselekvőkészség. A következő stádium közvetlenül megelőzi a rohamot, egy-két percig tart, ilyenkor az érzékszevekben jelentkeznek kóros érzések, majd bekövetkezik a roham, amelynek során a beteg eszméletét veszti, az izomzatban hirtelen elernyedés, majd izom-összehúzódás és izommerevedés támad, ez utóbbit nevezik görcsnek. A görcsöket alvás követi, mely rövidebb-hosszabb ideig tarthat, majd ébredés után a beteg a rohamra rendszerint nem emlékezik és fáradtnak, kimerültnek érzi magát. Régebben a görcsrohamot a néphit vallásos megszállottsági állapotnak vélte, ezért nevezték szent betegségnek.
eszmény
Eszme, melyet tökéletes minta gyanánt tűzünk ki magunknak, el akarjuk érni, mértékül használjuk a dolgok megítélésében.
esszenciális aminosav
Olyan aminosav, melyet az emberi szervezet nem képes előállítani, de az élethez szükség van rá.
esztétika
A görög aiszthészisz szó észlelés és érzékelés értelemtartalma szerint, a művészettel és szűkebben a széppel való foglalatoskodást jelenti. Magába foglalja az alkotás és befogadás kérdését, valamint a műalkotás létrejöttének feltételeit és hatásának módjait. A szépről gondolkodás a görög kezdetektől (Platón, Arisztotelész) jelen van a jó és az igaz ideája mellett. Az ember az utánzáson és az utánzaton keresztül alkalmassá válik, hogy felfogja az utánzottban rejlő örök, az időnek ellenálló elemet, ugyanakkor a saját idővel szembesülve, ahhoz megtisztulva (katharszisz) talál vissza.
farkasvakság
Látászavar, legtöbbször az A-vitamin hiánya okozza. Sötétedéskor jelentkezik, hatására nehezen észleli az ember a látottakat.
félszocpol
Fiatalok otthonteremtési támogatása. Korszerűsítésre nem, de lakásbővítésre fel lehet használni, azok pedig, akiknek három gyermekük van, használt lakás vásárlására is igényelhetik.
feltételes reflex
A feltételes reflex tanult, szerzett sajátosság, a speciális ingerre adott, automatikusan létrejövő válasz.
fermentálás
Eljárás, melynek során egyes élvezeti cikkek sajátos zamata kialakul. Ez lehet erjesztés, füllesztés, stb.
Fészekrakó-program
Ha valaki hitelre vásárol ingatlant, ez az állami kezesség az önerő pótlására lakásvásárlás esetén.
fetus
Magzat, a méhben fejlődő ember elnevezése.
fitinsav
A fitinsav származékoknak koleszterincsökkentő hatásuk van. A fitinsav gátolja a vas, a magnézium és a kálcium felszívódását. Elsősorban a gabonában van jelen.
fittség
fizikai kondíció
Testi erőnlét
fizikum
Szervezet, testfelépítés
fiziológia
Biológiai tudományág, mely az élőlények működésével foglalkozik.
flanel
Pamut-, gyapjú-, vagy műszálszövet, mely bolyhozott.
fluorapatit
Fluorvegyület, foszforműtrágyák nyersanyagaként használják.
fogamzásgátló tabletta
Olyan alacsony hormontartalmú gyógyszer, mely a petesejt érését akadályozza. Az első megbízható készítményeket az 1950-es években állították elő.
fogáttörés
Az az idő, mikor a gyermek növekvő foga áthatol az ínyen.
foghúsciszta
Az ínyen létrejövő, tokkal körülvett, folyadékot, illetve folyékony anyagot vagy levegőt tartalmazó, rendellenes testüreg.
fogzás
Nagyjából a 6. hónapban kezdődő fogelőtörés. Ideje alatt a fogak a fogínyt elsorvasztják, majd kibújnak.
foligkulin hormon
Olyan hormon, mely a másodlagos nemi jelleget alakítja ki: a testalkatot, a fanszőrzetet, stb. Nélkülözhetetlen a hím csírasejtek képződéséhez is.
folsav
A vérszegénység kezelésére használják.
fonéma
Hang, beszédhang, mely jelentésmegkülönböztető szereppel bír. Megváltoztatásával a szó jelentését is megváltoztatjuk.
foszfát
A foszforsav sója. Műtrágyák alapanyaga.
fruktóz
Gyümölcscukor, mely gyümölcsökben, növényekben fordul elő, élesztőgombák hatására erjedésnek indul.
frusztráció
Freud szerint egy ösztönszükséglet kielégítéséről való erőltetett lemondás során érzett csalódás, amely akár depresszió kialakulásához is vezethet.
funkció
Működés, feladatkör, szerep.
gátmetszés
A nagy szeméremajkak mögötti, illetve a hüvely és a végbél közötti részt hívjuk gátnak. Ezt a részt metszik át a szülés alatt, hogy megkönnyítsék a szülés lefolyását, illetve hogy megakadályozzák a gát szakadását.
gén
Öröklődési anyag, mely az információkat hordozza. A DNS egy szakasza, mely egy bizonyos tulajdonságot határoz meg.
generáció
Nemzés, nemzedék. A nemzedéki rendben előre v. hátrafelé számítva minden egyes tag, továbbá az ugyanazon időben élő emberek összessége.
gerontológia
Tudományág, mely az öregedés jelenségeivel foglalkozik.
gingiva
Íny, a fogak nyakát, és a fogmedret borító hús, mely vérerekben gazdag.
glicerin
Folyadék, mely színtelen, édes. A növényi olajok, állati zsírok fő alkotórésze.
glükóz
Szőlőcukor. Fehér, kristályos por, amely vízben könnyen oldódik. Vizes oldata édes ízű, semleges kémhatású. Nevezik dextróznak is, mert a sarkított fény síkját jobbra forgatja. Csaknem minden édes gyümölcsben megtalálható. Részt vesz az összetett cukrok felépítésében. Az emberi vér is tartalmaz 0,1 % glükózt, a szövetnedvek érbe áramlását fokozzák, ezzel a tüdő- és agyvizenyő kifejlődését gátolják és csökkentik az agyűri folyadék nyomását. Mint értékes kalóriaforrást alkalmazzák mesterséges táplálásnál.
gyakorlójáték
A gyakorlójáték művelése közben ismeri meg a kisgyermek a körülötte levő tárgyakat.
gyapjú
Szőrzet, mely a juhok testét borítja. A gyapjú fonásra alkalmas, ezért sokfajta ruhadarabot készítenek belőle, melyek jó hőszigetelők.
gyermekpszichológus
A gyermeki lélekkel foglalkozó, azt megfigyelő orvos.
gyes
Terhességi-gyermekágyi segély.
gyomor-bélhurut
A tápcsatorna gyulladása, mely hányást és hasmenést okoz, és amelyet néha láz vagy hasi görcsök kísérnek. Vírusok sokkal gyakrabban okozzák ezt a betegséget, mint baktériumok. Súlyos formája kiszáradáshoz és a vérben lévő vegyi anyagok arányának felborulásához vezet.
