A "zseni" helyzete
Az iskolában, illetve egy osztályon belül a gyerekek ugyanazt a feladatot végzik. Ha valamelyik diák kiemelkedik a többi közül intelligenciájával, a számára egyszerű feladatok miatt unatkozik. Ilyenkor jó megoldás lehet, ha a gyerek ugrik egy osztályt, azonban ez csak akkor megfelelő megoldás, ha korához képest elég fejlett, és jól tud alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez. Ha nem, elszigetelődik, magányossá válik a gyerek. A pedagógus szerepe igen fontos ilyen helyzetben, hiszen leginkább ő az, aki meg tudja ítélni, mennyire okos a gyermek. Mert ha egyszerűen „csak” kiemelkedik a társai közül, akkor mindenképp jobb a megszokott környezetben maradni úgy, hogy mindig kicsivel nehezebb feladatokat kap, mint a többiek. Természetesen, ha kimondott zsenivel kerülnek szembe a tanárok, akkor lehetséges, hogy az a jó, ha különleges iskolába íratják át a szülők. Azonban ilyenkor is nagy figyelmet kell arra fordítani, hogy a magas intelligenciahányados miatt ne maradjon magára a kisiskolás.
Félelem
Előfordulhatnak olyan félelmek a gyermekeknél, amikor hosszabb időt töltenek az iskolától távol – például, ha kórházba kerülnek -, hogy lemaradnak a többiektől, „butábbak lesznek”. Ilyenkor nagy szülői odafigyelésre és törődésre van szükség, hogy a félreértéseket tisztázzák, és hogy az iskolai lemaradást mielőbb behozza a gyerek.
Idegesség okozta tanulási nehézségek
Az iskolai évek alatt találkozhatunk olyan gyerekekkel, akik azért nem tudnak olyan jól teljesíteni, mint a többiek, mert különböző félelmeik, szorongásaik vannak. Az iskolafóbia azt jelenti, hogy a gyermek képtelen elszakadni a szüleitől, de leginkább az anyjától, ezért nem akar iskolába menni. Ez olyan magatartási zavar, melyet könnyen lehet orvosolni. A másik típusú iskolafóbia 10 éves kor után jelentkezhet, ilyenkor az iskolai kudarcoktól kezd el szorongani a gyerek. Fél a megalázottságtól, a nevetségessé válástól is. Magyarországon igen nehéz kimaradni az iskolából, ezért az iskolafóbiás gyermek elég hosszú ideig kényszerülhet arra, hogy iskolába járjon, és minden nap szembenézzen azzal, amitől retteg. Ilyenkor szorongásrohamok fordulhatnak elő. Ezeket, a rohamokat a fiúk gyakran álcázzák agresszív kitöréseknek, és keserű tapasztalatokkal, a valóságtól teljesen eltérő jellemzéssel kerül végül pszichológushoz, majd válik magántanulóvá. Az iskolafóbiának ez a fajtája szerencsére igen ritka.
Tanulással kapcsolatos problémák
A diszlexia az olvasás és az írás terén jelentkező probléma. Ilyenkor a vizuális ingerek pontatlan megkülönböztetése áll fenn. Ennek következtében a gyerek állandóan felcseréli a „hasas” betűket, mint amilyen a „b” és a „d”. Előfordul, hogy a vizuális zárás megy nehezen. A vizuális zárás annyit tesz, hogy részinformációkat képesek vagyunk egésszé alakítani, vagyis ha egy szóból hiányzik egy betű, vagy a mondatban egy szó nem a megfelelő helyen van, a jelentést felismerjük, és képesek vagyunk javítani. A diszlexiás beteg betűket, szavakat hagyhat ki az olvasás, vagy az írás során. Elő szokott még fordulni olyan eset is, mikor a gyerek nem képes arra, hogy az összetett vizuális ingerhalmazból kiemelje a számára fontos, lényeges információt. Előfordulhat, hogy a hallás terén vannak problémák, ez okozza a gondot. Ilyenkor a gyerek nem tudja megkülönböztetni az egyik hangot a másiktól, vagy nem tudja kizárni a számára nem fontos hangokat, zajokat, vagy nem tudja a különálló hangokat egy szóvá összeilleszteni. Torzulhat az érintés és a mozgás érzékelése is. Ilyenkor egyensúly- és mozgáskoordinációs problémák jelentkezhetnek, tévesek lehetnek az iránymegjelölések, felléphetnek téri érzékelési problémák is. Ez természetesen az írásban is megmutatkozik, hiszen a folyamatos íráshoz a ceruzatartás érintéses és a kézmozgás érzékelésének pontos „értelmezésére” van szükség. A diszlexia káros következményeit szükséges hangsúlyozni, hiszen az ép elméjű gyereket olyan tevékenységben akadályozza, mely a kultúra befogadásának alapvető eszköze. Ha a szülők, nevelők nem segítenek időben, a kár egyre súlyosabbá, akár visszafordíthatatlanná válhat.
Kapcsolódó animáció: