Magzatszurok
Az újszülött első napokban ürített székletét nevezzük magzatszuroknak, meconiumnak. A magzatszurok bélnedvből, bélnyálkából, lenyelt magzatvízből áll, sötétzöldes-fekete színű, nyákot, epefestéket és hámsejteket tartalmaz. Kb. a harmadik naptól kezdve, ha a baba anyatejet kap, a megemésztett anyatej keveredik a magzatszurokkal, ezt nevezzük átmeneti székletnek. Ez hasonlít a meconiumhoz, de barnás, anyatejes székletrészeket láthatunk benne. Ha a babának a második nap végéig nincs széklete, mindenképp értesíteni kell az orvost.
A gyomor-bél reflex
Csecsemőkorban a gyomor mikor teli van, inkább haránt irányban fekszik, fordított kúp alakú, és a nagygörbület képezi az alsó szélt. A csecsemők között elő szokott fordulni, hogy a gyomor tartalma visszafolyik a nyelőcső alsó részébe. Az első napokban jelentős a gyomor szekréciós működése, nagy a sósavtermelése, mely néhány napon belül csökkenni kezd. Egész csecsemőkorban a gyomortartalom lényegesen kevésbé savanyú, mint a felnőttkorban. A gyomor minden táplálkozás után heves működésbe kezd, mert a gyomor megtelik, és ez serkentőleg hat az egész bélrendszerre. Ez az úgynevezett gyomor-bél reflex. A csecsemőknél, főleg az anyatejjel tápláltaknál ez a reflex igen erős. Általában minden szopás után van széklet, bár előfordul, hogy már szopás közben is megjön a székelési inger, ekkor a gyereket le kell tenni, és nyugton hagyni úgy negyed órára. A vékonybélben a béltartalom általában 3-4, a vastagbélben 8-12 óráig tartózkodik.
Anyatejes kisbaba széklete
A normális emésztésről a széklet megfigyelésével tájékozódhatunk. A széklet minősége, az ürítések száma az elfogyasztott táplálék mennyiségétől, összetételétől és az emésztési folyamattól függ. Az anyatejjel táplált babák kb. egy-háromszor ürítenek. A széklet aranysárga, pépes, savanykás szagú. Amennyiben a csecsemő jól fejlett, és semmilyen betegségre utaló jel nincs, akkor a napi öt-nyolcszoros híg, zöldes, nyálkás széklet is normális. A nyálka rendszerint olyankor található a székletben, ha a babának hasmenése is van, de előfordulhat náthánál és gyomorrontásnál is. A széklet nagyjából egyforma szagú, állagú szokott lenni minden csecsemőnél. Amennyiben komolyabb eltérést tapasztalunk a mindennapokban, mindenképp jelezzük az orvosnak, mert betegség tünete lehet. A csecsemő emésztési folyamatát a felnőttével összehasonlítva a legnagyobb különbséget a bél baktériumflórájában találjuk. A születés után a steril bél különböző baktériumokkal népesül be. Egy szabályozó mechanizmus hatására állandó összetételű baktériumflóra alakul ki. Az anyatejjel táplált csecsemőknél ez a baktériumflóra megfelelő védelmet nyújt a kórokozókkal és a káros baktériumokkal szemben.