gyomorfekély
Gyulladásos,illetve fekélyes elváltozás, melyet a sav-pepsin termelődése és a nyálkahártya védekezése közötti egyensúly megbomlása hoz létre. A betegségben éhgyomri fájdalom, fogyás, vérszegénység jelentkezhet.
gyomorszájszűkület
A gyomorszáj izomgyűrűjének megvastagodása, általában 2-5 hetes korban fordul elő, fiúknál gyakrabban, mint lányoknál.
hallucináció
Betegség vagy méreg által okozott, külső ingerek nélkül lérejött érzékcsalódás, amely számos pszichés betegség tünete
hálózsák
Zsák formájú, alvásra szolgáló alkalmatosság. Többnyire jó hőszigetelő anyagból készítik.
hangszál
A gége nyálkahártyaredői, melyek a hangadásra szolgálnak.
hangutánzó
Élőlények, gépek hangját, zörejeit másoló
harmónia
Összhang, kiegyensúlyozott arányosság.
hashártyagyulladás
A hasi szervek megbetegedése, melyet baktériumok okoznak. Tünetei lehetnek: fájdalom, láz, hányás. Folyadék és sóvesztéssel jár, ennek következménye keringési rendellenesség, sokk lehet.
hasnyálmirigy
Hosszúkás mirigy, mely emésztőnedvet termel. Váladékát a kivezetőcsöveken keresztül a nyombélbe üríti. Az emésztőnedveken kívűl cukoranyagcserét szabályozó hormont is termel, ezért a belső elválasztású mirigyek közé is számítjuk. A termelt hormon közvetlenül a vérkeringésbe jut.
hemoglobin
Vörös vérfesték, az oxigén szállításában vesz részt.
hempergő
Gyerekbútor, mely nagy mozgásteret ad az éppen felállni tanuló gyermek számára.
heroin
Morfium tartalmú kábítószer. Vízben oldhatatlan, szerves vegyületekben jól oldódó kristályos anyag.
heteroszexuális
Olyan ember, aki ellenkező neműek iránt érez szexuális vonzódást.
Hib = Haemophilus influenzae
Védőoltás, mely antitest képzését indukálja. A Haemophilus influenzae B baktérium az egyik leggyakoribb bakteriális légúti kórokozó.
higiénia
Az orvostudománynak az a része, mely az egészség megvédését, a károsodások megelőzését kívánja biztosítani.
hipertónia
Magasvérnyomás. Olyan kóros állapot, amelyben a nagyvérkörben uralkodó verőeres nyomás értékei nagyobbak, mint amennyi az adott egyén korának megfelel. Keletkezésében az idegrendszernek van nagy szerepe. Elsősorban zaklatott, állandó idegfeszültséggel járó életmódot folytató egyének betegsége. Kezdetben a vérnyomás csak ingadozik, izgalom, fizikai megterhelés hatására magasra emelkedik, majd lecsökken. Később azonban ezek állandósulnak. Gyakori fejfájás, ingerlékenység, idegesség, enyhe szédülés jelentkezhet. Ha hosszabb ideig fennáll, megterheli a szivet is. A szív megnagyobbodik, üregei kitágulnak. A magas vérnyomás hatására az erek elmeszesednek, könnyen megrepednek. Kórosan magas vérnyomás különböző betegségek tünete lehet, ilyenkor azonban a betegség más tünetei is tapasztalhatók, ilyen betegségek például a vesegyulladás, belső elválasztású mirigyek kóros működése.
hipofízis
Agyalapi mirigy, mely az agy alsó felületén található, a belső elálasztásért felelős szerv
hipotalamusz
A létfenntartó működéseket szabályzásáért felelős vegetatív idegrendszer központja.
HIV
Humán immundeficiencia vírus. Átviteli módja hasonló a hepatitis B víruséhoz, különös tekintettel a szexuális, gyomor-bél rendszeren kívüli átvitelre. Az analis (végbélen keresztüli) közösülés jelenti a legnagyobb veszélyt. Számos HIV fertőzött személy éveken át tünetmentes marad. Ha tünetek jelentkeznek, azok igen sokfélék és nem specifikusak. Gyakoriak az általános panaszok, mint súlyvesztés, lázas állapotok, éjszakai izzadás. Fájdalmas nyelés, gombás fertőzések is jelentkeznek. Megváltozik a bélműködés, elsősorban hasmenések jelentkeznek. Központi idegrendszeri tünetek közé tartozik a depresszió, személyiségváltozás, összpontosítási nehézség, nyilvánvaló zavartság. Bőrtünetek is gyakoriak. Mivel gyakorlatilag fenti elváltozások mindegyike egyéb betegségekben is előfordul, a panaszok kombinációja jellegzetesebb a HIV-fertőzésre, mint bármelyik tünet önmagában.
hobbi
Foglalatosság, melyet az ember szabadidejében, kedvtelésből űz.
homeosztázis
A szervezet azon képessége, hogy a környezetei változások ellenére fenntartja stabil, működőképes állapotát.
homoszexualitás
Azonos neműek iránt érzett szexuális vágy.
hormon
A belső elválasztású mirigyek váladékai, melyek közvetlenül a vérbe jutva számos élettani funkciót, anyagcserefolyamatot befolyásolnak.
hörghurut
A hörgők, azaz tüdőcsövek nyálkahártyájának gyulladásos megbetegedése, hurutja, melynek jelenségei vérbőség, duzzadás és nyálkás vagy gennyes váladék képződése.
ideál
Érzelmi színezetű elképzelés valakiről, eszménykép, minta.
idealizál
Eszményít valamit
időskorral összefüggő betegségek
illúzió
Érzékcsalódás, de jelentheti azt is, ha valaki önmagát ámítja valamivel.
immunrendszer
Az immunrendszer alapfunkciója abban nyilvánul meg, hogy különbséget tud tenni a saját és a nem saját között. Az immunrendszer sejtjei által saját-ként felismert anyagokat, sejteket, szöveteket a szervezet eltűri, míg a nem sajátként felismertekre immunválasszal reagál. A szervezetbe került kórokozókat, fajidegen fehérjéket nem sajátként ismeri fel, így ezekre ellenanyagtermeléssel reagál.
immunválasz
Ha a szervezetbe antigén jut be, az immunrendszer immunválasszal reagál, mely többnyire antitestek termelését jelenti.
impetigo
Bőrbetegség, a bőr külső rétegeibe baktériumok jutnak, ha elszaporodnak, hólyagos kiütést idéznek elő.
infarktus
A szervek egyes területeinek elhalása az erek elzáródása miatt. Súlyossága attól függ, hogy milyen nagyságú ér záródott el és melyik szervben. Az elzáródott ér vérellátási területén a sejtek elhalnak és a szervben működési zavar keletkezik. Az infarktus kialakulásában döntő jelentősége van a szerv vérellátásának is. Az egyes szerveket ellátó erek végső elágazódásai az artériáknak. Ezeket végartériáknak nevezik. Elzáródásuk mindenkor infarktushoz vezet. Ha azonban az elágazódott erek egymás között összeköttetést teremtenek, az érrészlet elzáródása nem vezet mindig infarktushoz, mert a szövetek a a környező erek felől megkapják a szükséges vérellátást. Ilyenkor a vérkeringés nem a szokott, hanem kerülő utakon jut el a szövetekhez. Ezt a keringést kollaterális keringésnek hívják. Jelentősége tehát az érelzáródás esetén, az infarktus kialakulása szempontjából igen nagy.
