Időjárás
Az időjáráshoz való alkalmazkodás nemcsak azt jelenti, hogy a lehűlést kell megakadályozni, hanem azt is, hogy a túlságos felmelegedéstől is óvni kell a gyereket. Mindig úgy öltöztessük, hogy ne fázzék, de ne is legyen melege, és a ruhadarabok megfelelő mozgásszabadságot nyújtsanak. A fázó gyerek kedvetlen, nem mozog, hanem gubbaszt, fázósan összehúzza magát. Némelyik anya hűvös időben is kevés holmit ad a gyerekére, mert azt gondolja, hogy ezzel edzi. Pedig nem edződik az a gyerek, aki állandóan fázik, illetve mindig kevesebb ruhát, visel, mint amennyiben jól érezné magát. Aki túl van öltöztetve, melege van, megizzad, bőre nyirkos lesz, nem fokozódik az alkalmazkodóképessége a hőmérséklet kisebb ingadozásaihoz, holott ez a szervezet ellenálló-képességének a fokozódását is jelentené. Rossz megközelítés, hogy ha minél melegebb holmit adnak a gyerekre, annál megfelelőbben van felöltöztetve. A legrosszabb, hogy mindkét rossz öltöztetési mód miatt megfázhat a gyerek.
Rétegezés
Több vékonyabb réteg ruha jobban szigetel, mintha a gyerekre kevés, de vastag kerül. Célszerűbb is a több réteg, mert így ha lehűl, vagy felmelegszik az idő, levehetünk, vagy feladhatunk a gyerekre egy-egy réteget. A túl sok réteg azonban nagyon meghosszabbíthatja, és kellemetlenné teheti az öltözködést. Emiatt egyrészt nehezebben tanul meg a gyerek önállóan öltözködni, másrészt alig tud mozogni a sok réteg miatt.
Szövetfajták
A gyapjú melegebb a pamutnál, mert a gyapjúszál több levegőt tartalmaz. A lazán szőtt kelmében is több a levegő, mint a sűrűn szőttben. Ugyanezektől a tulajdonságoktól függ, hogy a ruhaneműk nedvszívók vagy védenek-e a nedvességtől. A túlságosan sűrű szövésű, vízhatlanított, a gumírozott és némelyik szintetikus szálból készült akadályozza a légcserét és a párolgást. Vízhatlan anyagot nedves időben is csak legfelső rétegként alkalmazzunk.
A ruha színe, szabása
A sötét színek több napsugarat nyelnek el, ezért a sötét anyagból készült ruha melegebb. Kis csecsemőkre célszerűbb világos színű holmit adni, mert ezen a piszok jobban meglátszik, jobban észrevesszük, mikor kell mosni. Abban a korban, amikor már a földön mászkál a gyerek, nyugodtan adjunk rá felső rétegként sötétebb ruhát, különben gyorsan piszkolódnak a ruhadarabok, és a baba rendetlennek, elhanyagoltnak fog tűnni. A megfelelő méretű ruha nagyon fontos, mert a szűk ruha akadályozza a hőleadást, párolgást, esetenként még a vérkeringést is. A túl nagy ruha alá pedig túl sok levegő fér, amit a test nem képes átmelegíteni. Emellett mindkét rossz méret gátolja a mozgásban a gyereket. A kantáros nadrágok, napozók hosszát a kantár hosszúságával és azon a gombok elhelyezésével szabályozhatjuk, ezért igen szükséges ruhadarabok. A ruha szabásánál a legfontosabb, hogy védjen az időjárástól, és ne gátolja a mozgást. A ruhának könnyen feladhatónak és könnyen levehetőnek kell lennie. Célszerű az újszülöttre és a csecsemőre elöl gombolódó helyett hátul vagy oldalt kötődő kabátkát adni, és ezért jobbak később a végig gombolódó ingek és blúzok. Ha bebújós trikót, blúzt vagy pulóvert használunk, legyen elég bő a nyakkivágása. Csecsemőkortól a kisgyerekkor végéig jobb az egybeszabott ruhánál a nadrág és a blúz.