információ
Hír, tájékoztatás
inkontinencia
Vizelettartási rpobléma, mely általában az izmok renyhesége miatt következik be.
intelligencia
Képesség, mely arra irányul, mennyire képes valaki a szerzett ismereteket felhasználni. Lehet még: műveltség, kultúrált magatartás.
intelligenciahányados (IQ)
Az egyén intelligenciájának mértéke, melyet Stern az intelligenciakor és életkor hányadosának százszorosában határozott meg.
intim
Meghitt, bizalmas
IPV = inaktivált poliovírus vakcina
Gyermekbénulás elleni oltóanyag.
iskolafóbia
Félelem az iskolától, az ott történt dolgoktól.
járóka
Gyerekbútor, mely megfelelő mozgásteret ad az éppen felállni tanuló gyermek számára.
jogutód
Valakinek a helyébe, pozíciójába lépő egyén, társaság. Megilletik a jogelőd jogai és terhelik a jogelőd kötelezettségei.
kalcium
Vegyjele Ca. Meghatározott mennyiségben található a felnőtt ember szervezetében. A szervekben rendszerint sók alakjában van jelen. Legnagyobb része a csontokban található. A kalcium tartalomtól függ a csontok keménysége. A felnőtt ember kalciumszükséglete napi 800 mg, gyermekek, terhes nők szükséglete 1000-1200 mg-ra növekszik. A legelőnyösebb és legkönnyebben beszerezhető kalciumforrás a tej és a tejtermékek. Jelentős kalciumforrásaink még a zöldségek. Csökkenti azonban a kalciumfelszívódást a táplálékban levő oxálsav, valamint a gabonaneműek fitátjai, azáltal, hogy a kalciummal vízben oldhatatlan vegyületet képeznek. Kalciumhiány esetén a csontképződés zavara, illetőleg a csontok kalciumtartalmának csökkenése, valamint a vérben lévő kalciumszint csökkenése következtében izomgörcsök, véralvadási zavarok jelentkezhetnek.
kálium
Gyorsan oxidálódó alkálifém. Redukáló- és vízelvonó szerként alkalmazzák.
kamat
A pénzfelvevő fizeti az összeg után, amit kölcsönöz. Általában évi százalékban határozzák meg, és a kölcsön időtartama szerint kell fizetni.
karotin
Az A-vitamin elővitaminja a karotin, mely a piros színű zöldségekben, gyümölcsökben található nagy mennyiségben. Ilyen növények a paradicsom, a paprika, a sárgarépa és a sütőtök. Nagy szerepe van a szem ideghártyájában lezajló, a látáshoz nélkülözhetetlen kémiai folyamatok zavartalan biztosításában. Egészségesen tartja a nyálkahártyákat, a bőrt és függelékeit (haj, köröm). Külsőleg alkalmazva segíti az acne vulgaris nehezen gyógyuló eseteinek mielőbbi javulását. Hosszú ideig raktározódik a szervezetben. Természetes forrása a fent említett növényeken kívül a halmájolaj. Tudnunk kell, hogy milyen élelmiszerben fordul elő, mivel ilyenkor a gyógyszeres adagolása veszélyes lehet. Nagy dózisokban adagolva rövid ideig szabad csak szedni, utána kiadós szünettel.
keresztcsont
A gerincoszlop része, öt keresztcsigolya összeforradásából keletkezett. Oldalt a medencecsontokkal alkot izületet.
kisebbrendűségi érzés
Önbizalomhiány
klimaktérium
A kilimaktérium (változókor) a nőknél 45-50 éves kor között, férfiak esetén 50 és 60 éves kor között jelentkező hormonális áthangolódás.
klitorisz
Külső nemi szerv, más néven csikló. Ugyanolyan barlangos test, mint a hímvessző, tehát merevedésre képes.
klór
Vegyjele Cl. Jellegzetes szagú, halványzöld gáz. Vegyületeinek oldatát az orvoslásban kiterjedten használják, pl. a klórhidrátot (altatásban), a kloroformot (általános érzéstelenítő). Fertőtlenítőszereket is készítenek belőle. A belélegzett klór mérgezési tüneteket okoz: köhögést, náthát, fejfájást, vérköpést, tüdővizenyőt. Klórgázmérgezéskor a mesterséges lélegeztetés tilos !
kocsikabát
Rövid felsőkabát, amelyeket a csecsemő a szabadban visel.
koffein
Kristályos alkaloid, mely a központi idegrendszer működését befolyásolja. Az agykéregre serkentőleg, nagymértékben izgatólag hat. A gyógyászatban serkentőanyagként alkalmazzák.
kognitív
Megismerést érintő, megismerés szerinti. A kognitív elképszelés szerint a kondicionálás csak akkor jön létre, ha az élőlény úgy értelmezi, hogy a megerősítés, az ő válaszától függ.
kokain
A kokacserje alkaloidja. Eleinte érzéstelenítőként alkalmazták, ma kábítószerként fogyasztják.
koleszterin
Szteránvázas vegyület, amely minden emberi és állati sejtben megtalálható. Egyes szervekben különösen nagy mennyiségben fordul elő. Fontos szerepe van a sejthártyák felépítésében. A koleszterint a szervezet állítja elő, főleg a májban. Az epével kiválasztódó koleszterin egy része a belekből ismét felszívódik. A vér koleszterintartalma cukorbetegség, sárgaság, a pajzsmirigy csökkent működése, vesebetegségek és érelmeszesedés esetén fokozott lehet. Csökken a koleszterinszint májbetegségek, fertőző betegségek esetén. A koleszterin-anyagcsere rendellenessége fontos szerepet játszik az érelmeszesedés kialakulásában.
kollegiális viszony
Kapcsolat munkatársak között.
kollektív
Együttes, közös, társas.
kommentál
Valamihez magyarázatot fűz.
kommunikáció
A kommunikáció latin szó. Szótöve a "communis" vagyis közös jelentésben szerepel. Ez azt jelenti, hogy azok, akik részt vesznek a kommunikációban valamiben közösek. Ez a közös dolog nem más, mint az a jelrendszer (a nyelv), amit mind a ketten vagy éppen többen ismernek.
kommunikációs zavar
Az információáramlásban bekövetkezett zavar.
kompromisszumkészség
Képesség a megegyezésre.
komputer tomográf
Komputerrel összekapcsolt készülék. Használata során röntgenfelvételek készülnek a testről, mely sokkal részletesebb, mint egy sima röntgenfelvétel.
koncentráció
Összpontosítás, összevonás
koncentrálóképesség
Összpontosításra való képesség.
konfliktus
Összeütközés, összetűzés, viszálykodás
konfliktuskezelés
Nézetek, érdekek összeütközésének a kezelni tudása.
konnektor
Csatlakozó aljzat. Ez biztosítja az elektromos készülékek csatlakozását a hálózatba.
konzervatív
Azt jelöli, ha valaki, illetve valami régimódi, ragaszkodik a régi állapotokhoz, ugyanakkor az újdonsággal szembe helyezkedik.
kórokozó
A fertőző betegségeket létrehozó mikroorganizmust kórokozó mikroorganizmusnak nevezik. Az ismert mikroorganizmusok közül csak elenyésző a valóban kórokozó tulajdonságú.
korrekciós gyakorlatok
Olyan gyakorlatok, testmozgás, melyekkel a rendellenességeket próbálják helyreigazítani.
körömágy
A bőr irharétegének erekkel és idegekkel bőven ellátott módosult része, ezen fekszik a köröm.
kötőhártyalob
A szemhéjakat bélelő réteg betegsége. Fokozott váladékképződéssel jár, szúró, viszkető érzés kíséri.
középfül-gyulladás
A dobüreg megbetegedése, mely gyakran gennyesedéssel is jár. Tünetei: fájdalom, fülfolyás, halláscsökkenés.
kreál
Készít, alkot, létrehoz
krepp
Szövetekre vonatkozó gyűjtőnév. Ezeknek a szöveteknek a felülete egyenetlen, mintázatukban nincs ismétlődés.
kritérium
Bizonyíték, egy tárgy ismérve.
krízis
Válság, esetleg fordulópont
kromoszóma
A kromoszóma (a görög chroma=színes és soma=test szavakból) egy fehérjékkel összekapcsolódó hosszú dezoxiribonukleinsav molekula.
krónikus
Hosszú ideig tartó, több szakaszban zajló
kronológia
Kortan, időméréssel és időszámítással foglalkozó tudományág.
kurkuma
Fűszernövény, mely Dél-Ázsiában honos. Sárga színű, kesernyés ízű.
laktóz
Tejcukor, mely az emlősök tejében fordul elő.
laticel
Gumianyag, mely úgy készül, hogy a habbá vert kaucsuktejet valamilyen formába öntik, ahol megdermed.
leporelló
Harmonikaszerűen szétnyitható, általában keményebb papírból készült képeskönyv.
levegőztetőzsák
Olyan hálózsák, melyben a gyereket a levegőre viszik.
limfocita
Nyiroksejt. Kerek magvú, keskeny plazmájú, mozgásra képes sejtek.
logika
A logika, mint tudomány a gondolkodás bizonyos általános fogalmait és törvényszerűségeit (például igazság, következtetések, modalitások stb.) vizsgálja. Jellegzetessége, hogy a köznapi vagy a szaktudományos (pl. kvantummechanikai, matematikai, informatikai) nyelvhasználatból és gondolkodásból kiindulva vonatkoztat el és általánosít bizonyos, az egyes emberek és embercsoportok, nyelvek esetlegességeitől nagymértékben független, azokban közös fogalmakat, törvényeket. Ezeket a törvényeket egy jól meghatározott értelemben - elsősorban a logika tudományának több ezer éves belső fejlődéséből és a tudományos közösség megállapodásából adódóan - „helyes”, azaz logikus gondolkodási törvényszerűségeknek is szokás nevezni.
lombárnyék
A fa lombja által vetett árnyék
LSD
Lysergic Acid Diethylamid - erős pszichoaktív szer, mely a tudatállapot szélsőséges megváltoztatására képes.
lúdtalp
A láb elváltozása, mely a boka süllyedésével jár. Oka lehet megterhelő fizikai munkavégzés, rossz lábbeli használata, fejlődési rendellenesség. Fáradékonyságot, fájdalmat okoz.
lymphogranuloma venereum
Főleg trópusi területeken gyakori nemi betegség. Tünete a nemi szervek körül jelentkező duzzanat, amely később kisebesedik, a nyirokcsomók megduzzadnak, begennyesednek, a nyirokkeringés megromlik. Antibiotikummal jól kezelhető.
magnézium
Vegyjele Mg. A sejtek fontos alkotórésze, sok enzimben megtalálható. A felnőtt emberek napi szükséglet 350 mg. A gyógyászatban a magnéziumszulfátot szájon át adva hashajtóként, oldatát központi idegrendszert befolyásoló hatása révén a visszérrendszerbe fecskendezve altatóként használják.
magzat
Az ember ivadéka a méhen belüli fejlődés idején.
magzatmáz
Faggyúból és hámsejtekből álló anyag, ez borítja a magzat testét a méhben.
magzatvíz
A méhben található folyadék, a magzatot veszi körül. Feladata a kívülről jövő hatások tompítása.
maltóz
Diszacharid, édes ízű, kristályos vegyület. Burgonya és gabonafélék csírájában lehet a természetben fellelni.
mammográfiás vizsgálat
A női mell rákszűrő vizsgálata.
mászóruha
Olyan ruha, mely a már mászni tudó csecsemők számára készül. Egybeszabott, lehet cipzárral, vagy gombbal záródó is.
maszturbáció
A maszturbáció (önkielégítés), a saját nemi szervek orgazmushoz vezető ingerlését jelenti.
meconium
Magzatszurok, az újszülött székletének elnevezése.
méhnyak
A méh hüvely felé vezető nyílása.
méhszáj
A méh nyílása, mely nem szült nőknél tölcsér alakú, kerek, a már szülteknél harántrés alakúvá válik. A méhszáj nyílását nyákcsap zárja el. Ez védi meg a hüvelyben élő baktériumokkal szemben.
melanin
Pigment, mely a bőr csírasejtjeiben található. A napsugarak károsító hatása ellen védi a szervezetet.
melatonin hormon
Az élő szervezetekben éjjel termelődik, a sötétség beálltának hatására. A fiziológiás alvás élettani szabályozója, ugyanakkor befolyásolja az alvás-ébrenlét ritmusát, a hangulati életet, a hőszabályozást, a zsíranyagcserét, a nemi funkciókat, illetve más hormonok működését és talán az élettartam hosszát is.
memóriakapacitás
Az emlékezőtehetség, az elme befogadóképessége.
memóriasejt
A fertőzések elleni küzdelemben résztvevő fehérvérsejtcsoport. A memóriasejteknek köszönhető, hogy bizonyos betegségek ellen évekre, vagy akár egész életünkre szóló védettséget szerezhetünk. Az első fertőzés alkalmával ezek a sejtek megvizsgálják a betolakodót, hatásos harcmodort dolgoznak ki ellene, majd elraktározzák az erre vonatkozó információkat. Ha a későbbiekben újra felbukkan a kórokozó, a memóriasejteknek köszönhetően a szervezet fel tudja venni a harcot.
menopauza
45-53 éves nőkre jellemző, utolsó menstruációt követő időszak.
menstruáció
A szervezetben lezajló hormonális változások eredményeként általában 28 naponta a méhnyálkahártya lelökődése miatt bekövetkező havi vérzés.
mentálhigiénia
Az elme egészsége
mesterséges etetés
Ha a csecsemőt nem szoptatják, hanem valamilyen mesterséges úton, például cumiból táplálják, azt nevezzük mesterséges etetésnek.
metrum
Versmérték, olyan ritmusszerkezet, mely a szabályos ismétlődésrendet rögzít.
metszőfog
Olyan fog, melyet harapásra, tépésre használnak az emlősök.
mikroba
Más néven mikroorganizmus. Az élővilág mikroszkopikus méretű élőlényei, egy vagy többsejtűek lehetnek. Ilyenek a baktériumok, vírusok is.
mikroorganizmus
Szabad szemmel nem látható, általában egysejtű vagy csak kisebb sejthalmazokba tömörült, de szövetekké még nem differnciálódott lények. Mikrobának tartjuk a még önálló anyagcserével nem rendelkező, sejtszintig nem fejlődött vírusokat is, amelyek az élő és élettelen világ határán állnak. Több közülük a sejtekben parazita módon szaporodik, sejten kívűl kikristályosítható.
mikroszkóp
Optikai eszköz a szabad szemmel nem látható tárgyak vizsgálatára.
mimika
Az emberi beszédet kísérő arcjáték.
misztikus
Rejtélyes, titokzatos
mitesszer
A bőr kitágult pórusaiban összegyűlő piszok, mely faggyúval keveredik.
MMR = morbilli, mumpsz, rubeóla
Kombinált oltás, melyet kanyaró, rubeóla és a mumpsz ellen adnak. A baba együtt kapja tizenöt hónaposan egy formájában.
monogámia
Egynejűség, egyférjűség. Ha az életet egy párral éljük, azt nevezzük így.
monológ
Egy személy hangos beszéde
monotónia
Egyhangúság
morális
Erkölcsös, erkölcsi
motiváció
Meghatározott szituációban megjelenő viselkedési tendencia erőssége és iránya
mózeskosár
Sokszor ez a hosszúkás, fonott kosár fülekkel az újszülött első fekhelye. Előfordul, hogy kerekekkel is fel van szerelve.
mozgásterápia
Olyan gyógyító foglalkozás, melynek során a mozgás segíti gyógyuláshoz a pácienset.
multifaktorális
Több összetevős, sok tényezős
munkaerő-piaci képzés
A munkaerőpiachoz kötődő szakképzési rendszer, amely irányítási, finanszírozási rendjét illetően a foglalkozáspolitikai eszközökhöz kapcsolódik. Célja az egyén munkába helyezésének, vagy munkahelyének megtartása.
munkamotiváció
A munkára ösztönző dolog.
mutáció
A genetikai állomány megváltozása.
napozónadrág
A csecsemők alsóruhaneműje, melyben napoztatni lehet
napszúrás
A fejet vagy a nyakat ért közvetlen napsugárzás hatására keletkezik. Rendszerint fejfájás, hányinger, hányás, szédülés, hőmérsékletemelkedés hívja fel rá a figyelmet. A tünteket az agy felmelegedése váltja ki. Éppen ezért a tünetek jelentkezésekor el kell távolítani a beteget a közvetlen napfényről. Fejére jeges tömlőt vagy hidegvizes ruhát kell helyezni. Helyes megelőzéssel, a fej befedésével a napszúrás könnyen elkerülhető.
nátrium
Az alkálifémek csoportjába tartozó ezüstfehér könnyűfém. Felhasználják étkezésre, fertőtlenítésre, szappangyártáshoz, stb.
nemihormon
A nemi szervek által létrehozott hormonok. Ezek a hormonok meghatározó feladatot látnak el a férfi és női nemi jelleg kialakulásában, az ivarsejtek képzéséről is gondoskodnak.
neuraszténia
Fáradékonyság, ingerlékenység, mely érzelmi kimerülés hatására jelentkezik.
neuron
Idegsejt, az idegrendszer működési egysége. Az állati és emberi idegrendszer működése sok millió egymással érintkező idegsejt tevékenységének eredménye.
Niacin
B3-vitamin, tulajdonképpen két, szerkezetileg nagyon hasonló molekula közös neve, a nikotinsavé és a nikotinamidé. Központi szerepet tölt be a szénhidrát, a zsír- és a fehérje-anyagcserében, tehát energiaháztartásunk egyensúlyának kialakításában.
nikotin
A dohányban levő alkaloid neve. Színtelen, vagy halványsárga méreg. A növénytermesztésnél rovarölő szerként, a gyógyászatban serkentőszerként alkalmazzák.
non-gonorrhoeás húgycsőgyulladás
Olyan húgycsőgyulladás, amit nem a Gonorrhoea okoz, hanem valamilyen más kórokozó. A betegség antibiotikummal jól kezelhető.
norma
Viselkedési elvárás szociális szereppel rendelkező egyén számára
nullakalóriás
Semmi kalóriát sem tartalmazó
nyák
A méhnyakban termelődő sűrű folyadék.
nyákcsap
A méh nyaki része a hüvely felső területébe türemkedik. Tengelyében fut végig a nyakcsatorna, amelyet a belső felszínt borító hengerhám által termelt nyákcsap tölt ki.
nyirokcsomó
Nyiroksejtek tömegeit tartalmazó szervek, amelyeken a nyirok átszűrődik. Nyiroksejtek képződése és érése zajlik bennük, részt vesznek az immunrendszer működésében.
nyirokszerv
A szervezetet a kórokozók, idegen anyagok kiszűrésével védő szerv.
onánia
Maszturbáció, önkielégítés
OPV = orális poliovírus vakcina
Orális poliovakcina, a jelenleg általánosan használt vakcinát Sabin állította elõ. A járványos gyermekbénulás elleni oltóanyag.
orgazmus
A szexuális kielégülés tetőpontja.
orientáció
Irányulás, tájékozódás
ortopédia
Rendellenességekkel foglalkozó orvostudomány. A mozgásszervek csontozatával foglalkozik.
overall
Kezeslábas, vagyis egybe szabott ruha.
óvszer
Férfiak által használt fogamzásgátló eszköz. A hímvesszőre húzandó gumisapka.
ovuláció
Az érett petesejt kilökődése. Az ovuláció nemi hormonok hatására jön létre, ideje alatt a petesejt kilökődik a petefészekből a petevezetőbe.
ózonpajzs
Ozonoszféra) A légkör 20-50 km magasan lévő ózontartalmú része. Hőmérséklete eléri a 60 Celsius-fokot. A földi élet számára rendkívül fontos, mert kiszűri az UV sugarak legnagyobb részét
önkontroll
Állandó felügyelet nélkül is az elvárásoknak megfelelő viselkedés képessége.
önmegvalósítási törekvés
ösztön
Viselkedésforma
ösztrogén
Női nemi hormon
pajzsmirigy
A nyakon, a gége alatt kétoldalt elhelyezkedő belső elválasztású mirigy. A pajzsmirigy veleszületett hiánya vagy fiatalkori csökkent működése súlyos növekedési zavart okoz. Emellett a szellemi funkciók és a nemi fejlődés zavara is jelentkezik.
pamut
Textilipari alapanyag, mely a gyapot szálából készül.
pancsoló
Sekély műanyag, vagy gumi medence, melyet kisgyermekek számára készítenek.
pantoténsav
A koenzim-A nevű enzim alkotórészeként központi szerepet tölt be a szénhidrát-, a zsír- és a fehérjeanyag-cserében. A koenzim-A szinte minden anyagcsere-folyamat kulcsenzimje, így a legtöbb létfontosságú anyag előállításában is jelentős szerepet tölt be.
passzív-agresszív magatartás
Olyan viselkedésforma, melynek során az egyén dühét, haragját nem egyenesen, hanem elfojtott formában fejezi ki.
pemfigoid
A bőr betegsége, ideje alatt fertőző hólyagok jelennek meg.
penicillin
Antibiotikum, melyet penészgombafaj termel. Fertőző betegségek kórokozójának szaporodását gátolják vele.
perisztaltika
A belek mozgása, mely a tartalmukat továbbítja.
pesszárium
Női fogamzásgátló eszköz. Kis gumisapka, mely a hüvelybe helyezve meggátolja a hímivarsejtek bejutását.
petemembrán
A pete burka, mely védelemre szolgál.
petesejt
Női ivarsejt, mely sok szikanyagot tartalmazó, aktív helyváltoztatásra alkalmatlan sejt. Az embereknél az embrionális élet során keletkeznek a petefészekben, a kamaszkorban kezdenek el érni.
petevezeték
A petevezeték a méhbe torkolló cső, egyik végén tölcsérformává tágul. Ez a tágulat a kürt. Peteérés idején a petevezeték felfogja a petefészekből kiszabaduló petét, majd a méh felé továbbítja.
plántál
Ültet, érzelmet, gondolatot beleolt valakibe.
plátói rajongás
Érzékiség, testi kapcsolat nélküli rajongás, szerelem.
poliszacharid
Makromolekulás szerves vegyület. Vannak olyan poliszacharidok, melyek állatok, vagy növények vázát alkotják.
pollen
A. m. Virágpor
pollúció
Alvás közben bekövetkező magömlés.
pólyázó
Olyan bútordarab, mely a csecsemők tisztába tételére, pelenkézására szolgál.
poratka
0, 5 mm nagyságú, szabad szemmel nem látható rovarok. Lakókörnyezetünkben mindenütt megtalálhatók.
pornográfia
Az érzékiséget, szexet leplezetlenül bemutató irodalom, film, alkotás.
prémium
Olyan pénzösszeg, melyet akkor fizetnek, ha a dolgozó az átlagos feladatokon felül teljesít.
prioritás
Elsőbbség, az elsőbbség joga
próbaházasság
A közösség és család tudtával létrejött, a törvényes házasság előtti szexuális viszony, amely nem ellentétes a bevett erkölcsi normákkal. Az együtt levő fiatalok szülõi beleegyezéssel - ritkán titokban - úgy viselkednek, mintha házastársak volnának. A házasságot megkötni akaró fiatal pár, rendszerint a legény szüleinél, bizonyos ideig együtt él, az együtt töltött idő alatt kiismerik egymást, s ha a leány teherben marad, megesküsznek. Szétválásuk egyik személyre sem vet rossz fényt.
progeszteron
Női hormon, mely a petefészek sárgatestében és a méhlepényben képződik.
prolaktin
A tej elválasztását serkentő hormon. Az agyalapi mirigy hormonja.
prostitúció
Fizetség ellenében nyújtott szexuális szolgáltatás.
prosztata
Férfi nemi mirigy. A húgyhólyag alatt helyezkedik el, nagyjából gesztenyényi, páratlan szerv. Váladéka alkotja az ondó nagy részét.
protein
Egyszerű fehérje
pszichés függőség
Lelki függőség
pszichiáter
Az elme gyógyításával foglalakozó orvos
pszichikum
Képesség , tény, mely a gondolkozásra és a lelki életre vonatkozik. Más: lelki tény, mozzanat.
pszichológia
Az emberi viselkedést és az azzal összefügő lelki folyamtokat vizsgáló tudományág.
pszichológiai problémák
pszichológus
A lélek kutatója, szakértője.
pszichoszexuális fejlődés
A pszichoszexuális fejlődés a saját biológiai nemünkkel való azonosságunk felismerésének és elfogadásának folyamata.
pszichoszomatikus
Pszichikai eredetű betegség, tünetegyüttes.
pszichoszomatikus betegség
Lelki okok miatt bekövetkező betegség
pszichoterápia
Pszichés zavarok kezelésére alkalmazott eljárások összefoglaló elnevezése.
pubertáskor
A nemi érés kora, serdülőkor.
punk
A punk zene a rock radikális, lázadó vállfaja. A punk stílus képviselőinek célja elsősorban a konzervatív átlagemberek pukkasztása, hagyományaik, értékeik semmibe vétele.
radioaktív sugárzás
Az atommagból kilépő sugárzás, mely a radioaktív bomlás során keletkezik.
rágófog
Az élelem megrágására szolgáló fogak.
reakció
Válasz, lehet a szervezet válasza valamilyen kívülről jövő hatásra.
regeneráció
Újranemzés, újraszületés, átalakulás; újraképződés, újonnan alakulás; regenerátor, újjáalkotó, újjáteremtő, átváltoztató, megújító. 2. R. (visszaszerzés), az élő szervezeteknek az a tulajdonsága, hogy az élet folyama alatt elhasznált, megsérült vagy elveszett részeiket pótolni tudják.
rehabilitáció
Helyreállítás, a fizikai képességek helyrehozatala.
rékli
Kötött kabátka, általában csecsemő ruhadarabja.
rektum
Végbél, a vastagbél utolsó szakasza.
retina
Ideghártya, recehártya, a szemgolyó legbelső rétege, annak a szemfenéken elhelyezkedő, fényérzékeny része.
reuma
A mozgásszervek megbetegedéseinek együttes megnevezése. Fájdalommal, mozgáskorlátozottsággal jár.
Rh-faktor
A vérnek sajátos antigén tulajdonságot előidéző tényezője, mely öröklődik.
riboflavin
B2-vitamin, gyakorlatilag az anyagcsere-folyamatok minden területén érdekelt. Legjelentősebb a fehérjék és aminosavak anyagcseréjének szabályozása. Hiánya különösen szembeötlő hatást vált ki a látószerveken, a szemen.
ritmushangszer
Olyan hangszer, mely a zene alapritmusát adja. Ilyen szerepe van például a dobnak, basszusgitárnak.
Rocker
Többnyire olyan fiatal, aki tiltakozik a fennálló társadalmi rend ellen, a rock zene rajongója.
romantikus
Nagy álmokat hajszoló, könnyen lelkesülő ember
rugdalózó
Csecsemők számára készült ruhadarab. Még a felállás előtt használatos.
Sabin-csepp
A gyermekbénulás elleni szérum.
sárkányüldözés
A heroin fogyasztásának egy módja, illetve annak élvezete. A kábítószert alufóliára helyezik, alulról hevítik, majd a felszálló gőzt szippantják be a fogyasztók.
Scheuermann-betegség
A csigolyatesteken kialakult csontosodási zavar
sifon
Hernyóselyem, vagy mesterségesen alőállított vékony, finom szövet.
skinhead
Túlnyomórészt rasszista irányultságú ember, többnyire öltözködésében is megnyilvánulnak bizonyos különcségek: bomber dzseki, bakancs.
skorbut
Betegség, melyet a C-vitamin hiánya idéz elő.
sósavtermelése
Az emlősök gyomra állít elő kis mértékben sósavat.
speciális
Különleges, sajátos, jellegzetes
spontán vetélés
Valamilyen szervi, vagy lelki okból, külső hatás nélkül bekövetkező vetélés
stabil
Állandó, szilárd, helyhez kötött
steril
Meddő, baktériummentes, hiábavaló
strukturál
Valaminek a szerkezeti vázát felépíti
szacharin
Színtelen, nagyon édes mesterséges édesítőszer.
szacharóz
Más nevén répacukor, nádcukor. Fontos szerepe van a táplálkozásban.
szadizmus
A szexuális ösztön egyfajta megnyilvánulási formája. A nemi izgalom, illetve az orgazmus a partner fizikai és lelki bántalmazása esetén valósul meg.
szájpenész
A szájban létrejövő gomba okozta betegség. Tünete a szájban képződő szürkésfehér lepedék.
szamárköhögés
Baktérium okozta betegség. Okozhat tüdőgyulladást, sejtpusztulást. Tünete lehet láz, hurut, köhögési rohamok.
szekréciós működés
Általános életműködés, melynek során az élő szervezetek az anyacsere-folyamatok révén szekrétumokat termelnek, mejd ezeket a speciális sajátságú és felépítésű anyagokat a környzetükbe leadják.
személyiségzavar
Olyan zavar megjelölésére szolgáló orvosi diagnózis, amelyet olyan viselkedési folyamatok jellemeznek, melyek negatívan befolyásolják a beteg környezethez való viszonyulását és szélsőséges esetben a létezéssel való megküzdést.
személyiségzavarok
szeméremtest
Külső nemi szerv, mely a combok között, a végbélnyílás előtt helyezkedik el. Elülső határa a Vénusz-domb, a hátsó pedig a gát. Két jobb oldali, és két bal oldali nyálkahártyaredőből áll.
szemfog
Emlős foga, gyökerei mélyen beágyazódnak az állcsontba, az úgynevezett szemfogi árokig nyúlik fel.
szemkontaktus
Kapcsolat felvétele valakivel úgy, hogy egymásra tekintenek.
szénhidrát
A növényi és állati szervezetkben előforduló szerves vegyületek, melyek az életfolyamatok fő energiaforrásai. A vízben oldható szénhidrátokat cukroknak nevezik. A szénhidrátokat 3 nagy csoportba osztják: 1. Egyszerű szénhidrátok ( ilyen például a szőlőcukor ) 2. Összetett szénhidrátok 3. Poliszaharidok
szenvedélybetegség
Magatartászavar, amely bizonyos kémiai anyagok rendszeres fogyasztását foglalja magába.
szépirodalom
Azoknak az irodalmi alkotásoknak együttes megnevezése, melyek a művészet terébe tartoznak.
szeplő
Kis folt a bőrön, mely úgy alakul ki, hogy a bőr festékanyaga itt fokozottabban termelődik.
szexturizmus
Olyan kirándulás, melynek lényege szexuális kapcsolatot teremteni, vagy szexuális jellegű műsorokat látogatni.
szexuális identitás
A nemi életben történő valamilyen szereppel való azonosulás.
szexualitás
Nemiség, valamennyi olyan ösztönszerű megnyilvánulás és élmény, amelyek összefüggésben állnak az erogén testzónák ingerléséből fakadó örömérzettel.
szifilisz
Baktérium okozta nemi betegség. Általában csak a nemi szerveken okoz elváltozásokat, de ha nincs megfelelően kezelve, az idő teltével bőr- és nyálkahártya elváltozások is bekövetkeznek. Késői szövődmények lehetnek a szívpanaszok, sorvadás, stb.
szimmetria
Az a tulajdonság, hogy egy alakzat tükrözés útján önmagára vihető át.
szintetikus
Mesterségesen, kémiai úton előállított.
szívinfarktus
A szívizomnak kisebb-nagyobb területen hevenyen létrejövő elhalása. Oka, hogy a szívizom vérellátása egy területen hirtelen elégtelenné válik. Ez leggyakrabban úgy jön létre, hogy a szivet ellátó koszorúsér egyik ágában vérrög keletkezik, amely elzárja a vér útját. Elmeszesedett erek belső felülete elveszti eredeti simaságát és ez a folyamat megkönnyíti a vérrög képződését. A szívizomelhalás kisebb-nagyobb területre terjedhet ki. Tünetei: hirtelen támadó szegycsont mögötti fájdalom, amely a bal karba és a lapocka alá sugárzik. Néha nehézlégzés társul a fájdalomhoz, máskor verejtékezés, hideg végtagok, eszméletvesztés. A megelőzésében a táplálkozásnak is jelentős szerepe van.
szleng
A szleng egy bizonyos réteg, csoport saját nyelve.
szociális
Társakra irányuló magatartás
szocialista
A szocializmus híve
szocializáció
A társadalomba való beilleszkedés folyamata.
szocializálódás
Folyamat, melynek során az ember elsajátítja a különböző viselkedésformákat.
szociometria
Moreno által kidolgozott, majd Mérei Ferenc által átdolgozott kérdőív, ami a csoporttagok közti rokonszenvi kapcsolatokra kérdez rá.
szocpol
Lakásmegelőlegező kölcsön, azok igényelhetik, akiknek még nincs gyermekük. Az összeget a születendő gyermekek száma alapján számítják ki.
szomatikus
Gör-lat el.; testi, a testre vonatkozó.
szoptatószék
Olyan bútordarab, melyben az anya kényelmesen el tud helyezkedni, és a csecsemőt tudja benne szoptatni.
szőrtüsző
A bőr irharétegében képződött hüvely, innen nő ki a szőr.
szőrtüszőgyulladás
Follikulitisz. Ha a bőrről a szőrszál mentén a gennykeltő kórokozók a szőrtüszőbe hatolnak és ott elszaporodnak, a szőrtüsző gennyes gyulladása jöhet létre. A bőrön apró kerek, kissé kiemelkedő vörös folt jelenik meg, amely enyhén viszket. Később a szőrszál körül apró gennyes hólyagocska fejlődik ki. A szőrszál kihúzásával a szőrtüsző elgennyedt része is kiürül, ezután a folyamat hamar gyógyul. Ráterjedhet a szomszédos szőrtüszőkre (szakálmérgezés), ha a fertőzés mélyebbre hatol, kelés alakul ki.
sztereotípia
Leegyszerűsítő megállapítás, rögzült viselkedésmód.
szuverén
Független, nem korlátozott
szűrővizsgálatok
taglejtés
A beszédet vagy szóbeli előadást kísérő test-, illetve kézmozdulat.
tbc
Krónikus fertőző betegség, okozói baktériumok. A szervezetben gyulladás jön létre, majd a baktériumok körül általában meszes tok képződik, melyekben a kórokozók akár évekig elélhetnek. A megbetegedett területeken a szövet elhal, üregek alakulnak ki.
technika
Módszereknek, eljárásoknak az összessége, melyekkel az ember a természet törrvényeit felhasználja. Jelentheti még a szó a gyakorlatot, kézügyességet, eljárást is.
tejfog
Az első, gyökér nélküli fogak elnevezése.
teljes szocpol
Vissza nem térítendő juttatás, a közös háztartásban élő gyermekek után lehet igényelni
teljesítményorientáció
A teljesítmény felé való törekvés, sokszor csak azzal való foglalkozás.
teória
Feltevés, elmélet
terápia
Gyógykezelés, melynek célja a gyógyítás, gyakran szükséges a tünetek enyhítésére is.
terápiá
Gyógykezelés, melynek célja a gyógyítás, gyakran szükséges a tünetek enyhítésére is.
terhes anyára vonatkozó szabályok
terhesgondozás
Egészségügyi tevékenység, mely a kismama és a magzat védelmét szolgálja.
tesztoszteron
A legfontosabb férfi nemi hormon, melyet a here és kisebb mértékben a mellékvese.kéreg és a petefészek is felszabadít. Elősegíti a csontnövekedést, a jellegzetesen férfias csontozat kialakulását.
tevékeny élet
tiamin
B1-vitamin. Hiánya emlékezet és járászavarokkal és egyéb idegrendszeri tünetekkel jár.
tik
Ideges izomrángás, elsősorban az arc izmainak akarattól független mozgása. A pszichés feszültség jele.
timusz
A csecsemőmirigy az elülső gátorüreg felső részében foglal helyet. A szerv egyénenként és kor szerint változó nagyságú. Legnagyobb fejlettségét 11-15 éves korban éri el, ettől kezdve fokozatosan sorvad. Hormonja a fiatal szervezet növekedését, a csontfejlődést serkenti, de gátolja a nemi mirigyek működését. Ezzel összhangban áll, hogy visszafejlődése egybeesik a nemi érés idejével.
tobozmirigy
Belső elválasztású mirigy a középagy ikertestjei között. Szerepe bizonytalan. A nemi mirigyek működését gátolja.
toxikózis
Mérgezés, mely káros anyagok hatására fellépő szervi elváltozásokat okoz.
transzszexualitás
Az egyén biológiai nemével nem tud azonosulni, sőt, éppen ellentétes nemhez tatozónak érzi magát.
trauma
Testi vagy lelki károsodást okozó behatás.
treponema pallidum
A szifilisz nevű nemi betegség kórokozója. Hossza 6-15 mikron, szélessége negyed mikron. Felfedezője Schaudinn Ferenc.
trichinózis
A sertéshúsban élő fonálféregnek az emberi testbe jutása, mely súlyos betegségeket idéz elő.
trofoblaszt
A hólyagcsíra belső sejttömegét alkotó sejtjei körül elhelyezkedő nagy, lapos sejtek, amelyek a védelmet jelentenek a környezettel szemben, és egyúttal kapcsolatot teremtenek környezettel.
trombózis
Az erekben vérrög, trombus keletkezik, mely az érpályában a keringést akadályozza. A thrombózis kialakulását különböző tényezők idézik elő. Az érfal sérülése, gyulladása, a vérkeringés meglassúbbodása és a vér alvadásának fokozódása segíti a vérrög kialakulását.
tüszőrepedés
A petesejt éretté válása.
ultraibolya sugárzás
A látható fénynél rövidebb hullámhosszú és nagyobb energiájú sugárzás az ultraibolya sugárzás.
urán
Radioaktív formálható nehézfém. Vegyületei mérgezők. Atomreaktorok üzemanyagaként és az atombomba hasadó anyagaként használják.
uterus
Méh, belső női nemi szerv, a magzat ezen belül fejlődik. Fordított körte alakú, páratlan szerv. Felszínét simaizomzat alkotja, melyet hashártya borít.
UV-B
Rövidebb hullámhosszú sugárzás. A bőr felső rétegeiben elnyelődnek, a napégésért felelősek.
vagina
Hüvely, belső női nemi szerv, ez köti össze a méhet a külvilággal. Közösüléskor a férfi a vaginába vezeti be a hímvesszőt.
vajúdás
Az első méhösszehúzódásoktól illetve a méhnyak tágulásának kezdetétől, az újszülött világrajöveteléig tartó szülési folyamat.
védőnő
Egészségügyi diplomával rendelkező szakember, aki a családok, várandós anyák, csecsemők, gyermekek megelőző, tanácsadó ellátását végzi.
védőrács
Ablakra, ajtóra szerelhető rács, mely a kisgyerekeket védi a kieséstől.
vesekő
A vese üregeiben képződő kövek, kálciumsóból, foszfátból, húgysavból fokozatos növekedéssel keletkeznek. A vesekövek az üregek nyálkahártyáját sértik, akadályozhatják a vizelet távozását.
vesetuberkolózis
Krónikus fertőző betegség, okozói baktériumok. A tuberkolózis a vesében gyulladást okoz, a baktériumok körül általában meszes tok képződik, melyekben a kórokozók akár évekig elélhetnek. A megbetegedett területeken a szövet elhal, üregek alakulnak ki.
veszélyeztetett terhesség
Ha anya vagy magzata egészségét, életét betegségek, szövődmények, külső körülmények veszélyeztetik a terhesség folyamán, az orvos ágynyugalmat rendel el. Ilyen esetekben gyakoribb az orvosi ellenőrzés, intenzívebb gondozás szükséges.
vetett fény
Tárgyakról, élőlényekről visszaverődő feny.
vírus
Latin szó, jelentése méreg. Kórokozó, mely a baktériumoktól eltérően nem tekinthető élőlénynek. Egysége a virion, melynek leglényegesebb alkotórésze egyféle nukleinsav (DNS vagy RNS), amely fehérjéből álló jellegzetes kristályszerű tokba van bezárva. Egyes virionok tartalmaznak ugyan enzimet, de egyik sem olyat, amely a vírust önálló anyagcserére vagy éppen szaporodásra képessé tehetné. A virion addig fertőzőképes, amíg megvan a lehetősége arra, hogy nukleinsav tartalma változatlan állapotban az adott vírus iránt fogékony sejt belsejébe jusson. A nukleinsav a sejtbe jutás folyamán vagy a sejten belül megszabadul burkaitól és - lényegében úgy, mintha a sejt saját nukleinsavkészletéhez tartozna - információt ad át a sejtnek a vírus szaporodásához szükséges enzimek és egyéb fehérjék termelésére. Ellenállásuk hővel szemben változó.
viselkedési minták
vitálkapacitás
A légzési levegő és a kilégzési tartalék összegét vitálkapacitásnak nevezzük.
vitamin
Kis molekulatömegű, szerves vegyület. Nagy szerepe van a szervezet anyagcsere-folyamataiban. Felhalmozódva betegséget is okozhat.
vízhőmérő
A víz hőmérsékletének mérésére szolgáló eszköz.
vizuális
A látással kapcsolatos
vizuális zárás
Ha egy adott szóból hiányzik egy betű, a vizuális zárással tudjuk azt kiegészíteni a hiányzó résszel.
vulva
Külső nemi szerv, szeméremtest. A combok között, a végbélnyílás előtt helyezkedik el. Elülső határa a Vénusz-domb, a hátsó pedig a gát. Két jobb oldali, és két bal oldali nyálkahártyaredőből áll.
zsámoly
Támlával nem rendelkező ülőalkalmatosság
1-3 éves kisgyermek fejlődési sajátosságai
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)